Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 851
  • Total: 851

Αγαπάμε αληθινά μόνο όταν αγαπάμε χωρίς λόγο???

Ξεκίνησε από cowboissa, Αυγούστου 09, 2007, 11:25:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

cowboissa

Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στη μοναξιά και τη μοναχικότητα. Όταν νιώθεις μοναξιά, σκέφτεσαι τον άλλον, σου λείπει ο άλλος, είσαι εξαρτημένος. Η μοναξιά είναι μια αρνητική κατάσταση.
Η μοναξιά είναι η απουσία του άλλου. Η μοναχικότητα είναι η παρουσία του εαυτού. Η μοναχικότητα είναι πολύ θετική, είναι αληθινή ελευθερία. Είναι μια παρουσία που ξεχειλίζει. Είσαι τόσο γεμάτος από παρουσία, που μπορείς να γεμίσεις ολόκληρο το σύμπαν με την παρουσία σου και δεν υπάρχει η ανάγκη του άλλου.

Nikos28

Τι κάνουν τα παιδιά;

Κλαίγονται όσο απουσιάζει το άτομο που τα προσέχει και που αγαπούν, χολιάζουν άμα αργήσει να γυρίσει κι όταν γυρίσει, τρελαίνονται απ' τη χαρά τους!

Με άλλα λόγια: Επειδή είναι ακόμα παιδιά, είναι εξαρτημένα απο την παρουσία του Άλλου.


Το ίδιο συμβαίνει και με ορισμένους ενήλικες... Επειδή δεν έχουν ωριμάσει σωστά, δεν έχουν να στηριχτούν σε τίποτα το εσωτερικό, σε τίποτα δικό τους.

Και στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο στην παρουσία των άλλων - ακόμα και με κίνδυνο της ίδιας τους της ζωής ή της αξιοπρέπειας...


Αυτή η αφόρητη αίσθηση συνεχούς μοναξιάς είναι μια μορφή καθήλωσης στην παιδική ηλικία, μια μορφή ατελούς ανάπτυξης ή ελαττωματικής ωρίμανσης.


Η μοναξιά θα πάψει να υπάρχει αν και όταν ωριμάσουμε ή αποκαθηλωθούμε απο τα δεσμά της παιδικής μας ηλικίας...

Rakendytos

Πολυ καλη η τοποθετηση του Νικου..

Να συμπληρωσω κι εγω σχετικα με την μοναχικοτητα..
Μοναχικοτητα δε σημαινει να ειμαι μονος..
Σημαινει δεν ανηκω σ εσας.. δε σας καταλαβαινω.. δε με καταλαβαινετε..
Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω..

Athinoula

nikola gia mia akomi for ata les sosta...o rake eutuxos simfoni..xxixix 8a ton dagona allios alla ego eimai moni...polles fores min xexname oti upervaloume se kapia sunais8hmata mas .. :D

Nikos28

Εγώ, πάντως, δε θα τον δάγκωνα...  :lol:

Η διαφωνία και τα debate είναι πάντα καλοδεχούμενα!

Αρκεί, βέβαια, να είναι καλοπροαίρετα  :wink:


Τελικά, συμφωνούμε οτι η μοναξιά έχει να κάνει περισσότερο με το πώς τη σκεφτόμαστε εμείς οι ίδιοι παρά με την απουσία του Άλλου, καθεαυτήν...

Άρα, η λύση του ''προβλήματος'' εξαρτάται απο μας τους ίδιους.

Για μένα, η καλύτερη θεραπεία είναι η Δημιουργία.
 Όταν κάποιος/α ασχολείται με κάτι δημιουργικό, δε νοιώθει ποτέ μόνος/η.

black_velvet


Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ κι εγώ με τον Νίκο28. Θα διαφωνήσω όμως σε ένα σημείο]
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

Athinoula

simfono me thn konstantina episeis ...konstantina xereis polles fores kapia pragmata isos ta velpoume diaforetika...an eimaste pandrmeni an eimaste moni i an eimaste se sxesei to pistevo akradanda auto..allios skeftomaste vasika xoris na to 8eloume..

toulaxiston ego to blepo etsi den xero isos na einai xazo ..

heinrich

όσοι συμφωνούν γράφουν σε φόρουμ....
χεχεχε. Εγώ διαφωνώ. Η μοναχικότητα μπορεί να επιβληθεί ή να αναπτυχθεί από εξωτερικούς παραγοντες .π.χ από συνεχείς απορρίψεις του περιβάλλοντός σου.
«Παίρνω το άλογό μου και πάω στα βουνά...» όπως ταγουδούσε ο Κελαηδόνης ή

«Μέσʼ στα σοκάκια γυρνώ
Δεν έχω τίποτα επάνω μου
Ούτε ρούχα ούτε ομπρέλα ούτε πατρίδα
Τρεις μέρες βρέχει τώρα και μου 'χουν σπάσει τα νεύρα
Δεν έχω που να κάτσω από κάτω
Ούτε ένα παγκάκι δεν υπάρχει να κάτσω
Πού να κάτσω; είναι όλα πιασμένα
Δεν έχω ούτε ένα κασμά να σκάψω το λάκκο μου
Γαμώ την κοινωνία μου θα πάω ν' ανέβω σ' ένα βουνό
και θα σας βλέπω όλους από ψηλά
Θα βλέπω εσάς και τη μιζέρια σας
αλλά δεν θα σας έχω ανάγκη
Γιατί είμαι ο Χουλκ!»

των tsopana rave

black_velvet


Το να είσαι μόνος λόγω καταστάσεων κι όχι από επιλογή είναι μοναξιά χάιν. Να αποζητάς να μένεις μόνος σου με τον εαυτό σου, αυτό είναι μοναχικότητα....

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

heinrich

το να αναπτύσεις   «μοναχικότητα» λόγω καταστάσεων δεν θεωρείται μοναχικότητα?
εγώ είπα πως διαφωνώ με την πηγή προέλευσης που υποστηρίζει ο Νίκος, Μπλάκ

Athinoula

Παράθεση από: "black_velvet"
Το να είσαι μόνος λόγω καταστάσεων κι όχι από επιλογή είναι μοναξιά χάιν. Να αποζητάς να μένεις μόνος σου με τον εαυτό σου, αυτό είναι μοναχικότητα....


simfono me thn konstantina...o hein giati ta vlepei toso mustiria ..den xero to keimenaki toume tromaxe poli mavrila...giati etsi bre paidia i zoi exei toses xares...min ta vlepoume etsi...me tromaxesssssssssss! eimai kai mikro koritsi xixix

heinrich

εξάλλου φοβάμαι πως η τεράστια διαφορά ανάμεσα στην μοναχικότητα και στην μοναξιά που υποστηρίζει το κείμενο της κάου, είναι μόνο ο χρόνος και όχι ο τρόπος.

black_velvet


Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, μοναχικός είναι κάποιος από επιλογή δική του.
Όταν εκεί τον οδηγούν οι καταστάσεις τότε είναι απλά μόνος....

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

Athinoula

berdeftika kai se auto to 8ema simera den einai i mera mou ..apoxoro me elafra den katalabatipota!

samorc

ωραιο θεμα ..δεν ειχα σκεφτει ποτε τη διαφορα αυτων των δυο..

γενικα συμφωνω με black velvet..ναι να ειμαστε δυνατοι και να εχουμε τα ενδιαφεροντα μας..αλλα τι νοημα εχει αν δεν εχουμε κανεναν να τα μοιραστουμε??..

851 Επισκέπτες, 0 Χρήστες