Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 509
  • Total: 510
  • Leon

κους-----κους κουτσομπολιά και ίντρικες στο a33..

Ξεκίνησε από Sotis, Φεβρουαρίου 01, 2007, 05:12:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sotinolkaa

γωγουλα μου  ναι  εχεις  δικιο... :wink:  :wink:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :hug2:  :hug2:

Sotis

:28:  :28:  :28:  :wc:  :wc:  :wc:  :wc:  :ban:  :ban:  :ban:  :bath:  :bath:  :afro:  :afro:  :afro:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:

steelman

ΕΝΙΑ ΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ

joking



χμμ!!


σκέψεις!! πολλές σκέψεις!!  και όπως πάντα τα καλύτερα έρχονται όταν κάθεσαι αναπαυτικά στον θρόνο διαβάζοντας ΚΛΙΚ!! ειδικά όταν είσαι και
λιγάκι δυσκοίλιος!! κι ας χτυπάνε την πόρτα για να συντομεύεις!!  τους
στέλνεις στον αγύριστο, κάνεις ένα ωραίο ντουζάκι (μη ξεχάσεις να το
πλύσιμο πίσω από τα αυτιά και ανάμεσα στα δάχτυλα των ποδιών),
στεγνώνεις τα μαλλιά με τη φυσούνα και το κεφάλι ανάποδα για να
αποκτήσουν όγκο και βουρ για το Βινύλλιο!!!!!





(πως τα πήγα??)

Sotis

ειδαν  πολλα  τα  ματια  μου..... :shock:  :shock:

isabella


joking



είδος ζυμαρικού  πολυ συνηθισμένο στην Αραβική κουζίνα!!!!


****************************************************

Κουσκούς με λαχανικά

230 γρ. κουσκούς
400 γρ. ντοματάκια ψιλοκομμένα
400 γρ. ρεβίθια βρασμένα
150 γρ. μπάμιες κομμένες σε φέτες
300 γρ. κολοκύθια κομμένα σε φέτες
2 πατάτες κομμένες σε κύβους
1 πράσινη πιπεριά κομμένη σε ροδέλες
1 κόκκινη πιπεριά κομμένη σε ροδέλες
2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
2 σκελίδες σκόρδου ψιλοκομμένες
2 κουταλιές λάδι
1 κουταλάκι σπόρους σιναπιού
1 κουταλάκι πάπρικα
1/4 κουταλάκι σκόνη γαρύφαλλο
1/2 κουταλάκι πιπέρι καγιέν





Σε μια κατσαρόλα (ειδική για κουσκούς) ρίχνουμε το λάδι και σοτάρουμε τα κρεμμύδια με το σκόρδο για μερικά λεπτά (μέχρι να μαλακώσουν).
Προσθέτουμε τα μπαχαρικά και συνεχίζουμε το σοτάρισμα για λίγο ακόμη (να αρχίσουν να σκάνε οι σπόροι σιναπιού).
Στην συνέχεια προσθέτουμε τις πατάτες, τις πιπεριές και τα κολοκύθια, σοτάρουμε για 2-3 λεπτά ακόμη, ρίχνουμε τις ντομάτες και τα ρεβίθια και χαμηλώνουμε την φωτιά και αφήνουμε το φαγητό μας να σιγοβράσει για λίγο.
Βάζουμε στο ειδικό καλάθι το κουσκούς, το ακουμπάμε πάνω από τα λαχανικά, κλείνουμε την κατσαρόλα και αφήνουμε το φαγητό μας να σιγοβράσει για 10 λεπτά.
Προσθέτουμε τις μπάμιες και συνεχίζουμε το μαγείρεμα για άλλα 10 λεπτά περίπου ανακατεύοντας μερικές φορές τα λαχανικά μας.
Μόλις γίνει το φαγητό αλατοπιπερώνουμε, βάζουμε το κουσκούς σε μία πιατέλα και από πάνω ρίχνουμε τα λαχανικά.


*******************************************************

isabella

ετοιμασε το και σου'ρχομαι :lol:  :lol:  :lol:

[size=9]
και καποιο χωνευτικο , Just in case 8) [/size]

Enia

Βρε jo....!!! Μη τα λες έτσι και τρομάζουν οι ακαμάτρες! Δε χρειάζεται ειδική κατσαρόλα το κους κους...

Ακολουθείτε κανονικά τη συνταγή από την αρχή, και απλά αντί να βάλετε το κους κους μέσα, το φτιάχνετε ξεχωριστά:
Για ένα μέρος κους κους υπολογίζουμε ενά μέρος νερό. Βάζουμε το νερό σε μια κατσαρόλα μαζί με αλάτι ή ακόμα καλύτερα για τη συγκεκριμένη συνταγή ένα κύβο λαχανικών, και μόλις βράσει το αποσύρουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε το κους κους. Το αφήνουμε να σταθεί κανά πεντάλεπτο, και μετά το ανακατεύουμε να 'σπάσουν' οι σβώλοι. Δατς ολ!  :wink:

See_Me

Πως γίνεται και πάντα ξεφεύγουν μερικοί από το θέμα....


 λες και παρακολουθούμε τα "παρατράγουδα" είναι...



  8)

Anonymous


Sotis

μα...ενα  παρατραγουδο  ειναι  το  α33.... :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :moonwalk:  :greece:  :greece:

See_Me

Παράθεση από: "gavrina"[/color]


 Μπα, εγώ περαστική ήμουν, όπως πάντα  ]

fmas

Εγώ κρατάω το φτύαρι θαμένο γιατί αν το βγάλω πρώτα θα κοπανήσω κάποιον στο κεφάλι και μετά θα τον θάψω μαζί με το φτυάρι......

Το gosship μου αρέσει μεν αλλά όχι με την κακή έννοια του όρου....... Μου αρέσει να μαθαίνω καλά νέα.....

Enia

Παράθεση από: "fmas"Το gosship μου αρέσει μεν αλλά όχι με την κακή έννοια του όρου....... Μου αρέσει να μαθαίνω καλά νέα.....

Έλα να σε πω, έλα να σε πω!  :P  :lol:

509 Επισκέπτες, 1 Χρήστης