Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 321
  • Total: 321

Σε ποιον χώρο θεωρείτε ότι ανήκετε;

Ξεκίνησε από orxidea, Οκτωβρίου 05, 2006, 01:02:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Rakendytos

Ουτε αιμοσταγης νιωθω αλλα ουτε και φασιστας σαν το Θεο..
Αν ηταν λιγο δημοκρατης ο μπαγασας δεν θα εστελνε 10 εντολες αλλα 10 προτασεις..  :D
Μπαη δε γουεη νιωθω περισοτερο αναρχοαυτονομος και ειμαι υπερμαχος της βιας οταν χρειαζεται.. Η βια ειναι η μαμη της ιστοριας ειχε πει ο Καρολος και η ιστορια τον δικαιωσε..
να μη το αναλυσω περισσοτερο γιατι εχουμε και τρομονομο..  :roll:

energizer

...φανατικος αξιοκρατης!
...ετοιμος να εμπλακω σε οιαδηποτε μορφη συγκρουσης , προστριβης , αντιπαραθεσης ....αρκει να υπαρχουν συγκρισιμα μεγεθη (καλος - καλυτερος , ανικανος - επαρκεστατος....κτλ!)
...θεωρω οτι ο ικανοτερος (σε οποιοδηποτε επιπεδο!) εχει ιερη υποχρεωση να οδηγει & οχι να οδηγειται!
 :roll:
...το σημειο αναφορας στο απλοικο μοντελο ιεραρχησης & ευαισθητο αναμφιβολα, ειναι τα αδιαβλητα & ασφαλη κριτηρια αξιολογησης!

 :evil:
...ομολογω οτι μονο η επιστημη διαθετει τετοια μεσα (πειραματικα & κατα συνθηκη σιγουρα!)

...τελος χλευαζω οποιον αυτοπροσδιοριζεται ως αριστερος - δεξιος...
...οχι απο πεποιθηση αλλα λογω εθελοτυφλιας του!
 :twisted:

freak

Παράθεση από: "Rakendytos"Θεωρω τον εαυτο μου αναρχικο αν και ειμαι ενταγμενος σε καθεστος εξαρτιμενης μισθωτης εργασιας. Ουσιαστικα εχω παθει μια ..ιδεολογικη αγκιλωση εδω και χρονια..Κρατω ομως τον Μαρξισμο σαν εργαλειο στο μυαλο μου.

αναρχικος και μαρξιστης;

freak

Παράθεση από: "Pappas10"Αλλά που θα πάει... θα πνίξουμε τον τελευταίο προλετάριο στο αίμα του τελευταίου καπιτάλα... που λέει και ο θείος Μπακούνιν...

δεν θα κρεμασουμε τον τελευταιο παπα στα αντερα του τελευταιου γραφειοκρατη;

Rakendytos

Παράθεση από: "freak"
Παράθεση από: "Rakendytos"Θεωρω τον εαυτο μου αναρχικο αν και ειμαι ενταγμενος σε καθεστος εξαρτιμενης μισθωτης εργασιας. Ουσιαστικα εχω παθει μια ..ιδεολογικη αγκιλωση εδω και χρονια..Κρατω ομως τον Μαρξισμο σαν εργαλειο στο μυαλο μου.

αναρχικος και μαρξιστης;

Μα ειπαμε ελευθεριακος.. στα κομμα του εργατη μου τα χαλαει ο Καρολος..

Pappas10

Εμένα με χαλάνε όλοι οι θεωρητικοί που προσπαθούν να υποτάξουν ή έστω να εξηγήσουν την ανθρώπινη φύση σε (ή με αντίστοιχα) πολιτικές, κοινωνικές και οικονομικές "νόρμες".

Ρε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ λέωωωωωωωωωω....

Με εκτίμιση


Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

Υ.Γ. Τι έγινε σύντροφε Φρικ? Εκτός σχεδίου οι Αναρχικοί Μαρξιστές; Εγώ σκέφτομαι να ιδρύσω κόμμα κοινοβουλευτικού αναρχισμού, με πολιτική πλατφόρμα στηριζόμενη στο Anarchical Society of States να γίνει Μπρονξ... είσαι;
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

plus

8ewrw oti anhkw oloklhrwtika, me ka8e nomo kai pisth kai fobo kai pa8os kai shmeiwteon me apisteyth , akoyrasth , epiponh kai apimonh prospa8eia sth [size=18][/size] "NEVER NEVER LAND"......

energizer

..φανατικος αξιοκρατης!
...ετοιμος να εμπλακω σε οιαδηποτε μορφη συγκρουσης , προστριβης , αντιπαραθεσης ....αρκει να υπαρχουν συγκρισιμα μεγεθη (καλος - καλυτερος , ανικανος - επαρκεστατος....κτλ!)
...θεωρω οτι ο ικανοτερος (σε οποιοδηποτε επιπεδο!) εχει ιερη υποχρεωση να οδηγει & οχι να οδηγειται!
Rolling Eyes
...το σημειο αναφορας στο απλοικο μοντελο ιεραρχησης & ευαισθητο αναμφιβολα, ειναι τα αδιαβλητα & ασφαλη κριτηρια αξιολογησης!

Evil or Very Mad
...ομολογω οτι μονο η επιστημη διαθετει τετοια μεσα (πειραματικα & κατα συνθηκη σιγουρα!)

...τελος χλευαζω οποιον αυτοπροσδιοριζεται ως αριστερος - δεξιος...
...οχι απο πεποιθηση αλλα λογω εθελοτυφλιας του!
Twisted Evil

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΜΩΣ...
...ο αριστερισμος μου δημιουργει μια αισθηση απογοητευσης & ματαιοτητας , οι δε επιστημες αδυνατουν να παρατηρησουν μοντελα ισορροπης ταξης με αμεταβλητες παραμετρους!
...σαν να λεμε κοινωνιες απαλλαγμενες απο ανισοτητες & διαφοροποιησεις!!
...ο εθνικιστικος αντιποδας (ασχετως μακροοικονομικου μοντελου!) επισης μου προξενει αηδια & μονο χαρακτηρισμο που του προσαπτω ειναι εθελοτυφλια & φανατισμο!
...τα θρησκευτικου τυπου καθεστωτα με το κληρονομικο χαρισμα της "αληθειας" θεωρω ειναι η χειριστη των επιλογων...
 :twisted:

...να με τοποθετησω...
ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΗΘΙΚΙΣΜΟ , ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ , ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ (& ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΑΤΑΙΩΣΗ!) ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ (ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ-ΚΟΙΝΩΝΙΣΤΙΚΗ να μην παρεξηγηθω!) ΜΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ , ΠΛΑΦΟΝ ΠΛΟΥΤΟΥ & ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ...
 :roll:

freak

Παράθεση από: "Pappas10"Εμένα με χαλάνε όλοι οι θεωρητικοί που προσπαθούν να υποτάξουν ή έστω να εξηγήσουν την ανθρώπινη φύση σε (ή με αντίστοιχα) πολιτικές, κοινωνικές και οικονομικές "νόρμες".

Ρε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ λέωωωωωωωωωω....

Με εκτίμιση


Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

Υ.Γ. Τι έγινε σύντροφε Φρικ? Εκτός σχεδίου οι Αναρχικοί Μαρξιστές; Εγώ σκέφτομαι να ιδρύσω κόμμα κοινοβουλευτικού αναρχισμού, με πολιτική πλατφόρμα στηριζόμενη στο Anarchical Society of States να γίνει Μπρονξ... είσαι;


θα σε ακολουθησω στο οραμα σου για ενα κομμα γνωστων-αγνωστων (με μια γενικη ιδεολογικη πλατφορμα γιατι στην παρουσα φαση δεν ειμαι συγκεκριμενος)... το ξυλο θα το φας ομως μονος σου... και μιας και θα παρουν οι υποστηρικτες/ριες το ονομα μας, ως πατερες του κινηματος, θα ονομαστουν η παπικοι (που ηδη υπαρχει αυτο) η φρικικοι (εκ του freak) που δεν υπαρχει και ειναι τοσο μα τοσο ευηχο...


εγγραφες γινονται για οποιον/α ενδιαφερεται. θελουμε μια ολοσωμη φωτογραφια με μαγιο.

αντρες το κινημα δεν εχει αναγκη ακομα.

εκ της ιδεολογικης διευθυνσεως.
ευχαριστω.

xhmeia

ανηκω σε μενα και στα ονειρα μου ΜΟΝΟ

joking



Παράθεσηη παπικοι (που ηδη υπαρχει αυτο) η φρικικοι (εκ του freak)



μήπως σου ακούγονται ποιό εύηχα τα "παπιά" ή "φρικιά" ??


 ]

WalterEgo

where  i belong?
se ena pothri krasi, se ena  gynaikeio xamogelo,  se mia aiwra dipla sto kyma, se ena akousma mousikhs apo tis melwdeies tou .....69!!!!!  se ena me8ysmeno whiskey, se ena  kaskol xwmenos, se mia misodemenh gravata, se ena koustoumi pou to foraw kai dne me foraei, se dyo grey/blue/brown/yelow (depent's how much alchol i'v drunk before)  vlema mias gynaikas, sto arwma ths, se veloudenia daxtyla...........

there i thing i belong..........

V.+W_E

jcdenton

Δεν καλύπτομαι από τα κόμματα (ΠΑ.ΣΟ.Κ., Ν.Δ. κ.α.) ή πολιτικούς χώρους (αριστεροί, δεξιοί κλπ). Υπερασπίζομαι τις καλύτερες ιδέες για τον τόπο μου. Όποιος προασπίζεται και μάχεται για το καλό το δικό μου και του τόπου μου, τότε με έχει υπέρμαχο των θέσεών του.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

energizer

ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην χωρα μας...εδω & πολλα χρονια το καλο του τοπου μου ισοδυναμει με ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΚΟ...(που δεν ειναι & αμελητεο , μην φανταστειτε!)...
 :twisted:
...νομιζω η εξαφανιση των οριοθετημενων ιδεολογικων υποβαθρων (ΣΥΝΟΡΑ + ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ = ?) ειναι απαρχη ενος νεου πολιτικου κατεστημενου εγγυτερου στον μεσο ανθρωπο...
 :wink:
...αφου εξαφανισθουν οι αγκυλωσεις & η εθελοτυφλια...σιγα σιγα περιοριζονται οι φανατισμοι & οι συγκρουσεις....η εξουσια αναγκαστικα καταμεριζεται & ΚΑΝΕΙΣ (ανθρωπος - ομαδα) ΔΕΝ καθισταται παντοδυναμος-η...
...η ΕΞΟΥΣΙΑ & η ανθρωπινη ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ ηταν , ειναι & θα ειναι η (αυτο-) καταστροφη μας  :!:
 :salut:

Argiro

Όσοι με ξέρουν χρόνια έχουν την άποψη πως είμαι αναρχικό άτομο. Διαφωνώ κάθετα μαζί τους και λέω πως απλώς δεν δέχομαι καμία μορφή εξουσίας και οποιαδήποτε καταπίεση, σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο. Αυτό δεν σημαίνει πως ασπάζομαι τις αναρχικές απόψεις, τις οποίες θεωρώ ουτοπικές -δεδομένου πως δεν γίνεται να ξυπνήσουμε μια μέρα όλοι ξαφνικά και να είμαστε μέσα σε μια ιδανική αναρχική κοινωνία, στην οποία δεν θα χρειάζονται σύνορα, εφόσον δεν θα υπάρχει λόγος να γίνονται πόλεμοι, ούτε χρήματα, εφόσον οι συναλλαγές θα γίνονται μέσω ανταλλαγών και άλλα τέτοια, για να μη μακρυγορώ. Αυτά θέλουν χρόνο, κόπο και να είναι όλοι αποφασισμένοι να τα εφαρμόσουν, πράγμα αδύνατον. Έτσι όπως είναι τα πράγματα, το μόνο που κάνω από τότε που κατάλαβα τον εαυτό μου -και πριν τον καταλάβω, απ' ότι με πληροφορούν οι μεγαλύτεροί μου- είναι να αντιστέκομαι όταν προσπαθούν να με καταπιέσουν με οποιονδήποτε τρόπο. Από τα κόμματα που υπάρχουν δεν με αντιπροσωπεύει κανένα απολύτως και ούτε βλέπω στο μέλλον να υπάρξει κάποιο, οπότε μάλλον θα συνεχίσω να αντιδρώ μόνη μου σε ό,τι δεν μου αρέσει, με οποιοδήποτε κόστος, όπως έκανα πάντα. Κατά πάσα πιθανότητα μάλλον ανήκω κι εγώ στο δικό μου χώρο.

321 Επισκέπτες, 0 Χρήστες