Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 586
  • Total: 587
  • Leon

Τί έχετε να πείτε για τους Ιχθύες???

Ξεκίνησε από junkie, Οκτωβρίου 07, 2005, 09:28:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

junkie

Μιας και βάλαμε για άλλα δυο ζώδια ας πούμε και την γνώμη μας για τους ιχθύες.......

junkie

Ιχθείς  

Eίναι το δωδέκατο και τελευταίο ζώδιο του ζωδιακού κύκλου 20 Φεβρουαρίου με 20 Μαρτίου.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ

Αρετές]

Κακίες]
 


Ο Ιχθύς είναι ο δεκτικός τύπος στο ζωδιακό κύκλο. Είναι ο άνθρωπος που θα δείξει πλήρη κατανόηση στα ανθρώπινα λάθη ή αδυναμίες και θα συμπαρασταθεί ζεστά και συμπαθητικά σχεδόν πάντοτε. Είναι ευαίσθητος στον πόνο των συνανθρώπων του και ιδιαίτερα των ηλικιωμένων. Η συμπόνια θα τον φέρει πολλές φορές, αντιμέτωπο με περιθωριακά άτομα, όπου μπορεί να εμπλακεί και ο ίδιος σε περίεργες δραστηριότητες. Ο Ιχθύς συχνά ταλαντεύεται μεταξύ αμαρτίας και αγιοσύνης. Η διαίσθηση και η διόραση είναι αρετές που έχει ή μπορεί να καλλιεργήσει. Αντιλαμβάνεται και καταλαβαίνει χωρίς πολλές λογικές εξηγήσεις το περιβάλλον του. Η αδικία και η ανισότητα τον θλίβουν αφάνταστα. Του αρέσει να απομονώνεται στον καναπέ του σπιτιού του, να ονειροπολεί και να στοχάζεται με τις ώρες. Οι θρησκευτικές του ανησυχίες είναι έντονες και τα μυστήρια τον τραβούν σε μεγάλο βαθμό. Η ευαίσθητη φύση του θα βρει συχνά διέξοδο στις τέχνες, όπου μπορεί να γίνει  πολύ καλός ζωγράφος, ποιητής ή ηθοποιός.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
Ηθοποιός, ζωγράφος, ποιητής, συγγραφέας, μέντιουμ, ιερέας, νοσοκόμος, σχεδιαστής μόδας.


ΣΤΟΙΧΕΙΑ


Ποιότητα  = Μεταβλητή
Στοιχείο       = Νερό
Ρήμα            = Πιστεύω
Πλανήτης     = Ποσειδώνας
Ιδιότητα       = Θηλυκό
Χρώμα         = Σιέλ
Πέτρα           = Αμέθυστος
Σημ.σώματος = Πέλματα
Βότανο         = Φασκόμηλο
Πρόσωπο      = Στρογγυλό
Χώρα           = Σκοτία
Πόλης          = 'Άμστερνταμ


ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Δεκτικά
Συμπονετικά
Ρομαντικά
Ευαίσθητα
Παρασκηνιακά
Μυστικά



ΔΙΑΣΗΜΟΙ  ΙΧΘΥΕΣ



ΕΛΛΗΝΕΣ

Νίκος  Καζαντζάκης
Κώστας  Βάρναλης
Γιώργος  Σουρής
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
Κων/νος  Καραμανλής
Γιώργος  Παπανδρέου.


ΞΕΝΟΙ
Άλμπερτ  Αϊνστάιν
Ελίζαμπεθ  Τέιλορ
Ρούντολφ  Νουρέγιεφ
Βίκτωρ  Ουγκώ
Πήτερ  Φόντα
Μιχαήλ  Κορμπασώφ.

junkie

Καλά παιδιά μωρέ είμαστε και 'μεις τα ψαράκια...
Λίγο παραπονιάρικα ώρες ώρες και λίγο κλαψιάρικα αλλά γενικώς είμαι εντάξει........

bousoulitsas

Nα υποθεσω οτι ελεγες για σενα?

llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllooooooooooollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

pingo

Να κράξω πάλι;Βαριέμαι....πάντως είναι λίγο καλύτεροι από τους δίδυμους.... :lol:  :lol:

chriastina

Καλοί είναι δεν λέω αλλά....... πρέπει να μαντεύεις κάθε φορά με ποιό "ψάρι" μιλάς, με εκείνο που κοιτά προς την Δύση ή με εκείνο που κοιτά προς την Ανατολή? και το εκνευριστικότερο απο όλα είναι ότι μπορεί να μιλάς με διαφορετικό "ψάρι" 3-4 φορές μέσα στην ίδια συζήτηση!

Deykalion

Το χειρότερο ζώδιο που υπάρχει.

Ειδικά για εκείνους που είναι ιχθείς και όχι για τους άλλους.

Argiro

Εγώ θα πω στους Ιχθείς να φροντίσουν να προσέχουν τις παρέες τους και το περιβάλλον που κινούνται, γιατί έχουν την τάση να απορροφούν της ενέργειες και τις διαθέσεις των άλλων. Αυτό πολλές φορές τους φορτώνει αρνητικά και τους δημιουργεί μεγάλη αναστάτωση. Γι αυτό να φροντίζουν να κάνουν παρέα με ευχάριστα άτομα και να κινούνται σε ευχάριστο περιβάλλον.

space girl

Οι Ιχθείς και γενικά τα άτομα που έχουν Σελήνη εκεί ή έναν ενεργοποιημένο Δωδέκατο Οίκο (όπως, επίσης και επαφή των γενέθλιων πλανητών τους με τον Ποσειδώνα, ειδικά Ήλιο, Σελήνη ή Αφροδίτη) εξιδανικεύουν πρόσωπα και καταστάσεις και έχουν την τάση να κολλάνε στο παρελθόν. Συνήθως, διατηρούν νοσηρές σχέσεις, λυπούνται και γίνονται εύκολα θύματα.

Το μάθημά τους σε αυτή τη ζωή είναι ότι πρέπει να αγαπήσουν περισσότερο τον εαυτό τους, να τον προστατεύσουν και γενικά να δημιουργήσουν υγιείς σχέσεις (οι σχέσεις αυτές, δηλαδή, να μη λειτουργούν εις βάρος της δουλειάς τους, της ερωτικής ή της κοινωνικής τους ζωής).

Το θετικό σημείο είναι, ότι τα άτομα αυτά διαθέτουν πλούσια φαντασία, αγαπούν βαθιά, είναι φιλάνθρωπα και διαθέτουν καλλιτεχνικές ικανότητες (π.χ. χορός, ποίηση, φωτογραφία, σκηνοθεσία, μουσική κ.λ.π.).

Φιλικά

ne_ni

[size=18]Mia xara eimaste den exoume na zilepsoume tpt apo ta alla zwdia!!!
Eimaste glukoulia pana8ema mas!!
[/size]

xristiana

a..vre neeee-ne...se myristhka apo makrya pws kolympas k esy sthn idia gyala.. :D

ne_ni

Παράθεση από: "xristiana"a..vre neeee-ne...se myristhka apo makrya pws kolympas k esy sthn idia gyala.. :D

Eides eides xristianaki mou? ]

heinrich

από Ιχθείς μόνο προδοσία και ψευτιά να περιμένεις....
και όλα αυτά λόγω της ανεκδιήγητης ανασφάλειάς του...

xhmeia

βρε αιντε απο δω
που μου γινατε ολοι σας αστρολογοι
καθεις στο ειδος του και..........
στο βουλευτικο σου εδρανο εσυ







( αν εξαιρεσω την space girl, ημιμαθεις εως αμαθεις, ειμαστε ολοι  εδω μεσα )

Pappas10

Δεν έχω συναναστραφεί ποτέ Ιχθύ. Ένα χρυσόψαρο που είχα ψόφησε χωρίς να ανταλάξουμε ποτέ κουβέντα και γενικότερα δεν έδειχνε να πολυκαταλαβαίνει την ύπαρξη μου.

Με τη γάτα μου πάντως είχα καλή σχέση μέχρι που μου την κοπάνησε και επέστρεψε πριν από μερικές εβδομάδες να μου συστήσει τον "έτσι", να φάνε - και ο "έτσι" φοβερά ευγενικός την άφησε να φάει πρώτη... μιλάμε με κέρδισε για Πεθερό χαλαρά - και να ξαναφύγει.

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

586 Επισκέπτες, 1 Χρήστης