Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 747
  • Total: 747

Eξελιξη τελος????

Ξεκίνησε από balland, Μάρτιος 09, 2006, 09:59:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

balland

πριν λιγες μερες μαζεψα στο σπιτι λιγα ατομα -κ καλα-
για να φαμε κανενα κοψιδι κ να πιουμε ενα κρασι-μπυρα..

καναμε το καλαμπουρι μας,ειδαμε τα βιντεακια μας
μιλησαμε περι ελληνισμου κ ανωτερωτητας της φυλης
σαν πολιτισμος...σε αλλα συμφωνησαμε σε αλλα οχι..

Με αφορμη την ειδηση των 5 "τετραποδων ανθρωπων" που ειδαμε ολοι νομιζω χθες,θυμηθηκα μια κουβεντα που ειπε καποια απο την μικρη παρεα μας..

"Η εξελιξη μας σαν ειδος εχει τελματωσει..δεν ειναι τυχαιο που τα τελευταια 100 περιπου χρονια δεν εχει γινει καμια μεγαλη ανακαλυψη..με αποτελεσμα να εχουμε τελματωσει σαν ειδος"
(αν κ εγω ανακαλυψα περσι το ιντερνετ εκ των εσω :roll: )

καπως ετσι ηταν τα λογια της,κ σε οτι εχω κανει λαθος της ζητω να με διορθωσει για να μην παραφρασω κατα λαθος τα λογια της κ αλλαξω το νοημα της κουβεντας-φιλοσοφιας που ειπε κ με βρηκε κ μενα συμφωνο..
ναι σε σενα το λεω..αν εκανα καπου λαθος διορθωσε με!!! :wink:

τελικα σαν ειδος παψαμε να εξελλισομαστε??
οι καθηγηταδες στα σχολεια μας ελεγαν μουφες πως ειμαστε συνεχως εξελισσομενοι??
αν ναι,τι πιστευετε πως θα εκανε παλι τον τροχο της εξελιξης να κυλησει???

jcdenton

Έχω να πω 2 πράματα:

1ον) Η εξέλιξη δεν έχει να κάνει με τις ανακαλύψεις,

2ον) Η εξέλιξη γίνεται σε πολύ μεγάλα διαστήματα με μεγάλα βήματα εμπρός.

Τουλάχιστον έτσι το θυμάμαι από την βιολογία
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

minoraki

Παράθεση από: "jcdenton"1ον) Η εξέλιξη δεν έχει να κάνει με τις ανακαλύψεις,
συμφωνω και εγω με τον τζει σι.....και βεβαια οι ανθρωποι εχουμε εξελιχθει.....και δεν νομιζω οτι το ανθρωπινο γενος εχει πεσει σε ενα τελμα.....νομιζω οτι η νεα γεννια εχει πολυ καλους εκπροσωπους.....τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τα παιδια μου, τα παιδια των φιλων μας και αυτο βλεπω εαν ριξω μια ματια γυρω μου.....δεν νομιζω οτι εχει καμμια σχεσει η δικη μου γεννια, με τα σημερινα παιδια....ο κοσμος παει μπροστα και ας εχουμε και λιγη εμπιστοσυνη στην σημερινη νεολαια.....εξ αλλου αυτος ειναι ο κοσμος που τους παραδιδουμε και τους παραδωσαμε.....δεν φταινε αυτα για την ανασφαλεια που διακατεχονται....
και νομιζω οτι ακομα θα πρεπει να ισχυει η φραση που ελεγαν τα παιδια των σπαρτιατων στους γονεις τους : <<αμες δε γεσσομεθα πολλω καρωνες(ελπιζω να εχω γραψει σωστα την ορθογραφια του :roll:  :oops: ).....δλδ εμεις θα γινουμε πολυ καλυτεροι σας!!!!!

jcdenton

έτσι είναι μινοράκι
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

Deykalion

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες..

Σαν άνθρωποι δεν έχουμε σταματήσει ούτε λεπτό να εξελισόμαστε..Και δεν πιστεύω ποτέ να σταματήσουμε..

Πρώτο λόγο στην εξέλιξη έχει πρώτα η ανθρώπινη εξέλιξη και μετά όλες οι άλλες.

Εσύ φίλε balland πιστεύεις πως προσωπικά έχεις σταματήσει να εξελίσεσαι σαν άνθρωπος και έχεις μήνει στάσιμος?

pingo

Eπειδή δεν τις πολυμπορώ τις φιλοσοφικές συζητήσεις δεν θα γράψω πολλά...μόνο αυτό: και μόνο που οι καινούργιες γενιές είναι πιο βελτιομένες ακόμα και από τις αμέσως προγούμενες....αυτό είναι εξέλιξη...

purple

i ekseliksi den stamataei pote.Twra an ginomaste kalyteroi i xeiroteroi thelei poly syzhtisish.

jcdenton

Καλύτεροι θα γίνουμε όταν πεθάνει ο χοντρός :twisted:
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

minoraki

:roll:  :roll: ποιος ειναι ο χοντρος???

balland

JC :arrow: δεν ειχα την βιολογικη εξελιξη κατα νου...


Μινορακι :arrow: ουτε το αν ημαστε καλυτεροι η χειροτεροι απο την προηγουμενη-ες-επομενη-ες γενια-ες..

Δευκαλιον :arrow: δεν προκειται για εμενα-εσενα τον αλλο..
περι ανακαλυψεων που εγιναν κ εκαναν καλυτερο
τον κοσμο η την ζωη πανω στον πλανητη που παταμε
εδω κ αρκετες δεκαετιες ο λογος...

minoraki

ανακαλυψαμε το φεγγαρι.....λιγο ειναι αυτο???

balland

Παράθεση από: "minoraki"ανακαλυψαμε το φεγγαρι.....λιγο ειναι αυτο???


Το ανακαλυψαμε???
δηλ δεν ηταν εκει που βρισκεται εδω κ εκατομμυρια χρονια???
βγηκε καποιος ενα βραδυ στην αυλη του κ ειδε οτι ερχοταν φως απο τον ουρανο κ ειπε οτι αυτο δεν υπηρχε χθες εκει πανω,ας παμε να δουμε τι δουλεια εχει εκει περα??
κ αν υποθεσουμε οτι ειναι ετσι,σε τι βοηθησε αυτη η ανακαλυψη,εκτος απο το να ξοδευονται τοσα χρηματα σε ενα κυνηγι εξωγηινων που στο φιναλε δεν προκειται να τους δουμε εκτος αν εκεινοι το αποφασοισουν αυτο?

minoraki

μπαλλαντακο δικιο εχεις σε ο,τι και εαν λες....
ομως εγω εχω την δικη μου αποψη.....εξελισσομαστε.....
ετσι παει.....

balland

ερωτηση κανω,δεν ειπα ακομα την γνωμη μου...

Jezebell

Αναλογα νομιζω. Αν θεωρησουμε την οποια μεταλλαξη ως εξελιξη τοτε ναι, αν σκεφτουμε απο βιολογικης αποψης τοτε επισης ναι. Νομιζω πως εξελισσομαστε και πολιτιστικα και κοινωνικα και διανοητικα αλλα επισης νομιζω πως μαλλον εξελισσουμε τις ηδη υπαρχουσες ιδεες και δεν γεννιουνται νεες.
Πολλες εποχες ειναι (και πρπ να ειναι) μεταβατικες.
Με εκτιμηση
Σταυρουλα

747 Επισκέπτες, 0 Χρήστες