Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 389
  • Total: 390
  • Leon

Γονείς-διαπαιδαγώγηση

Ξεκίνησε από igeorgak, Δεκεμβρίου 16, 2007, 07:09:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

igeorgak

Θα δίνατε σφαλιάρα στο παιδί σας; Αν ναι κάτω από ποιά περίσταση; Αν όχι γιατί;

Nasia9

Θα έδινα σφαλιάρα...

(ευχαρίστως..)

...σε έναν igeorgak...


αν τον δείτε πουθενά..ειδοποιήστε με  ]

kuria

οτι σπειρουν στο χωραφι της ψυχης σου θα φυτρωσει...
δεν ειναι τοσο σωματικη η βλαβη μιας σφαλιαρας οσο ψυχικη... η επιβολη τετοιου ειδους "τιμωριας" καθιστα αυτοματα την οικογενεια χωρο εκμαθησης της βιας, την οποια βια νομιμοποιει ως μεσο πειθαρχιας...
το ιδιο λοιπον παραδειγμα θα ακολουθησει το παιδι και στο σχολειο του, οπου αντι να λυσει τις διαφορες με τους συμμαθητες του με διαλογο, αυτοματα θα χειροδικησει...
ετσι λοιπον εχουμε μια κυκλικη διαδικασια αναπαραγωγης της βιας...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

SoFiA24

Προσωπικά είμαι κατά τέτοιων πρακτικών... Προτιμώ το παιδί να καταλαβαίνει τι έχει κάνει , γιατί το εκανε και γιατί δεν πρέπει να το κάνει. Δεν νομίζω οτι το ξύλο είναι η λύση σ αυτό...

Εμένα οι γονείς μου δε σήκωσαν χέρι επάνω μου ποτέ .Δεν έπαθα και τίποτα. Μια χαρά παιδί έχω βγει :)

snoopy

να ειμαι ειληκρινής... σφαλιάρα οχι...στο πρόσωπο οχι... ποτέ!

καμία όμως στον ποπο .... ή στα χέρακια .... ισως.....

Nasia9

Το θέμα είναι να μη φτάσουμε, στις σφαλιάρες. Όταν κάποιος καταλήγει να βαράει το παιδί του,σημαίνει ότι έχει χάσει το παιχνίδι προπολού. Το βασικό είναι να μη τα κακομαθαίνουμε,και να μη τους κάνουμε όλα τα χατήρια,γιατί έτσι στο τέλος μας καβαλάνε, κάνουν ό,τι θέλουν και τότε ως γονείς τα αντιμετωπίζουμε με τη βία,γιατί πολύ απλά,δε μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε διαφορετικά.

Athinoula

ωραίο θεματάκι!

λοιπόν όσοι λέτε τι θα κάνατε καλο είναι να λέτε και αν έχετε παιδιά , γιατί έχω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε!

εγώ που έχω, λέω ότι στο ποπό όταν δεν ακούει μετά τον λόγο τις τρώει, στο πρόσωπο όμως και στο κεφάλι γενικότερα και κλοτσιές όπως βλέπω κάποιους γονείς απαγορεύεται αυστηρά!

τα παιδιά μας πρέπει να τα φροντίζουμε και ο λόγος μας να είναι αυτός που θα τα διορθώσει στις τυχόν αταξίες τους ..


 :P

snoopy

δηλ δεν εχει φάει ποτέ στον ποπο καμια η μικρούλα σου;

δνε λέω ότι το ξύλο είναι η λύση. απλά λέω ότι αποκλείω να τις φάειστα μούτρα, αλλά δνε αποκλείω να τις φάει στον ποπο. δεν είπα οτι δνε θα δοκιμάσω το λόγο, αλλά ...πιστευω ότι στον ποό κανενα ξυλάκι ισως το ρίξω. Μακάρι να μην χεριαστεί και να κατλαβαίνει παντα με τον λόγο.
δεν έχω γίνει μάνα ακόμα, οπότε δεν ξέρω... λέω όπως ξέρω τον εαυτό μου προσπαθώντας να ειμαι ρεαλίστρια

Athinoula

Παράθεση από: "snoopy"δηλ δεν εχει φάει ποτέ στον ποπο καμια η μικρούλα σου;

δνε λέω ότι το ξύλο είναι η λύση. απλά λέω ότι αποκλείω να τις φάειστα μούτρα, αλλά δνε αποκλείω να τις φάει στον ποπο. δεν είπα οτι δνε θα δοκιμάσω το λόγο, αλλά ...πιστευω ότι στον ποό κανενα ξυλάκι ισως το ρίξω. Μακάρι να μην χεριαστεί και να κατλαβαίνει παντα με τον λόγο.
δεν έχω γίνει μάνα ακόμα, οπότε δεν ξέρω... λέω όπως ξέρω τον εαυτό μου προσπαθώντας να ειμαι ρεαλίστρια


εχει φαει στο ποπο εννοειτε!!! μαρι διαβαζεις τι γραφω? :roll:

εισαι μια θεα.. :P και σ αγαπαμε!

snoopy

Παράθεση από: "Athinoula"
Παράθεση από: "snoopy"δηλ δεν εχει φάει ποτέ στον ποπο καμια η μικρούλα σου;

δνε λέω ότι το ξύλο είναι η λύση. απλά λέω ότι αποκλείω να τις φάειστα μούτρα, αλλά δνε αποκλείω να τις φάει στον ποπο. δεν είπα οτι δνε θα δοκιμάσω το λόγο, αλλά ...πιστευω ότι στον ποό κανενα ξυλάκι ισως το ρίξω. Μακάρι να μην χεριαστεί και να κατλαβαίνει παντα με τον λόγο.
δεν έχω γίνει μάνα ακόμα, οπότε δεν ξέρω... λέω όπως ξέρω τον εαυτό μου προσπαθώντας να ειμαι ρεαλίστρια


εχει φαει στο ποπο εννοειτε!!! μαρι διαβαζεις τι γραφω? :roll:

εισαι μια θεα.. :P και σ αγαπαμε!


ΑΓΑΠΟΥΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΟΥ ΕΣΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

ΤΟ ΞΕΡΩ....ΣΤΕΙΛΕ PM ΤΙ ΔΩΡΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ.
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ..... ΤΟΣΑ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ

Athinoula

την αγαπη σου και ειναι υπερ αρκετο :D

igeorgak

Συμφωνώ μαζί σας αλλά ωστόσο έχω μιλήσει με γονείς που χρησιμοποιούν συχνά τη σφαλιάρα ως μέσο διαπαιδαγώγησης. Το ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό;

Pappas10

Δεν θα ήθελα με τίποτα να ρίξω σφαλιάρα σε παιδάκι.. πόσο μάλλον στο δικό μου παιδάκι.

Όμως δεν έχω παιδιά... οπότε δου γου δου α....
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Athinoula

Παράθεση από: "igeorgak"Συμφωνώ μαζί σας αλλά ωστόσο έχω μιλήσει με γονείς που χρησιμοποιούν συχνά τη σφαλιάρα ως μέσο διαπαιδαγώγησης. Το ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό;


συμβαίνει πολύ απλά γιατί ξεπερνούν τα όρια τους..κάθε μέρα δεν είναι η ίδια ξέρεις και συνήθως όλοι μας είμαστε πολύ πιεσμένη και όλη η ένταση της ημέρας δεν μας δίνει καθόλου υπομονή δυστυχώς

το να είσαι γονιός είναι πολύ δύσκολο, χρειάζεται επιμονη και υπομονή!

μην νομίζεις ότι είναι εύκολο

Athinoula

Παράθεση από: "Pappas10"Δεν θα ήθελα με τίποτα να ρίξω σφαλιάρα σε παιδάκι.. πόσο μάλλον στο δικό μου παιδάκι.

Όμως δεν έχω παιδιά... οπότε δου γου δου α....


εισαι ευαισθητουλης εσυ.. :D

389 Επισκέπτες, 1 Χρήστης