Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 706
  • Total: 706

BLOGS Ελευθερία η ασυδοσία ?

Ξεκίνησε από Kastoras, Φεβρουαρίου 28, 2008, 09:33:00 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Kastoras

Δεδομένου οτι τελευταία είμαστε θεατές μιας μεγάλης αντιπαραθέσης για την υφή των BLOGS εβαλα αυτό το θέμα για να αρχήσε μια κουβέντα απο τους κατ εξοχήν ενδιαφερομένους τους χρήστες δηαλδη του ιντερνετ.
Παραθέτω μερικές αποψεις μου.
1ον Γιατί θίγοντα ολοι οι μεγαλόσχημοι ?
2ον Οσοι εχουν επιλέξει να εκτεθούν θα πρέπει να δέχονται και κάθε είδους κρητική
3ον Τα μπλογκς ειναι το το βήμα του καθε ενα απο μας που δεν εχουμε προσβαση στα μεσα ενημερώσης
4ον Τα μπλογκς δεν ειναι εφημερίδα για να υπάγονται σε δεσμεύσεις και περιορισμούς και διαπλοκές
5ον  Η ελευθερία του λόγου ειναι το υπέρτατο αγαθό
6ον Θεορώ οτι μεσα στα μπλογκς λέγονται αυτά που συζητάμε μεταξύ μα σε ενα καφε ετσι λοιπόν διάλεξα την ενότητα του καφέ .
Αυτές ειναι μερικές σκέψεις και περιμένω τις δικές σας.

black_velvet

Παράθεση από: "Kastoras"....
5ον  Η ελευθερία του λόγου ειναι το υπέρτατο αγαθό
....

Μόνο μία φράση στα γρήγορα]
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

κώστας

"...πάσης φύσεως ελευθερία του καθενός σταματά εκεί ακριβώς που ξεκινά η ελευθερία του άλλου..."
Ωραίο τσιτάτο είναι αυτό...καλά ακούγεται.
Δηλαδή, αν ο άλλος είναι μαζοχιστής, εγώ πρέπει να γίνω σαδιστής, ώστε να μην υπάρχει κενό (ελευθερίας) ανάμεσά μας και, το αντίθετο.
eLe

reporter345

:D Λοιπόν ολα αυτα τα χρονια που ζω σε αυτο το τοπο εχω καταλαβει οτι η δικαιοσυνη δεν λειτουργει με "αντικειμενικα" κριτηρια. Αν εισαι γνωστος και διασημος μπορεις να αποφευγεις τις κακοτοπιές και να κανεις μια συκοφαντικη δυσφημιση και να τρομαζεις κοσμο.
Επισης τα μεσα ενημερωσης "σταυρωνουν" τους αδυνατους και "χαιδευουν" τους δυνατους.
Όλα λοιπον μπορουσαν να τα κανουν οι αρχοντες και οι ισχυροι σε αυτη τη χωρα χωρις να περνει κανενας μυρουδια :)
Κατι εγινε ομως και τους χαλασε η σουπα ! :shock:  η τεχνολογια και οπως παντα καθυστερησαν στην ελλαδα να καταλαβουν τις δυνατοτητες της 8)
Τωρα που νοιωσανε την ανασα της και ειδανε ποσο πολυ επηρεαζει το κοσμο τρεχουνε και δεν φτανουν για να φιμωσουν την ενημερωση.
Σιγουρα υπαρχουν και υπερβολες και εκβιασμοι, αφου η κοινωνια που ζουμε δεν ειναι αγγελικη.
Αλλα θα ηθελα να δωσω μια συμβουλη στον καθε εκβιαζομενο (ιδιαιτερα και αν ειναι δημοσιογραφος του Βηματος) στον τριτο οροφο της ΓΑΔΑ υπαρχει ενα γραφειο που λεγεται διωξη εκβιαστων, εκει πανε ολα τα θυματα και με αφου σημαδευουν το χρημα πανε και το δινουν στον εκβιαστη και αμεσως συλαμβανεται με τα πειστηρια του εγκληματος.
Αν ο εκβιαστης ζητα την καταθεση χρηματων σε τραπεζικο λογαριασμό τοτε μπαινει η διωξη οικονομικου εγκληματος και ακολουθωντας τα ιχνη του λογαριασμου φτανει στον ενοχο.
Τωρα περιμενουμε ενα ακομη αστυνομοκρατουμενο νομο με αφορμη ενα email που δεν εχουν ακομη ανακαλυψει απο που εφυγε (χαχαχα αν το βρω τι κερδιζω)

seagull

το "πρέπει"  kostas ως τρόπος έκφρασης δεν μου αρέσει
θα έλεγα ..και πως κάπου φτάνεις στη τελική (σε λίγες ιστοσελίδες που αποτελούν εξαίρεση και το κακό είναι οτι αυτες διαφημίζονται τελικά), να χεις  κουράγιο, για να διαβάσεις και κάποια σχόλια που όντως έχουν ενδιαφέρον(και με την επωνυμια press.gr)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως στοιχειοθετείται το αδίκημα του εκβιασμού και όχι της  συκοφαντικής δυσφήμησης
Είχα γράψει κατι πριν λίγο καιρό σε άλλη ενότητα για σχόλια που αφορούσαν τη Νατάσσα και παρεξηγήθηκα***, φαινόταν όμως πως το συγκεκριμένο σάιτ θα εφτανε εδω Αν διαβάσει κανείς και τα σχόλια με αφορμή  τον θάνατο του αρχιεπίσκοπου  θα καταλάβει...
Πως να αναπτυχθεί ένας  διάλογος, με συκοφαντίες και ψευδής δημοσιεύσεις, σε χώρο δημόσιας θέας που υπάρχουν άγραφοι νόμοι, χωρίς να ιδρώσει κάποιος, χωρίς την "ευθύνη"  του για  όσα γράφει κάτω απο την ομπρέλα της ανωνυμίας Την έκθεση του συναισθήματος ή της γνώσηςή της άποψης δεν την χρεώνεται ο καθένας μας..δεν έχει κόστος ?  Ίσως την αθλιότητα την συντηρούμε τελικά οι χρήστες, συντηρώντας ανάλογα την βιωσιμότητα κάποιων σελίδων Το να εκφράσεις μια άποψη ανώνυμα ειναι σαφώς δικαίωμα του καθένα μέσα απο την ελευθερία της έκφρασης, σεβόμενος όμως τα όρια των θεσμών ή τουλάχιστον την νοημοσύνη αυτών που διαβάζουν Δεν ειναι ελευθερία της έκφρασης και σεβασμού να γίνεσαι "χούλιγκαν" ...κρυβόμενος στην ανωνυμία ...είναι διαφορετικό  η ελευθερία της ανωνυμίας του χρήστη που τον αφήνει να εκφραστεί ελευθερα  
και τελικά νομιζω πως πολυς ντόρος γίνεται για να γίνεται.. μπλέκονται τα συμφεροντα στη μέση τραβώντας την κοινη γνώμη Γνωστό είναι πως εφόσων υπάρχει κακουργηματική πράξη κινειται διαδικασία..και αν το διαβάσει κανεις λίγο προσεκτικότερα το θέμα φαινεται οτι (μπορεί να) ειναι και "ολίγον"στημένο ..εννοω οτι θα μπορουσαν οι εκβιαστες να βρεθουν απο άλλους λογαριασμούς και όχι απαραίτητα απο την google, ή την microsoft ..προλαβε o reporter
Από όλο αυτό καταλαβαίνει κανείς πόσο πίσω είναι το σύστημα άλλη φορά εδώ που κατοικούμε, καλά κάνει και γελάει το παρδαλό κατσίκι, πόσο κατέχουν οι μισοί νομικοί κύκλοι το θέμα και σε τι μας αποσχολεί η καθημερινότητα  Δεν κινδυνεύει η ελεύθερη δικτυογραφία..αντίθετα είναι ο ισχυρότερος τρόπος έκφρασης, ο δρόμος της πληροφορίας, της γνώμης όχι της σιωπής εδώ είναι το μεγάλο θέμα  Το να φαινεται απαραίτητα το όνομα κάποιου δημοσιογράφου (μπούρδες) ή και άλλης ιδιότητας  έχει κάποια λογική, του ανώνυμου ελεύθερου χρήστη όχι Και του χρήστη που γράφει σε μη πολιτοκοποιημένη μκο Υποτίθεται , ενω με λίγη προσοχή διαπιστώνεις αν υπάρχει  λόγος ύπαρξης χωρίς συμφέρον...παιζονται πολλά  Φιλτράρισμα, διαφάνεια και ο χρόνος που ξοδευει ο χρήστης, αυτό χρειάζεται και τίποτε άλλο Να είμαστε προσεκτικοί στην ροή πληροφοριών και στις επιλογές  

και σημειώνω την επωνυμία από  το old boy (πι/κος) που διάβασα χτες ]

*[size=9]για τον λόγο πως  ηταν γνωστά, είναι ειρωνική όμως η διασταση  που δίνονται  σε διάφορες συγκυρίες  και ο τρόπος που κυλάνε [/size]

κώστας

"το "πρέπει" kostas ως τρόπος έκφρασης δεν μου αρέσει"
Λυπάμαι που δεν σου αρέσει]
eLe

jasper

Παράθεση από: "κώστας""...πάσης φύσεως ελευθερία του καθενός σταματά εκεί ακριβώς που ξεκινά η ελευθερία του άλλου..."
Ωραίο τσιτάτο είναι αυτό...καλά ακούγεται.
Δηλαδή, αν ο άλλος είναι μαζοχιστής, εγώ πρέπει να γίνω σαδιστής, ώστε να μην υπάρχει κενό (ελευθερίας) ανάμεσά μας και, το αντίθετο.

Για ελευθερία μιλάμε... οπότε αν είσαι κρυφοσαδιστής τότε σου 'φεξε  ]και[/b] εγώ με τη βελβετούλα... (κι άντε αν σ' ενοχλεί το "ακριβώς εκεί που ξεκινά η ελευθερία κλπ. βγάλε το "ακριβώς"

(Ωραίες οι Ψευδαισθήσεις αλλά ο Γλάρος μου άρεσε περισσότερο) :)

κώστας

Συγγνώμη αλλά...jasper, δεν νομίζω ότι αφήνω να εννοηθεί πως είμαι κατά των ορίων.
eLe

jasper

το ξέρω... γιαυτό ακριβώς έγραψα οτι συμφωνώ και εγώ  :D

seagull

Παράθεση από: "κώστας""το "πρέπει" kostas ως τρόπος έκφρασης δεν μου αρέσει"
Λυπάμαι που δεν σου αρέσει]


την πάτησα ! η ανωνυμία πίσω απο ένα  νικ νέιμ  δεν μπορεί να κρύψει συντεταγμένες
κωστας, τροχονόμος, ας πούμε  πως μου χει μεινει και εξαιτίας  μιας πολυχρονης συμπάθειας με τα λατινικά ]

sexy

ap'oso kserw ta blogs einai to mellon...pleon osoi den exoun prosvash sta mme enhmerwnontai apo ta blogs...akouga sto radiofwno se mia prwinh ekpomph oti aneta mporoun na vroyn poios grafei "paranoma" sta blogs...einai mia yphresia pou elegxei kai prostauei olous toys xrhstes toy diadyktiou opou pas kai deixneis auta pou dhmosieuthikan(p.x yvristika sxolia) kai vriskoun poios ta egrapse...ap'oti elegan oi dhmosiografoi se auth thn yphresia exeis 2 epiloges...
]

forest48

Μεταφέρω ένα ποστ που το έβαλα σε λάθος θέμα

Πρεσάρουν το Press, για να φιμώσουν τα Blogs

Ο Νομος για τα Blogs, δεν εφαρμοζεται με glops

Του Ηλεκτονικού τα dogs, αδυνατουν να ελεγξουνε τα Blogs

Με του Αμβροσιου το Blog, η Εκκλησία λέει Οκ

reporter345

Οταν ξεκινησα να ασχοληθω με το ιντερνετ το εκανα γιατι τοτε ηταν κατι καινουργιο και μου αρεσε να επικοινωνω με τοσο κοσμο απο ολα τα μερη της γης. Σιγα σιγα αυτο που ξεκινησε σαν χομπυ εγινε επαγγελμα. Εχω διαβασει πολλα κειμενα στο ιντερνετ και εχω μπει σε πολλες συνομιλιες. Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα στην ενημερωση μεσω ΜΜΕ και ιντερνετ. Στο ιντερνετ μπορεις να εχεις ζωντανη επικοινωνια με καποιον και να τον κρινεις για αυτα που γραφει, ενω στα ΜΜΕ δεν μπορεις και εισαι παθητικος δεκτης πληροφοριων. Αυτο σημαινει οτι εμεις που σερφαρουμε στο ιντερνετ μπορουμε μονοι μας να κανουμε τον αυτοελεγχο μας, αφου ειμαστε ενεργοι αναγνωστες.
Όσον αφορα το press επειδη γνωριζουμε τι γραφανε μεσα και πως τα γραφανε θελω να ρωτησω αυτοι που μπαινανε εκει και διαβαζανε οτι διαβαζανε τα περνανε τοις μετρητοις?
Γιατι να εξαρτομαστε απο μια αστυνομια και ενα δικαστη που και αυτοι θα χρησιμοποιησουν τον προγραμματιστη για να ελεγξουν τι γραφει ο καθενας μας. Δεν μπορουμε να συμφωνησουμε να βαλουμε εμεις τα ορια που θα κινουμαστε? Αυτο εξαρταται απο μας και το πολιτιστικο μας επιπεδο.
Πιστευω τα ορια στο ιντερνετ μπορουμε να τα βαλουμε εμεις και αυτο ισως ενοχλει καποιους που θελουν να φτιαξουν νομους. Στο κατω κατω αν ειναι αναγκαιο να γινει ενας νομος ειδικα για το ιντερνετ ποιοι θα τον φτιαξουν αυτοι που απο οσα ακουω ειναι εντελως ανιδεοι με το αντικειμενο ή εμεις ! :D

κώστας

"πρώτα πες στον εαυτό σου αυτό που θέλεις να γίνεις και ύστερα κάνε αυτό που πρέπει να κάνεις"
Άλλο ένα τσιτάτο που δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Διότι, κάλλιστα μπορώ να το κάνω (να του αλλάξω τα φώτα) ως εξής].
Αλλά, τίθεται θέμα προτεραιότητας;
Δεν είναι σαφές ότι προηγήθηκαν τα 'πρέπει' στη ζωή μας από τα 'θέλω' μας;

...Ο "τροχονόμος", πού κολλάει;


jasper,
εγώ όμως, διαφωνώ με την black_velvet.
Διότι -και για να κάνω (λίγο) περισσότερο σαφή τη διαφωνία μου- η κατάληξη μιας πορείας, δεν αποδεικνύει τίποτα, αν δεν είναι γνωστή η διαδρομή.
Σημείωση]
eLe

Kastoras

Ερώτημα... είμαστε σίγουροι οτι θέλουμε η θέσπιση των πλαισίων λειτουργίας των blogs να γίνει απο τους ιδους νομοθέτες τη διαπλοκής?
Επίσης ... τι προτιματε? ενα ανελευθερο μπλογκ η ενα ελευθερο μπλοκ?
Στην πρώτη περιπτωση θα εχετε κατι αναμεσα μεγκα και σταρ ενω στη δευτερη τη ζωντανια τη φρεσκαδα το νευρο .....
Εσεις διαλέγετε

706 Επισκέπτες, 0 Χρήστες