Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 304
  • Total: 304

Τι σκέφτεστε αυτή τη στιγμή?

Ξεκίνησε από Prigkipissa, Σεπτεμβρίου 03, 2005, 01:55:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fortune

:roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:

Καλα βρε  ....δεν ντρεπεστε...ακου της ιχθυοσκαλας....Τα ψαρια μου ειναι ολα ψαρεμενα απο νερα θαλασσινα αιγαιοπελαγιτικα...Και μυριζουν...μηχανιωνα.... :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

Belladona

καλά περάσαμε και σήμερα....
ώρα για καληνυχτίσματα

 

Nikos Apomakros

Ήταν απαραίτητο ένα CERN για να αμφισβητήσουν το απόλυτο του E = mc2, πόσο μάλλον
την ανόητη θεωρία περί "απόλυτου ορίου ταχύτητας στο σύμπαν". Καλή αρχή... και εις ανώτερα.

Υ.Γ. η είδηση της χρονιάς: Η Γη δεν είναι επίπεδη...

kuria

[quote user="Nikos Apomakros" post="355664"]
Υ.Γ. η είδηση της χρονιάς: Η Γη δεν είναι επίπεδη...[/quote]

λες αν παω ευθεια να πεσω;  :roll:  :shock:
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

vencedor

[quote user="kuria" post="355665"][quote user="Nikos Apomakros" post="355664"]
Υ.Γ. η είδηση της χρονιάς: Η Γη δεν είναι επίπεδη...[/quote]

λες αν παω ευθεια να πεσω;  :roll:  :shock:[/quote]

μην φοβασαι... εχουν βαλει προφυλακτικο δυχτι απο κατω. :razz:

Nikos Apomakros

[quote user="kuria" post="355665"][quote user="Nikos Apomakros" post="355664"]
Υ.Γ. η είδηση της χρονιάς: Η Γη δεν είναι επίπεδη...[/quote]

λες αν παω ευθεια να πεσω;  :roll:  :shock:[/quote]


 :smile: αν καταφέρεις με κάποιο τρόπο να κινηθείς -ευθεία- δεν θα πέσεις,
αντιθέτως σύντομα θα αιωρείσαι.

Ο λόγος που χλευάζω την "ανακάλυψη" ήταν πολύωρες συζητήσεις με πολύ καλό μου φίλο,
πυρηνικό φυσικό και η βεβαιότητά του ότι ο άνωθι τύπος εξέφραζε κάτι το απόλυτα αληθές.
Βεβαιότητα που όρθωνε τοίχο απέναντι σε οτιδήποτε υποθετικό μπορούσε να εναντιωθεί σε
κάτι διαπιστωμένο όπως αυτό, όσο λογικό κι αν ήταν αντίστοιχα το υποθετικό, όπως πχ η ιδέα
της Πολυκίνησης (κίνηση ύλης μέσα σε ύλη που ήδη βρίσκεται σε κίνηση).

Είναι επόμενο να με χαροποιεί η αναίρεση του οτιδήποτε απόλυτου (στον τομέα των μεγεθών),
το γκρεμοτσάκισμα του "αόρατου τοίχου" και η διάψευση φωνών που έλεγαν "Είναι η άκρη εδώ.
Είναι η άκρη!". Γιατί το άπειρο δεν έχει άκρη. Κι όσο αποφεύγουμε να το αποδεχτούμε, η διάψευση
θεωριών όπως η παραπάνω, θα είναι πάντα θέμα χρόνου και τεχνολογικής εξέλιξης.

pixie

Μα υποστηρίζει κάποιος σήμερα ότι η γη είναι επίπεδη? Ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι?

Πάντως γενικά στην επιστήμη δεν νομίζω πως υπάρχουν απόλυτα στεγανά γνώσης τέτοια που να μην αναιρούνται. Τα πάντα αναιρούνται και φυσικά δεν εμποδίζει κανείς κανέναν να υποθέτει περί του αντιθέτου.

Και για να καταλάβω... εσύ Νίκο υποστηρίζεις ότι υπάρχει ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός?

larus audouinii

Άσχετο...έτσι για το διάλειμα..
Το σλόγκαν που άκουσα τελευταία, και μου το θυμήσατε....
Η γη είναι επίπεδη, ο γάιδαρος πετάει και λεφτά υπάρχουν
 :razz:
(αν δεν κάνω λάθος, δεν το υποστηρίζει ο Νίκος, αλλά είναι πιθανό χωρίς να έχει αποδειχθεί με βεβαιότητα σε πειράματα του Cern)

Nikos Apomakros

[quote user="pixie" post="355710"]Μα υποστηρίζει κάποιος σήμερα ότι η γη είναι επίπεδη? Ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι?

Πάντως γενικά στην επιστήμη δεν νομίζω πως υπάρχουν απόλυτα στεγανά γνώσης τέτοια που να μην αναιρούνται. Τα πάντα αναιρούνται και φυσικά δεν εμποδίζει κανείς κανέναν να υποθέτει περί του αντιθέτου.

Και για να καταλάβω... εσύ Νίκο υποστηρίζεις ότι υπάρχει ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός?[/quote]


Όσον αφορά στην επίπεδη Γη, το έγραψα περιγελώντας μια παλαιότερη λανθασμένη ανθρώπινη πεποίθηση
η οποία φυσικά αναιρέθηκε. Κι άργησε και ιδιαίτερα να διαψευστεί... ας είναι καλά κάποιοι...

Υποστηρίζω ότι σε έναν κόσμο που οι διαστάσεις δεν έχουν όριο (άπειρο), κανένα μέγεθος δεν
είναι και δεν πρέπει να θεωρείται περιορισμένο. Το μοναδικό όριο είναι στην τεχνογνωσία για
την παρατήρησή του, την γενικότερη αντίληψη αλλά και την φαντασία.

Κι όπως λέει η Larus, η αναίρεση του E=mc2 δεν είναι κάτι που υποστηρίζω εγώ προσωπικά.
Δεν έχει αποδειχθεί ακόμα αλλά είμαι βέβαιος ότι θα αποδειχθεί. Όχι όμως καθολική αναίρεση,
σε καμμία περίπτωση. Απλά θα φανεί ότι είναι ορθό υπό συγκεκριμένους όρους/προϋποθέσεις.


ΥΓ: ναι, απείρως μεγαλύτερη του φωτός.

Nikos Apomakros

Πολυκίνηση - Το ταχύ σαλιγκάρι


Οδηγούμε ένα αυτοκίνητο με ταχύτητα Χ παράλληλα σε ένα τρένο που έχει ακριβώς ίση με εμάς
ταχύτητα. Παρατηρούμε ότι στην οροφή του τελευταίου βαγονιού ένα σαλιγκάρι κινείται αργά με
ταχύτητα Υ προς το εμπρός μέρος της αμαξοστοιχίας. Σύντομα το σαλιγκάρι μας προσπερνά αφού
κινείται με ταχύτητα Χ+Υ.

Υποθέτουμε τώρα ότι το φως είναι το σαλιγκάρι, αυτός ο Χώρος που ονομάζουμε σήμερα "σύμπαν"
είναι η αμαξοστοιχία και εμείς είμαστε ένας Εξωτερικός Παρατηρητής, δηλαδή παρατηρητής που
ΔΕΝ βρίσκεται μέσα στον τεράστιο αυτό χώρο αλλά έχει την δυνατότητα να κάνει μετρήσεις.
Υποθέτουμε επίσης ότι ο υπό εξέταση χώρος, που ονομάζουμε "σύμπαν", κινείται μέσα σε έναν πολύ
μεγαλύτερο Χώρο (ίσως το πραγματικό Σύμπαν) με ταχύτητα Χ και το φως μέσα σε αυτόν με την
γνωστή του ταχύτητα ~300,000km/h.

Τι ταχύτητα έχει για εμάς, τον εξωτερικό Παρατηρητή, το φως που έχει ίδια κατεύθυνση με τον
κινούμενο χώρο μέσα στον οποίο βρίσκεται;


Με λίγα λόγια. Για Ύλη που κινείται μέσα σε χώρο που της απαγορεύει οποιαδήποτε αλληλεπίδραση
με Ύλη εκτός του χώρου αυτού, οποιαδήποτε μέτρηση ταχύτητας (από εσωτερικό Παρατηρητή) αλλά
και οποιοδήποτε όριο τίθεται είναι απόλυτα υποκειμενικό και δυναμικά εσφαλμένο.

pixie

[quote user="Nikos Apomakros" post="355724"]... η αναίρεση του E=mc2 δεν είναι κάτι που υποστηρίζω εγώ προσωπικά.
Δεν έχει αποδειχθεί ακόμα αλλά είμαι βέβαιος ότι θα αποδειχθεί. Όχι όμως καθολική αναίρεση,
σε καμμία περίπτωση. Απλά θα φανεί ότι είναι ορθό υπό συγκεκριμένους όρους/προϋποθέσεις.

ΥΓ: ναι, απείρως μεγαλύτερη του φωτός.[/quote]


Ούτως ή άλλως δεν έχει αποδειχτεί κάτι από αυτά [ταχύτητα]. Η εξίσωση τώρα, ως συμπέρασμα της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας, δηλώνει την ισοδυναμία μάζας και ενέργειας [ποσό ενέργειας ηρεμίας] και πειραματικά έχει αποδειχτεί δλδ.μια μετρήσιμη μάζα μπορεί να εξαφανιστεί και στη θέση της να εμφανιστεί ισοδύναμη ενέργεια mc2.


Νομίζω κι εγώ, ως προς τα όρια, ότι δεν υπάρχουν, με την έννοια ότι δεν έχουμε ακόμα την νοητική ικανότητα να ορίσουμε αυτά τα όρια. ;-)


Όσον αφορά  στο θέμα της πολυκίνησης, αν και δεν τον γνωρίζω τον όρο, φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το σύστημα αναφοράς των κινήσεων. Κάθε κίνηση ερμηνεύεται διαφορετικά από διαφορετικούς παρατηρητές ανάλογα με το ποιό σύστημα αναφοράς υποστηρίζει ο καθένας.

Nikos Apomakros

Σαφώς και έχει να κάνει με συστήματα αναφοράς και ποιό σημείο θα ορίσουμε σε μια παρατήρηση.
Διαπιστώνουμε εύκολα παραπάνω πόσο σχετική είναι η οποιαδήποτε μέτρηση και πως αναιρείται
ένα όριο, αφού ουσιαστικά τόσο η έννοια όσο και το νόημά του "ορίου" είναι να αποδώσει
ορισμένο/συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα είναι θεμιτό κι είναι και ο μόνος τρόπος
να κατανοήσουμε καταστάσεις και να εξελιχθούμε περαιτέρω. Όμως!

Οφείλουμε ΚΑΘΕ φορά να θέτουμε και πολύ συγκεκριμένους όρους (conditions) με ιδιαίτερη προσοχή,
ώστε μια μέτρηση ή και ένα συμπέρασμα να ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένη πραγματικότητα
για να εκφράσει μια αλήθεια που ισχύει μόνο στη πραγματικότητα αυτή, αφού εκγενικευμένο θα οδηγεί
σε λανθασμένα συμπεράσματα και αδιέξοδα.

Γι' αυτό και λέω ότι το E=mc2 ισχύει υπό όρους και επιτέλους οι όροι αυτοί θα διευκρινιστούν.



Έχουνε φτάσει στο σημείο να λένε ότι σε περίπτωση που προστεθεί η ταχύτητα δύο σωμάτων (u1 + u2),
σύμφωνα πάντα με τους μετασχηματισμούς του Lorentz και μιας εξίσωσης που καταλήγει "u=u1+u2 /1+u1u2/c2"
η τελική ταχύτητα "u" θα είναι ίση με "c" δηλαδή την ταχύτητα του φωτός. Άρα ότι εκεί είναι το όριο
ανεξαρτήτως σημείων αναφοράς και συστημάτων γενικότερα, ανεξαρτήτως οποιασδήποτε πρόσθεσης
ταχυτήτων. Αυτό είναι παράλογο, ειδικά όταν δεν υφίσταται αλληλεπίδραση της κινούμενης ύλης με τον
χώρο στον οποίο κινείται ο χώρος που την εμπεριέχει. Από τους πιο ανόητους τοίχους που έχει χτίσει
ποτέ ο άνθρωπος για τον εαυτό του.

Όταν ξεκαθαριστούν οι αδυναμίες έκφρασης του E=mc2, θα ψάχνονται και για τον άνωθι τύπο.

pixie

Δεν είμαι φυσικός βέβαια για να έχω την ειδική επιστημονική γνώση, ούτε από νόμους της μηχανικής κατέχω, ούτε θα μπορούσα να ξέρω αν αυτά που αναφέρεις στο τέλος έχουν βάση. Το ότι c είναι η ταχύτητα του φωτός [στο κενό] το γνωρίζω βέβαια... :smile:

Κι από το ''λύκειο'' κάτι σχετικό θυμάμαι πως όταν ένα σώμα κινείται με την ταχύτητα του φωτός, η ταχύτητά του είναι η ίδια για όλα τα συστήματα αναφοράς.

Nikos Apomakros

[quote user="pixie" post="355775"]

Κι από το ''λύκειο'' κάτι σχετικό θυμάμαι πως όταν ένα σώμα κινείται με την ταχύτητα του φωτός, η ταχύτητά του είναι η ίδια για όλα τα συστήματα αναφοράς.[/quote]

Αυτό ειναι δόγμα και θα αναιρεθεί. Εκφράζω προσωπική άποψη και μόνο.
Σε αυτό ακριβώς εναντιωνομαι με το παράδειγμα της πολύκίνησης και επιμένω ότι ύλη η οποία κινείται μέσα σε ύλη που δεν της επιτρέπει να διαδρα με το δικό της περιβάλλον, υπόκειται στους εσωτερικούς και μόνο κανόνες. Ειναι απλό και λογικό... Για μένα δλδ τον ανίδεο.

larus audouinii

Η αρχική μου σκέψη όταν διάβαζα σχετικά στις εφημερίδες, ήταν κοντά στου Νίκου.
Αν αποδειχεί, θα είναι μια μεγάλη ανατροπή....

Να αρχίζω να φέρνω και να στοιβάζω τα ξύλα μου. Χειμώνας θα πει να καίει κάπου κάπου και το τζάκι...με ό,τι όμορφο σημαίνει αυτό.

304 Επισκέπτες, 0 Χρήστες