Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 865
  • Total: 865

ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

Ξεκίνησε από Jezebell, Σεπτεμβρίου 16, 2007, 11:15:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Jezebell

Τελικα οι Ελληνες ψηφισαμε σκεπτομενα!!!
Τι σκεφτομασταν ομως δεν ξερω!!!

Ψηφισαμε βασει συνειδησης,πολιτικης πεποιθησης,προσωπικης αναγκης η τελικα ψηφισαμε εναν πρωθυπουργο εμφανως καταστροφικο εναντι ενος καταστροφικα αφανη και αβουλου εν δυναμει πρωθυπουργου???

papi

o kosmos psifise me kritirio me auta pou elegan oi politikoi tou pasok.O kosmos den mporei na ksana psifisei pasok kai auto fanike apo ti eidame oloi.10 xronia pou htan kivernisi,olo tha tha tha tha tha tha kai o laos mpouxtise sto psema kai sto tha.

Jezebell

Αυτο που μου κανει εντυπωση βλεποντας τις εκπομπες των εκλογων ειναι οτι δρυος πεσουσης πας ανυρ ξυλευεται!!Ξαφνικα τα μελη του Πασοκ,ειδικα οσοι εμειναν εκτος ψηφοδελτιου,καταφερονται εναντιον του προεδρου τους!Ζητουν κεφαλια και τριβουν τα χερια τους με την ιδια τους την ηττα!!το συλλαμβανετε???????Χαιρονται που εχασαν!!Μιλαμε για αλαζονεια και αυθαδεια!!
Βλεποντας ξανα τοσο εμφανως ποσο παρτιστικη ειναι η διαθεση των πολιτικων και χωρις καμια πιστη στις ιδεολογικες προεκτασεις του κομματος τους εγω ερχομαι να αναρωτηθω ξανα
Εμεις τι σκατα ψηφιζουμε?Πως γινεται εκει εξω ακομα να πανιγυριζουν για το κομμα "τους" η να στεναχωριουνται για το κομμα "τους"!!!?????????!!!

Argiro

Πάλι καλά, ευχαριστημένοι να είμαστε που δεν είναι τρίτο κόμμα το ΛΑΟΣ. Σε αυτή την περίπτωση, το ΠΑΣΟΚ θα ήταν κυβέρνηση, η ΝΔ δεύτερο κόμμα και οι υπόλοιποι θα έψαχναν να βρουν την ψήφο τους. Αυτοί οι τελευταίοι δε, θα πρέπει να ευχαριστούν τον ελληνικό λαό που δεν έριξε άκυρα και λευκά και να φροντίσουν να κάνουν κάτι σχετικά με αυτά που έλεγαν προεκλογικά και όχι μόνο να δίνουν παρουσία στη Βουλή για να δικαιολογούν το μισθό τους. Διαφορετικά, στην αντίθετη περίπτωση, στις επόμενες εκλογές θα το βρουν μπροστά τους... και χωρίς παρεξήγηση αυτή τη φορά...  :twisted:

lucretia

Εγω παρακολουθω τα αποτελεσματα και απο την τηλεοραση και απο το διαδικτυο. Και κανενα καναλι δεν εχει αναφερει οτι η αποχη στην Επικρατεια ειναι περιπου στο 30%.

Δηλαδη ενας στους 3 Ελληνες δεν πηγαν να ψηφισουν....

Και αυτο το γεγονος περναει στο ντουκου. Απλα καθονται και αναλυουν ποιος θα βαλει υποψηφιοτητα μετα τον Γιωργακη...



Οκ, παω για υπνο. Eτσι και αλλιως, να μας κοιμισουν  θελουν.

 

Argiro

Γύρω στις 11,00 η ώρα που δόθηκαν τα πρώτα αποτελέσματα της Β΄ Πειραιά στο διαδίκτυο, η συμμετοχή στα εκλογικά τμήματα που υπήρχαν ήταν 13,35%. Όχι η αποχή, προσέξτε το αυτό, η συμμετοχή. Και ήταν αρκετά εκλογικά τμήματα αυτά και πιθανόν γι αυτό άργησαν τόσο να τα δώσουν στη δημοσιότητα. Ήταν τα τελευταία που έδωσαν απ' όλη την Ελλάδα. Πουθενά αλλού δεν είχε τόση αποχή -και τα παρακολουθώ από τη στιγμή που ξεκίνησαν να μεταδίδονται στο διαδίκτυο. Βέβαια τώρα έχει στρώσει κι εκεί και έχει εναρμονιστεί με τα υπόλοιπα, αλλά για φανταστείτε, σε πολλά εκλογικά τμήματα της Β΄ Πειραιά, ο κόσμος που δεν πήγε να ψηφίσει ήταν κοντά στο 85%!!!

Argiro

Παράθεση από: "lucretia"Οκ, παω για υπνο. Eτσι και αλλιως, να μας κοιμισουν  θελουν.

Εγώ θα είχα ήδη πάει για ύπνο, αλλά περιμένω να δω τι θα γίνει τελικά με εκείνη την έδρα που πηγαινοέρχεται μια στο ΛΑΟΣ και μια στο ΠΑΣΟΚ από τις εντεκάμιση μέχρι τώρα... Νομίζω πως είναι αυτή της Α΄ Θεσσαλονίκης. Πριν τρια λεπτά την ξαναπήρε το ΠΑΣΟΚ και μόλις αυτή τη στιγμή την έχει πάλι το ΛΑΟΣ... :lol:

Anonymous

Μακάρι να ήξεραν τι ψήφισαν οι ελληνες. τη νικη την έδωσαν οι  500.000 συμβασιουχοι που διόρισε η ΝΔ και αναμενουν εναγωνιως την τακτοποιηση τους....και παλι χαμενοι ειναι αν το καλοσκεφτεις.
Εγω μεχρι χτες πιστευα οτι ψηφιζουμε για τετραετια....αλλα απο οτι διαβαζω και ακουω ο χρονος αυτος δεν επαρκει για να υλοποιησει μια κυβερνηση το εργο της.....γι΄αυτο κ η ΝΔ δεν κατεθεσε νεο προγραμμα....

μηπως να τ αλλαζε ολα? και να μη καναμε καθολου εκλογες?
Σε τουτη την τετραετια η ΝΔ (αν αντεξει) θα μαθει αραγε τι σημαινει κυρησσω την χωρα σε κατασταση εκτακτης ανάγκης? η  θα αποτελειωσει το εργο της....με μανια....την να βάλει κ αλλα αξια στελεχη του κρατικου μηχανισμου στη μπαντα?
Με συγχωρειτε παρα πολυ...αλλα η ΝΔ δεν εκανε ουτε ενα εργο....ουτε ενα.
Έχουμε καιρο....την επομενη θα μας πει οτι ειχε προγραμμα δωδεκαετιας.

Περιμένω να δω το εργο τους..να εκπληρωνουν τις υποσχεσεις τους...
άραγε θα τα καταφέρουν? ή παλι μετα απο 4 χρονια θα βγουν και θα μας φταει το ΠΑΣΟΚ για τις οποιες συμφορες του τοπου.

papi

Ενω το Πασοκ εκανε πολλα ε?Γι αυτο εφαγε ηττα για δευτερη φορα?

Αν ο Γ.Παπανδρεου ειχε αλλο κομμα ή αν ονομαζε το πασοκ σε κατι αλλο,τοτε πιστευω πως τωρα θα ηταν κυβερνηση.

Χιλιες φορες να ειχε προεδρο εναν Β.Βενιζελο παρα τον Παπανδρεου.Και τον Κουλουρη που τον πεταξε εξω ο Παπανδρεου.Εκανε το μεγαλυτερο λαθος και εχθες ο Παπανδρεου του ζητουσε συγγνωμη για τα πικρα λογια που του ειχε πει.
Τοσους μα τοσους μεγαλους πολιτικους εχει το πασοκ και βαλανε τον Γ.Παπανδρεου για προεδρο?Σοβαρα μιλαμε?Τωρα θα μεινει μονος ο Παπανδρεου ή θα φτιαξει δικο του κομμα και ο Βενιζελος προεδρος του πασοκ.

joking



Σύμφωνα λοιπόν με τα στοιχεία που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα
του Υπουργείου Εσωτερικών, τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα είναι]όλοι μας[/i] " ...

προβλέπω τις επόμενες ημέρες να φαγωθούν μεταξύ τους για το ποιός θα
δαγκώσει την ορφανή πολυθρόνα και καθόλου δεν θα εκπλαγώ αν
υπάρξουν αποχωρήσεις/αναγγελίες "ανεξαρτησίας" ή δημιουργίας νέας
κίνησης....

Ελπίζω και εύχομαι, ότι τώρα που ο κόσμος έδωσε στη ΝΔ την ευκαιρία
που ζήτησε, να σοβαρευτούν λιγάκι, να πετάξουν έξω τους ανίκανους και
να σταματήσουν αυτό το ανόητο "ήπιο κλίμα" που μόνο ζημιά τους έκανε
Αξιόλογους ανθρώπους, έχουν.

Και πολύ περισσότερο ελπίζω και απαιτώ να δω, σοβαρή και ουσιαστική
αντιπολίτευση από τα τρία "μικρά" κόμματα που και αυτά κέρδισαν την
ευκαιρία που ζήτησαν. Δεν θέλω να δω στείρες αντιπαραθέσεις και
γκρίνια για την γκρίνια. Θέλω - απαιτώ - να δω/ακούσω θέσεις,
επιχειρηματολογία, σχέδια υλοποιήσιμα και προς το συμφέρον της Ελλάδας
και όχι πλέον ουτοπικές και δημαγωγικές τοποθετήσεις.

Για μένα αντιπολίτευση σημαίνει ότι βοηθώ στο να κυβερνηθεί καλύτερα
αυτή η χώρα - ΟΧΙ δημιουργώ προβλήματα εσκεμμένα, για να ρίξω μια ώρα
αρχύτερα την υπάρχουσα κυβέρνηση...


 8)

Jezebell

Τζο ειδικα τον 1 χρονο καθαρα και μονο λογω λιγοτερων εδρων η κυβερνηση θ αναγκαστει να επιδειξει εργο,θ αναγκαστει να ειναι ηχηρη.
Αλλα...

SoFiA24

Για μένα τα αποτελέσματα ήταν αναμενόμενα και δε με ξάφνιασαν καθόλου.. Μάλιστα το Σάββατο σε μια συζήτηση που είχα με μέλη της οικογένειάς μου δήλωσα τα κοντινότερα ποσοστά με αυτά που προέκυψαν σε σχέση με τους υπόλοιπους.
 
Κατ εμέ την νίκη την έδωσε η άποψη του "μη χείρον βέλτιστον". Ψηφίζουμε αυτόν που είναι ακόμα αρχάριος στο να μας κλέβει  :wink:
Θεωρώ οτι καμία συσπείρωση και καμία πόλωση δεν ήταν εφικτό να γίνει καθώς στο ΠΑΣΟΚ λείπει ο ηγέτης. Πιστεύω οτι αν ήταν ο Αντρέας Παπανδρέου θα τις έπαιρνε τις εκλογές. Ο Γιωργάκης μπορεί να έχει το όνομα αλλά δεν έχει τη χάρη... Έκανε μεγάλα λάθη και όπως είναι προφανές τα πλήρωσε... π.χ. Κανένας Έλληνας δε θέλει την Ελλάδα αμφίβολη (βλέπε "Η Ελλάδα δεν είναι καπαρωμένη" )

Να σημειώσω δε οτι 500.000 συμβασιούχοι δεν έκριναν τη διαφορά όταν μιλάμε για διαφορά 266.887 ψήφων στο 99,47% της επικράτειας. Τη διαφορά για μένα την έκανε το γύρισμα προς τα πίσω που προσπάθησε να κάνει το ΠΑΣΟΚ (και δεν έπιασε) καθώς και ο άβουλος χαρακτήρας που περνάει ο αρχηγός του. Ήταν σίγουρος για τη νίκη του και πολλές φορές η υπερβολική σιγουριά δε φέρνει αυτό που θέλουμε.

Και μην αναρωτιέστε διόλου για το ΛΑΟΣ διότι όταν ο άλλος βλέπει οτι ο κόσμος πεινάει , δουλειές δεν υπάρχουν κ.ο.κ θα στραφεί σε πιο ακραίες πολιτικές... Απλά πράγματα

Αυτά από μένα

Σοφία

Pappas10

Σταυρούλα, σόρρυ δεν το είδα το θέμα και έγραψα κάτι παρόμοιο σε δικό μου θέμα που το ονόμασα "Η επόμενη μέρα". Νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σαν απάντηση και σ' αυτά που γράφεις εσύ, οπότε - αν δεν βαριέσαι είτε εσύ είτε ο υπεύθυνος συντονιστής - από εμένα έχεις το ελεύθερο να το βάλεις εδώ.

Μιχάλης ή κατά α33 Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

SiteMod

Παράθεση από: "Pappas10"[size=24]Ν.Δ. [/size]

Κέρδισε (επί της ουσίας θριάμβευσε) μία εκλογική νίκη εν μέσω συγκυριών που κάθε άλλο παρά ευνοϊκές ήταν για την κυβέρνηση της. Μολονότι το ποσοστό της μειώθηκε σημαντικά, η αξιωματική αντιπολίτευση όχι μόνο δεν καρπώθηκε την δυσαρέσκεια του κόσμου αλλά αντίθετα παρουσίασε κι εκείνη μείωση. Εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος ο Καραμανλής κρίνεται επιτυχημένος στο να διατηρήσει το κόμμα του στην εξουσία, κερδίζοντας το στοίχημα της επίσπευσης των εκλογών.

Η Ν.Δ. Επέδειξε τόσο συσπείρωση όσο και πολυσυλλεκτικότητα, πράγμα που αποδεικνύει ότι ο περίφημος "μεσαίος χώρος" επί της παρούσης της ανήκει. Μολαταύτα, μοιάζει να έχει φτάσει και το όριο της συλλεκτικότητας της. Η ισχνή, πάντως, κοινοβουλευτική της πλειοψηφία καθιστά δύσκολη την νομοθέτηση, ενώ η κυβέρνηση που θα προκύψει θα κληθεί να πάρει δύσκολες αποφάσεις σε θέματα όπως το ασφαλιστικό. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει από τώρα να ξεκινήσει ενέργειες για να πετύχει την μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση στην προεδρική εκλογή του 2010. Θεωρώ ότι η κυβέρνηση της Ν.Δ. ΘΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΕΛΟ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ είτε με τον ΛΑ.Ο.Σ. είτε με την Αριστερά, αν δεν συνεναίσει και το ίδιο το ΠΑΣΟΚ.

[size=24]ΠΑΣΟΚ[/size]

Μεγάλη και επώδυνη ήττα που συνοδεύτηκε - όπως αναμενόταν - από τεράστιους εσωτερικούς κλειδωνισμούς. Το ΠΑΣΟΚ πληρώνει την 2η περίοδο Σημίτη και κυρίως το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου που πολύ δύσκολα θα το ξεχάσει ο μέσος Έλληνας με το σκάνδαλο των ομολόγων. Στην περίπτωση του χρηματιστηρίου το ΠΑΣΟΚ "έβαλε χέρι" κατά το κοινώς λεγόμενο κατ' ευθείαν στην τσέπη του πολίτη. Τα ομόλογα είναι έμεση κλοπή και δεν έχουν άμεσες επιπτώσεις στο καταχρεωμένο Ελληνικό νοικοκυριό.

Ο Γεώργιος Παπανδρέου ο Νεότερος επέδειξε ένα προφίλ που μάλλον δεν ταιριάζει ούτε στον ηγέτη του ΠΑΣΟΚ ούτε στην Ελληνική ιδιοσυγκρασία, τουλάχιστον ακόμα. Το στοίχημα της "αλλαγής" δεν απέδωσε πουθενά. Ούτε στο "σκληρό ροκ" που στάθηκε ανίκανος να "παίξει" μιας και δεν του πάει, ούτε και στη συνθηματολογία η οποία φάνηκε προϊόν μίας "ετεροχρονισμένης αντιπαλότητας" για να χρησιμοποιήσουμε και την ρήση του πατέρα του.

Η προσωπική μου θέση απέναντι στο ΠΑΣΟΚ είναι ότι η επόμενη μέρα το βρίσκει βαρειά πληγωμένο αλλά σε καμία περίπτωση ετοιμοθάνατο. Κατά τη γνώμη μου η ενότητα του σε επίπεδο στελεχών δεν διακυβέβεται. Μολαταύτα, είναι πολύ ευάλωτο στην απώλεια ψηφοφόρων όχι μόνο προς τα αριστερά όσο και προς την πιθανή εμφάνιση ενος νέου φορέα (κόμματος) με απήχηση στην ευρύτερη κεντροαριστερά.

Ακούγοντας ότι Κουλούρης - Λοβέρδος στηρίζουν την υποψηφιότητα Βενιζέλου, πιστεύω ότι αρχηγό θα βρεί σύντομα και σχετικά ανώδυνα. Το κατά πόσο αυτή η γενιά -αλλά και ποιότητα- στελεχών και τα "παιδιά τους" είναι σε θέση να πετύχει τις απαραίτητες εσωκοματικές συσπειρώσεις αλλά και παράληλες διεμβολήσεις ομάδων άλλων πολιτικών χώρων είναι μεγάλη κουβέντα.

[size=24]ΚΚΕ[/size]

Το ΚΚΕ μπορεί να είναι ευχαριστημένο αλλά όχι σίγουρο. Ένα μεγάλο μέρος των ψήφων που έλαβε ήταν απόρροια συγκυριακής έκφρασης διαμαρτυρίας γεγονός που επιβεβαιώνεται και από το ότι η αύξηση του παρατηρήθηκε κυρίως στα αστικά κέντρα και έξω από τον "παραδοσιακό" κοινωνικό του χώρο. Πιστεύω ότι το ΚΚΕ θα πρέπει να ξεφύγει τόσο εκφραστικά όσο και πολιτικά από τις αυτιστικές αριστερές θέσεις και να ερευνήσει την δυνατότητα συγκέντρωσης ψήφων από τον ευρύτερο χώρο της κεντροαριστεράς, με σκοπό όχι απλά την παγείωση του σε 3ο κόμμα αλλά και την δυναμική αύξηση του ποσοστού του.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι στις επόμενες εκλογές το 3 με 5% θα είναι ξανά το ποσοστό του.

[size=24]ΣΥ.ΡΙΖ.Α[/size]

Οι χθεσινές δηλώσεις Αλαβάνου τα είπαν όλα. Κόμμα και ποσοστό υπό δοκιμή. Νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτούν αρκετά το γιατί δεν έλαβαν μεγαλύτερο ποσοστό από τις απώλειες τόσο του ΠΑΣΟΚ όσο και της Ν. Δημοκρατίας. Η κοινοβουλευτική συμπεριφορά είναι επίσης πολύ κρίσιμη για την εξέλιξη του. Οφείλει να διατηρήσει κριτική στάση απέναντι στην Κυβέρνηση αλλά να διατηρήσει και τις αποστάσεις του από την αξιωματική αντιπολίτευση.

Η προσωπική μου θέση είναι πως το μέλλον του ΣΥ.ΡΙΖ.Α εξαρτάται από το ΠΑΣΟΚ. Αν οι "πράσινοι" αποφασίσουν και προσπαθήσουν δυναμικά να συσπειρώσουν γύρω τους τον ευρύτερο χώρο της κεντροαριστεράς, ο ΣΥΡΙΖΑ δύσκολα θα διατηρήσει τα ποσοστά του. Άλλωστε, απ' ό,τι λέγανε εχθές, το μεγαλύτερο μέρος των ψηφοφόρων του είνια πρώην ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ.

[size=24]ΛΑ.Ο.Σ.[/size]

Το ΛΑ.Ο.Σ. φαίνεται να πήρε καθαρά ψήφους διαμαρτυρίας (πέρα από τις ψήφους που τα στελέχη του συνέλεξαν από την ακροδεξιά). Απόδειξη αυτού είναι η διαπίστωση πως το ποσοστό του είναι άθροισμα τόσο των παλαιότερον ακροδεξιών κομμάτων των στελεχών του όσο και ψήφων από Ν.Δ. αλλά και ΠΑΣΟΚ.  Όντας επίσης το κόμμα με την μεγαλύτερη απόκλιση - προς τα κάτω - από το ποσοστό που του έδιναν οι δημοσκοπήσεις, είναι προφανές ότι αποτελλεί σαν κόμμα την "εκβιαστική απειλή" των ψηφοφόρων.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο ΛΑ.Ο.Σ θα "χτυπηθεί" έντονα τόσο πολιτικά - από την ευρύτερη αριστερά της βουλής - όσο και κομματικά από τη Ν.Δ. Είμαι πολύ περίεργος να δω την αντίδραση των βουλευτών του σε περίπτωση που η Ν.Δ. προσπαθήσει να κερδίσει την υποστήριξη τους για την ψήφιση κρίσιμων νομοσχεδίων. Θεωρώ ότι είναι το κόμμα με την πιο εύθραυστη ενότητα μέσα στην βουλή και με αυξημένες πιθανότητες - αν πιεστεί κατάλληλα - να αποτελλέσει δεκανίκι της κυβέρνησης.

Η γενικότερη προσωπική μου θέση υποστηρίζει ότι το αποτέλεσμα των χθεσινών εκλογών σηματοδοτεί και την αρχή του τέλους της πολιτικής αντιπαράθεσης έτσι όπως την είχαμε συνηθίσει.

Θεωρώ ότι τόσο οι ιδεολογικοί διαχωρισμοί (Αριστερά-Δεξιά) όσο και οι κομματικές βάσεις είναι ευμετάβλητες και σταδιακά θνήσκουσες. Με αυτή τη διαπίστωση, πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για την εμφάνιση ενός κόμματος-πολιτικού φορέα που θα μπορεί να πετύχει πολύ ευρύτερες συσπειρώσεις από αυτές που καταφέρνουν τα ήδη υπάρχοντα κόμματα.

Το κατά πόσο η νομενκλατούρα της Ελλάδος θα επιτρέψει την ανάδειξη ενός τέτοιου νέου φορέα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα... που μάλλον θα καταλήξει σε ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ.

Αυτά πιστεύω... μπορεί να λέω και αρλούμπες.

ΜΕ εκτίμηση,

Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

energizer

...παντως απο σκεπτομενους ανθρωπους διακρινω μια ευρυτερη συγκλιση σε μια κυριαρχουσα αποψη...
 :twisted:
...η κυβερνηση ανεμενε , εστω & οριακα , την επανεκλογη της...
 8)
...& το δυνατο χαρτι της...ΔΕΝ ηταν ουτε οι μεταρυθμισεις ( ποτε εγιναν; ) ουτε η επανιδρυση  & η καταπολεμηση της διαφθορας...
 :wink:
...ηταν η πολιτικη ηγεσια του ΠΑΣΟΚ...ενος κομματος που προδωσε ιδανικα απο το '81 & ευαγγελιστηκε στρατηγικες που εμειναν στα λογια...
 :evil:
...η διακυβερνηση της χωρας(1981-΄85-΄89,1993-΄96-΄00-΄04) δεν εμπεριεχει σοσιαλιστικο στιγμα σε κανεναν τομεα της...
 :cry:
...στην οικονομια-υγεια-παιδεια-εξωτερικη πολιτικη;
 :evil:
...περα απο το αν συμφωνει καποιος με τις σοσιαλιστικες προσεγγισεις ή οχι...το μειζον ζητημα παραμενει...πανελληνιο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ κινημα...
 :shock:
...βεβαια το αναπαντεχο χαστουκι που δεχθηκαν οι παλαιοκομματικοι ινστρουχτορες της Χαριλαου που βολευτηκαν σε χρηματιστηριακες επενδυσεις & βιλες στα βορεια προαστια & το Κολωνακι...ας γινει μαθημα στους λιγοτερο "ειδικευμενους νεοεξουσιαστες"...που σε 3,5 χρονια ΔΕΝ αποσβεσαν το 10% των προγραμματικων τους δηλωσεων...
 :evil:
...ελπιζω οτι η οριακη νικη...καθως & το πλειοψηφων ρευμα στους κολπους της νεας δημοκρατιας για πιστωση χρονου , να τους καταστησει λιγοτερο αλλαζονες & περισσοτερο συνεπεις...
 :roll:
...θα συμφωνησω με τον pappas 10...οτι το πολιτικο σκηνικο χρειαζεται μια ουσιαστικη ανανεωση ΠΡΟΣΩΠΩΝ & ΤΑΣΕΩΝ ισως & ΦΟΡΕΩΝ...
 :twisted:
...αλλωστε υπαρχουν τασεις σημερα στα κομματα (εξουσιας & μη!) που θα ταυτιζονταν επιτυχεστερα σε αλλους κομματικους χωρους...
 :wink:
...ειναι αυτονοητο οτι οι νεοελληνες ψηφισαν κατα το  ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ , ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ...
 :salut:

865 Επισκέπτες, 0 Χρήστες