Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 388
  • Total: 389
  • Leon

Διπλοπαρκαρίσματα... Σχέσεις με παντρεμένους...

Ξεκίνησε από pixie, Οκτωβρίου 09, 2009, 07:53:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nansy

μηπως ειμαι αφελης..ερωτευμενη..η απλα π...που ζει λιγο το παραμυθι κ ολα καλα?

pixie

[quote user="KostasD33" post="347823"]... για έρωτα μίλαγα εγώ κι όχι για πηδηματάκι...[/quote]

Τα επίπεδα του έρωτα είναι τρία και όχι ένα: Σεξ ή σεξουαλικότητα, Ερωτισμός, Έρωτας. Αλλά πώς να επιλέξουμε όταν δεν είμαστε καν κύριοι του εαυτού μας? Μπορούμε να σκεφτούμε τις ιδεώδεις αναπαραστάσεις του Έρωτα όταν η καθημερινότητα ουρλιάζει?

Δυστυχώς το καπιταλιστικό σύστημα προάγει έναν τέτοιο μηχανισμό σκέψης ώστε κάθε ανώτερη διάσταση, κάθε απόπειρα για ουσιαστική πληρότητα, να θεωρείται χάσιμο χρόνου και φύρα τη στιγμή που η αλλοτρίωση αγγίζει κάθε αξία ακόμα και αυτόν τον έρωτα. Γιατί αξία είναι ο Έρωτας και όχι απλή ζωϊκή σωματική επαφή ή αυτοσκοπός ή καθήκον των έγγαμων ή οτιδήποτε άλλο ευτελές και υποδεέστερο.

Είμαστε απόντες από τον ίδιο μας τον εαυτό! Το σύστημα μας εκτοπίζει και παίρνει τη θέση του πραγματικού μας Είναι, ιδιοποιείται τη χαρά μας, όσο εμείς ζούμε μια ζωή τυφλή - ξένοι μεταξύ ξένων στην ουσία - και με βουβά οράματα άλλων πραγματικοτήτων.



ΥΓ. Είναι φιλάργυρα ιδιωτικό θέμα η αντίληψη για τον έρωτα, nansy! Ο συναισθηματικός παραλογισμός καραδοκεί ωστόσο... ίσως γιατί ακριβώς κάτι λείπει ή είμαστε εμείς που λείπουμε οπότε, όπου κι αν πάμε με όποιον κι αν πάμε, κανένας έρωτας δεν είναι ικανός να καλύψει τα κενά μας...

nansy

[quote user="pixie" post="347827"]ΥΓ. Είναι φιλάργυρα ιδιωτικό θέμα η αντίληψη για τον έρωτα, nansy! Ο συναισθηματικός παραλογισμός καραδοκεί ωστόσο... ίσως γιατί ακριβώς κάτι λείπει ή είμαστε εμείς που λείπουμε οπότε, όπου κι αν πάμε με όποιον κι αν πάμε, κανένας έρωτας δεν είναι ικανός να καλύψει τα κενά μας...[/quote]




οπου κ αν παμε,με οποιον κ αν παμε δε μπορουμε να καλυψουμε τα κενα μας....θα συμφωνησω οτι κατι λειπει στη σχεση μου,για αυτο κ το ανοιχτο παραθυρακι...το θεμα ειναι οταν παρολο που αισθανεσε ασχημα για αυτο που κανεις,συνεχιζεις μια κατασταση που δε βγαζει καπου,κ αυτο το ξερω,αλλα νιωθω οτι δε μπορω να το σταματησω...αν κ μεσα μου το θελω γιατι ολο αυτο δεν ειμαι εγω,δεν το εχω...αν ηταν μονο σεξ,οπως λεει κ αυτος,θα ηταν ολα πιο ξεκαθαρα,πιο ευκολα να φυγουμε,οταν μπαινεις πιο βαθια μεσα σε αυτο,με συναισθηματα,τοτε μπλεκεις κ το κουβαρι γινετε ολοενα κ πιο μπερδεμενο...

nansy

[quote user="cna" post="347819"]Οπότε nansy θα συμφωνήσω και εγώ με τις 2 κυρίες. Όλο αυτό που βιώνεις δεν είναι μάλλον τίποτα παραπάνω από έναν ενθουσιασμό ο οποίος με τίποτα δεν μπορεί να σε προφυλάξει από την αυτοεξαπάτηση. Το καλύτερο θα ήταν να διακόψεις αυτή την σχέση και να κάτσεις να μιλήσεις με το έτερον ήμισυ για τα προβλήματα της σχέσης σας. Μην ξεχνάς ότι κάποτε αποφάσισες ότι αυτός είναι ο άνθρωπος με τον οποίο θέλεις να χτίσεις οικογένεια.[/quote]


ενθουσιασμος...μπορει κ να εχεις δικιο,να κοροιδευω τον εαυτο μου με τον ερωτα κ τις αγαπες,να ζω στο παραμυθακι που μου προσφερετε απλοχερα...κ να μη βλεπω ξεκαθαρα...αν ομως δεν ειναι ετσι ουτε για μενα ουτε για εκεινον?

KostasD33

Αφού δεν μπορείς να το αποφύγεις απόλαυσέ το .... :P

Μετά το τέλος ρίξε το κλάμα, που έτσι κι αλλιώς υπάρχει ένα τέλος. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις ρυτίδες από πριν.
Μη σου πω ότι αφού είσαι στο χορό ότι και να σου πει ο καθένας εσύ χορεύεις

nansy

κωστα εχεις δικιο,εγω συνεχιζω να χορευω παρα τις ενοχες μου,ποτε θα βαλω μυαλο?οσο για το κλαμα..ειναι σιγουρο,θα κανω ρυτιδες απο πριν το τελος γιατι στην ουσια δεν ευχαριστιεμε τιποτα,οταν ειμαι στο σπιτι μου,σκεφτομαι αυτον,κ δε ζω τη ζωη μου,κ οταν φευγω απο εκεινον...νιωθω...αντε να μη το πω...ειμαι μαζοχα,δεν εξηγειται αλλιως!

nansy

[quote user="KostasD33" post="347816"][quote user="black_velvet"]...
....
Σταμάτησέ το όσο είναι νωρίς ακόμη!!!!
Έγραψες πως δεν είστε καιρό μαζί. Μην συνεχίζεις λοιπόν κάτι το οποίο εσύ η ίδια θεωρείς λάθος και μην αφήνεις τον εαυτό σου να δένεται με τέτοιους τρόπους σαν αυτόν που περιγράφεις παραπάνω. Άρχισε να αραιώνεις σιγά σιγά μα σταθερά. Προτού το συνηθίσεις και είναι πια αργά....
....
....[/quote]
Αλλά είπαμε δεν έχουμε έναν φανταστικό κόσμο και ο έρωτας είναι τυφλός
Άμα θες μπελάδες και στενοχώριες αλλά να το ζήσεις το πάθος σου τότε βουρ
Άμα θες την ησυχία σου, την σιγουριά σου τότε στοπ κι άντε που και που στα κλεφτα χωρίς πολλά πολλά[/quote]


εχετε δικιο....δε ξερω τι να πω...πως αφησα τον εαυτο μου να μπει σε ολο αυτο κ τωρα κλαιγομαι γιατι δε μπορω να φυγω...

KostasD33

[quote user="nansy"]
....
...ειμαι μαζοχα,δεν εξηγειται αλλιως![/quote]
Όλοι είμαστε λίγο πολύ μαζόχες

Το δύσκολο και αυτό που δεν έχουμε ως δεδομένο και εύκολο είναι αυτό που ανεβάζει την επιθυμία
Ότι έχεις έτοιμο στο πιάτο το χαίρεσαι μεν, το απολαμβάνεις δε.. αλλά πάθος επιθυμίας να το έχεις δεν υπάρχει.

Είπαμε άνθρωποι είμαστε με τα ένστικτα μας. Η Εύα είχε κήπο με όλα τα φρούτα κι αυτή εκεί, στο απαγορευμένο δέντρο να λαχταρήσει να φάει


Άποψη μου
Απολαυσε το τώρα
Κλάψε μετά.
Μη χαλάσεις θετικά δεδομένα του σήμερα για την απόλαυση του τώρα

nansy

οντως βρε κωστα..επιθυμια για να το εχω δεν υπαρχει,αυτο μου λεει κ αυτος,δεν σκεφτο μαι οτι ολο αυτο θα κρατησει κ δε μιλαω ποτε για μεελον,κατι που τον ενοχλει...μα πως μπορω να μιλαω για μελλον κ τετοια οταν η πραγματικοτητα ειναι εδω,ειπαμε παραμυθι,αλλα οκ,δεν ζω κ εντελως στο κοσμο μου,ασε που οι ενοχες δε με αφηνουν να το νιωσω ολο αυτο οπως θα ηθελα..μα πως μπορω να το νιωσω οταν κ οι δυο ειμαστε αλλου κ εκει θα παραμεινουμε...ζουμε τωρα τον ερωτα,οπως τον ειχα παντα στο μυαλο μου,χωρις να τοχ εχω ζησει με αυτο τον τροπο τουλαχιστον ποτε...αλλα μονο με λοβοτομη θα αλλαξω κ θα πω,δε γαμ...μια ζωη την εχουμε,ας το χαρω τωρα που το βρηκα

nansy

[quote user="KostasD33" post="347839"]
Άποψη μου
Απολαυσε το τώρα
Κλάψε μετά.
Μη χαλάσεις θετικά δεδομένα του σήμερα για την απόλαυση του τώρα[/quote]



μου λες δηλ.να μη σκεφτω να χωρισω,γιατι ολο αυτο θα περασει...το ξερω κωστα,σου ειπα,δε θα αλλαζα τη ζωη μου,ασχετα αν τωρα δε τη ζω

KostasD33

ειλικρινά δεν θέλω να σου πω τίποτα... ο καθένας μας ξέρει την ψυχούλα του και κάνεις τρίτος δεν μπορεί να ορίσει τι θα κάνεις...

δική σου η απόφαση
μη ψάχνεις αιτιολογίες σε τρίτους

pixie

[quote user="nansy" post="347842"]...δε θα αλλαζα τη ζωη μου,ασχετα αν τωρα δε τη ζω[/quote]

Εδώ με κάνεις να φρικάρω και θα τα πω χύμα... Τι θα πει δεν τη ζεις??? Πώς δεν τη ζεις? Γεύεσαι τη γοητεία της επιλογής σου και έχεις την ευθύνη των πράξεών σου! Τα ζύγισες, ταλαντεύτηκες, αποφάσισες, δικαίωσες τα συναισθήματά σου, πέταξες κόντρα στον άνεμο!
Εκτός αν βρεθήκαμε στο πεδίο της ασυνειδησίας της ζωής τώρα! Οι παράπλευρες καψουροϊστορίες έχουν το κόστος τους...

Αφού ζεις το σήμερα ακέραιο όπως θέλεις με τον άνθρωπο που θέλεις, χωρίς να δίνεις ουσιαστική βαρύτητα - αλλιώς δεν θα μπορούσες να το κάνεις - ούτε στην ύπαρξη ή την ανθρώπινη προσπάθεια της γυναίκας του που ενδεχόμενα πασχίζει από το πρωί έως το βράδυ χωμένη στα άδυτα κάποιας κουζίνας, κάποιων παιδιών ίσως και όποιων τέλος πάντων άλλων ευθυνών, όσο ο τύπος αναλώνεται στις ομορφιές και τα μπιχλιμπίδια της ζωής...

nansy

[quote user="KostasD33" post="347843"]ειλικρινά δεν θέλω να σου πω τίποτα... ο καθένας μας ξέρει την ψυχούλα του και κάνεις τρίτος δεν μπορεί να ορίσει τι θα κάνεις...

δική σου η απόφαση
μη ψάχνεις αιτιολογίες σε τρίτους[/quote]


δε ψαχνω καποιον να μου πει τι θα κανω,απλα συζητω το πως νιωθω κ προσπαθω να σας κανω λιγο να καταλαβετε,τιποτα παραπανω

nansy

[quote user="pixie" post="347844"][quote user="nansy" post="347842"]...δε θα αλλαζα τη ζωη μου,ασχετα αν τωρα δε τη ζω[/quote]

Εδώ με κάνεις να φρικάρω και θα τα πω χύμα... Τι θα πει δεν τη ζεις??? Πώς δεν τη ζεις? Γεύεσαι τη γοητεία της επιλογής σου και έχεις την ευθύνη των πράξεών σου! Τα ζύγισες, ταλαντεύτηκες, αποφάσισες, δικαίωσες τα συναισθήματά σου, πέταξες κόντρα στον άνεμο!
Εκτός αν βρεθήκαμε στο πεδίο της ασυνειδησίας της ζωής τώρα! Οι παράπλευρες καψουροϊστορίες έχουν το κόστος τους...

Αφού ζεις το σήμερα ακέραιο όπως θέλεις με τον άνθρωπο που θέλεις, χωρίς να δίνεις ουσιαστική βαρύτητα - αλλιώς δεν θα μπορούσες να το κάνεις - ούτε στην ύπαρξη ή την ανθρώπινη προσπάθεια της γυναίκας του που ενδεχόμενα πασχίζει από το πρωί έως το βράδυ χωμένη στα άδυτα κάποιας κουζίνας, κάποιων παιδιών ίσως και όποιων τέλος πάντων άλλων ευθυνών, όσο ο τύπος αναλώνεται στις ομορφιές και τα μπιχλιμπίδια της ζωής...[/quote]

μη φρικαρεις...ισως εχεις δικιο...κ γω πριν γνωρισω αυτον ημουν σε μια κατασταση οπως αυτη που περιγραφεις,της γυναικας που πασχιζει με ολα αυτα που λες...ουτε το χρονο,ουτε την ορεξη ειχα για παιχνιδακια,παραλληλες σχεσεις,κ αγαπες κ ερωτες...κ βεβαια παιρνω το κομματι της ευθυνης που μου αναλογει,δεν αποποιουμαι τιποτα ουτε το παιζω παρθενα...απλα μου εχει πεσει βαρυ ολο αυτο,ναι το ζω κ μαρεσει,αλλα δεν ειναι μονο αυτο..δε ξερω αν καταλαβαινεις...

nansy

[quote user="nansy" post="347838"][quote user="KostasD33" post="347816"][quote user="black_velvet"]...
....
Σταμάτησέ το όσο είναι νωρίς ακόμη!!!!
Έγραψες πως δεν είστε καιρό μαζί. Μην συνεχίζεις λοιπόν κάτι το οποίο εσύ η ίδια θεωρείς λάθος και μην αφήνεις τον εαυτό σου να δένεται με τέτοιους τρόπους σαν αυτόν που περιγράφεις παραπάνω. Άρχισε να αραιώνεις σιγά σιγά μα σταθερά. Προτού το συνηθίσεις και είναι πια αργά....
....
....[/quote]
Αλλά είπαμε δεν έχουμε έναν φανταστικό κόσμο και ο έρωτας είναι τυφλός
Άμα θες μπελάδες και στενοχώριες αλλά να το ζήσεις το πάθος σου τότε βουρ
Άμα θες την ησυχία σου, την σιγουριά σου τότε στοπ κι άντε που και που στα κλεφτα χωρίς πολλά πολλά[/quote]


εχετε δικιο....δε ξερω τι να πω...πως αφησα τον εαυτο μου να μπει σε ολο αυτο κ τωρα κλαιγομαι γιατι δε μπορω να φυγω...[/quote]

388 Επισκέπτες, 1 Χρήστης