Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 374
  • Total: 375
  • Leon

Σε ποιον χώρο θεωρείτε ότι ανήκετε;

Ξεκίνησε από orxidea, Οκτωβρίου 05, 2006, 01:02:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

orxidea

Σε ποιον χώρο θεωρείτε ότι ανήκετε; Πιστεύετε ότι σας καλύπτει πλήρως ιδεολογικά; Θα θέλατε κάποια πράγματα να είναι αλλιώς; Πως νιώθετε και τι πιστεύετε; (είτε μουσικό χώρο, είτε πολιτικό χώρο..)[/i][/color]

orxidea

Δεν ανήκω πουθενά. Μέσα μου είμαι μόνη και θέλω πάλι να γυρίσω πίσω  στην παιδική ηλικία. Ξέρεις εκεί, άνηκες κάπου χωρίς καν να αρχίζεις τεράστιες κουβέντες και να αναλύεις τις θέσεις σου. Απλά είχες ένα ηλίθιο χαμόγελο και πέρναγες τις ώρες σου γαμάτα, γεμάτη αισθήματα αλληλεγγύης για τον πιτσιρικά δίπλα σου που έτρωγε το παγωτό σου. Πάντως αν είναι να το αναλύσω, ανήκω σε αυτούς που θα με αγγίξουν κι ας μην συμφωνούμε, ανήκω στην ελευθερία, ανήκω στην αντίδραση και στην επανάσταση κι ας μην την πιστεύω πλέον, ανήκω σε μία διαφορετικότητα που ουδέποτε προσδιόρισα ως σωστή ή λάθος. Πολύ πιθανόν να είμαι λάθος ,ουδέποτε πάντως δεν διατυμπάνισα το που ανήκω λες και είμαι ο Μεσσίας που θα σώσει τον κόσμο. Ανήκω σε έναν άλλο κόσμο πάντως αλλά επειδή τα πόδια μου περπατάνε σε αυτή την γη, αυτή η πραγματικότητα με προσγειώνει. Με καλύπτει πλήρως ιδεολογικά το να είμαι υπέρ του απόλυτου δικαίου σε απόλυτο εναρμονισμό με την ελευθερία και τα δικαιώματα των ανθρώπων (αν μπορούσαμε να φανταστούμε έναν πίνακα θα το ζωγράφιζα).[/color]

Jezebell

Μετακινηθηκε απο σχεσεις

purple

jez kakws metakinithike apo tis sxeseis,mias kai i politiki exei amesi sxesi me to sex.blepeis mia zwi mas mpip...parepiptontws den anikw pouthena...

Enia

Κι αυτό το 'πουθενά' κάπου είναι...  :roll:

Και το 'κάπου' μας, το ξέρει και το καταλαβαίνει ο καθένας μας για τον εαυτό του αν το έχει σκεφτεί λίγο.

Το πρόβλημα είναι πως θα το ονομάσουμε, πως θα το κάνουμε κατανοητό στους άλλους, και πως θα αποφύγουμε παρεξηγήσεις. Πως θα ξεχωρίσουμε τη μια θέση από την άλλη όταν όλα χωρίζονται σε τρεις (άντε, τέσσερις πέντε) ομάδες?

 :roll:

Nikos28

Στο χώρο των απανταχού Ουτοπιστών.


Τα καθεστώτα ανατρέπονται, οι επαναστάσεις ξεθωριάζουν, τα νομίσματα αποσύρονται, οι οικονομίες χρεωκοπούν, οι ηγεμόνες ξεχνιούνται, οι θρόνοι αναποδογυρίζονται, οι Ατλαντίδες βυθίζονται, οι Βαβυλώνες καταρρέουν...

Όλα αλλάζουν - στο διηνεκές.

Στο τέλος, μόνο μια Ουτοπία μένει.

Enia

μία!? είσαι σίγουρος...? και το παράλληλο σύμπαν...!?  :wink:

Pappas10

Θεωρώ εαυτόν Αριστερό Εθνικιστή με αναρχο-ολοκληρωτικές αντιλήψεις. Έχω συγκεκριμένη ιδεολογική πλατφόρμα την οποία υποστηρίζω αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένος "πολιτικός παράγοντας" (που έλεγε και ο Λένιν) κόμμα δηλαδή ή οργάνωση που να την αντιπροσωπεύει (την ιδεολογική μου πλατφόρμα).

Κομματικά έχω ψηφίσει τα πάντα, εκτός από κόμματα που έχουν φιλοβασιλικές τάσεις και στελέχη, καθότι Μικρασιατικής καταγωγής, άρα συλλήβδην αντιβασιλικός.  

Ελπίζω να σας κατατόπισα, αν ναι παρακαλώ κατατοπίστε και εμένα.


ΜΕ εκτίμηση

Παππάς10
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

apol


Jezebell

Παράθεση από: "purple"jez kakws metakinithike apo tis sxeseis,mias kai i politiki exei amesi sxesi me to sex.blepeis mia zwi mas mpip...parepiptontws den anikw pouthena...
Δεν το ειχα σκεφτει ετσι παιχνιδα μου :P

heinrich

εγώ πάλι είμαι δίπλα από τον κόσμο του απόλ και εξηγούμαι:
Aνήκω στο ανύπαρκτο χώρο στον οποίο όλοι είναι ίσοι κάτω από τους νόμους και η πολιτεία σκέφτεται, σέβεται και προστατεύει τους πολίτες της...
Λέμε τώρα...

Nikos28

Παράθεση από: "Enia"μία!? είσαι σίγουρος...? και το παράλληλο σύμπαν...!?  :wink:


Διορθώνω: Στο τέλος μόνο η (μια, οποιαδήποτε) Ουτοπία μένει.


Λιλάκι, αν γίνω ποτέ συγγραφέας θα σου αναθέσω την επιμέλεια και τον έλεγχο των γραπτών μου.

Κι όσο θα διορθώνεις, εγώ θα σου τραγουδάω:

''Απο σαράντα κύματα
 πέρνα μου το γραπτό,
 και άσε τα κοσμήματα
 να πάνε στο καλό...''

 :lol:

 
Τι λες, είσαι;  :wink:

rainbow

Εγώ ανήκω στον "χορο" του Ζαλόγγου!!!  8)

Rakendytos

Θεωρω τον εαυτο μου αναρχικο αν και ειμαι ενταγμενος σε καθεστος εξαρτιμενης μισθωτης εργασιας. Ουσιαστικα εχω παθει μια ..ιδεολογικη αγκιλωση εδω και χρονια..Κρατω ομως τον Μαρξισμο σαν εργαλειο στο μυαλο μου.

Pappas10

Παράθεση από: "Rakendytos"Θεωρω τον εαυτο μου αναρχικο αν και ειμαι ενταγμενος σε καθεστος εξαρτιμενης μισθωτης εργασιας. Ουσιαστικα εχω παθει μια ..ιδεολογικη αγκιλωση εδω και χρονια..Κρατω ομως τον Μαρξισμο σαν εργαλειο στο μυαλο μου.

Το φοβερότερο που έχω ακούσει έιναι τύπισσα στην τηλεόραση να κάνει την εξής δήλωση "... εγώ προτιμώ τους άναρχους από του αναρχικούς..."

Άναρχος = δεν αρχίζει από κάπου = άναρχος είναι μόνο ο Θεός. Όχι δεν ήταν η Λούκα η εν λόγο δεσποινίδα.

Μετά μου λέτε γιατί δηλώνω ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ.

Παρεμπιπτόντως, η δική μου ιδεολογική αγκίλωση είναι καθαρά απόρροια του ατυχήματος με το τρακτέρ πριν από μερικά χρόνια (γύρω στα 30 χρόνια πίσω). Παθαίνω διαλύψεις....

Αλλά που θα πάει... θα πνίξουμε τον τελευταίο προλετάριο στο αίμα του τελευταίου καπιτάλα... που λέει και ο θείος Μπακούνιν...

Είναι οι διαλύψεις που έλεγα...

Με εκτίμηση...

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

374 Επισκέπτες, 1 Χρήστης