Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 739
  • Total: 739

ΑΠΟΡΙΑ... ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΑΦΕΛΗ... (ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ)

Ξεκίνησε από tristana, Ιανουαρίου 22, 2005, 08:35:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tristana

[size=18][/size]

Γιατί δεν αντιδρούμε σε όσα ευτράπελα, φαιδρά και απαράδεκτα
μας σερβίρουν ως 'λάιφ-στάιλ" ό,τι και να σημαίνει αυτό.
Γιατί δεν αρπάζουμε μια ντομάτα, ένα γιαούρτι -και μην επικαλεστείτε λόγους οικονομίας ξέρω πού έχει φτάσει η τιμή τους, αλλά...-
και να κάνουμε μία μάσκα ομορφιάς στους μασκαράδες που μοστράρουν
και ως μέντορες; Παλιότερα -όχι και Προ Χριστού, όμως- οι πόρνες είχαν
και μία τσίπα, ένα φιλότιμο, μια χαρά επαγγελματίες ήταν, αλλά δεν διανοούνταν να περάσουν τον τρόπο ζωής τους ως γκλαμ, ούτε να βγαίνουν και να δίνουν συνεντεύξεις δηλώνοντας πόσο σκληρά έχουν δουλέψει για να μπορούν τώρα να αποκτούν καινούργια μπούτια άνευ κυτταρίτιδας και να τα μοστράρουν στους μερακλήδες που τις ραίνουν με γαρύφαλλα απο τα νεκροταφεία. (Ταιριαστό δεν λέω)
Χειρότεροι είναι οι διάφοροι αρουραίοι -βλέπε Θέμο Αναστασιάδη γνωστό ως 'Ορκα η Σαρκοβόρα Φάλαινα- που χλευάζουν και ειρωνεύονται ό,τι
δεν πάει στο στιλάκι τους.
'Εχουμε βάλει όπισθεν και επιστρέφουμε στις αξίες του 1950.
Οι γυναίκες στα σπίτια ή στα μπορντέλα-μπουζουξίδικα.

Ανεχόμαστε τα πάντα. Και όταν κάποιος τολμήσει να πει "'Οχι, παιδιά.
Δεν είναι έτσι. Μην τρελαθούμε." τον θεωρούν "γραφικό" και εκτός γενικώς.

Ε, όχι, λοιπόν! Δεν θα μου περάσουν το στραβό για ίσιο.

ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑΝ... Γιαούρτωμα λέω!


Atma

κάτι πιάνω στον αέρα αλλά δεν ξέρω αν είναι αφέλεια!!!!


κάτι περί κοινωνικής επιστήμης μου θυμίζει το όλο
όπως είπε και ο κωστής
και ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΣΚΑΤΑ να μας πλασσάρουν
θα το φάμε
αν το στολίσουν με χίλια δυο επίθετα
και αν το επιτάσσει το εκάστοτε λάιφ στάιλ της εποχής


ΥΣ Σχώρα με για το τηλ ( η φάτσα του τσατ που κάνει μετάνοιες )

cuba

ftiaje esy ton diko sou tropo zohs kai ase toys alloys na lene oti 8eloyn. gyrise thn plati soy se otidhpote se xalaei. astoys na lene astoys na poyn, emeis 8a poreyomaste opos nomizoyme.

etet

auto pou katalava einai oti zeis etsi opws thes esu.
ase loipon ton kathena na kanei thn epilogh tou.
isws exoun anagh auto pou esu den exeis!!!
mhn katigoreis kai mhn krinhs ton tropo zwhs tou kathenos giati den xereis ti tha kaneis esu h argotera ta paidia sou.

kuria

tristana καρδιά μου... (ωχ ποιος με γλυτώνει τώρα από την gik )
εγώ όταν κάνω κριτική  (και δυστυχώς κάνω συχνά) μετά θυμάμαι το λαϊκό άσμα:
μα οι πέτρες όλες που ριξα απάνω μου όλες πέφτουν
μετράω τα χτυπήματα που τελειωμό δεν έχουν...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

tristana

[size=24][/size][size=18][/size]

Παιδιά, επειδή ένα τρισεκατομμύριο μύγες λατρεύουν τα σκατά
δεν σημαίνει ότι θα τα φάμε κιόλας!
Αυτά περί πλειοψηφίας και άλλα μπλα-μπλα του στιλ "κάνε εσύ τις επιλογές σου και μην κρίνεις ίνα μην κριθείς" -Πήξαμε στους Χριστιανούς επίσης-. Σαφώς και με ενοχλεί ότι ακόμα και εδώ η εξ απαλών ονύχων
διαμαρτυρία μου έκανε κάποιους να θελήσουν να με "βάλουν στη θέση μου". Ε, όχι, λοιπόν. Δεν είναι έτσι. Δεν είδα κανέναν να κάνει τις "επιλογές του" και να ζει στον "κόσμο του". ΄Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Επηρεάζουν και ασχημαίνουν το τοπίο. Και θα μου πείτε ότι ασκόπως
μιλάω και να κάτσω στ'αυγά μου, να κοιτάξω να φτιάξω τη ζωούλα μου
και αραχτή στον καναπέ μου να το παίζω υπεράνω.
Γι'αυτό πιθανότατα ψηφίζετε έτσι όπως ψηφίζετε.
Γι'αυτό η ανεργία είναι εκεί που είναι.
'Ολα είναι αλληλένδετα και αν το αγνοείτε και ο καθένας σας
φτιάχνει τη φωλίτσα του με τους εκλεκτούς του τότε μπράβο σας, παιδιά.
Συνεχίστε...  αλλά εγώ δεν θα μπορέσω.

kathreftis

Παράθεση από: "tristana"[size=24][/size][size=18][/size]

Παιδιά, επειδή ένα τρισεκατομμύριο μύγες λατρεύουν τα σκατά
δεν σημαίνει ότι θα τα φάμε κιόλας!
Αυτά περί πλειοψηφίας και άλλα μπλα-μπλα του στιλ "κάνε εσύ τις επιλογές σου και μην κρίνεις ίνα μην κριθείς" -Πήξαμε στους Χριστιανούς επίσης-. Σαφώς και με ενοχλεί ότι ακόμα και εδώ η εξ απαλών ονύχων
διαμαρτυρία μου έκανε κάποιους να θελήσουν να με "βάλουν στη θέση μου". Ε, όχι, λοιπόν. Δεν είναι έτσι. Δεν είδα κανέναν να κάνει τις "επιλογές του" και να ζει στον "κόσμο του". ΄Κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Επηρεάζουν και ασχημαίνουν το τοπίο. Και θα μου πείτε ότι ασκόπως
μιλάω και να κάτσω στ'αυγά μου, να κοιτάξω να φτιάξω τη ζωούλα μου
και αραχτή στον καναπέ μου να το παίζω υπεράνω.
Γι'αυτό πιθανότατα ψηφίζετε έτσι όπως ψηφίζετε.
Γι'αυτό η ανεργία είναι εκεί που είναι.
'Ολα είναι αλληλένδετα και αν το αγνοείτε και ο καθένας σας
φτιάχνει τη φωλίτσα του με τους εκλεκτούς του τότε μπράβο σας, παιδιά.
Συνεχίστε...  αλλά εγώ δεν θα μπορέσω.

Αυτό    που  λάτρεψα  σε  εσένα  είναι  ότι  μου δίνεις  τροφή  συνεχώς .
 Και    σαράντα   τρισεκατομμύρια  μύγες  να  λατρέψουν  τα   σκατά  ποτέ  δεν  θα  πω  ότι  είναι  η  ώρα  να  δοκιμάσουμε    μήπως  και  είναι  καιρός  να  συνταιριάξουμε  μαζί  τους .
Πραγματικά   πήξαμε  στους  δήθεν  χριστιανούς  που  βλαστημάνε , κλέβουν , σκοτώνουν ,
και  αφού  κάνουν  όλα  όσα  ο  κατακαημένος  χριστούλις   τους  είπε  να  μην  κάνουν  έχουν  και  το  θράσος  να  τον  επικαλούνται  οπού  και  όταν   τους  βολεύει ,
εγώ  λοιπόν  είμαι  άθεος  όπως   έχω  Ίδη  δηλώσει  και  από  ότι  κατάλαβες  και  κρίνω  και  κρίνομαι  
και   σε  καμία  περίπτωση  δεν   επιχείρησα  να  σε  βάλω  στην  θέση  σου  γιατί  διαφωνώ   μαζί  σου  σε  κάποιες  τοποθετήσεις  σου  δεν  θα  πει   ότι   εγώ  έχω  δίκαιο  
( απλά  λέω  την  δική  μου   άποψη  δεδομένης  της  ευκαιρίας )  οπότε  ίσος  πρέπει  εγώ  να   μπω  στην  θέση  μου .
Όσο  για   τα  αυγά  σου  όχι  εγώ   δεν  θα  σου  πω  να  κάτσεις  πρώτον  γιατί  ποτέ  δεν   έκατσα  και  καταλαβαίνω  γιατί  κάποιος  αρνηται  να  κάτσει  και  
δεύτερον  γιατί   θα  πασαλειφτείς  και  θα  βρομάς  αυγουλιλα . Ο  λόγος  που  εδώ  και  12  χρόνια  σταμάτησα  να  ψηφίζω  
είναι  γιατί   αρνουμαι  να  ψηφίσω  τον  λιγότερο  σκάρτο  και  δεν  πρόκιτε  να  ψηφίσω  
( παρά  τις  προειδοποιήσεις  για  κυρώσεις  λαμβάνοντας  υπόψη  ότι  δουλεύω  και  σε  Δ.Ε.Κ.Ο  
που  είναι  πιθανή  η  εφαρμογή  τον  κυρώσεων )  
μέχρι  την  στιγμή  που  θα  πιστέψω  ότι  κάποιος  αξίζει  να  του  δώσω  την  έγκριση  μου  για   να  με  εκπροσωπεί .
 Όσο  για  τον  καναπέ  ισχυρίζομαι  ότι  δεν  το  παίζω  υπεράνω  -βολεμένος  στην  ασφάλεια  του  καναπέ  μου-  
και  δυστυχώς  σήμερα  ίσος  να  το  αποδείξω  ξανά,  ίσος  μετά  από  την  δουλειά  μου  να  μην  επιστρέψω  στο  σπίτι  μου  αλλά  να  καταληξω  
στο  αυτόφωρο  η  ακόμα  και  στο  νοσοκομείο   γιατί ;  απλά  γιατί  ο  κόσμος  έχει  σαν  τρόπο  ζωής   τα  3Δ  
( GWGW  αν  το  διαβάσεις  αυτό  κοίτα  τις  ειδήσεις  να  μάθεις  που  είμαι  και  φέρε  μου  επιτέλους  ένα  μαγειρευτό  φαγάκι  γιατί  ούτε  στο  κρατητήριο  ούτε  στο  νοσοκομείο  τρώγετε  το  φαΐ )  
και  εγώ  φτιάχνω  την  φωλίτσα  μου  με  τους  εκλεκτούς  μου , με  την  μόνη  διαφορά  ότι  σαν  κριτήριο  για  να  επιλέξω  τους  εκλεκτούς  δεν  έχω   ούτε  το  βόλεμα  ούτε  το  κλώσημα  
ούτε  τα  κοινός   αποδεκτά  πρέπει  της  κοινωνίας,  έχω  δικά  μου  κριτήρια .


Φιλικότατα   ΑΡΗΣ   :P

tristana

[size=18][/size]

'Αρη, εάν βρεθείς στο Ε' Αστυνομικό που είναι στη γειτονιά μου (Καλλιδρομίου) σφύρα και έρχομαι με πολεμοφόδια. (Μακαρονάδες και άλλα θερμαντικά)

Εκείνο που με συγκίνησε είναι που σκέφτηκες -πώς κατάλαβες το ψώνιο μου άραγε;- ότι δεν θα άντεχα την αυγουλίλα! Μπλιαχ!


Ανταποδίδω και εγώ ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ

ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ

Atma

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο
είναι η ψευτιά και η σαπίλα κάποιων!!!
την εμπιστεύεσαι, την θεωρείς άνθρωπο σου
και να σου έρχετε πισώπλατα να σε καρφώσει!!
Αν δεν λύσουμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις
δεν θα λύσουμε το πρόβλημα της κοινωνίας μας.
Σιχαίνομαι πιο πολύ αυτούς που με μάσκες υποκρισίας
βγαίνουν και διατυμπανίζουν πόσο έναντια είναι στα εκάστοτε
καθεστώτα
Αποστρέφομαι αυτούς που διαχωρίζουν με περίσσια σύνεση τον κολαράκο τους!!
Όλοι εσείς οι βουρκάνθρωποι που νομίζεται ότι είστε οι ισχυροί
και διαχειρίζετα τον βόθρο με τόση σύνεση.
Όλους  αυτούς που προσπαθούν να μένουν και να αποκτούν
προνόμοια μέσα στον βόθρο!!
Ολοι μέσα στο ίδιο καζάνι βράζουμε, αλλά κάποιοι από εμάς ξέρουν
οτι το καζάνι αυτός δεν είναι όλος ο κόσμος
και αυτό είναι το πρώτο βήμα για την ελευθερία!
Έχουν μεγάλα όνειρα και αυτό κάνει την διαφορά
Κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με ονειροπόλους
δεν έχουν κάτι να χάσουν


All of us live in the gutter
 but some of us are looking at the stars

tristana

[size=18][/size]

Ποιος σε πείραξε, ΑΤΜΑ;

Pappas10

Επειδή το να πετάς γιαούρτια και ντομάτες σε κάνει "γραφικό" και "περιθωριακό" όπως πολύ σωστά παρατήρησες, προσωπικά 3εις λύσεις βρίσκω.

1. Τσίμπα την αραβίδα και βουρ για το Βουνό. Ξεκινάς ως "Τρομοκράτης" και σιγά σιγά σου αναγνωρίζουν κάποια δικαιόματα. Μέιζον πρόβλημα ότι χρειάζεσαι διεθνιστική προσέγγιση και οι Κομμουνιστικές μέθοδοι δεν έχουν πλέον πέραση στις επαναστάσεις.... τις εφαρμόζουν πλήρως οι Καπιταλιστές (βέβαια ο Μαρξ τα είχε πει αλλά..... ας μη το κάνω ΚΟΒ εδωμέσα)

2. Μη συμμετέχεις.... μην ανοίγεις τηλεόραση, μην πηγαίνεις στα "ιν" μέρη που σου λένε, μην ακολουθείς τις επιταγές της όποιας μόδας. Σιωπηρή αντίσταση, συνύθως τα έχεις καλά με τον εαυτό σου αλλά το κακό είναι ότι συνήθως οι άλλοι δεν τα έχουν καλά μαζί σου και γενικότερα δεν κάνεις μεγάλη διαφορά.

3.  Πήγαινε σε διαδηλώσεις κλπ. Το μόνο κακό είναι ότι μπορεί να σε τσιμπήσουν τίποτα μπασκίνες και να έχεις μπλεξίματα μιας και δεν σε κόβω για "γνωστή - άγνωστη" προβοκάτορα.

Βέβαια.. πάντα υπάρχει η σούπερ λύση του συμβιβασμού με κάποια πράγματα. Όχι όλα... κάποια.

Με εκτίμηση,

Παππάς10

Υ.Γ. Το "Ζουν ανάμεσα μας" αγγλικά "They Live" η αγαπημένη μου ταινία δηλαδή πιστεύω ότι θα σου αρέσει.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

tristana

Παπάς, σ'αυτή την ταινία αναφερόμουν.

Αλλά σήμερα έμαθα για τα καλά ότι ναι, είμαι αφελής. Οπότε δεν θέλει
τόλμη να με αποκαλέσετε θεόχαζη. ΟΚ; Ελεύθερα, λοιπόν.

Pappas10

Παράθεση από: "tristana"Παπάς, σ'αυτή την ταινία αναφερόμουν.

Αλλά σήμερα έμαθα για τα καλά ότι ναι, είμαι αφελής. Οπότε δεν θέλει
τόλμη να με αποκαλέσετε θεόχαζη. ΟΚ; Ελεύθερα, λοιπόν.

Αν σε θεωρούσα θεόχαζη ή έστω αφελή δεν θα απαντούσα. Πέρα του ότι κάποια πράγματα "σηκώνουν" "αφελή" προσέγγιση γιατί η επιστημονικά ή αλλιώς τεκμηριομένη αντίστοιχη ουσιαστικά διαιωνίζει την λάθος κατάσταση. Άλλωστε οι "Κοινωνικές Επιστήμες" είναι πλέον το όπλο του κάθε εξουσιαστή. "Οι αριθμοί ευημερούν και οι άνθρωποι δυστυχούν" είναι το "μότο" της εποχής μας.

Αποφεύγω τέτοιου είδους αναλύσεις γιατί αισθάνομαι ότι επί της ουσίας γράφω αρλούμπες. Θα σου προτείνω άλλη μιά ταινία που θα σου κάνει εντύπωση (το ότι την προτείνω). Το "Demolition Man" με τον Stalone και τον Snipes. Χαζή ταινία στο μεγαλύτερο της μέρος, καταπληκτική στον συμβολισμό της "αποστειρωμένης κοινωνίας" και του πλασματικού της. Λατρεύω επίσης το γεγονός ότι ο χαζοχαρούμενος μπάτσος εξελίσεται στον ηγέτη των επαναστατών, λαμβάνοντας τη θέση του εμπνευστή τους.

Η επαναστατική δραστηριοποίηση του "Λούμπεν" σε ταινία του Σταλόνε. Προφανώς και οι προπαγανδιστές κάνουν λάθη από άγνοια.  

Όσο για το "Ζουν Ανάμεσα Μας" πέρα από το ότι σε τιμώ και σε σέβομαι για την γνώση του περιεχομένου της ταινίας, δυστυχώς η λύση δεν είναι τόσο απλή. Δεν αρκεί δηλαδή η καταστροφή ενός σήματος για να "πέσουν" οι ανθρωπόμορφες μάσκες και να αποκαλυφθούν τα "τέρατα".

Με εκτίμηση

Παππάς10
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

heinrich

Παράθεση από: "tristana"[size=18][/size]

Γιατί δεν αντιδρούμε σε όσα ευτράπελα, φαιδρά και απαράδεκτα
μας σερβίρουν ως 'λάιφ-στάιλ" ό,τι και να σημαίνει αυτό.
Γιατί δεν αρπάζουμε μια ντομάτα, ένα γιαούρτι -και μην επικαλεστείτε λόγους οικονομίας ξέρω πού έχει φτάσει η τιμή τους, αλλά...-
και να κάνουμε μία μάσκα ομορφιάς στους μασκαράδες που μοστράρουν
και ως μέντορες; Παλιότερα -όχι και Προ Χριστού, όμως- οι πόρνες είχαν
και μία τσίπα, ένα φιλότιμο, μια χαρά επαγγελματίες ήταν, αλλά δεν διανοούνταν να περάσουν τον τρόπο ζωής τους ως γκλαμ, ούτε να βγαίνουν και να δίνουν συνεντεύξεις δηλώνοντας πόσο σκληρά έχουν δουλέψει για να μπορούν τώρα να αποκτούν καινούργια μπούτια άνευ κυτταρίτιδας και να τα μοστράρουν στους μερακλήδες που τις ραίνουν με γαρύφαλλα απο τα νεκροταφεία. (Ταιριαστό δεν λέω)
Χειρότεροι είναι οι διάφοροι αρουραίοι -βλέπε Θέμο Αναστασιάδη γνωστό ως 'Ορκα η Σαρκοβόρα Φάλαινα- που χλευάζουν και ειρωνεύονται ό,τι
δεν πάει στο στιλάκι τους.
'Εχουμε βάλει όπισθεν και επιστρέφουμε στις αξίες του 1950.
Οι γυναίκες στα σπίτια ή στα μπορντέλα-μπουζουξίδικα.

Ανεχόμαστε τα πάντα. Και όταν κάποιος τολμήσει να πει "'Οχι, παιδιά.
Δεν είναι έτσι. Μην τρελαθούμε." τον θεωρούν "γραφικό" και εκτός γενικώς.

Ε, όχι, λοιπόν! Δεν θα μου περάσουν το στραβό για ίσιο.

ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑ ΓΚΑΝ... Γιαούρτωμα λέω!


ελα, ανέβασε ένταση...

κώστας

"Γιατί δεν αντιδρούμε σε όσα ευτράπελα, φαιδρά και απαράδεκτα
μας σερβίρουν ως 'λάιφ-στάιλ" ό,τι και να σημαίνει αυτό."

Ίσως, διότι, όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρών' οι κότες.
eLe

739 Επισκέπτες, 0 Χρήστες