Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 714
  • Total: 714

Τσουκνίδες και μολόχες...

Ξεκίνησε από Enia, Φεβρουαρίου 12, 2007, 05:31:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Enia

Ήμουν στον κήπο για να φωτογραφίσω τη δουλειά μου... Κι όπως είχα μπλεχτεί μέσα στα φύλλα να βρω την καλύτερη οπτική γωνία, ένιωσα ένα τσίμπημα στα δάχτυλά μου. Κι άλλο ένα...

Ήταν μια τσουκνίδα...

Και θυμήθηκα που μου είχαν πει, πως πάντα δίπλα στις τσουκνίδες φυτρώνουν και οι μολόχες, που αν τρίψεις το φύλλωμά τους πάνω στο τσίμπημα της τσουκνίδας, δρουν θεραπευτικά...

Και βρήκα τη μολόχα, την έτριψα στα δάχτυλά μου, τέλειωσα τη φωτογράφιση κι ήρθα να σας καταθέσω τα φιλοσοφικά μου ερωτήματα...

Άραγε συμβαίνει έτσι και με τους ανθρώπους?
Δίπλα σε κάθε 'τσουκνίδα' υπάρχει μια 'μολόχα'?
Όταν κάποιος κάνει κάτι κακό ή κάτι λάθος υπάρχει πάντα κάποιος να βοηθήσει, να συμμαζέψει, να διορθώσει?

Το ανάποδο είναι πιθανώς πιο απλό... Δίπλα σε μια μολόχα να βρεθεί μια τσουκνίδα... Όπως λέμε πως κάθε τριαντάφυλλο έχει το αγκάθι του.

Τα παράσιτα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Πόσοι από εμάς επιλέγουμε το ρόλο της μολόχας όμως? Και γιατί?

heinrich

μολόχες φωτογράφιζες ή τσουκνίδες?

Enia

Κοσμήματα βασικά. Με φόντο τα γεράνια. Αλλά πήγε και χώθηκε η άτιμη η τσουκνίδα και στο πλάνο και στα χέρια μου...!  :roll:

Don't they always...!?  8)

Enia

Ε, λοιπόν αυτός ο Χάιν όλο χαλάστρα μου κάνει...  :P

Κοίτα τι ωραίο ποιητικό θέμα που έβαλα, και μετά το σχόλιό του κανείς δεν τόλμησε να απαντήσει!  :P  :lol:

Παλιοτσουκνίδα!  :lol:

heinrich

εγώ ξέρω πως αν σε πιάσει φαγούρα από τσουκνίδα, τότε το κατουράς

Enia

αυτο ισχθύει στανταρ για το τσιμπημα της τσουχτρας... γενικώς επειδη τα ουρα έχουν αμμωνία, βοηθάνε στα τσιμπήματα... αλλά για την τσουκνιδα ενδείκνυται η μολόχα...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!  :evil:



 :P

KostasD33

Μη τσιμπάς βρε
Γκουχου.... επί του θέματος


Λίλαμ το φιλοσοφικό οικολογικό ερώτημα σου έχει και μια άλλη διάσταση
Τσουκνίδες είναι σίγουρο ότι θα συναντήσεις, όταν πας και γυροφέρνεις στα χωράφια
Μολόχες δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις πάντα...

Enia

Ωωωω... υποκλίνομαι....  :bowdown:

χεχεχε.. σωστός ο παλιός...  :P




αλλά τι να κάνουμε που στα χωράφια είναι οι ξάπλες, κι οι λιακάδες και δε συμμαζεύεται...  :wink:  :lol: δε γίνεται να την βγάλουμε ισόβια σε μια αποστειρωμένη σφαίρα, αποκομμένοι απ'όλους... 8)

riaghul

Εκτός αυτού του παραπάνω Λιλάκι θα πρόσθετα ότι τις μολόχες πρέπει να τις αναζητήσεις όπως έκανες κι εσύ...ενώ η τσουκνίδα τη θέλεις δεν τη θέλεις ...τσούπ...σε τσιμπά.... :wink:


Τωρα να σου πω ότι επέλεξα το ρόλο της μολόχας δίπλα στη τσουκνίδα τον
hein  :P ..ετσι ως απάντηση στο τελευταίο ερωτημά σου... :lol:

Rakendytos

τιποτα ζοχους ειδες Ευαγγελιαμ?? :?
Πεθαινω για ζοχους.. :rabbit:







(1,5 ευρω τους πουλανε οι κλεφτες..)

Enia

Βρε Ρακ μου, δεν βγήκα και στα λιβάδια, δυο γλαστρούλες είναι όλες κι όλες, και μάλιστα από τότε που έγραψα το ποστ χάσαμε και τα γεράνια...  :roll:

Σε ότι αφορά τα φυτά είμαι άχρηστη...  :cry:


Ρία μου, είναι τόσο προφανές ότι ο Χάιν είναι τσουκνίδα, όσο και ότι εσύ είσαι μολόχα!  :D Πάντα με τις παρεμβάσεις σου κατευνάζεις τα πνεύματα και φέρνεις ισορροπίες.

Νομίζω πως τις περισσότερες φορές αυτός ο ρόλος είναι κάτι σαν 'δικηγόρος του διαβόλου' αλλά από την ανάποδη, την καλή πλευρά... :lol:

Nasia9

Λοιπόν ξεκινάει το μάθημα.

 ]

kuria

οσα προτερηματα να εχει καποιος ή κατι, ειναι ιδιον της ανθρωπινης φυσης μας να τα προσπερναμε για να σταθουμε στο μοναδικο του, κατα τη γνωμη μας παντα, μειονεκτημα ...
 
η τσουκνιδα ειναι ενα ακομα παρεξηγημενο φυτο, πλουσιο σε βιταμινες Α, Β, και C, σιδηρο, ασβεστιο, καλιο, νατριο κ.λ.π... ο χυμος της ενισχυει το ανοσοποιητικο μας συστημα, εχει διουρητικες και αντιρρευματικες ιδιοτητες, σπασμολυτικη και αφροδισιακη δραση ιδιαιτερα στις γυναικες και γενικα τονωνει την κυκλοφορια του αιματος...
επισης μασαζ στο τριχωτο της κεφαλης με το αφεψημα των ριζων και των φυλλων της, καταπολεμα την τριχοπτωση και αντιμετωπιζει την πιτυριδα...

τα μοναδικα μειονεκτηματα αυτου του πραγματικα ευεργετικου φυτου, ειναι οτι διαθετει αφθονες τριχες πανω στο βλαστο και στα φυλλα του, οι οποιες περιεχουν ισταμινη και φορμικο οξυ, που απελευθερωνονται με την αφη και προκαλουν ενα αισθημα καψιματος στο δερμα... και πως φυτρωνει εκει που δεν την σπερνουνε...



και στην τελικη βρε παιδια... αν δεν υπηρχε η τσουκνιδα πως θα εκθειαζαμε την αντιφλεγμονωδη δραση της μολοχας;  :P
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

Pappas10

Βασικά όταν διάβασα "μολόχα" το μυαλό μου πήγε στην "Μολοχία", την σούπα από μολόχα που βρωμάει απίστευτα.

Όσον αφορά το φιλοσοφικών του θέματος... ειλικρινά δεν ξέρω. Φιλοσοφικά μάλλον ομοιάζει με το γιν-γεν που το καλό και το κακό βρίσκονται δίπλα δίπλα και το ένα αλληλεπιδρά στο άλλο.

Από εκεί και πέρα... όποιος νύχτα περπατεί ή στα λιβάδια κυλιέται ή φωτογραφίζει κοσμήματα αυτά παθαίνει.

Πέραν τούτων, νομίζω πως όλοι οι άνθρωποι είναι τσουκνίδες για κάποιους και μολόχες για κάποιους άλλους. Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν δίπλα στην τσουκνίδα υπάρχει μολόχα αλλά το κατά πόσο είμαστε σε θέση να διαλέξουμε το σωστό φυτό.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

ΠΑΝΑΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααααααααααα
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

μεγαλη ανακαλυψη το τριφυλλι... με αυτο ταϊζουν τα ζωντανα και νιωθουν ευτυχισμενα...    :P
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

714 Επισκέπτες, 0 Χρήστες