Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 805
  • Total: 805

ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

Ξεκίνησε από amartolos, Ιανουαρίου 03, 2006, 05:26:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

amartolos


junkie

:idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea: Καμιά φορά και οι συμβουλές τρίτων ίσως να είναι πολύτιμες σε κάτι που θέλουμε να κάνουμε αλλά υπάρχουν και φορές που οι συμβουλές τρίτων μπορεί να οδηγήσουν σε άσχημα αποτελέσματα, αλλιώς δηλαδή να θέλουμε να γίνουν και αλλιώς να γίνονται,  επειδή ακούσαμε την "συμβουλή" κάποιου, που λόγο των δικών του κακών εμπειριών σε κάποια θέματα,να μας επηρεάσει και να τα κάνουμε κοινώς "σκ@τ@".......   Γι'αυτό εγώ θα πρότεινα στον καθένα σαν προσωπική μου άποψη ότι καλό θα ναι να ακούει και την γνώμη κάποιων που εμπιστεύεται ΑΛΛΑ βέβαια να μην πατάει πάνω στα λόγια του άλλου ,πάνω απ'όλα να πράττει όπως αισθάνεται...... :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :roll:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :idea:  :wink:  :wink:  :wink:  :wink:

Anonymous

Κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου.
Σαν τι μπορεί να είναι και σου είναι δύσκολο να αποφασίσεις μόνος?

energizer

METΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
...κοινως η μεση οδος...
...σε καποιο βαθμο σε καθοδηγει το ενστικτο,η παρορμηση,η ελπιδα,η πιστη. :!:
...& σαφεστατα επηρεαζεσαι απο την οπτικη,τις αναγκες,τις παρεμβασεις του/ων αλλων/ου   :!:
...πολυ γενικη η τοποθετηση αλλα να μην ξεχναμε την συλλογικοτητα των κανονων-νομων καθως & την αναγκαιοτητα τους για την ομαλη συμβιωση...
 :salut:

Argiro

Και τα δύο είναι το ίδιο. Αν κάνεις, ό,τι σου λένε οι άλλοι, δεν έχεις να κατηγορείς τον εαυτό σου για τα λάθη σου αλλά αυτούς που σε συμβούλεψαν, όμως κάποια από αυτά που σου είπαν θα είναι καλά για σένα. Αν κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ και δεν ακούς κανέναν, τότε χρεώνεσαι και τα τυχόν λάθη και τις αποτυχίες σου, όμως μαθαίνεις μέσα από αυτά. Άρα, πολύ αργά στη ζωή σου, θα αρχίσεις να κάνεις αυτό που είναι σωστό για σένα αφού πια θα έχεις μάθει. Πιστεύω πως πρέπει κανείς να ακούει τους άλλους, όχι όμως απαραίτητα να κάνει αυτά που του λένε, αν δεν τα έχει πρώτα σκεφτεί καλά.

sonia

eimai typos h tous ypsous h tou vathous, merikes fores auto einai kalo dioti riskarw alles pali katastrofiko dioti den skeftomai tis synepeies, kai ok otan oi synepeies exoun na kanoun me th dikh mou th zwh lew hthela kai ta patha, otan omws epireazodai oi zwes tritwn ekei einai vary to fortio.kai h euthynh.

etsi loipon, exw mathei na akouw kai mia allh apopsh, na thn epeksergazomai , na vlepw kai thn allh pleura isws , kai telos monh mou na apofasizw!

nai sto na akouw....oxi sto na afhnw na me epireazoun, oxi sto na apofasizw kai na kryvomai pisw apo tous tritous pou tyxon me symvoulepsan !

amartolos

:shock: prepei omos vre paidia na exeis kai katharo mialo gia na apofasiseis ti tha kaneis.polles fores sou exei kollisei mia idea kai den akous tipota.
den vlepeis pio monopati akolouthas.
to thema omos einai oti stin vrasi kollaei to sidero.den prepei oi apofaseis na pairnontai sxetika grigora?
kalo den einai na mathaineis apo ta lathi sou?ginesai kaliteros anthropos me kostos vevea etsi?


.....................................
keep on learning

Anonymous

Έχω μάθει να συμβουλεύω...
Έχω μάθει να ακούω...

Γενικά επειδή είμαι άνθρωπος ευθής (τσεκούρι με λένε πολλές φορές) μπορώ πάντα να δώσω την καλύτερη συμβουλή στους άλλους, την πιο σωστή, την πιο λογική αυτή που πονάει περισσότερο.

Παλιότερα έκανα του κεφαλιού μου και αυτό μου στοίχησε και επαγγελματικά και προσωπικά (στους φίλους μου) αλλά τώρα ευτυχώς χάρη σε κάποιους ανθρώπους έμαθα να μην λέω πάντα αυτό που σκέφτομαι και να υποχωρώ κάποιες φορές σε αυτά που θέλω.

Σε ένα θέμα μόνο δεν ακούω αλλά κάνω πάντα αυτό που θέλω και αυτό που επιθυμεί η ψυχή μου χωρίς να υπολογίσω καμία συνέπεια... στο θέμα της καρδιάς.
'Οταν χτυπάει για έναν άνθρωπο δεν λογαριάζω ούτε θεούς ούτε δαίμονες και εγώ ξέρω πόσο έχω πονέσει πολλές φορές αλλά δεν με νοιάζει!!!

Δεν έχω μετανιώσει και ούτε θα μετανιώσω ποτέ!!!

kuria

δεν μπορεις να ζεις παντα μεσα απο τις εμπειριες των αλλων... σιγουρα δε θα βαλεις το βρεμενο δαχτυλο στην μπριζα αφου ξερεις πως καποιοι αλλοι πριν απο σενα εχουν απανθρακωθει, αλλα θεματα επαγγελματικα και αισθηματικα ειναι προσωπικη σου υποθεση και οι επιλογες και κατ' επεκταση οι ευθυνες πρεπει να ειναι αποκλειστικα δικες σου...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

araxnoula

sumfwnw mw tin kuria.kai eksallou poios einai autos pou mporei na apofasisei gia tin zwi sou?

barby


saliara

Βασικά εγώ..πάντα κάνω αυτό που θέλω.και μετά τα τα ακούω απ'τους άλλους..χιχιχιχι :P  :P Αλλά χαλάλι..το αυτό που θέλω το έχω κάνει..!! :wink:

barby

[size=24][/size]ΑΧ ΒΡΕ ΣΑΛΙΑΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ

805 Επισκέπτες, 0 Χρήστες