Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 469
  • Total: 470
  • Leon

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/5/2007 - Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ!! ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ....

Ξεκίνησε από gohssa, Μαΐου 11, 2007, 08:48:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

barby


mathoysalas

[/b]
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΣΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΙΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ
ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΗΡΩΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ
ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΞΕΣΠΑΜΕ ΠΑΝΤΑ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ
ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ
ΜΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΑΔΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΜΕΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ. ] :hug2:

barby

ΑΧ ΒΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΤΗΣΙΑ ΣΟΥ ][/u]

bastet

... ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ.... ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΗΡΩΙΚΑ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΛΥΠΕΣ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΑΝΑ!!!

gohssa

Παράθεση από: "lila"...kapia sunais8hmata oso kai na 8eloume na ta nio8oume an den eimaste manoules den ginete ...otan genisa thn kori mou ..katalaba ti 8a pei na eisai manoula , na exeis mines to moro sou sthn koilitsa ..na ginesai san ena mikro doulapaki, na to genas, na to 8ilaseis, na to kratas sta xeria sou ..mia psixoula pou einai toso adunami kai to mono pou xreiazetai einai storgi agapi xadia..kai fagitaki..auto to sunais8hma tis mhtrotitas einai monadiko ena doro pou i fisi mas prosferi kai kalo einai oses gynaikes boroun na kanoun morakia na min perimenoun na ta kanoun se megaliteri hlikia alla oso pio nees boroun gia n ata xaroun na megalonoun...

Συμφωνω απολυτως με την λιλα και συμπληρωνω οτι οταν μια γυναικα γινεται μανουλα αλλαζουν ολα γιαυτην.......συναισθηματα, προτεραιοτητες, σκοποι, ενδιαφεροντα, αποκτα νοημα η ζωη της. Ολη η ζωης της περιφερεται γυρω απο το μωρακι της.....οι φοβοι της, για το μελλον μεγαλωνουν αλλα η ελπιδα και η αισιοδοξια της την δυναμωνουν!!
Οταν γεννησα το κοριτσακι μου, αλλαξαν ολα για μενα.....καταλαβα οτι μεχρι τωρα δεν ειχε και ιδιαιτερο νοημα η ζωη μου απλα στοχευα σε υλικα αγαθα...τωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.....το μελλον διαγραφεται πιο ουσιωδη,παρολες τις ευθυνες που εχει η ανατροφη ενος παιδιου!! :smurfin:

Rakendytos

Χτες ηταν η γιορτη της μητερας και κανεις δεν μου ειπε χρονια πολλα..
Αυτο αποδεικνυει το αδιαμφισβητητο ανδρισμο μου!  :D

Αρε Τζιμακοοοοο  :P

gohssa

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ.......ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ NA AΙΣΘΑΝΘΩ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΥΜΩΝΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΝΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ!!

[size=18]ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ  [/size] :smurfin:

Anonymous

Θα απαντήσω με ένα παλιότερο ποστ μου εδώ μέσα]

Παράθεση από: "gavrina"Πριν διαβάσετε παρακάτω θα ήθελα να σας πω, πως το όλο κείμενο το βρήκα από κάποιο περιοδικό το οποίο έχει και εικόνες. Γιʼ αυτό θα δείτε κάποιες φορές που αναφέρεται σε εικόνες που εμείς από δω δεν μπορούμε να δούμε.
Μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά που γράφουν για τις μαμάδες και θέλησα να τα μοιραστώ μαζί σας.



[/color]



Μανάγκουα, Νικαράγουα.
Βγαίνοντας από ένα καταστροφικό εμφύλιο πόλεμο που τελείωσε μόλις πριν από 15 χρόνια με χιλιάδες θύματα και παλεύοντας με την ανεργία, η Νικαράγουα τιμά της μητέρες-άλλωστε το 60% του πληθυσμού της χώρας είναι περίπου 40 ετών και το υπόλοιπο 40% κάτω από 20. Η Μαρίσα Κρουζ είναι πολύ νέα, έγκυος στο δεύτερο παιδί της και ζει με τον άντρα της, που είναι οδηγός φορτηγού στα περίχωρα της πρωτεύουσας Μανάγκουα, όπου το βιοτικό επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό. Γεννήθηκε σʼ ένα χωριό στα νότια της χώρας, όπου ακόμα παραμένουν οι συγγενείς της, οι οποίοι ασχολούνται με την γεωργία-και στέλνουν συχνά στην οικογένεια "καλούδια".
Παρότι οι Νικαραγουανοί άντρες δεν φημίζονται  για την βοήθεια που προσφέρουν στις συζύγους τους, ο Χοσέ Ρουζ απέχει, όπως λέει η Μαρίσα, πολύ  από το προφίλ του "σκληρού" Λατινοαμερικανού άντρα.



Βομβάη, Ινδία.
Η Αρουντάτι έχει 6 παιδιά. Παντρεύτηκε στα 18 της έναν άντρα που της διάλεξαν οι δικοί της. Όπως και όλες οι γυναίκες στην Ινδία, δικαιώθηκε στην οικογένεια μόνο όταν γέννησε αγόρι-το δεύτερο παιδί της. Ο μεγαλύτερος γιος είναι εκείνος που θα αναλάβει να φροντίσει τους γονείς του, ενώ στην τελετή της καύσης τους θα ψιθυρίσει τα μυστικιστικά λόγια του θεού Σίβα για να σπάσει ο τροχός των αναγεννήσεων. Τα κορίτσια σε μια Ινδική οικογένεια –κυρίως στα χωριά-είναι κατάρα, αφού θα πρέπει να εργαστούν σκληρά οι γονείς για α μαζέψουν την προίκα τους. Όμως είτε αγόρι είτε κορίτσι-όπως το στερνοπούλι της που το έβαψε τα μάτια με μαύρο μολύβι κοχλ για να κρατήσει μακριά του τα κακά πνεύματα-. Εκείνη δηλώνει ότι τα αγαπά όλα το ίδιο. Πως αλλιώς;
Χωριό Κέτσουα, Περού.
Στα μικρά γραφικά χωριά των Άνδεων του Περού, σε υψόμετρο πάνω από 3.000, οι Ινδιάνες Κέτσουα, πιστές στην παράδοση της χώρας τους, φορούν τις πολύχρωμες εντυπωσιακές φορεσιές και στα παιδιά τους. Η Ινές και η Αγκάλουα, μεγαλωμένες με το όνειρο ενός γάμου και πολλών παιδιών, παντρεύτηκαν νωρίς και απέκτησαν πολλά παιδιά-7 η μία και 5 η άλλη. Στις πατριαρχικές τους οικογένειες διδάσκονται και διδάσκουν στις κόρες τους την σεμνότητα και την υπακοή στον σύζυγο, αλλά και τη σκληρή δουλειά στα χωράφια και στο σπίτι, έχοντας σχεδόν πάντα δεμένο με την υφαντή πολύχρωμη κουβερτούλα στους ώμους το μωρό τους.



Τεχεράνη, Ιράν.
Υπακοή και σεβασμό οφείλουν πρώτα στον πατέρα τους και στη συνέχεια στο σύζυγό τους οι γυναίκες στο Ιράν. Η Εμζέ είναι δυναμική και έξυπνη, αλλά ξέρει πως αυτό δεν πρέπει να το επιδεικνύει. Καλυμμένη πάντα με το τσαντόρ, κυκλοφορεί στο δρόμο κρατώντας περήφανη το παιδί της, επειδή είναι αγόρι, της εξασφαλίζει το σεβασμό όλων. Αυτό είναι το δεύτερο παιδί της και δεν σκέφτεται να κάνει άλλο, λέει, όπως τα περισσότερα σύγχρονα ζευγάρια του Ιράν, που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες.


Αθήνα, Ελλάδα.
Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες νέες κοπέλες αποφασίζουν να δώσουν προτεραιότητα στην επαγγελματική και οικονομική τους εξέλιξη.
Μαθαίνοντας να στηρίζεται κυρίως στις δικές της δυνάμεις , η Ελληνίδα με κυρίαρχο το ρόλο της στην οικογένεια ως σύζυγος, μητέρα και νοικοκυρά, όλο και λιγότερο αποφασίζει να κάνει περισσότερα από ένα παιδιά, και συνήθως μετά τα 30. έγκυος στο τρίτο παιδί η Ρόζα Πασχάλη ανήκει στις εξαιρέσεις, καθώς με τον άντρα της αποφάσισαν να παρατήσει την δουλειά της για να μεγαλώσει η ίδια τα παιδιά τους.



Κομπάν, Γουατεμάλα.
Στη Γουατεμάλα πάνω από το μισό του πληθυσμού είναι Μεστίζος η Λατίνος ( μισοί Ινδιάνοι και μισοί Ισπανοί ), γύρω στο 45% Μάγιας και ένα μικρό ποσοστό Γκαρίφουνα, που κατοικούν στο Λίβινγκστον στην Καραϊβική και πρόκειται για απογόνους Αφρικανών σκλάβων. Η Άννα που ανήκει στους Γκαρίφουνα, είναι περήφανη για το πρώτο της παιδί. Ο άντρας της θεωρεί απαραίτητο στην οικογένειά του να μεταφέρεται η κουλτούρα των Αφρικανών προγόνων, γιʼ αυτό και στο σπίτι τους τηρούν όλα τα έθιμα. Η Άννα συμφωνεί με αυτό. "Είμαι υπερπροστατευτική", λέει γελώντας στο φακό. "Αλλά, σε τελευταία ανάλυση, ποια μητέρα δεν είναι;"


Κοπεγχάγη, Δανία.
Η Μπριγκίτε αποφάσισε να κάνει παιδιά χωρίς να παντρευτεί. Άλλωστε οι σκανδιναβικές χώρες παρέχουν τα περισσότερα πλεονεκτήματα στις μητέρες και έτσι, ανύπαντρες ή παντρεμένες, απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα. Γιʼ αυτό άλλωστε και το ποσοστό των αμβλώσεων είναι χαμηλότερο σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ο Γιάνικ είναι 5 ετών και η μπέμπα είναι ακόμα στο καροτσάκι. "Τα παίρνω παντού μαζί μου. Θέλω να τους μάθω να είναι ανεξάρτητα, αλλά κυρίως θέλω να τους μάθω την αγάπη.."


Ρανγκούν, Βιρμανία.
Χώρα πιστή στο δόγμα του Βουδισμού της Θεραβάντα, η Βιρμανία τιμάει τις γυναίκες και κυρίως τις μητέρες. Και εκείνες, όπως η 26χρονη Αούν Γιαχάν, ακολουθούν το παράδειγμα της Βισάκα-μιας πρωτοπόρου που ακολούθησε το φωτεινό μονοπάτι της Βουδιστικής φιλοσοφίας και έθεσε τους κανόνες και τις διδαχές  που πρέπει να ακολουθεί η γυναίκα για να κάνει μια ευτυχισμένη οικογένεια. Έτσι, λοιπόν, με οδηγό τις "τέσσερις αρετές του Βούδα" η Αούν Γιαχάν φροντίζει το μωρό της, που την ακολουθεί, δεμένο στην πλάτη της, ή όταν πηγαίνει στην αγορά να πουλήσει τα υφαντά της ή όταν πηγαίνει για προσκύνημα στα γυναικεία Βουδιστικά  τάγματα των Θέρις.
Ο άντρας της δεν ασχολείται καθόλου με τις δουλειές του σπιτιού ή την φροντίδα του παιδιού. "Έτσι είναι τα πράγματα", λέει. "Και για τα επόμενα χρόνια δεν βλέπω καμία αλλαγή".



Πράγα, Τσεχία.
Η Καρλότα και η Τατιάνα συνηθίζουν κάθε απόγευμα να πηγαίνουν βόλτα τα μωρά τους στις όχθες του Μολδάβα. Η Καρλότα είναι παντρεμένη εδώ και 5 χρόνια, αλλά η Τατιάνα είναι σχεδόν νιόπαντρη και στις βόλτες τους οι περισσότερες κουβέντες περιστρέφονται γύρω από τους συζύγους αλλά και τα παιδιά τους. Τελευταία η κυβέρνηση της χώρας προσπαθεί με διάφορα κίνητρα να πείσει τις γυναίκες να κάνουν περισσότερα παιδιά. "Με νοιάζει τα παιδιά μου να αποκτήσουν ευγένεια και πειθαρχία", λέει η Καρλότα.


Πεκίνο, Κίνα.
Έχουν περάσει μόλις 55 χρόνια από τότε που οι γυναίκες στη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας στάθηκαν ισάξια δίπλα στους άντρες. "Πριν την επανάσταση οι γυναίκες δεν είχαν όνομα", λέει η Μιν-Γιαν. Οι Κινέζες μητέρες σήμερα δείχνουν να έχουν ξεπεράσει την προτίμησή τους στα αγόρια. Κάτι ο αθεϊσμός που αποδέσμευσε τις οικογένειες από το ταφικό τελετουργικό του κομφουκιανισμού-που ήταν αποκλειστική ευθύνη του γιου-, κάτι η καμπάνια της κυβέρνησης για τις αρετές των κοριτσιών, η κινεζική κοινωνία αναγνωρίζει όλο και περισσότερο το ρόλο των γυναικών.


Λεμεσός, Κύπρος.
Η Μαρία κοιτάζει την μικρή Κατερίνα με λατρεία. Η πιτσιρίκα δεν ξέρει τίποτα για την εισβολή και τους αγνοούμενους. Ξέρει μόνο κάτι ιστορίες που της διηγείται η συνονόματη γιαγιά της για μια αυλή με γιασεμί που την περιμένει να την επισκεφθούν στην άλλη άκρη του νησιού…


Βηρυτός, Λίβανος.
Μια πολύ μοντέρνα αραβική χώρα με αρκετά δυτικά πρότυπα, ο Λίβανος επιτρέπει στις γυναίκες να ακολουθήσουν το δρόμο που θέλουν. Η Ουμ βγάζει βόλτα τα δύο κοριτσάκια της, αλλά από το μυαλό της δεν φεύγει, λέει, "Ο φόβος για τις τρομοκρατικές επιθέσεις που έχουν ξεσπάσει τον τελευταίο καιρό". Μπορεί η παρουσία κλόουν να δίνει χαρά στα μικρά παιδιά, όμως η ύπαρξη των στρατιωτών με αυτόματα όπλα σε κάθε σημείο της Πλας ντʼ Εντουάλ, της κεντρικής πλατείας της Βηρυτού, κάνει όλες τις μητέρες να βρίσκονται διαρκώς σε επιφυλακή.


Ανόι, Βιετνάμ.
Η Σουν-Λι έχει ως τόπο κατοικίας της τον κόλπο του Αλόνγκ. Κατοικεί με τα τρία παιδιά της σε βάρκα σπίτι.
Ταξιδεύει όλη μέρα ανάμεσα σε πανύψηλα βράχια, πιάνει τα ψάρια της ημέρας, αλλά μαζεύει και κοράλλια για να πουλήσει κυρίως στους τουρίστες. Ο σύζυγός της εργάζεται στους ορυζώνες και μένει μαζί τους μόνο λίγες ημέρες κάθε μήνα.



Αβάνα, Κούβα.
Η καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη για την Ντολόρες, που ζει στο κέντρο της παλιάς Αβάνας. Μπορεί η Κούβα να είναι τουριστικός παράδεισος και η ίδια να χαζεύει στο κατώφλι του σπιτιού της, αγκαλιά με τον Ρουίς, τους περαστικούς, όμως η οικογένειά της, όπως και τόσες άλλες στη χώρα, αντιμετωπίζει την έλλειψη βασικών αγαθών]



ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΙΔΕΣ!
 ]

fmas

Χρόνια Πολλά Μαμά!!!!!!!!!!

Ο πρώτος που την ευχήθηκε από την οικογένια και ασχέτος αν απουσίαζα από το σπίτι..... :)

Anonymous

Παράθεση από: "fmas"Χρόνια Πολλά Μαμά!!!!!!!!!!

Ο πρώτος που την ευχήθηκε από την οικογένια και ασχέτος αν απουσίαζα από το σπίτι..... :)

Εύγε Αγόρι μου θα πας μπροστά!!!

 :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P

469 Επισκέπτες, 1 Χρήστης