Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 600
  • Total: 601
  • Leon

...γάμος...

Ξεκίνησε από Nasia9, Ιουνίου 27, 2006, 10:15:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

snoopy

Παράθεση από: "Nikos28"Το ''θέλω να παντρευτώ'' δε σημαίνει τίποτα απο μόνο του, έχει νόημα μόνο αν τύχει και βρεθεί το κατάλληλο πρόσωπο.

Αν βρεθεί, γιατί όχι;

Αν δε βρεθεί, δεν έγινε και τίποτα. Έτσι κι αλλιώς ήδη κοντεύουμε τα 6 δισ., οπότε δε χάθηκε κι ο κόσμος αν ορισμένοι εξ ημών αποβιώσουν άτεκνοι...
Το ανθρώπινο είδος δε θα εκλείψει ποτέ.
Και στο κάτω-κάτω, υπάρχουν κι άλλου είδους ''παιδιά'' που μπορεί ν' αφήσει πίσω του ένας άνθρωπος για να εξασφαλίσει την ''αθανασία''.

θα συμφωνήσω....΄
Δεχ έχω παντρευτεί ούτε έχει βρεθί ο κατάλληλος.
Πιστεύω όμως οτι ένας πετυχημένος γάμος είναι να μην βαριέσαι τον άλλον. Καθώς αν αρχίζεις να βαριέσαι από τα πρώτα 2-3χρόνια...στα 40χρόνια γάμου τι θα γίνει; πρέπει να κερδίζει ο ένας τον άλον, χωρίς όμως να το σκέφτεται. Δηλ χωρίς να σκέφτεται: τι θα κάνω τώρα να κερδίσω τον Κώστα; α! θα κάνω αυτό. θα πρέπει να σε "τραβάει" ο άλλος γενικά, σαν άνθρωπος, σαν προσωπικότητα, σαν ... σαν... και οχι να παντρευτείς κάποιον επειδή παιρνάς καλά ή επειδη είναι καλό παιδί η επειδη τον αγαπάς. Και τυς φίλους μας αγαπάμε...τους παντρευόμαστε όλους;
Πολλα πράγματα παίζουν ρόλο για να αντέξει μια σχέση και να δεις στο κάτω κάτω αν αυτός ο άνθρωπος σου ταιριάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Από τον τρόπο που μιλάει μέχρι τον τρόπο που αντιμετωπίζει καταστάσεις στην ζωή.

Enia

Αγαπητέ Κώστα μας, σαφώς και με έχει εκθέσει, δε με κρύβει σε κανά μπουντρούμι! :P  :lol:  Μαζί κυκλοφορούμε, και η κοινωνία είναι μικρή και έχει και μάτια, και έχει και στόμα...! Εξίσου τον έχω εκθέσει κι εγώ φυσικά, και προτίθεμαι να τον αποκαταστήσω...!  8)

:hug2:


Σνουπάκι, καλά τα λες... Γι'αυτό και τελικά τον κατάλληλο άνθρωπο τον νιώθεις εξαρχής. Ή σου πάει, ή δε σου πάει... Αν χρειάζεται να κάνεις συμβιβασμούς ή να το σκεφτείς, ή να το ψάξεις, άστο καλύτερα... (Δε μιλάω για σχέσεις, για γάμο μιλάω)...

Athinoula

ποιος παντρεύεται? θα φάμε κουφέτα?? :lol:

Pappas10

Παράθεση από: "snoopy"Δεχ έχω παντρευτεί ούτε έχει βρεθί ο κατάλληλος.
Πιστεύω όμως οτι ένας πετυχημένος γάμος είναι να μην βαριέσαι τον άλλον. Καθώς αν αρχίζεις να βαριέσαι από τα πρώτα 2-3χρόνια...στα 40χρόνια γάμου τι θα γίνει; πρέπει να κερδίζει ο ένας τον άλον, χωρίς όμως να το σκέφτεται. Δηλ χωρίς να σκέφτεται: τι θα κάνω τώρα να κερδίσω τον Κώστα; α! θα κάνω αυτό. θα πρέπει να σε "τραβάει" ο άλλος γενικά, σαν άνθρωπος, σαν προσωπικότητα, σαν ... σαν... και οχι να παντρευτείς κάποιον επειδή παιρνάς καλά ή επειδη είναι καλό παιδί η επειδη τον αγαπάς. Και τυς φίλους μας αγαπάμε...τους παντρευόμαστε όλους;
Πολλα πράγματα παίζουν ρόλο για να αντέξει μια σχέση και να δεις στο κάτω κάτω αν αυτός ο άνθρωπος σου ταιριάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Από τον τρόπο που μιλάει μέχρι τον τρόπο που αντιμετωπίζει καταστάσεις στην ζωή.

Επί της αρχής συμφωνώ, με μία όμως υποσημείωση. Για να γνωρίσεις έναν άνθρωπο στο βάθος και στην έκταση που αναφέρεις μπορεί ούτως ή άλλος να χρειαστείς 40 χρόνια. Χώρια το ότι θέλω να πιστεύω ότι οι άνθρωποι αλλάζουν. Και λογικά. Αυτό που σε κέρδιζε στα 20 σου δεν σε κερδίζει στα 30 σου κ.ο.κ (εκλέρ, σου κλπ.). Πάντα υπάρχουν στιγμές που κάποιος άνθρωπος - ακόμα και ο άνθρωπος σου - θα σε κερδίζει και πάντα στιγμές που ΔΕΝ θα μπορεί να σε κερδίσει.

Για εμένα ο γάμος δεν είναι τίποτα παραπάνω από την κοινωνική επισημοποίηση μιας σχέσης και την - κοινωνική πάλι - κοινη ανάλυψη της ευθύνης της ανατροφής των παιδιών που θα προκύψουν από αυτόν. Δεν -θα πρέπει να- δημιουργεί ή επηρρεάζει κανένα συναίσθημα πέραν ίσως από αυτό του θαυμαζμού για τον/την σύντροφο που δέχεται να αναλάβει ΚΑΙ νομικά την ευθύνη της σχέσης.

Και κάτι ακόμα. Ο Γάμος είναι συμβιβασμός. Και μάλιστα συμβιβασμός με τον εαυτό σου πρώτα απ' όλα. Και θέλει μεγάλες "μπάλες" αυτός ο συμβιβασμός...

Προσωπικά "κατάλληλος/η" για γάμο είναι εκείνος/η που δύναται να αντέξει τους συμβιβασμούς που ο γάμος σου επιβάλλει. Ή, κατά το γνωστό ευφυολόγημα, εκείνος/η  που αποφασίζει με τον γάμο να αντιμετωπίσει με κάποιον(α) άλλον (η) τα προβλήματα  που δεν θα αντιμετώπιζε αν δεν παντρευόταν.

Μπορεί να λέω και αρλούμπες.

ΠΑΝΑΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααα

Μιχάλης.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

snoopy

ένας μου είχε τύχει τέτοιος, αλά ειχε ένα τρομερό ελάτωμα. ...τρομερά ζηλιάρης!!! κατα τα άλλα.....  ήταν super

Athinoula

:D καλά απάνηση δεν πήρα οποιος είναι να παντρευτεί ας μας κρατήσει κάνα κουφετακι που μου αρέσουν μερσιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol:


και φωτογραφιεσ του γαμου εννοειτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :P

snoopy

εγώ μπορώ να σου βαφτίσω το επόμενπο παιδάκι σου; ΕΕ;;;

εγώ παντως δεν παντρευομαι.... γιατι υπάρχει θέμα....δεν εχω βρει τον γαμπρο ακόμα!!!! χιχιχιχιχιχι

το νιώθω όμως .... θα κάνει ΜΕΓΑΛΗ εμφάνιση από το πουθενά!!!!

snoopy

Παράθεση από: "Athinoula":D καλά απάνηση δεν πήρα οποιος είναι να παντρευτεί ας μας κρατήσει κάνα κουφετακι που μου αρέσουν μερσιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol:


και φωτογραφιεσ του γαμου εννοειτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :P


μήπως βρε κορίτσι δεν εισαι καλεσμένη;;; τι επιμένεις;

Athinoula

Παράθεση από: "snoopy"
Παράθεση από: "Athinoula":D καλά απάνηση δεν πήρα οποιος είναι να παντρευτεί ας μας κρατήσει κάνα κουφετακι που μου αρέσουν μερσιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol:


και φωτογραφιεσ του γαμου εννοειτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :P


μήπως βρε κορίτσι δεν εισαι καλεσμένη;;; τι επιμένεις;

είπαμε ότι θέλουμε μονο κουφέτα ρε συ..σιγά μην με καλούσανε και όλας :lol:

Enia

Ειναι, λοιπόν, ένα μαγαζί στην Καραγιώργη Σερβίας στο Σύνταγμα, Le Chocolat το λένε, και μόλις μπεις φάτσα κάτω από το ταμείο έχουν τα κουφέτα. Και μάλιστα πολλές ποικιλίες. Ακόμα και με πορτοκάλι έχουν (μπλιαχ). Τα καλυτερότερα για μένα είναι τα σοκολάτας με αμύγδαλο.

Στο συστήνω, Αθηνούλα!  :P  :lol:

Athinoula

λιλά μου, εγώ εννοούσα να μου φέρουν από γάμο.. :?  τοσο απιθανο ειναι?

θυμάμαι στην βαφτίσει της κόρης μου ήταν γεμιστά με σοκολάτα και είχα φάει παρα πολλά..μου αρέσουν!!

Enia

μήπως τα θες κι από τον δίσκο να τα βάλεις κάτω από το μαξιλάρι σου?  :P  :lol:


(το κατάλαβα βρε, αλλά για να μην περιμένεις σου πρότεινα να τα πάρεις μόνη σου  :P )

saliara

Παράθεση από: "Enia"Ειναι, λοιπόν, ένα μαγαζί στην Καραγιώργη Σερβίας στο Σύνταγμα, Le Chocolat το λένε, και μόλις μπεις φάτσα κάτω από το ταμείο έχουν τα κουφέτα. Και μάλιστα πολλές ποικιλίες. Ακόμα και με πορτοκάλι έχουν (μπλιαχ). Τα καλυτερότερα για μένα είναι τα σοκολάτας με αμύγδαλο.

Στο συστήνω, Αθηνούλα!  :P  :lol:

κατάλαβα....πόσο συχνά πας στο μαγαζάκι Εnia??? :P  :P

Enia

καθόλου! μια και μοναδική φορά ήταν, απλά ήταν πρόσφατα (της Αγίας Αικατερίνης). ήθελε η μητέρα μαρόν γλασέ για μια συνταγή, και όντως ήταν πολύ καλή η ποιότητά τους εκεί.


(το έπιασα το υπονοούμενό σου παλιο-σαλιάρα, αλλά δε θα υποκείψω  :P  :lol: )

saliara

παλιοσαλιάρα εγώ????? :cry:  :cry:  :cry:
το πιο αγαπημένο πλασματάκι???? :lol:  :lol:  :lol:
και καθόλου μετριόφρων???? :P  :P

600 Επισκέπτες, 1 Χρήστης