Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 471
  • Total: 472
  • Leon

ΚΡΕΜΑΛΑ

Ξεκίνησε από gavrina, Ιουλίου 01, 2005, 01:12:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

KostasD33






[align=center]

μπάαααα....  δεν υπάρχει ως λέξη...

black_velvet

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

KostasD33






[align=center][size=24][rainbow]Π - Ι - Ο Υ - Ι[/rainbow][/size][/align]






 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO A[/smiley] Α
 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO N[/smiley] Ν

black_velvet

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

KostasD33






[align=center][size=24][rainbow]Π Λ Ι - Ο Υ - Ι[/rainbow][/size][/align]






 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO A[/smiley] Α
 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO N[/smiley] Ν

black_velvet

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

KostasD33






[align=center][size=24][rainbow]Π Λ Ι Γ Ο Υ - Ι[/rainbow][/size][/align]






 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO A[/smiley] Α
 [smiley smilie=6 fontcolor=000000 shadowcolor=000000 shieldshadow=1]NO N[/smiley] Ν

black_velvet





[align=center][size=24][rainbow]Π Λ Ι Γ Ο Υ Ρ Ι[/rainbow][/size][/align]




κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

pixie

[quote user="KostasD33" post="348561"][quote user="pixie" post="348559"]

Υπάρχει και το Πληγούρι ως λέξη! [/quote]

μπάαααα....  δεν υπάρχει ως λέξη...[/quote]


Θα μας τρελάνετε καλέ? Αφού αυτή ήτανε η λέξη και μάλιστα δεν υπήρχε άλλη με 8 γράμματα και τα συγκεκριμένα στοιχεία! :razz:

Η σωστότερη γραφή είναι με Η!
Γιατί δεν έγινε αποδεκτό?

 :razz:  :lol: :lol:  :lol:

KostasD33

τσουκ.... με ι το γράφουν... και ουχί με η....

όπως και ο πεσιμισμός με ένα σ αντί για δύο επέμενες και θα το έψαχνες καλόμ....


Κωνσταντίνα βάλε λεξούλα.....

pixie

Κοίτα, Κώστα... Δεν είναι για το ποιός θα βάλει λέξη.

Ας βάλει λέξη όποιος θέλει, δεν υπάρχει αντίρρηση, αυτό έχει ειπωθεί τουλάχιστον από εμένα, να μην καθυστερεί το παιχνίδι κι όποιος έχει τη διάθεση και τον χρόνο ας το συνεχίζει!

Δεν είναι όμως αντικειμενικά σωστό, όταν υπάρχουν δυο γραφές της λέξης - ισότιμες και ορθογραφικά ορθές και αποδεκτές και οι δυο - να αποκλείεται η μια γραφή... ;-)

Ο Πεσ-σ-ιμισμός έχει δυο γραφές.
Το πληγούρι ή πλιγούρι ή μπληγούρι, επίσης.

Στην τελική καλύτερα θα ήταν να το ψάξεις...
 


Αυτά και καλή συνέχεια στο παιχνίδι! :grin:

KostasD33

Λεξικό της κοινής νεοελληνικής

πλιγούρι το [pliγúri] & μπλιγούρι το [bliγúri] Ο44 : 1. χοντροαλεσμένο σιτάρι. 2. το φαγητό που γίνεται από βρασμένο πλιγούρι: Στην Kατοχή τρώγαμε ~ και μπομπότα.

[ίσως < *πνιγούρι < πνίγ(ω) -ούρι (επειδή πριν αλεστεί βράζεται)· αντδ. < τουρκ. bulgur < πλιγούρι]


πεσιμισμός ο [pesimizmós] Ο17 : 1. (φιλοσ.) η αντίληψη ότι το κακό επικρατεί πάνω στο καλό σε έναν κόσμο που κατά βάση είναι δημιούργημα μιας θέλησης αδιάφορης στο καλό ή στο κακό· η θεωρία σύμφωνα με την οποία στη ζωή ο πόνος είναι η μόνη πραγματικότητα, η ζωή είναι γεμάτη θλίψη και δεινά και τα πάντα έχουν φαινομενική μόνο αξία: Tη θεωρία του πεσιμισμού ανέπτυξε συστηματικά ο Σοπενχάουερ. 2. απαισιοδοξία: Tάσεις πεσιμισμού. Επικρατεί κλίμα απογοήτευσης και πεσιμισμού για το μέλλον.

[λόγ. < γαλλ. pessimisme (-isme = -ισμός)]


εγώ είμαι άσχετος οπότε το ψάχνω. Στο ίδιο λεξικό πληγούρι και πεσσιμισμός απλά δεν υπάρχουν. Ακόμα και ορθογραφικός έλεγχος με το Word το ίδιο βγάζει.
Τι να πω άλλο?
Τώρα αν εσύ έχεις άποψη κάτι άλλο... δημοκρατία έχουμε. Εγώ δεν έχω άποψη





και ακόμα και με η να ήταν πάλι δεν το είπες... απλά ανέφερες λέξεις... εγώ γράμματα βάζω. Αν έβαζα με όλες τις λέξεις που μπαίνουν θα έπρεπε να βάζω και όσα γράμματα είναι λάθος.
Το ξαναείπαμε αυτό....

pixie

Καλή και η Microsoft και τα προγράμματα που υποστηρίζει και ο ορθογραφικός έλεγχος που παρέχει, αλλά πολλές φορές δεν είναι πλήρης! Το word δεν αναγνωρίζει όλες τις λέξεις.


Κώστα, δεν γίνεται να καταργήσουμε έγκυρα Λεξικά Γραμματικής που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μας  και να εμπιστευτούμε ως δεδομένα μόνο τα του υπολογιστή. Στα 3 από τα 4 που έψαξα σχετικά, γιατί άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε, είναι έτσι όπως σου το είπα. Το τέταρτο δεν ανέφερε καν την δεύτερη γραφή. Πήρα τηλεφ. και τη γνώμη μιας εν ενεργεία Φιλολόγου γιατί πολλά στην πορεία έχουν καταργηθεί, τα ίδια μου είπε. Αυτά...


'Οσο για τα γράμματα των ολόκληρων λέξεων που μπαίνουν, νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει και είπαμε ότι τα σωστά θα μπαίνουν στη λέξη και τα λάθος κρεμάλα! Θα το βρω αυτό, αν δεν το θυμάσαι.

KostasD33

Μάγια, στείλε τα παράπονα σου στην ακαδημία Αθηνών, τι να πω.
Εγώ ανορθόγραφος είμαι, ένα λεξικό είδα (από έγκυρο Λεξικό Γραμματικής έβαλα την πλήρη περιγραφή και όχι απόσπασμα), μια μίκρο σοφτ είδα, ένα σίγμα μου βγάζουν για πεσιμισμούς και όχι δύο ένα γιώτα για το πλιγούρι, το ίδιο γνώριζαν και το Κατινάκι και η Κωνσταντίνα.

Απ εκεί και πέρα εσύ ξέρεις καλύτερα πράξε τα δέοντα με την εν ενεργεία φιλόλογο.

Μέχρι τότε όμως εγώ το πλιγούρι θα το γράφω πλιγούρι στην κρεμάλα ....


[cell class=spoiler]...
'Οσο για τα γράμματα των ολόκληρων λέξεων που μπαίνουν, νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει και είπαμε ότι τα σωστά θα μπαίνουν στη λέξη και τα λάθος κρεμάλα! Θα το βρω αυτό, αν δεν το θυμάσαι.
...[/cell]
όσο για αυτό το θυμάμαι. Δεν είπες όμως αυτή η λέξη ή η άλλη... ήταν γενική αναφορά σε λέξεις... όποτε ακόμα και έτσι θα έπρεπε να βάλω λάθος τα η, τ, σ, ν...
οπότε κράτησα σαν δεδομένο το Ν που ήταν σαφέστατο
[quote user="pixie" post="348559"]Κάτσε πρώτα να μας πει αν το Ν είναι σωστό! :mricy:

Υπάρχει και το Πληγούρι ως λέξη! Διότι τι θα φάει το Πιτσούνι?  :razz:[/quote]


Όμως Μάγια
Παιχνίδι είναι, να χαλαρώνω θέλω όχι να κάνω αναλύσεις για πλιγούρια και πόσο καλά ξέρεις την ελληνική γραμματική ...
Με το συμπάθιο δηλαδή

pixie

Το Πιτσούνι το είπε η kuria... ;-)  Aν ήθελες, ναι, θα μπορούσες να κρεμάσεις για τα λάθος γράμματα.

Το Πληγούρι το είπα εγώ, και σαφώς θα μπορούσες να κρατήσεις τα σωστά γράμματα εφόσον αυτό είχε διευκρινιστεί ως σωστός τρόπος. Το ι μπορούσε να μην μπει εφόσον είχες άλλη άποψη.

Επίσης... ναι, χαριτολογώντας ειπώθηκε, αλλά ειπώθηκε, και το ίδιο κάνεις κι εσύ και το χιούμορ το αποδεχόμαστε αν θυμάμαι καλά, διότι όπως πολύ σωστά είπες είναι ένα παιχνίδι, οπότε μια χαρά την θέμε! :mricy:

Παράδειγμα? Η Τριτεγγύηση, που το εκλάβαμε σαφώς ως σωστό, διότι την έννοια της λέξης ουσιαστικά εσύ την είπες και διότι είμεθα δίκαιες κυρίες. :razz:  :smile:


Α, και πολύ καληνύχτα μας!  :grin:

471 Επισκέπτες, 1 Χρήστης