Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 411
  • Total: 412
  • Leon

15χρονη τίναξε στον αέρα τη φιέστα των 3 Ιεραρχών στο Σικάγο

Ξεκίνησε από Rakendytos, Μάρτιος 12, 2007, 09:13:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

freak

παπα η κοβ δεν ξεχνιεται ε;

δεν ξερω πως βολευονται μερικοι/ες στον αντιεξουσιαστικο χωρο αλλα δεν νομιζω οτι η ολη κατασταση του συμμοριτοπολεμου με την αστυνομια οδηγει πουθενα... εχει αντικαταστησει η μολοτοφ και η πετρα την οποια προταση και τον πολιτικο λογο της αναρχιας... και καταληγουμε/ετε/ουν να πρατουμε/ετε/ουν διασπαστικα, σαν το ΚΚΕ.

προσωπικα δεν θελω απλα να ειμαι μια διαταραξη της κοινης ησυχιας. ουτε ενας χουλιγκαν. ουτε να με χαρακτηριζει ο ατομισμος που χαρακτηριζει πολλους/ες του χωρου και των διαφορων στεκιων.

αν θελεις να αλλαξεις την κοινωνια πρεπει να απευθυνεσαι και σʼ αυτην, συνεπως πρεπει να εχεις προτασεις οι οποιες θα ειναι αλληλενδετες με την πραγματικοτητα. διαφορετικα, ευλογεις τα γενια σου.


υγ. η ηττα απο τον εργοτελη ασχολιαστη. η αδιαφορια ορισμενων (βλεπε τον καρκινο βυντρα, τον 2 χρονια ντεφορμε παπαδοπουλο, κλπ) δεν ξεχνιεται ετσι... ε ρε κλωτσες που θα φανε...

freak

δεν σε πολυκαταλαβα seagull. δηλαδη αν καταργηθει η εκκλησια θα παψει να υπαρχει ο ανθρωπισμος, η αλληλεγγυη, η συντροφικοτητα, η φιλανθρωπια, ο ουμανισμος, κλπ; γιατι ολα αυτα τωρα υπαρχουν λογω της εκκλησιας;

που καταργειται η ιστορια; τι σχεση εχουν τα συνορα με τις αξιες; τι σχεση εχουν διαφορες επιπλαστες γραμμες πανω στον χαρτη με την ηθικη σου, με το αξιακο σου συστημα; σε εμποδιζει να αναγνωρισεις το εαυτο ως ταυτον; σε εμποδιζει η μη υπαρξη κρατικων συνορων στο να αυτοπροσδιοριστεις; δηλαδη πριν 400 χρονια που δεν υπηρχαν τα εθνικα κυριαρχα και ανεξαρτητα κρατη δεν υπηρχαν αξιες, κλπ;

αλητες ειναι τα ματ και οι ασφαλιτες (πλακα κανω)... το θεμα της αλητειας σηκωνει μεγαλη κουβεντα.

στα περι προμηθας συμφωνουμε καπως. αν ψαξεις παλιοτερες συνεντευξεις της (ειχε δωσει μια στο βημα παλιοτερα) θα καταλαβεις πολλα για το ποια ειναι.

freak


Pappas10

Παράθεση από: "Rakendytos"
Παράθεση από: "Pappas10". Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω προκυρήξεις...
Παππάς10.

..σιγα μη διαβαζεις  :D

Ενίοτε γράφω κι όλας....  :wink:  :wink:  :wink:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Pappas10

Πολύ επιγραμματικά λόγο έλειψης χρόνου, μία προσπάθεια "συνδιασμού" των Φρικαρισμένων και Seagullισμένων απόψεων.

Νομίζω ότι θεσμοί όπως η Εκκλησία (ως έχει αυτή τη στιγμή) και το Γραφειοκρατικό κράτος έχουν κλείσει τον Εξουσιαστικό (μην πω και ιστορικό) τους κύκλο.  Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν "ανακαλυφθεί" οι θεσμοί που θα τους αντικαταστήσουν.

Μπορεί να μοιάζει επιφανειακή αυτή η προσέγγιση. Αλλά προέκταση της είναι η θέση του Φρικ περί ανάγκης "επικοινωνίας" του όποιου "αναμορφωτικού" ή "επαναστατικού" ή "ριζοσπαστικού" ή ό,τι άλλο ρεύματος με την κοινωνία.

Προσωπικά, το έχω πει πολλές φορές, είμαι πολύ απαγοητευμένος από την "πολιτική αντίδραση" και την εκδήλωση της. Όχι γιατί στερείτε επιχειρημάτων - κάθε άλλο - αλλά επειδή επί της ουσίας στερείτε αποτελέσματος για λόγους που σχετίζονται με τους στόχους της. Αυτό με κάνει αρνητικό ως προς την συμμετοχή μου. Περισσότερο με γυμναστική μου μοιάζει άνευ λόγου και αιτίας παρά με δράση ή έστω αντίδραση. Δεν έχω καμία όρεξη να φάω ξύλο και χημείες χωρίς λόγο. Όπως λέει και ο Καβάφης "... κι οι Πέρσες επιτέλους θα διαβούνε..." . Ας γίνουν άλλοι φύλακες Θερμοπυλών. Εγώ θα μείνω με τους Αθηναίους στα "ξύλινα τείχη" μου. Εκεί μπορεί και να κερδίσω.

Αυτό πιστεύω...μπορεί να λέω και αρλούμπες.

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Rakendytos

Παράθεση από: "seagull"
Παράθεση από: "Rakendytos"τρομαξα για την ζωη μου.. οσο δεν εχω τρομαξει ποτε!
Οι αλητες πηγαν να μας σκοτωσουν στο μνημειο μπροστα..
Τελος παντων σημερα εχει μια πολυ καλη συναυλια στο κεντρο στις 7..
οσοι πιστοι προσελθετε  :wink:

Ρακ εχω μπερδευτει
Πιστή δεν ξερω αν ειμαι ο γλαρος ουτε αν εχω γνωσεις αλλα μπερδευτηκα
Καταρχην με το θεμα του πρωτου ποστ ..ενημερωτικα Το ειχα διαβασει σε καποια εφημεριδα και ετυχε να το δω στις ειδησεις και γω την επομενη μερα..κατι  δε μου κολουσε ...χωρις να ξερω πολυ περισσοτερα η Προμηθεα (θα μπορουσες να πειςς πως ειναι και απλα ελληνικο όνομα ) διαβασα προσφατα οτι μεγαλωσε σε οικογενεια Ελληνων Εθνικων ;) ..δν χρειαζεται να ξερεις πολυ περισσοτερα για κριτικη σκεψη
Με ολο το σεβασμο ..μαζι σου σε διαδηλωση δεν θα πηγαινα , σε συναυλια δξ :D ..και να σου πω γιατι, διαβαζοντας προηγουμενα δικα σου ποστ και αναφερομενοι στη παιδεια, που ειναι απο τα πιο μεγαλα ζητηματα αν οχι το μεγαλυτερο
Αν ξεπατωσουμε συνορα ..το Μνημειο του Αγνωστου Στρατιωτη που δεν γινεται εδω αναφορα :(  ...την εκκλησια καπου ειχες γραψει..με ποια κατευθυνση θα καλλιεργησουμε τον ανθρωπισμο ..το παρον και το μελλον
..αγωνιζομαι για να διεκδικησω το δικιο , τη βελτιωση μια ς κοινοτητας που με νοιαζει..οταν δεν πιστευω στα συνορα?-..τα μνημεια και η ιστορια δεν ειναι οτι απομενει για να επιβιωσει μια χωρα στην παγκοσμιοποιηση?
Με ποια δημοκρατια διαδηλωνουμε..για να βελτιωθουν τα πραγματα της κοινωνιας μας αφου καταργουμε συνορα και Ελλαδα Και μενα με νοιαζει κυριως το παρον και το μελλον αλλα με ενοχλει να βλεπω πολιτικη ..γκριζα συνορα..και εικονες που μας κανουν ρεζιλι εδω και καιρο τωρα Το να μην νοιωθει καποιος Ελληνας δικαιωμα του ειναι αλλα γιατι διαδηλωνει αφου?
Η Ιστορια ειναι γνωσεις και δεν εχει κανενας το δικαιωμα να κανει προπαγαντα σε αυτη..Για ποια παιδεια διαδηλωνουμε τελικα ?
Δεν θα ηθελα να στερησω γνωσεις στα οπαιδια μου ...αμφιβαλω κατα ποσο θα διδαχτουν σε σημαντικα ζητηματα απο το εκπαιδευτικο συστημα η την τηλεοραση ..να μαθουν να σεβονται ολες τις αποψεις..να προσφερουν σε συνανθρωπους τους που το εχουν αναγκη και να αναπτυξουν κριτικη σκεψη ωστε να αποφασιζουν μονοι τους ..και χωρις καθοδηγητη
Για ποια παιδεια να διαδηλωσουμε ρακ..ελεος
Αλητες ..μου αρεσει γενικα η λεξη αλλα τα ματ μονο?  Αν ανεβαινε στο βημα καποιος αριστερος θα μιλουσε διαφορετικα ..καποιος δεξιος αναλογα..καποιος αρχιεπισκοπος επισης ..το θεμα ειναι αν επρεπε να γραψουν ενα βιβλιο ιστοριας απο κοινου αμφιβαλω αν θα γραφοταν ποτε, ποσο της παιδειας..


Κατσε γλαρε γιατι με πιασες απο τον λαιμο και ειμαι απο τεκιλες.. :drunken:
Καταρχας η συζητηση ξεφυγε ανεβασα το ποστ γιατι ηταν ενδιαφερον.. Εστιαζεις κι εσυ στην μειοψηφια σε καποιες συγκρουσεις  50..100 κουκουλοφορων και οχι στην πορεια 30000ων  φοιτητων..
Μιλας για βεβηλωση του μνημειου.. Ρε συ παλι Πρετεντερη εβλεπες??
Ποιο μνημειο βεβηλωσαν??? Εγω ειδα να καιγεται ενα φυλακιο.., μπροστα απο το μνημειο.. Ειναι μνημειο ΚΑΙ το φυλακιο???
Υπαρχει ενα μνημειο, και ενας τσολιας που το φυλαει.. Το φυλακιο αγαπητη το εχει βαλει ο μπαστακας.. το κρατος..
Στα χρονια της κατοχης υπηρχε ενας ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΣ..
Δες το και λιγο αλλιως..
Τωρα δεν θα διαχωρισω τους αναρχικους απο τους φοιτητες οπως κανουν ολοι, υπαρχει μια μεριδα φοιτητων που ειναι στον αντιεξουσιαστικο χωρο θα διαχωρισω τους 50..100 ¨μπαχαλους¨που υπαρχουν εντος των αναρχικων και πιθανον να ειναι προβοκατορες.. Το θεμα ομως ειναι αλλο μη κανουμε το λαθος και εμεις να ασχολουμαστε μ αυτους..
Στην πορεια της πεμπτης ζησαμε στιγμες χουντας και απο φαινεται η δεξια δεν μπορει να αποβαλει απο πανω της το ακροδεξιο στοιχειο και δεν μπορει να σβησει απο την μνημη της  τα ¨κατορθώματα¨ της περιοδου 1950-74..
Ο κυριος Πολυδωρας σαν ¨καλος ακροδεξιος¨ υπουργος εδωσε μπραβο στους αστυνομικους που εδερναν τους φοιτητες και απο φαινεται αυριο μπορει και να τους καλεσει στο υπουργειο ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΞΥΛΟΥ  και να τους δωσει και ενα παρασημο γιατι εδειξαν τι σημαινει ακροδεξια και διαλογος...
και το φοβερο σχεδιο απομονωσης τον ταραξιων ΠΕΤΥΧΕ! γιατι ταραξιας για τον ¨κύριο¨ Πολυδωρα θεωρειται οποιος ζηταει μια καλυτερη παιδεια επισης ταραξιας θεωρειται οποιος διαδηλωνει για να κερδισει κατι καλυτερο..
 Ο ¨ΚΥΡΙΟΣ¨ ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ αν ειχε λιγο τσιπα πανω του επρεπε να παραιτηθει αλλα ποιος ακροδεξιος εχει τσιπα??? Ντροπη τους γιατι αυτα που εδειξαν τα μεσα μαζικης διαστρεβλωσης της αληθειας ειναι οτι τους συμφερει και οχι και αυτα που αποδεικνυουν ωμη ΒΙΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΑ . ΕΔΕΙΞΑΝ ΤΑ Μ.Μ.Ε οτι επιτεθηκαν στους φοιτητες που συνεχιζαν προς τα προπυλαια μετα τα πρωτα επεισοδια και τους στριμωξαν στον τοιχο και τους χτυπαγαν χωρις ελεος
ΕΔΕΙΞΑΝ οτι χτυπαγαν φοιτητες στο ξενοδοχειο μεγαλη Βρετανια
ΕΔΕΙΞΑΝ οτι επιτεθηκαν τα ¨ηρωικά¨ ΜΑΤ του ¨κυριου¨ Πολυδωρα στο μπλοκ που βρισκονταν κοντα στο μνημειο πεσοντων που τωρα πρεπει να ονομαστει ¨μνημειο πεσοντων φοιτητων¨
ΕΔΕΙΞΑΝ τους τραυματιες φοιτητες απο την βαρβαροτητα των ¨ηρωικων ΜΑΤ¨
ΕΔΕΙΞΑΝ την φωτοβολιδα των αστυνομικων μεσα στο μπλοκ και την χειροβομβιδα εμπρησμου που εριξαν οι ¨δολοφονοι του υπουργου¨
ΕΖΗΣΑ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΑΓΑΠΗΤΗ..
..φοιτητες με αιματα και να μην μπορουν να αναπνευσουν, φοιτητριες να κλαινε απο την εικονες βιας που εζησαν και μονη λεξη που μπορουσαν να πουν ειναι ενα ΓΙΑΤΙ που μαλλον η δημοκρατια του ΦΑΣΙΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ δεν μπορει να τους δωσει μια απαντηση…

Rakendytos

Παράθεση από: "Pappas10"
Παράθεση από: "Rakendytos"
Παράθεση από: "Pappas10". Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω προκυρήξεις...
Παππάς10.

..σιγα μη διαβαζεις  :D

Ενίοτε γράφω κι όλας....  :wink:  :wink:  :wink:

Περιεργο..εγω τις διαβαζω ολες και της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ..
Δεν σ εχω διαβασει.. χαχαχαχαχαχαχαχα  :D

Pappas10

Παράθεση από: "Rakendytos"
Παράθεση από: "Pappas10"
Παράθεση από: "Rakendytos"
Παράθεση από: "Pappas10". Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω προκυρήξεις...
Παππάς10.

..σιγα μη διαβαζεις  :D

Ενίοτε γράφω κι όλας....  :wink:  :wink:  :wink:

Περιεργο..εγω τις διαβαζω ολες και της ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ..
Δεν σ εχω διαβασει.. χαχαχαχαχαχαχαχα  :D

Μπορεί να μ' έχεις διαβάσει και να μη το ξέρεις... σίγουρα όχι στις προκυρήξεις της Χρυσης Αυγής πάντως. Στου "Περίανδρου" μπορεί... :P  :P  :P

Άει ρε Λούμπεν αστέ από εδώ...  :P  :P  :P  :P
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

seagull

seagull..Στελλα freak :D  ..και παντοτε με ειλικρινη σεβασμο στο χωρο και σε ολους εδω  
Δεν θα εγραφα ποτε την αποψη μου για να την επιβαλω, δεν το συνηθιω ουτε με τον λογο καλε μου freak..το εκανα για διαλογο, απαντωντας ..νομιζω πως αν διαβασει λιγο προσεκτικα πανω κανεις φαινεται
Δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε ολοι κοινες αποψεις Αυτο σημαινει δημοκρατια, και χαιρομαι που υπαρχει συμμετοχη Το θεμα ειναι ποσο ετοιμοι ειμαστε εμεις ωστε να πατησουμε την αλλη οχθη και να δουμε πραγματι αν η δικια μας πλευρα ειναι οντως η ομορφοτερη ή απλα υπαρχει στο πετσι μας
Ιστορια γραφει ας μην το ξεχναμε καθε γενια, και αφηνει κληρονομια στους νεωτερους Σε μας χρεωνεται το ποσο ημασταν εκει

Παράθεση από: "freak"δεν σε πολυκαταλαβα seagull. δηλαδη αν καταργηθει η εκκλησια θα παψει να υπαρχει ο ανθρωπισμος, η αλληλεγγυη, η συντροφικοτητα, η φιλανθρωπια, ο ουμανισμος, κλπ; γιατι ολα αυτα τωρα υπαρχουν λογω της εκκλησιας;

Να σου πω ..Αν μεινει κανεις στο πνευμα της φιλοσοφιας της εκκλησιας μας...των κειμενων ..του λογου, οχι μεσα απο τη ξυλινη γλωσσα..νοιωθει την ομορφια απο ολα αυτα καταρχην που περιεργαψες πανω.. Αυτο και μονο ειναι η Εκκλησια ..αγαπη και δικαιοσυνη
Δικαια αμφισβητειται γιατι ακομη και αρκετοι απο αυτους  που την διδασκουν την αδικουν..εξαρταται και πως αντιλαμβανομαστε την πιστη φυσικα  
Τωρα αν και μονο η εκκλησια ...νομιζω πως ο ανθρωπος απο τη φυση του πιστευει καπου..ακομη και αν δεν μιλαμε για θρησκεια :)

(:D δεν ανεφερα την λεξη για να διδαξω την ηθικη μου)
 
που καταργειται η ιστορια; τι σχεση εχουν τα συνορα με τις αξιες;


 τι σχεση εχουν διαφορες επιπλαστες γραμμες πανω στον χαρτη με την ηθικη σου, με το αξιακο σου συστημα; σε εμποδιζει να αναγνωρισεις το εαυτο ως ταυτον;
 σε εμποδιζει η μη υπαρξη κρατικων συνορων στο να αυτοπροσδιοριστεις; δηλαδη πριν 400 χρονια που δεν υπηρχαν τα εθνικα κυριαρχα και ανεξαρτητα κρατη δεν υπηρχαν αξιες, κλπ;

 :arrow: Αν δεν σε πειραζει θα προτιμουσα πρωτα να ολοκληρωσεις την αποψη σου ...πως εννοεις τα συνορα, τον αυτοδιορισμο..αξιακο συστημα..εθνικα κυριαρχο κρατος  ...και θα απαντησω :)
γραμμες υπαρχουν ..γυρω απο δυο ανθρωπους που αγαπιουνται ..φιλους που επικοινωνουν περισσοτερο ...αορατες αλλα υπαρχουν


αλητες ειναι τα ματ και οι ασφαλιτες (πλακα κανω)... το θεμα της αλητειας σηκωνει μεγαλη κουβεντα.
 :arrow: (και να σκεφτεις οτι αλητακι θα μπορουσε να ειναι και καλη κουβεντα)

στα περι προμηθας συμφωνουμε καπως. αν ψαξεις παλιοτερες συνεντευξεις της (ειχε δωσει μια στο βημα παλιοτερα) θα καταλαβεις πολλα για το ποια ειναι
 :arrow:Δεν μπορεις να δεις απο μια συνεντευξη ολες τις πτυχες σε εναν ανθρωπο..μονο αν τον γνωρισεις λιγο καλυτερα...αλλα μηπως και η Προμηθεα τελικα ακολουθει αρχες  της οικογενειας που μεγαλωσε χεχε η αορατη γραμη που λεγαμε...
[/quote]

freak

Παράθεση από: "seagull"seagull..Στελλα freak :D  ..και παντοτε με ειλικρινη
Να σου πω ..Αν μεινει κανεις στο πνευμα της φιλοσοφιας της εκκλησιας μας...των κειμενων ..του λογου, οχι μεσα απο τη ξυλινη γλωσσα..νοιωθει την ομορφια απο ολα αυτα καταρχην που περιεργαψες πανω.. Αυτο και μονο ειναι η Εκκλησια ..αγαπη και δικαιοσυνη
Δικαια αμφισβητειται γιατι ακομη και αρκετοι απο αυτους  που την διδασκουν την αδικουν..εξαρταται και πως αντιλαμβανομαστε την πιστη φυσικα  
Τωρα αν και μονο η εκκλησια ...νομιζω πως ο ανθρωπος απο τη φυση του πιστευει καπου..ακομη και αν δεν μιλαμε για θρησκεια :)


 :arrow: Αν δεν σε πειραζει θα προτιμουσα πρωτα να ολοκληρωσεις την αποψη σου ...πως εννοεις τα συνορα, τον αυτοδιορισμο..αξιακο συστημα..εθνικα κυριαρχο κρατος  ...και θα απαντησω :)
γραμμες υπαρχουν ..γυρω απο δυο ανθρωπους που αγαπιουνται ..φιλους που επικοινωνουν περισσοτερο ...αορατες αλλα υπαρχουν



δεν ξερω τα της εκκλησιας σας μιας και ειμαι εξω απο καθε εκκλησια και θρησκεια η μη-θρησκεια. απλα κρινοντας απο τον εαυτο μου βλεπω πως η αγαπη και η δικαιοσυνη, η αλληλεγγυη και η συντροφικοτητα δεν ειναι θεμα καποιας εκκλησιας και καποιου θρησκευτικου πιστευω αλλα ενος ευρυτερου πιστευω για ενα καλυτερο κοσμο.

ως συνορα εννοω τα κρατικα συνορα, ως αυτοπροσδιορισμο την αυτοαναφορα, εθνικα κυριαρχο κρατος τις μορφες ανθρωπινης οργανωσης που κυριαρχουν στην νεωτερικοτητα (η και στην μετανεωτερικοτητα - εχουμε δρομο για αυτο) εχοντας υποψη οτι πριν 400 χρονια δεν υπηρχαν κυριαρχα κρατη αλλα αυτοκρατοριες και η εξουσια της καθολικης εκκλησιας. τελος νομιζω πως το αξιακο συστημα ειναι προφανες... αναφερομαι στην προσωπικη ηθικη και στις οποιες αξιες που μπορει να εχει ο καθενας και η καθεμια.

Andreas

:roll:
Βασικα δεν εχω να προσθεσω τπτ,απλα προσυπογραφω την 'ανταποκριση της πορειας - αποψεις περι Πολυδειρα' του Ρακενδυτου κ την τελευταια απαντηση του Φρικ..

Να'στε καλα παιδια,παλι με γλυτωσατε απο πληκτρολογηση!  :D

411 Επισκέπτες, 1 Χρήστης