Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 746
  • Total: 746

Αγάπη δεν σημαίνει πειθαναγκασμός !

Ξεκίνησε από pixie, Ιουνίου 18, 2009, 05:52:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kataigida

[quote user="pixie" post="319257"]Κάθε προκατασκευασμένη κίνηση και κάθε διαδικασία, σκοτώνει την αγάπη με τη μορφή μιας δυνατής ενέργειας που πηγάζει αυθόρμητα από μέσα μας.
 
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί να θεωρείται η αγάπη υποχρεωτική, όπως και το γιατί γινόμαστε απαιτητικοί και σκληροί προς τους άλλους, ξεχνώντας να την προσφέρουμε εμείς έστω στον εαυτό μας!

Μήπως πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε, αρχίζοντας από τον εαυτό μας?
Μήπως είναι καιρός να αναθεωρήσουμε εμείς τον τρόπο μας?[/quote]


 :roll:  :roll: Σε βρίσκω πολύ σωστή σ'αυτό που λες.Για να μπορέσει να αγαπήσει κάποιος θα πρέπει πρώτα να αγαπάει και να σέβεται τον εαυτό του.Μετά έρχεται η αγάπη η πραγματική όμως.Μιλάει μόνο η καρδιά.Αυτή δεν κάνει λάθη.Φυσικά και δεν είναι πειθαναγκασμός.Αγαπάς γιατί εσύ το θες και δεν μπορείς να ορίσεις κανενός καρδιά.Η αγάπη δεν έχει όρια και φραγμούς όπως και απαιτήσεις.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα.Η φιλία δεν είναι και αυτή πειθαναγκασμός.Ας το προσέξουν κάποιοι.Δεν μπορείς να ζητάς με το ζόρι από τον άλλον την φιλία του...Ξέφυγα λίγο από το θέμα σου συγνώμη...

pixie

Δεν υπάρχουν ιδιοκτησίες! Κι αυτό που θεωρούμε δικό μας, δεν μας ανήκει!  

Είμαστε τα σπλάχνα της φύσης... Είμαστε διάττοντες...
Κάθε όμορφο συναίσθημα πρέπει να είναι ελεύθερο για να μπορέσει να αποδοθεί ακέραια κρατώντας τη δική του βούληση...


 ;-)

KostasD33

Έχω παρατηρήσει ότι συχνά κάνουμε προσπάθεια να προσεγγίσουμε την έννοια της αγάπης από το τι δεν είναι και όχι από το τι είναι.....
Νομίζω δεν είναι τυχαίο...
Νομίζω πως η αγάπη είναι αυτό που δεν μπορείς να προσεγγίσεις με την λογική ούτε με λόγια. Είναι αυτό που χωρίς κανένα σοβαρό λόγο σου ανεβάζει την ταχυπαλμία, την αγωνία, την επιθυμία.....
γενικά ανεβάζει.....

kuria

εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

tziger

[quote user="kuria" post="324981"][size=14]καυκαληθρες...


μπεεεεεεεεεεε[/size]
[/quote]


Αναρωτιέμαι γιατί σ αρέσει να προσπαθείς να μπαχαλέψεις τα σοβαρά θέματα! :???:

kuria

[size=14]στην αγαπη ή στον πειθαναγκασμο αναφερεσαι οταν λες σοβαρο θεμα;

και προσεξε με την απαντηση σου, μη με πειθαναγκασεις να ξαναβελασω...[/size]
:lol:
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

pixie

:sad:  

Το θέμα της ψυχαναγκαστικής συμπεριφοράς στο πεδίο του έρωτα ή του πειθαναγκασμού τέλος πάντων ή ακόμα αυτή η νοσηρή αποκλειστικότητα στα κλειστά μυαλά κάποιων, είναι μια πολύ συνηθισμένη ιστορία και δυστυχώς, όταν τη βιώνουμε, ναι είναι πολύ σοβαρή! ;-)

Κι ο λόγος που άνοιξα αυτό το ποστ, είναι για να αναφερθούμε στο αυθόρμητο δόσιμο των συναισθημάτων, και να υπερασπιστούμε τον χώρο μιας αγάπης χωρίς περιορισμούς και ασφαλώς μη κτητική...

Η σχέση η οποία βάζει ελεύθερα τα θεμέλια πάνω στον εαυτό της, δεν έχει όρια από τη στιγμή που επεκτείνει τον εαυτό της...
Η ικανότητα να προσφέρει συνεχώς μεγαλώνει, οπότε η αγάπη εδώ δεν ξοδεύεται άσκοπα, αντίθετα τοκίζεται αδιάκοπα ως μια καλή επένδυση!

kuria

εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

pixie

Είναι ενδιαφέρουσα κάθε προσέγγιση αυτού του θέματος... Και φυσικά σε ένα forum συζητήσεων εκείνο που θα μπορούσε να μας αφορά και να μας χαρίσει ορίζοντα είναι η θεωρητική πλευρά, τι άλλο? :smile:

Μ΄αυτή τη λογική, λοιπόν, το διαπραγματευόμαστε... Η προσπάθεια γίνεται με σκοπό να ορίσουμε μια ειλικρινή και ανοιχτή σχέση ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.


Εννοείται πως το θέμα εδώ βέβαια δεν σταματά στην έννοια της αγάπης, προχωράει λίγο βαθύτερα καλώντας τα μέλη μιας σχέσης να χτίσουν την αγάπη τους πάνω στον σεβασμό, στην ιδιαιτερότητα και στη μοναδικότητα του καθένα τους...

pixie

Το ζητούμενο είναι μια χειραφετημένη σχέση ανάμεσα στον άντρα και τη γυναίκα, ώστε κανένας από τους δυο να μην είναι αντικείμενο μιας ολοκληρωτικής επικύρωσης για τις ελλείψεις και τις απογοητεύσεις του άλλου!  ;-)

 
Μιλάμε, λοιπόν, για μια σχέση ανάμεσα σε ίσους, όπου είναι άγνωστη η υποταγή του ενός ή η κυριαρχία του άλλου...


Η αγάπη εδώ δεν επιβάλλεται, αλλά προσφέρεται... Και, οπωσδήποτε, μόνο αυτή η αγάπη αξίζει...

pixie

Κάθε προσπάθεια γίνεται για να οριστεί μια ειλικρινής και ανοιχτή σχέση. Μια σχέση βασισμένη στην ισότητα της ελευθερίας και της προσωπικότητας των δυο συντρόφων.
 
Με βασική πάντοτε προϋπόθεση, μια προφορική, διανοητική και συναισθηματική δέσμευση απέναντι στο δικαίωμα της ατομικής ανάπτυξης! ;-)


Σε σχέσεις που βασίζονται σ' αυτό το είδος της αγάπης, δεν υπάρχει χώρος για διαταγές, για αυταρχικότητα, για κτητικότητα... εννοώντας πως η έννοια της αγάπης θα πρέπει να σφυρηλατείται με πνεύμα ανεξαρτησίας.

katinaki

αυτή η ανεξαρτησία και το πνεύμα ανωτερότητας μας έφαγε...

pixie

Εμένα, πάντως, δεν με ''έφαγε'' τίποτα τέτοιο ή παρόμοιο! :mryellow:

Το κατευχαριστήθηκα μπορώ να πω...  :oops:   :grin:


Η ζωή είναι σχολείο, με τη διαφορά πως πρόκειται για ένα απόλυτα φιλελεύθερο σύστημα εκπαίδευσης αλλά κυρίως αντίστροφης μάθησης!

Εννοώντας, πως μαθαίνεις μέσα από τις εμπειρίες, για να καταλήξεις κάποια στιγμή στις θεωρίες σου...
;-)

κώστας

αυτή η ανεξαρτησία και το πνεύμα ανωτερότητας μας έφαγε...

Εμ, είναι που δεν κολλάνε
αυτά τα δύο μαζί.
eLe

katinaki

[quote user="κώστας" post="338508"]αυτή η ανεξαρτησία και το πνεύμα ανωτερότητας μας έφαγε...

Εμ, είναι που δεν κολλάνε
αυτά τα δύο μαζί.[/quote]

ναιιιι, εγώ θα γίνω όνομα και πράμα από δω και μπρος...
αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε  :mrgreen:  :mrblue:  :mrorange:   :lol:

746 Επισκέπτες, 0 Χρήστες