Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 299
  • Total: 299

Τελεσίγραφο...

Ξεκίνησε από pixie, Νοεμβρίου 03, 2009, 12:28:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pixie

Είναι το τελεσίγραφο μια μέθοδος που ''πιάνει''? Είναι αποτελεσματικό ως μέσον για να αναγκάσουμε κάποιον να πάρει τις αποφάσεις του σε μια σχέση?

Παράδειγμα: ''Αν δεν γίνει αυτό, εγώ φεύγω!''

Όταν βέβαια δεν θέλει να διατρέξει τον κίνδυνο να σας χάσει, υπάρχει πιθανότητα να ενδώσει.
Γεγονός είναι πάντως, ότι αυτό είναι ένα πολύ δραστικό βήμα...

Καλό και πολύ θαρραλέο το να είναι κάποιος σαφής, καλύτερο όμως είναι να κάνετε πρώτα μια ουσιαστική συζήτηση με τον/την σύντροφό σας, πριν φτάσετε στα άκρα...

Και καλύτερα να εκδίδετε οριστικό τελεσίγραφο μόνο όταν είστε προετοιμασμένοι/νες να πραγματοποιήσετε την απειλή σας και αποφασισμένοι να τα χάσετε όλα! ;-)


Πόσο έξυπνη είναι μια τέτοια κίνηση και πόσο σοβαρά είναι τα ρίσκα και η πιθανότητα να φύγει ο/η σύντροφός μας, με ένα τελεσίγραφο, νιώθοντας ότι ξαφνικά εκβιάζεται συναισθηματικά ή πιέζεται υπερβολικά? ;-)

Crazy

ποτέ δε συμφώνησα με τα τελεσίγραφα
κι όσες φορές τα εισέπραξα .. απλά έφυγα ή έκανα το αντίθετο (ναι .. είμαι μια ξεροκέφαλη, πεισματάρα, εγωίστρια -και πολλά χειρότερα- γυναίκα )
αν δεν συζητήσουμε για κάτι .. πως μπορείς να έχεις απαιτήσεις ?
αν είναι ένα συγκεκριμένο πράγμα που όχι απλά σε ενοχλεί αλλά σε βγάζει από τον ρουχισμό σου και σου τινάζει το περιεχόμενο του κρανίου σου ...
ΠΕΣ ΤΟ !!!
με το να απειλεις τον άλλον .. δε κερδίζεις και πολλά ...
συνήθως καταλλήγεις να χάνεις ...
ειδικά όταν μιλάμε για σχέσεις !!!
αν η σχέση δε βασίζεται σε διάλογο και αμοιβαία κατανόηση και υποχωρητικότητα ... ακόμη και το τελεσίγραφο , άχρηστο είναι !!!
έτσι κι αλλιώς θα τελειώσει άδοξα ...
ίσως βέβαια σ' αυτήν την περίπτωση να λειτουργήσει θετικά : να επισπεύεσει τις διαδικασίες ...  :mryellow:
εγώ πάντως τελεσίγραφο δε θυμάμαι να έχω δώσει ...
ότι με ενοχλεί το λέω .. τη στιγμή που συμβαίνει να το αντιληφθώ συνήθως ...
από εκεί και μετά .. είναι στο χέρι των δύο το πως θα το χειριστούν ...
αν είναι κάτι που ο ένας δεν μπορεί να μην κάνει κι ο άλλος δε μπορεί να ανεχτεί ... άντε γεια.
αν δε μπορούμε να βρούμε λύσεις και άκρες .. ας τελειώνουμε.
δεν οφελεί να υποβάλλουμε τους εαυτούς μας σε χρονοβόρες δοκιμασίες "μην τυχόν" και μας κρίναμε και κατά βάθος μπορούμε να δεχτούμε αυτά που δεν ανεχόμαστε ...
:cool:

Pappas10

Το τελευταίο ιστορικό εν Ελλάδι τελεσίγραφο απαντήθηκε - κατά τον λαϊκό μύθο - με ένα ΌΧΙ.

Σιγά μη δώσω τελεσίγραφο. Απλά σηκώνομαι (σηκωνόμουν για να είμαι ακριβής χρονικά) και φεύγω (έφευγα). Τα τελεσίγραφα μπαίνουν ΠΡΙΝ αν είναι να μπουν ως ground rules.

Για παράδειγμα. "Ό,τι και να συμβαίνει, όποιος και να έχει γιορτή, γενέθλεια, επέτειο και δεν ξέρω κι εγώ τι, να καίγεται ο κόσμος ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ Η ΠΑΝΑΘΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Ή ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΗ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ"
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

λατρευω να μου δινουν τελεσιγραφα, γιατι συνηθως επεται η αποδοση πολλων εναλλακτικων που με ξεκαρδιζουν...  :lol:
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

katinaki

[quote user="pixie" post="328733"]...

.....

Πόσο έξυπνη είναι μια τέτοια κίνηση και πόσο σοβαρά είναι τα ρίσκα και η πιθανότητα να φύγει ο/η σύντροφός μας, με ένα τελεσίγραφο, νιώθοντας ότι ξαφνικά εκβιάζεται συναισθηματικά ή πιέζεται υπερβολικά? ;-)[/quote]

Διαβάστε τελεσίγραφο που μου δόθηκε από τον πρώην σύζυγο:
"Σου δίνω διορία μια εβδομάδα να το σκεφτείς και να γυρίσεις! Αλλιώς θα σε σκοτώσω."

  :lol:  Δόξα σοι ο Θεός ζούμε ακόμα...  :lol:

pixie

[quote user="katinaki" post="328802"]
Διαβάστε τελεσίγραφο που μου δόθηκε από τον πρώην σύζυγο:
"Σου δίνω διορία μια εβδομάδα να το σκεφτείς και να γυρίσεις! Αλλιώς θα σε σκοτώσω."

  :lol:  Δόξα σοι ο Θεός ζούμε ακόμα...  :lol:[/quote]

Χαχαχα! Κούφιες υποσχέσεις...  ;-)

Τα τελεσίγραφα είναι αποτελεσματικά, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις αποτυγχάνουν!

Προσωπικά, πριν από ένα τελεσίγραφο, θα εστίαζα την προσοχή μου στο τι επιθυμώ εγώ να ανεχτώ από μια κατάσταση ή αν το πρόβλημα είναι τόσο σοβαρό ώστε να δικαιολογεί τα άκρα.

Νομίζω επίσης πως θα καθόμουν να ακούσω σε ποιές αλλαγές θα μπορούσε να προχωρήσει ο άλλος, πριν λειτουργήσω έτσι...

Pappas10

Το πρόβλημα με τα τελεσίγραφα είναι η απάντηση...  ενίοτε καταλλήγουν σε πόλεμο και οδυνηρότατη ήττα.

Πέραν τούτου, θεωρώ τα τελεσίγραφα τρελή  παραδοχή ήττας εξ' αρχής.

Οπότε άσε τις μαγκιές και κοίτα να κερδίσεις στο "τζούντο" της σχέσης με μία σειρά σωστών κινήσεων.

Έτσι το βλέπω... μπορεί να κάνω και λάθος.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

black_velvet

[quote user="Pappas10" post="329158"]

Πέραν τούτου, [size=14]θεωρώ τα τελεσίγραφα τρελή  παραδοχή ήττας εξ' αρχής[/size].

[/quote]

Πες τα χρυσόστομε!!!
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

skou70


Pappas10

εγώ νόμιζα Χριστόφορος...
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

black_velvet

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

pixie

'Ενα τελεσίγραφο μπορεί να είναι ιδιαίτερα σκληρό και εγωϊστικό!

Κυρίως αν πρόκειται για συναισθηματικό εκβιασμό ή απειλές ή υποχρεωτική επιλογή ανάμεσα σε καταστάσεις.


Pappas10

[quote user="pixie" post="329219"]'Ενα τελεσίγραφο μπορεί να είναι ιδιαίτερα σκληρό και εγωϊστικό!

Κυρίως αν πρόκειται για συναισθηματικό εκβιασμό ή απειλές ή υποχρεωτική επιλογή ανάμεσα σε καταστάσεις.

[/quote]

Αντίστοιχα σκληρό και εγωιστικό είναι το να αφήσεις ένα τελεσίγραφο αναπάντητο.

Σκληρό για τον άλλον / την άλλην που βλέπει την προσπάθεια εκβιασμού ή απειλής ή υποχρεωτικής επιλογής να πέφτει στο κενό της αδιαφορίας του / της παραλήπτη/τριας και εγωιστικό γιατί ποιός είσαι εσύ ρε που θα με υποχρεώσεις να απαντήσω;

Για εμένα το πρόβλημα με το τελεσίγραφο δεν είναι το αν το αποδίδεις αλλά το αν είσαι σε θέση να αντέξεις της συνέπειες της αντίδρασης του Παραλήπτη.

Ο Πατέρας μου κάποτε μου είχε πει πως το "ή εγώ ή αυτός" σημματοδοτεί την ήττα του "εγώ". Οι νικητές απλά λένε "αυτός τελείωσε".

Μπορεί να λέω και αρλούμπες...
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

...αντε να πεσουν τωρα και οι εναλλακτικες να χουμε να γελαμε...  :lol:
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

pixie

[quote user="Pappas10" post="329265"]... το "ή εγώ ή αυτός" σηματοδοτεί την ήττα του "εγώ". Οι νικητές απλά λένε "αυτός τελείωσε". [/quote]

Με εντυπωσίασες...

299 Επισκέπτες, 0 Χρήστες