Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 721
  • Total: 721

ΛΕΥΚΟ - ΑΚΥΡΟ - ΑΠΟΧΗ

Ξεκίνησε από energizer, Οκτωβρίου 31, 2006, 03:56:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

energizer

...τα ποσοστα αποχης που καταγραφηκαν στις προσφατες εκλογες ηταν αυξημενα!
...στατιστικα το ποσοστο των "αδιαφορουντων" συμπολιτων παρουσιαζει αυξητικες τασεις!
...ειναι υγιης & θεμιτη πολιτικη εκφραση :?:
...εμπεριεχει μηνυμα  :?:
...προδικαζει εξελιξεις στο υπαρχον πολιτικο σκηνικο  :?:
 :scratch:

joking



δεν θεωρώ ότι η αποχή είναι υγιής πολιτική έκφραση -  θεωρώ ότι είναι περισσότερο αποτέλεσμα τεμπελιάς, αδιαφορίας για τα κοινά και αδυναμίας πρότασης λύσης για τα όσα καθημερινά διαμαρτυρόμαστε ότι μας ενοχλούν

το ότι πορευόμαστε σε νέες εποχές, το ότι για τους περισσότερους από εμάς η άγνοια της ιστορίας  και η καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ έχει σαν αποτέλεσμα την μεταμόρφωση μας σε καταναλωτικά τέρατα, χωρίς πολιτική συνείδηση και ταυτότητα, με μοναδικό στόχο εφήμερες υλικές "απολαύσεις" , είναι γενονός αναμφισβήτητο και δεν χρειάζομαι τα όποια εκλογικά αποτελέσματα για να το διαπιστώσω.

 

energizer

...συμπερασμα  :?:
...ειναι μη θεμιτη η "αποχη" απο το εκλεγειν  :?:
...& ειναι πιο ηθικο & αποτελεσματικο να εκλεγεις αυτους/οσους μετα απο λιγο βριζουμε - καταδικαζουμε - διαμαρτυρομαστε...ως αναξιους να διαχειριστουν τις τυχες μας  :?:
...εκτος αν υπαρχει καποια πιο συγκεκριμενη προταση  :!:
 :wink:
...ομολογω , στο σημειο τουτο , οτι ισως η τοπικη αυτοδιοικηση αλλα & ολα τα αιρετα συμβουλια - μελη...εκπροσωπησης υπηρεσιων - φορεων...αν απεμπλακουν απο τα πολιτικοκοματικα συμφεροντα - διαπλεκομενα , να λειτουργησουν ως αυτονομοι πολοι ουσιαστικης "δημοκρατιας"  :!:
...μεχρι στιγμης βεβαια & τουλαχιστον για την αυτοδιοικηση πρεπει ν' αναφερω οτι χαρακτηριζεται απο τον υψηλοτερο δεικτη διαφθορας & κατασπατηλησης δημοσιου χρηματος...με αδιαφανεστατες διαδικασιες & τερτιπια!
...αντιστοιχα για συνδικαλισμο & λοιπα συμβουλια!
 :evil:

jcdenton

Η αποχή δεν είναι αποδεκτή κατά τη γνώμη μου. Όταν κάποιοι έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε να διαλέγουμε τους κυβερνώντες μας, τότε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ψηφίζουμε
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

energizer

...να ψηφιζουμε!
 :lol:
...ποιον;
 :roll:
...τον λιγοτερο επικινδυνο , τον συγκριτικα με τους αλλους ικανοτερο;
..οταν ολες οι επιλογες παρουσιαζουν υψηλη επικινδυνοτητα & τραγικοτερη ανεπαρκεια;
 :evil:
...προσωπικα ψηφιζω...ετσι...τον "μονοφθαλμο" στους τυφλους!
...ΔΕΝ μ΄εμπνεει ομως κανενας πολιτικος φορεας!
...καμια ιδεολογικη προσεγγιση...για την ακριβεια μ΄εκνευριζει ο ακρατος ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ τους...τα ευκολα & πιασαρικα συνθημτα...οι υποσχεσεις (που δεν γινονται πραξη!) τους...η ασυνεπεια (λογων & εργων!)...
 :cry:
...αποτελω λοιπον παραδειγμα εκφρασης γνησιας δημοκρατιας;
...& δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος...οι περισσοτεροι που γνωριζω λιγο πολυ ετσι ψηφιζουν!
...υπαρχουν βεβαια & οι πιο γραφικοι!
 :twisted:
....και καλα ειμαι αριστερος , προοδευτικος εναντιος στον παγκοσμιο ιμπεριαλιστικο καπιταλισμο (φοβηθηκε αυτος τωρα!) & ανοικτος σε ολα (πλην οτι μου μυριζει συντηριτισμο , εθνικισμο & αυτονoουμενο ρατσισμο!)
...ή ειμαι παραδοσιακος δεξιος , θρησκεια - πατριδα - οικογενεια (τυποις , γιατι & γκομενα εχω & εκκλησια δεν παω & Ι5 πληρωσα ν΄αποκτησω!)...& οτι μπορει να διαταραξει την κατασταση & η ανισοροπια ν΄αλλαξει την"ευδαιμονια" μου το αντιστρατευομαι!
 :lol:
...αλλα μπορει να ειμαι καπου στη μεση...δεξιος εκει που με βολευει...αριστερος κατ΄επιλογην...& να δηλωνω οτι εχω & την λυση των προβληματων!
....αριστερα - δεξια - κεντρο & αποκεντρα ΠΕΘΑΝΑΝ...
...ΖΗΤΩ η κοινη λογικη!
 :twisted:
...υπαρχουν μονο λογικοι - παραλογοι....
...ηθικοι - ανηθικοι...
...ανθρωπιστες - μισανθρωποι...
...αλτρουιστες - ιδιοτελεις...
...εγωιστες - οικολογοι!
 :wink:
...& καθε χαρακτηρισμος υποκειμενικοτατα συλλαμβανεται , για καθε εναν των ψηφοφορων!
....αγαπητοι υπερμαχοι της ψηφου...υπαρχει δημοκρατια σημερα;
 :roll:
...& αν ναι...πως ακριβως αντιλαμβανεστε την συμμετοχικοτητα σας σε τουτη;
 :scratch:

pasas

Παιδιά νομίζω πως εκφράζετε υγιείς απόψεις σ’ μια σάπια χώρα. Οι μισοί Έλληνες τάζουν ρουσφέτια, που τα ζητούν οι άλλοι μισοί. Μίζες, τσάστοι, τρωκτικά, αυτοί είναι η πραγματικότητα. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν αποτελεί παγκόσμιο φαινόμενο. Ο αναρχοκαπιταλισμός κυριαρχεί παντού και το τραγικότερο, για εκείνους που τον αρνούνται, είναι ξέρουν τι δεν θέλουν όμως όχι τι θέλουν. Λείπει η σύγχρονη πρόταση.

energizer

...προτασεις αγαπητε πολλες , απο ποικιλλους πολιτικους χωρους!
...οι δε φιλοδοξιες τους ακομα μεγαλυτερες!
...απουσιαζουν ομως...η κοινη λογικη...η ρεαλιστικη θεωρηση των δεδομενων...η ρεαλιστικοτερη διαχειρηση τους!!!!
...ξερεις γιατι αγαπητε;
 :twisted:
...επειδη η πραγματικα ικανοι & φωτισμενοι του ειδους μας...ειναι αποκλεισμενοι απο αξιωματα & αρχες!
 :twisted:
...& ολα στο βωμο της ανθρωπινης αλλαζονειας & αισχροκερδειας!

jcdenton

Βάλτε την Ντάλια Χατζηαλεξάνδρου (από το Παρά Πέντε βρε) να μας κυβερνήσει  :D  :D
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

pasas

Energizer αν θέλεις μπορείς να μου πεις ποια η εναλλακτική πρόταση πέρα από κουμμουνισμό και καπιταλισμό?

energizer

...ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ εννοεις με προδιαμορφωμενες αρχες;
...KANENA.
...αδιαφορω για ψυχο - κοινωνικο - οικονομικες αναλυσεις που διαμορφωθηκαν σε προηγουμενα κποινωνικα δεδομενα!
...ο πλανητης ΟΛΟΣ εχει πιο σοβαρα προβληματα απο το αν η coca cola θα αυξησει το τζιρο της ή αν το ΛΑΟΣ θα μπει στην βουλη!
...θεωρω οτι το κοινωνικο χαλι μας...ειναι προιον μιας συνολικης συμπεριφορας!
...απο ολες τις ακρες του πολιτικου φασματος , της κοινωνικο - οικονομικης καταστασης & ατομικης προααιρεσης!!!
...1α , ας ασχοληθει εκαστος με τον εαυτο του!
...2οντως με τον οποιο κυκλο του...
...3οντως με την κοινη διαχειριση & τις οποιες προοπτικες του προσφερονται αλλα & ο ιδιος αντιλαμβανεται!
...ιδεολογικα εντοπιζω εαυτον...σε ενα πλαισιο ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ (ηθικων , αποδεκτων & συγχρονων με τις κοινωνιες νομοθετηματων) ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ (αρα οικογενειοκρατια , ρουσφετια , βολεματα δεν παιζουνε!) & ΠΑΙΔΕΙΑΣ( ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ>ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ>ΓΕΝΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ>ΥΨΗΛΗ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΟΤΗΤΑ!)
...η δε εκαστοτε αρχουσα ταξη...οφειλει να ειναι υπηρετης του δημοσιου συμφεροντος & ουχι καταχραστης!
...δυστυχως ολα τουτα απαιτουν μια υπερβαση!
...ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΕΣ ΤΟΥ.
...σε τουτο το σημειο ΔΕΝ διαφερουμε ΑΚΟΜΗ απο κανενα ζωο!
 :evil:

pasas

Energizer συμφωνώ πως τα πολιτικά συστήματα που ανέφερα στην ερώτηση μου διαμορφώθηκαν με βάση δεδομένα του παρελθόντος. Αυτό ήθελα να καταδείξω άλλωστε με την ερώτηση μου. Οι όποιες υγιείς συνειδήσεις ξέρουν τι δεν θέλουν, αλλά δεν προτείνουν εναλλακτική οδό. Ίσως αυτό είναι και το αίτιο της διαιώνισης σκουριασμένων δομών και μάλιστα στη χείριστη μορφή τους.
Οι «υγιείς συνειδήσεις» που προαναφέρω έχουν περάσει από τη διαδικασία της μορφοποίησης ηθικού κώδικα που ως επί το πλείστον στις δικές μας κοινωνίες πληρώνεται από τις αξίες που αναφέρεις στο μήνυμα σου. Το ερώτημα είναι αν αυτές οι αξίες δύνανται να μπολιάσουν τον κάθε άνθρωπο με ειρηνικό τρόπο. Αν και φιλοσοφικό το ερώτημα πιστεύω πως αυτό είναι αδύνατο. Τουλάχιστο αυτό έχει δείξει η ιστορία.
Προσωπικά πιστεύω πως ταχιά θα έρθει η ώρα που θα γεννηθεί η ιδεολογία που θα έχει έντονες πνευματικές και ηθικές ροπές. Το πιστεύω γιατί είναι γεγονός πως η ανθρωπότητα χρειάζεται κάτι τέτοιο και η ανάγκη είναι γεννήτορας. Δεν μπορώ να φανταστώ την υφή του καινούριου, αλλά ξέρω πως έρχεται…

Ας είναι όμορφη η μέρα για όλους μας

energizer

...με αναγκαζεις εδω ομως να κανω μια απαισιοδοξη παρατηρηση!
...συμφωνω απολυτα στην αναγκαιοτητα - γεννητορα!
...δυστυχως ομως οι επερχομενες γενεες ΔΕΝ αντιμετωπιζουν τις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΗΘΙΚΗ , ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ , ΜΕΤΡΟ , ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ με το πλαισιο που ολοι εμεις οι "αδρανεις" τις προσδιοριζουμε!
...για την ακριβεια η νεολαια ροπιαζει σε μια στειρα αντιδραστικοτητα , σε ιδιοτελεις ωχαδερφισμους , σε αδικαιολογητους παραλογισμους - παραβατικοτητες!!!
...ευχομαι να εχεις δικιο...& εγω απλα να υπερθεματιζω...σε αρνητικα δειγματα!
...αν μη τι αλλο , ΑΝΗΣΥΧΩ...
 8)

pasas

Έχεις απόλυτα δίκιο energizer. Ίσως σήμερα κυριαρχεί ο «ανήθικος» κώδικας του «ηθικού». Παρόλα αυτά ελπίζω πως σύντομα θα κατανοήσουμε πως βρισκόμαστε σε αδιέξοδο.  Ίσως η οδός που επιλέξαμε να μην έχει γυρισμό, ίσως η ελπίδα μου να είναι κενή ουσίας, όμως αν την χάσουμε κι αυτή δεν αξίζει να ζούμε, δεν έχει νόημα η ζωή.

Μια γλυκιά καλημέρα σε όλους

Argiro

Παράθεση από: "jcdenton"Η αποχή δεν είναι αποδεκτή κατά τη γνώμη μου. Όταν κάποιοι έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε να διαλέγουμε τους κυβερνώντες μας, τότε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ψηφίζουμε

Η αποχή είναι πολιτική θέση και όταν ξεπερνάει το 15% παύει να είναι τυχαίο γεγονός και αδιαφορία. Επειδή ακριβώς κάποιοι έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε να διαλέγουμε τους κυβερνώντες μας, πρέπει να έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε να μην ψηφίσουμε κανέναν, αν πιστεύουμε πως δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντά μας. Έτσι μόνο θα καταλάβουν πως αν δεν αλλάξουν τακτική θα μείνουν έξω από τη Βουλή, εφόσον δεν θα τους ψηφίζει κανείς... Και στη συγκεκριμένη εποχή που ζούμε η μόνη αντίδραση, κατά τη γνώμη μου, είναι η αποχή. Τουλάχιστον όσον αφορά στη συμμετοχή μας. Όπως έχουμε το δικαίωμα να τους ψηφίσουμε αν μας κάνουν, έτσι έχουμε και το δικαίωμα να μην ψηφίσουμε κανέναν αν, κατά τη γνώμη μας, δεν μας αντιπροσωπεύει. Γιατί οι εκλογές αυτό το σκοπό έχουν, να εκλέγουμε κάθε τέσσερα χρόνια εκπρόσωπό μας στη Βουλή. Έτσι δεν είναι;

Η προσωπική μου άποψη πάντως είναι πως στις συγκεκριμένες εκλογές το μήνυμα ήταν προς τα μικρότερα κόμματα και όχι στα δυο μεγάλα. Κάποτε αυτά τα κόμματα έλεγαν στον κόσμο "ψηφίστε μας για να μη χορεύουν μόνοι τους στη Βουλή και να μην περάσει το δικομματικό σύστημα". Όμως, όπως φαίνεται, ο κόσμος δεν βλέπει καμία διαφορά με τη συμμετοχή τους στο "χορό". Αν συνεχίσουν λοιπόν την ίδια τακτική, μετά από μερικά χρόνια θα υπάρχουν μόνο δυο κόμματα στη Βουλή και δεν θα φταίει γι αυτό η "αδιαφορία" του κόσμου... :twisted:

jcdenton

Γι' αυτό τον λόγο Argiro υπάρχει το λευκό. Δεν συμφωνώ το σύνολο των λευκών να "πηγαίνει" στον νικητή των εκλογών. Άλλο όμως το, αναφαίρετο κατά τα άλλα δικαίωμα, να μην εκφραζόμαστε από κάποιο κόμμα ή πολιτική κίνηση και άλλο η αποχή.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

721 Επισκέπτες, 0 Χρήστες