Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 837
  • Total: 837

Σχέση με νεότερο άντρα

Ξεκίνησε από Teo, Νοεμβρίου 28, 2004, 08:57:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xhmeia

Δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητα, συναισθηματικα ανωριμη μια γυναικα, αν σχετιστει μ εναν μικροτερο της αντρα
Για μενα ωριμοτητα ειναι να ξερεις τι θελεις
Εξισου καλα ανταπεξερχομαι σε μια σχεση με μεγαλυτερο και με μικροτερο μου.Κι απο την εμπειρια μου εως τωρα, η ηλικια δεν σηματοδοτει την ωριμοτητα σ εναν αντρα
Εχω συναντησει πολυ ωριμους αντρες μικροτερους μου
και πολυ ανωριμους αντρες, κατα πολυ μεγαλυτερους μου
Ολα σχετικα ειναι και τιποτα δεν ειναι απολυτο

Κι ολα ειναι σχετικα με το  τι ζητας καθε στιγμη απ τη ζωη σου

Argiro

Μιλάω για γυναίκες που κατ' επανάληψη σχετίζονται με πολύ μικρότερους άντρες και εκείνες που, κατ' επανάληψη επίσης, σχετίζονται με άντρες που είναι μεγαλύτεροί τους τουλάχιστον είκοσι χρόνια και αποκλείουν παντελώς τη σχέση με ηλικίες πλησιέστερες στη δική τους.

xhmeia

Μα δεν νομιζω πως βαζεις κανονες σ αυτο
τι λενε δλδ εγω θα κανω σχεση μονο με 20 χρ νεοτερο?
η 20 μεγαλυτερο?

Nasia9

Αν και είχα ερωτευτεί κάποτε,έναν μικρότερό μου...όταν ήρθαμε πιο κοντά ,ξενέρωσα ......και από τότε ούτε που το έχω ξανασκεφτεί.



Αν και η ζωή παίζει διάφορα παιχνίδια.  :)





[albumimg]9465[/albumimg]








Εμένα μου αρέσουν οι ώριμοι...οι μεγαλύτεροι....αααααααχ.... :roll:

xhmeia

εξαρταται βρε κοριτσια
αν εισαι 22 και σχετιστεις με 16, σαφως και
δεν ειναι το ιδιο,
με το να σαι 40 και να σχετιστεις με 34
απο μια ηλικια και πανω οι διαφορες εξομαλυνονται

sui-generis

Παράθεση από: "Argiro"Μιλάω για γυναίκες που κατ' επανάληψη σχετίζονται με πολύ μικρότερους άντρες και εκείνες που, κατ' επανάληψη επίσης, σχετίζονται με άντρες που είναι μεγαλύτεροί τους τουλάχιστον είκοσι χρόνια και αποκλείουν παντελώς τη σχέση με ηλικίες πλησιέστερες στη δική τους.


Ας παει και το παλιαμπελο......που παει να πει ας αποκτησω κι απο δω τον τιτλο της...τεκνατζους απαντωντας στα παραπανω....

Εχουμε και λεμε ειμαι ...πατσογρια( κατοχυρωμενος ο τιτλος)δηλαδη απο 45αρα και βαλε κ κατι τις ακομα ετσι να ειναι μπολικο και οχι τσουρουτικο...λογικα λοιπον και για να αποδειξω την ωριμοτητα μου και να ειναι η εικονα μου και οι σχεσεις μου κοινωνικα αποδεκτες  πρεπει να σχετιζομαι  με αντρες απο 48-50 και πανω.Σωστα?

Ε....λοιπον οχι ....προτιμω  τους νεοτερους-οχι περισσοτερο ομως απο μια δεκαετια νεοτερους-.
Το γιατι τωρα....
δεν γυρευω αποκατασταση, εχω ονομα, ( κατα το ...δεν ειμαι του πατρος μου δεν ειμαι του αντρος μου....) εχω  την δυνατοτητα να εξασφαλιζω τα προς το ζην και το ευ ζην μονη μου, εχω κανει ενα γαμο, εχω παιδια,  και.... κοντος ψαλμος αλληλουια, θα αποκτησω και εγγονια,εχω περασει αρκετα δυσκολα και αρκετες στερησεις ,τωρα θελω στο μετρο του δυνατου  και των οικονομικων μου( των δικων μου ) δυνατοτητων να περναω καλα.
Μην παει ο νους σας στο κοκο....( δεν θα την γλυτωσω την διασπαση και την διασπορα) οταν λεω θελω να περναω καλα, οχι, εννοω θελω να παω την βολτα μου, την εκδρομουλα μου, το θεατρακι μου, το σινεμαδακι μου, να πιω τα κρασακια μου, να την βγαλω ξυπολυτη ολη νυχτα στην παραλια .....να κουβεντιαζω, να κοντραρομαι στην κουβεντα, να γελαω  κλπ

Αντε λοιπον και διαλεξα εναν πενηνταρη......ως ωριμη γυναικα κατασταλαγμενη.......να πηγαινω σπιτι του ας πουμε κ  να τον βλεπω με την παντουφλα την πατημενη στον καναπε αναγερτα  να ακουει-βλεπει  ποδοσφαιρο το βραδυ και να συμπληρωνει δελτια στοιχηματος, να εχει σκορπιες στο τραπεζακι τις εξετασεις  για το σακχαρο και την χολιστερινη, να λογαριαζει ποτε θα βγει στην συνταξη για να καααθεται πια...να κυνηγαει τον Α(φ)(υ)τια για  να ακουσει τι περιλαμβανει το επομενο πενταετες για τις συνταξεις και αν του πεις...
-παμε μια βολτα χρυσε μου  στην θαλασσα
να σου λεει.......
-ω....τωρα που να παμε θα με πειραξει στα αθριτικα...εχω παει εγω βολτουλες στη θαλασσα...τωρα θελω να..αρααααξω
-παμε στο θεατρο χρυσε μου
-α.......εχω παει θεατρα εγω.....τωρα θελω  να αραααξω
-παμε σινεμαδακι καλε μου...
-α.....εχω παει σινεμαδακια εγω......τωρα θελω  να αραααξω
-παμε με την παρεα για ενα κρασακι ματακια μου
-α....εχω πιει εγω με παρεες κρασακια...τωρα θελω να  .....αραααααξω....
-παμε ενα σ/κ   σε ενα νησακι αγαπημενε μου.....
-α......εχω παει σε ολα τα νησακια εγω.....τωρα θελω να...αρααααξω
-μαγειρευω λαχταριστη μακαροναδα με σαλτσα μελιτζανας  και παρμεζαν εχω και καλο κρασακι ελα να φαμε....
- εχω φαει εγω μακαροναδες.......που να βγαλω το αυτοκινητο απο το παρκιν ....που να  διανυσω 20, 2 χιλιομετρα ...θελω να αρααααξω

ε.... γινομαι ανωριμη  λοιπον τους αφηνω και εγω τους ταιριαστους στην ηλικια να αραααξουν και να θεσουν  και, αν και κοντα στα πενηντα σχεδον  κ εγω πια, ουτε να αρααααξω θελω ουτε να θεσω γιαντα οπως λεει και η μαντινας  "...ζωη δεν ειναι μοναχα να τρως να πινεις και να θετεις..."προτιμω το τεκνο απο 37 μεχρι και 43 που ακομα ( εκτος και αν ειναι γεννημενος μουροχαυλος) δεν τα εχει δει ολα, δεν τα εχει ακουσει ολα, δεν τα εχει κανει ολα και δεν θελει να αραααξει και να θεσει, που οπως και εγω εχει ονειρα για εξελιξη σε καθε τομεα της ζωης, που αμα του την βαρεσει τα τιναζει ολα στον αερα και κανει στροφη και καινουργιο επαγγελματικο ξεκινημα , οπως και εγω, που αμα του την βαρεσει ξανακαθεται στο θρανιο οπως και εγω, που αμα του την βαρεσει σηκωνεται την νυχτα πεταει τις πυζαμες και παει 200 χιλιομετρα για να πιει μια μπυρα με τα ποδια στη θαλασσα βουτηγμενα η με την παρεα του  η κανει  500 χιλιομετρα να δει μια παρασταση οπως και εγω.......που του λεω πως αυριο πχ θα φτιαξω κοκορετσι μπαινει το βραδυ στο πλοιο  κ ερχεται ξημερωματα  και φευγει το βραδυ παλι, οπως και εγω οταν μου λεει πχ...φτιαχνω χοχλιους μπουμπουριστους......  
 

οχι αγαπες μου......  αυτην την ωριμοτητα στον καναπε αναγερτη με πατημενη παντουφλα , ριγωτη πυζαμουλα, ρομπ ντε σαρπ  και τσουκου τσουκου να μετραμε ποσο θα ειναι το εφ απαξ...εγω σας τη χαριζω.......

xhmeia


Argiro

Γιατί, εγώ είπα πως είναι κακό να έχεις σχέση με νεότερους; Ή μήπως είπα πως εγώ δεν πήγα ποτέ με μικρότερους από εμένα; Μήπως νομίζεις πως είμαι καμία πιτσιρίκα; Όχι, αγαπητή μου, τα 49 έκλεισα χθες αισίως. Έχω λοιπόν αρκετή ωριμότητα τώρα πια για να καταλαβαίνω πως όλα αυτά περί συναισθηματικής ανωριμότητας ισχύουν και για μένα, καθώς και όλο το θάρρος και το θράσος να τα παραδέχομαι, επειδή ακριβώς δεν με ενδιαφέρη η γνώμη του κοινωνικού περιγύρου -αυτό το τελευταίο δεν το απέκτησα με την πείρα, ήταν μάλλον έμφυτο, αφού το είχα από μικρή και ό,τι έκανα στη ζωή μου ήταν πάντα μη αποδεκτό κοινωνικά. Και αρνούμαι κατηγορηματικό να δεχτώ τη λέξη "τεκνατζού". Προτιμώ το "συναισθηματικά ανώριμη", γιατί αυτή είναι η αλήθεια. Όλες οι πράξεις των ανθρώπων, μηδεμιάς εξαιρουμένης, έχουν πάντα κάποιο βαθύτερο κίνητρο -είτε το ξέρει αυτός που κάνει κάτι είτε όχι και η λέξη "τεκνατζού" δεν παραπέμπει στο βαθύτερο κίνητρο της πράξης. Όμως όσες σχέσεις έκανα με μικρότερους άντρες -ο πιο μικρός ήταν οκτώ χρόνια μικρότερος από εμένα- δεν με κάλυπταν απόλυτα, γιατί, όπως και να το κάνουμε, όσο έμπειρος και ώριμος να είναι ένας άνθρωπος, πάντα θα είναι λιγότερο έμπειρος και ώριμος από κάποιον που είναι μερικά χρόνια μεγαλύτερός του και όση καλή θέληση και να έχει δεν μπορεί να τον καλύψει απόλυτα. Βέβαια, δεν καταλάβαινα τη ρίζα του προβλήματος γιατί ποτέ δεν κάθισα να σκεφτώ σοβαρά το θέμα. Τώρα όμως το ξέρω και δεν σκοπεύω να κάνω πάλι το ίδιο λάθος... Και σίγουρα δεν κατηγορώ κανέναν για οτιδήποτε και αν κάνει, εκτός αν βλάφτει τους άλλους, γιατί γνωρίζω πάρα πολύ καλά την ανθρώπινη φύση και το πόσο σχετικές είναι οι καθιερωμένες αντιλήψεις και απόψεις ως προς το κοινωνικά αποδεκτό, το καλό το ωραίο και όλα τα σχετικά, αφού κάθε δεκαετία όλα αυτά αλλάζουν.

Όσο για τον πενηντάρη με την παντούφλα που λες, μάλλον δεν γνώρισες πενηντάρηδες άλλου τύπου, γι αυτό έχεις αυτή την άποψη. Ή μήπως νομίζεις πως μόνο οι γυναίκες έχουν το προνόμιο να νιώθουν στα πενήντα τους -και στα εξήντα ενίοτε- πως είναι ζωντανές και δεν περιμένουν τη νεκροφόρα να της μαζέψει; Υπάρχουν σε πληροφορώ πάρα πολλοί τέτοιοι άντρες, αλλά χρειάζεται μεγάλη συναισθηματική ωριμότητα για να κάνεις σχέση μαζί τους και να τους κρατήσεις, γιατί είναι πολύ περισσότερο ώριμοι από τους άλλους και γι αυτόν ακριβώς το λόγο αρνούνται να φορέσουν παντούφλες... Και σίγουρα η σχέση με κάποιον από αυτούς ούτε θα σε κάνει να πλήξεις ούτε θα σε κουράσει, φτάνει να έχεις τη δύναμη και τη διάθεση να μη φορέσεις εσύ παντούφλες και αράξεις.

tristana

Αργυρώ, αυτό που συμφωνώ εκατό τοις εκατό μαζί σου;
Να ανησυχείς;  :twisted:

Σουί γκένερις, συγγνώμην, αλλά 37-43 είναι μεσήλικας και όχι τεκνό.
Μην τρελαθούμε  (πιο πολύ έστω)
Να μου έλεγες μέχρι 25 να το καταλάβω.  :lol:


Και οπωσδηποτε δεν μπαίνουν ούτε ταμπέλες, ούτε υπάρχουν συνταγές
για τις διαπροσωπικές σχέσεις. (Καλά... το τι σοφές κουβέντες λέω πάλι
απόψε ας μην το συζητήσουμε  :twisted: )

Anonymous

Πεντε πανω πεντε κατω ειναι μια νορμαρλ για μενα διαφορα ηλικιας.
Προτιμω βλεβαια τον 5 κατω και θα σας πω το γιατι.
Για να παιζουμε μαξιλαροπολεμο, κρυφτουλι, να χαχανιζουμε , να ειναι ετοιμος παντα για πασης φυσεω παιχνιδια....καταλαβαινετε τι λεω.....δεν ειναι μονο το σεξ.
Παμε μωρο μου για τρελλιτσες....και να με πιανει.
Κατα περιεργο τροπο οι αντρες που με κοιτουν ειναι μικροτεροι μου....λετε να με πηρανε χαμαπαρι?
Φιλακια γλυκες !!!!

sui-generis

Κοριτσια,

καλημερα κατ αρχην....

Ναι 37-43 δεν ειναι..... τεκνο  ο ...ορος χρησημοποιηθηκε  χιουμοριστικα, ομως....δεν παυει καποιος σε αυτα τα ηλικιακα πλαισια να ειναι ο...νεοτερος αντρας για μια γυναικα απο 45 και πανω αναλογικα λοιπον τσιμπαει και τον χαρακτηρισμο του τεκνου.

Σαφως και ολες μας οι ενεργειες,  οι επιλογες, ο τροπος ζωης εχουν ενα η περισσοτερα βαθυτερα κινητρα.

Μιλωντας μονο για το εαυτο μου δεν εχω κανενα προβλημα να παραδεχτω και να  πω τα βαθυτερα αιτια των δικων  μου επιλογων  σε οτι αφορα τις σχεσεις μου με το αλλο φυλο αλαλ και γενικοτερα της ζωης μου, αλλα φοβαμαι οτι δεν εχετε καμια διαθεση να διαβαζετε σεντονια επι σεντονιων.
:wink:

Εχω γνωρισει πολλους αντρες , εχω κανει σχεσεις η καλυτερα αποπειρες σχεσεων με ακομα περισσοτερους..αντρες απο καθε οικονομικη, επαγγελματικη, κοινωνικη, πνευματικη- μορφωτικη..πως να το πω...κατηγορια(?) δεν μου ερχετε αλλη λεξη τωρα αν και δεν ειναι η σωστη...ε....ναι δεν εχω συναντησει αντρα  πανω απο 45  χρονων που να με καλυπτει σε οσα θελω σε μια σχεση και μιλω παντα για σχεση ουσιας.

Αν αυτο ειναι συναισθηματικη ανωριμοτητα  τοτε ειμαι συναισθηματικα ανωριμη, ειμαι γιατι  εμαθα να προσπαθω τουλαχιστον να μην ξεχνω πως κανεις δεν ειναι κανενος και για παντα,που εμαθα πως δεν υπαρχουν πριγκιπες πως ο καθενας ειναι μια ξεχωριστη μοναδικοτητα με τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Αν ειναι συναισθηματικη ανωριμοτητα το οτι ο ανθρωπος που με ενδιαφερει και με ελκυει και ειμαι ερωτευμενη και τον αγαπω γουσταρω να ειναι ενα ζωντανο κυτταρο και να εξελισσεται συνεχως , γουσταρω να μην με πνιγει και να μην τον πνιγω  σε κοινοτυπες συμβασεις σχεσεων, αλλα που σαφως ειναι εκει ο ενας για τον αλλο με σεβασμο, εντιμοτητα, αληθεια, ενδιαφερον , φροντιδα , κατανοηση, συντροφικοτητα....τοτε ναι ειμαι συναισθηματικα ανωριμη και ομολογω οτι κουραστηκα πολυ χρονια και χρονια για να καμω  κτημα μου αυτη την συναισθηματικη ανωριμοτητα.

Αν ημουν free  και βρισκοταν ενας 50αρης και 55αρης που να συγκεντρωνε αυτα που εγω θελω απο εναν αντρα σε μια σχεση φυσικα κι δεν θα τον απερριπτα...θα τον κλωνοποιουσα μαλιστα για καθε ενδεχομενο για να εχω να πορευομαι :wink:  ομως στην δικη μου ζωη  κοριτσια καλως η κακως δεν βρεθηκε ακομα, για την ακριβεια αυτοι που ειχαν μια σχετικη ζωντανια ηταν συναισθηματικα ανωριμοι και ληψοι, λιγο εως πολυ κουτοπονηροι και με μια μεγαλη δοση διαθεσης χειρισμου της σκεψης μου των συναισθηματων των αναγκων και των θελω μου.
Οποτε......κουκια εφαγα κουκια μολογαω ε?  :wink:

Argiro

Κι όμως, υπάρχουν τέτοιοι άντρες. Και έχουν τη συναισθηματική ωριμότητα να μην σε καταπιέζουν, απεναντίας προσπαθούν να σε κάνουν να βγάλεις στην επιφάνεια τον καλύτερο εαυτό σου. Όμως μη νομίζεις, κι εκείνοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα στις σχέσεις. Γιατί είναι γεγονός πως έχουμε συνηθίσει όλοι να θέλουμε να καταπιέζουμε τον άλλον, άσχετα αν δεν θέλουμε να το κάνουν σε εμάς. Και αν ο άλλος αρνηθεί να συνεργαστεί λέμε πως δεν ενδιαφέρεται για τη σχέση. Προσωπικά έχω γνωρίσει τέτοιους άντρες, αλλά έβρισκα διάφορες δικαιολογίες να αποφύγω να κάνω σχέση μαζί τους διότι σίγουρα δεν θα είχα εγώ το πάνω χέρι όπως σε μια σχέση με μικρότερο. Και σε μια περίπτωση που έκανα μια τέτοια μικρής διάρκειας σχέση έβγαλα το χειρότερο εαυτό μου, μέχρι που ο άνθρωπος είδε κι αποείδε και αποχώρησε για άλλες παραλίες. Τότε μόνο συνειδητοποίησα τι είχε συμβεί. Αν αυτό δεν είναι συναισθηματική ανωριμότητα, τότε ποιο είναι;

sui-generis

Αργυρω καλη μου σιγουρα σε ολες τις ηλικιες υπαρχουν ανθρωποι ωριμοι η ανωριμοι και  με διαφορα χαρακτηριστικα συμπεριφορας , η αληθεια ειναι πως εγω απο τους λιγο "σιτεμενους" η τους σχετικα πλησιεστερους ηλικιακα εχω πολυ κακη εντυπωση.
Αντιθετα οι σχεσεις μου με νεοτερους ηταν οι πιο ισορροπημενες οι πιο ξεκαθαρες και  με σεβασμο και κανεις δεν ειχε το πανω χερι η το κατω χερι ουτε την προθεση για κατι τετοιο...... δεν αντεχω ουτε να χειριζομαι ουτε να με χειριζονται .

Argiro

Ο μόνος τρόπος για να βρεις ώριμους ανθρώπους, σχετικά πάντα με την ηλικία τους, είναι να ξέρεις σε τι κύκλους θα τους αναζητήσεις. Γιατί, βλέπεις, δεν βρίσκονται οπουδήποτε. Στα συνηθισμένα μέρη τους βρίσκεις μόνο κατά λάθος... Και για να μάθει κανείς τα μέρη που δεν είναι συνηθισμένα, πρέπει αναγκαστικά να αναβαθμίσει τα ενδιαφέροντά του.

v

Παράθεση από: "Argiro"...και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε μια σχέση με μεγαλύτερο σε ηλικία άντρα, συνεπώς πιο ώριμο από εκείνες και με περισσότερες απαιτήσεις


Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμα μεγαλύτερό μου άντρα που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε μια σχέση μαζί μου. Συνήθως με φοβούνται σαν πιο έμπειρή τους.  8)

837 Επισκέπτες, 0 Χρήστες