Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 304
  • Total: 304

Υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρος κ γυναικος?

Ξεκίνησε από papadia, Σεπτεμβρίου 22, 2011, 04:27:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

papadia

...Υπαρχει φιλια αλλα συνηθως - κατα την αποψη μου- καταληγει σε ερωτα. Και αυτο δεν ειναι καθολου κακο αν
          σκεφτεις οτι ξεκινας μια σχεση με εναν ανθρωπο που ηδη ξερεις κ σε ξερει πολυ καλα.

          Ομως καθε περιπτωση ειναι κ διαφορετικη κ καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος. Ο ερωτας ειναι πολυ

           αυθορμητο συναισθημα γιαυτο κ δεν ακολουθει κανονες...τον αφηνεις να σε παρασυρει κ οπου βγαλει...

           αλλωστε αυτη ειναι η μαγεια του!
       
           Πολλες φορες συμβαινει φιλοι κολλητοι να καταληγουν στο τελος μαζι! Κ δεν ειναι τυχαιο αυτο που λενε

           οτι οι καλιτερες σχεσεις ειναι αυτες που εχουν ξεκινησει απο φιλια.

           Οταν λεμε λοιπον φιλία μεταξυ ανδρα, κ γυναικα κ παντα κατα τη  μου,υπαρχει σχεδον παντα

           υποβοσκουσα η περιπτωση του να εξελιχθει αυτη η φιλικη σχεση σε ερωτικη...μπορει αυτο να γινει

           μετα απο πολλα χρονια ή μπορει να μην εκδηλωθει ποτέ ειτε γιατι παρεμποδιζεται ή για καποιους αλλους

           λογους δεν εξελισσεται.

           Αν πουμε τωρα οτι η φιλικη σχεση διαφερει απο την ερωτικη ως προς την προσδοκια κ την πραγματοποιηση

           sex , τοτε μεταξυ ανδρων κ γυναικων η φιλια ειναι ενας πλατωνικος ερωτας


           Καταληγοντας λοιπον , πιστευω (με ελαχιστες εξαιρεσεις) οτι η φιλικη σχεση μεταξυ διαφορετικου φυλου

           ειναι μια ερωτικη σχεση ΣΕ ΥΦΕΣΗ.....

           κ ολα αυτα κατα τη ταπεινη μου αποψη.
...οσο μπορω...οταν μπορω...

Pappas10

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

papadia

...χαιρομαι που συμφωνεις συναδελφε.....

         συναδελφικη αλληλεγγυη....
...οσο μπορω...οταν μπορω...

Pappas10

[quote user="papadia" post="355005"]...χαιρομαι που συμφωνεις συναδελφε.....

         συναδελφικη αλληλεγγυη....[/quote]

Μη σου πω και παπαδίστικη....
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

black_velvet

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

vencedor

....υπαρχει...
κ επισης στα φιλικα μπαινουν κ τα καλυτερα γκολ :oops:

papadia

....το ενστικτο του ανθρωπου για επιβιωση ειναι παντοτε στη βαση της συναισθηματικης πυραμιδας....

       ελκομαστε εντονα εξ αιτιας αυτου απο πραγματα, πραξεις κ ανθρωπους που το εξασφαλιζουν αμεσα ή εμμεσα

       π.χ. την ασφαλεια

       ερωτας με αυτη τη λογικη ειναι η ανεξηγητη για μας εντονη ελξη προς κατι ή καποιον κ εξηγειται

       με την παραπανω λογικη.

       Γιαυτο κ εχει ειπωθει πως ολες μας οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι ερωτικες με πολλες φυσικα αποχρωσεις...

       αλλοτε πιο εντονες, αρα σεξουαλικες, καποιες πιο ηπιες, αρα πλατωνικες....

       Ποτε δε ξερεις πως θα εξελιχθει καθε ανθρωπινη σχεση , καθε φιλια....
...οσο μπορω...οταν μπορω...

Pappas10

Ναι... άν ο/η ένας/μία είναι ομοφυλόφιλος ή κρύβει καλά την επιθυμία του ή βάζει τις αρχές τις φιλίας πάνω από τον ερωτισμό του/της.

Άρα όχι. Τελεία. Ναι υπό προϋποθέσεις.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

Pappas10

Εσύ τι θες τώρα;  Συνίθισες στην Αγγλία με τις αδελφές;;; Για Ελλάδα μιλάμε... :mryellow:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

pixie

Xμμμμ... Εγώ πάντως, λίαν προσφάτως, παντρεύτηκα τον επί 30 χρόνια κολλητό μου...

Δεν μας χάλασε καθόλου το γεγονός ότι γνωρίζαμε ο ένας τα ''καθέκαστα'' του άλλου με άλλους και μάλιστα τα μοιραζόμασταν και είχαμε τις μικρές συνωμοσίες μας.  :razz:  :lol:
 

'Ο,τι πιο αληθινό αλλά και ουσιαστικό έχω ζήσει και ζω σε σχέση... λέω λοιπόν κι εγώ πως, ναι, μια φιλική επαφή μπορεί να αλλάξει μορφή! ;-)

larus audouinii

[quote user="pixie" post="355058"]Xμμμμ... Εγώ πάντως, λίαν προσφάτως, παντρεύτηκα τον επί 30 χρόνια κολλητό μου...

Δεν μας χάλασε καθόλου το γεγονός ότι γνωρίζαμε ο ένας τα ''καθέκαστα'' του άλλου με άλλους και μάλιστα τα μοιραζόμασταν και είχαμε τις μικρές συνωμοσίες μας.  :razz:  :lol:
 

'Ο,τι πιο αληθινό αλλά και ουσιαστικό έχω ζήσει και ζω σε σχέση... λέω λοιπόν κι εγώ πως, ναι, μια φιλική επαφή μπορεί να αλλάξει μορφή! ;-)[/quote]

Θκατούλες !  :lol:
Και μεις πως θα στείλουμε τις ευχές μας από εδώ βρε ; ...Από καρδιάς ,,,pixie

Pappas10

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

katinaki

καλα ρε pixie μια ανακοίνωση δεν ήξερες να βάλεις? ο μέντορας από ινδία τελικά δεν ήταν ουσιαστική σχέση?

ναι. (επί του θέματος)

304 Επισκέπτες, 0 Χρήστες