Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 427
  • Total: 428
  • Leon

Απο πού φαίνεται ο πολιτισμός μιας κοινωνίας;

Ξεκίνησε από Nikos28, Ιουνίου 29, 2006, 02:44:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

riaghul

Απο πού φαίνεται ο πολιτισμός μιας κοινωνίας;




 :arrow: απο τα σκουπίδια της

(απάντησε μια γαλλική εφημερίδα)


Ας ρίξουμε μια ματιά γύρω μας
 :oops:  :oops:  :oops:  :oops:  :oops:

Nikos28

Παράθεση από: "Enia"
Παράθεση από: "Nikos28"ένα αλλοτριωμένο περιβάλλον που δεν είναι, και ούτε πρόκειται να γίνει, δικό σου...

δε συμφωνώ.. ο καθένας έχει τη δύναμη να προσαρμοστεί και να αφομοιωθεί - εφόσον αυτό επιθυμήσει... το θέμα είναι να έβρισκαν και όλοι οι άλλοι τη δύναμη να τον αποδεχτούν... αυτό είναι το αδύνατο...


Ασφαλώς και έχει ο καθένας τη δύναμη να αφομοιωθεί...

Τις περισσότερες, όμως, φορές αυτό γίνεται με τίμημα τον ίδιο του τον εαυτό. Αυτό που τον κάνει να είναι αυτό που είναι.

Για μένα, το ιδεώδες θα ήταν να έβρισκε ο καθένας την ομάδα στην οποία εκ φύσεως ανήκει και να ζούσε σ' αυτήν.
Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση, με τους κατάλληλους ανθρώπους, στο κατάλληλο περιβάλλον!

Enia

Α, καλάαα..!  :roll:

Στους ανθρώπους των σπηλαίων, με τις αγέλες ίσως και να γινόταν.. Υπάρχει όμως ποτέ περίπτωση στην εποχή της παγκοσμιοποίησης!? όπως είπες... 'το ιδανικό'...

Nikos28

Παράθεση από: "riaghul"Απο πού φαίνεται ο πολιτισμός μιας κοινωνίας;




 :arrow: απο τα σκουπίδια της

(απάντησε μια γαλλική εφημερίδα)




Χμμμ...
Σα να λέμε οτι τα φώτα του σύγχρονου ''πολιτισμού'' ανάβουν στις ΧΥΤΑ και στη συνέχεια εναποτίθενται ευλαβικά στο Μουσείο Λυματολάσπης της Ψυττάλειας, υπο την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού Φρεάτων και Υπονόμων...  :lol:  :lol:  :lol:

Σοβαρά τώρα, ενδιαφέρουσα άποψη. Τουλάχιστον, σε ότι αφορά την κουλτούρα, σα σύνολο αξιών και συνηθειών...

Nikos28

Παράθεση από: "Enia"Α, καλάαα..!  :roll:

Στους ανθρώπους των σπηλαίων, με τις αγέλες ίσως και να γινόταν.. Υπάρχει όμως ποτέ περίπτωση στην εποχή της παγκοσμιοποίησης!? όπως είπες... 'το ιδανικό'...

Όχι, δε γίνεται.

Αν και δε φταίει η παγκοσμιοποίηση καθεαυτή γι΄αυτό αλλά μάλλον ο συγχρωτισμός που συνεπάγεται.

Τέλος πάντων, τεράστιο ζήτημα...  :roll:

TetiQ

θα μπορουσαμε να πουμε οτι φαινετε απο τα σκουπιδια που ειναι πεταμε εδω και εκει... :shock:  και το ποσο νοιαζετε ο λαος αυτος να τα μαζεψει... :!:

Just_Lust

Οι περισσοτεροι αναφερθήκατε στον ρατσισμό ή στην αποδοχή της διαφορετικότητας ως ενδειξη πολιτισμού.Η Αθήνα του 5ου αι. που υπήρξε η τελειωτερη κοινωνια που υπήρξε ποτέ , ήταν ακρως ρατσιστική (μέχρι που εμφανίστηκε ο Σωκρατης και γκέμισε με τη διδασκαλία του το κατεστημένο)


Οι φυλές(ρατσες αν θέλετε) είναι διαφορετικές και αυτο είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένο. Στην αμερική , ερευνητές-γενετιστές άρχισαν να φτιάχνουν διαφορετικά φάρμακα για μαύρους και διαφορετικά για λευκούς(για την ίδια πάθηση).

και ενώ όλοι σχεδον είναι εναντίον της παγκοσμιοπίησης, είναι ταυτόχρονα υπέρ του πολυπολιτισμου(!!) που ποτέ και σε κανένα σημείο του πλανήτη δεν "λειτουργησε" σωστά.

αυτά σαν μια μικρή παρένθεση για τον ρατσισμό που θεωρείται παγιωμένα πλέον ως ενδειξη έλειψης πολιτισμού.

νομίζω πως η αρχικη ερωτηση ειναι πολύ γενική. Πολιτισμό έχουν δημιουργήσει και οι αφρικανικές φυλές, πολιτισμό έχουν δημιουργήσει και οι ασιατες κλπ. Τα πολιτισμικά στοιχεία του καθε πολιτισμού είναι που έχουν ενδιαφερον.

Ως γενική απάντηση στη γενική ερωτηση, προσωπικά θεωρώ πολιτισμό την αποδοχή της διαφορετικότητας της καθε φυλής και των παραδόσεών της και έλειψη πολιτισμού την προσπάθεια αλλοίωσης αυτων των παραδόσεων μεσα από το μεγαλο χωνευτήρι που λέγεται πολυπολιτισμός.

Δηλαδή , από μακριά και αγαπημένοι.  :lol:

Enia

Παράθεση από: "Just_Lust"Ως γενική απάντηση στη γενική ερωτηση, προσωπικά θεωρώ πολιτισμό την αποδοχή της διαφορετικότητας της καθε φυλής και των παραδόσεών της και έλειψη πολιτισμού την προσπάθεια αλλοίωσης αυτων των παραδόσεων μεσα από το μεγαλο χωνευτήρι που λέγεται πολυπολιτισμός.

Δηλαδή , από μακριά και αγαπημένοι.  :lol:

Άει γειά σου!

Ρατσισμός δεν είναι να δεις και να παραδεχτείς ότι ο άλλος είναι διαφορετικός από εσένα.

και η κλασσική ατάκα 'δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτοί είναι μαύροι/αλβανοί/gay/κλπ κλπ' έχει μια δόση αλήθειας, αν και τη χρησιμοποιούμε χιουμοριστικά.

Το να καταλάβουμε καταρχάς τον εαυτό μας, κι έπειτα το ότι υπάρχουν γύρω μας και άλλοι που δεν είναι σαν εμάς, είναι προϋπόθεση για μία κοινωνία συνολικά αλλά και για κάθε μέλος της ξεχωριστά αν θέλουμε να είμαστε πολιτισμένοι. Και δεν αναφέρομαι μονάχα σε φυλετικές διακρίσεις, αλλά στα πάντα. Φύλο, ηλικία, εμπειρίες, επιλογές, χαρακτηριστικά, στόχους, πιστεύω, ικανότητες, δυνατότητες...

Nikos28

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ και με Enia και με Just Lust.

Κατά τη δική μου άποψη, ο κόσμος αυτός είναι ένα σύνολο απο πολλά και διαφορετικά χρώματα. Για να έχει ομορφιά, πρέπει τα χρώματα αυτά να συνυπάρχουν αρμονικά, αφού το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Για να γίνει αυτό, πρέπει να εξασφαλιστεί οτι η ταυτότητα του κάθε χρώματος θα διασφαλιστεί στο ακέραιο.
Ούτε μονοχρωμία, λοιπόν, ούτε συγχρωτισμός. Το κλειδί είναι η οριοθετημένη ποικιλία.

Κατά τ' άλλα, φαντάζομαι οτι τα χρώματα θα σέβονταν περισσότερο το ένα το άλλο αν συνειδητοποιούσαν οτι όλα, μηδενός εξαιρουμένου, είναι διαφορετικά μήκη κύματος του ίδιου φωτός!

Enia


Enia


Nikos28

Παράθεση από: "Enia":D

 :?:

Enia

" :D " = μου άρεσε πολύ η παραπάνω περιγραφή σου... εύστοχη παρομοίωση...
Όπως αγαπώ και προσπαθώ να καταλάβω τα χρώματα, έτσι αγαπώ και προσπαθώ να καταλάβω και τους ανθρώπους...


 :roll:


Αυτοί που με γνωρίζουν, ξέρουν ότι δεν μου αρέσει καθόλου το κίτρινο... Το αποφεύγω όσο μπορώ για προσωπικά μου αντικείμενα...
Αυτό δε σημαίνει όμως πως δεν το σέβομαι... Και θα το κρατήσω καθαρό, και θα του δώσω τη θέση που έχει σε έναν πίνακα. Γιατί του ανήκει, όποια κι αν είναι η δικιά μου υποκειμενική γνώμη.

 :roll: [size=9](Το παραπάνω αφιερωμένο στη χημεία και στην κουβέντα που είχαμε χτες στο αυτοκίνητο..)[/size]

Bijoux

Παράθεση από: "Nikos28"Κατά τη δική μου άποψη, ο κόσμος αυτός είναι ένα σύνολο απο πολλά και διαφορετικά χρώματα. Για να έχει ομορφιά, πρέπει τα χρώματα αυτά να συνυπάρχουν αρμονικά, αφού το ένα συμπληρώνει το άλλο.
Για να γίνει αυτό, πρέπει να εξασφαλιστεί οτι η ταυτότητα του κάθε χρώματος θα διασφαλιστεί στο ακέραιο.
Ούτε μονοχρωμία, λοιπόν, ούτε συγχρωτισμός. Το κλειδί είναι η οριοθετημένη ποικιλία.

τι χρώμα δίνεις στην Ελλάδα;

energizer

καφε - κιτρινο - πρασινο - γαλαζιο....
 :twisted:
ανακατεμενα τι δινουν ;
 :wink:
(τα σκουπιδια εσκεμμενα εξοβελιστηκαν...)
 :cry:

427 Επισκέπτες, 1 Χρήστης