Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 432
  • Total: 433
  • Leon

15χρονη τίναξε στον αέρα τη φιέστα των 3 Ιεραρχών στο Σικάγο

Ξεκίνησε από Rakendytos, Μάρτιος 12, 2007, 09:13:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Rakendytos

ΜΙΑ 15ΧΡΟΝΗ τίναξε στον αέρα τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών στο Σικάγο
«Πολ Ποτ ο Ιουστινιανός»
«Ο χριστιανισμός υπεύθυνος για πολλές θηριωδίες»

Tάκης Μίχας στην Ελευθεροτυπία.

Και εγένετο... χαμός! Μόνο έτσι μπορεί να περιγράψει κανείς τις κωμικοτραγικές σκηνές που διαδραματίστηκαν στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών στο Σικάγο, που διοργάνωσε, όπως κάνει κάθε χρόνο, η ελληνική παροικία της πόλης.
Στο γεύμα που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο «Ritz» παρίσταντο εξέχοντα μέλη της ελληνοαμερικανικής κοινότητας μεταξύ των οποίων και ο αρχιεπίσκοπος Αμερικής Δημήτριος και ο μητροπολίτης της πόλης Ιάκωβος. Οπως κάθε έτος έτσι και φέτος είχε κληθεί ένας ομιλητής να αναπτύξει ένα θέμα. Το φετινό θέμα ήταν ο ελληνοχριστιανικός πολιτισμός και ομιλήτρια η Προμηθέα, μια 15χρονη κοπέλα με μαγικές επιδόσεις στα μαθηματικά. Σε ηλικία 6 ετών η Προμηθέα είχε τελειώσει την ύλη του δημοτικού και του γυμνασίου και σε ηλικία 14 ετών είχε πάρει πτυχία σε θετικές επιστήμες από μερικά από τα κορυφαία αμερικανικά πανεπιστήμια. Πέρα από τα μαθηματικά, η Προμηθέα είχε και ένα άλλο χόμπι: την αρχαία Ελλάδα και τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό. Μάλιστα, «Το Βήμα» πρόσφατα είχε δημοσιεύσει ένα πορτρέτο της νεαρής μαθήτριας στο οποίο έκανε εκτεταμένη αναφορά στην αγάπη της για την Ελλάδα.
Ξεκινώντας την ομιλία της σε άπταιστη καθαρεύουσα, αν και με αμερικανική προφορά, η νεαρή μαθηματικός έθεσε το ερώτημα σχετικά με τα αίτια που κατέστρεψαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Για να να δώσει αμέσως την απάντηση: «Ο χριστιανισμός», αυτή «η θρησκεία μίσους», ο χριστιανισμός ήταν ο ένας και μοναδικός υπεύθυνος για αυτή την «ανεπανάληπτη θηριωδία», αυτό το «αποτρόπαιο έγκλημα», όπως το χαρακτήρισε, κατά της αρχαίας Ελλάδας. Συνεχίζοντας η νεαρή ομιλήτρια περιέγραψε με ιδιαίτερα γλαφυρό τρόπο, χρησιμοποιώντας πηγές της εποχής, τις θηριωδίες που διέπραξαν οι χριστιανοί εναντίον των αρχαίων Ελλήνων κατά τα πρώτα έτη της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.

Η ομιλήτρια επικεντρώθηκε ιδιαίτερα στο στρατόπεδο συγκέντρωσης της Σκυθούπολης, αυτό το «χριστιανικό σφαγείο», το οποίο είχαν στήσει οι πρώτοι μετά τον Κωνσταντίνο βασιλείς του Βυζαντίου. Εκεί μεταφέρονταν αλυσοδεμένοι όσοι Ελληνες επέμεναν να διατηρούν τα παλαιά ήθη για να εξοντωθούν μετά από φρικτά βασανιστήρια. Το στρατόπεδο αυτό λειτούργησε για 20 έτη και, όπως είπε, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο «βάρβαρο και απάνθρωπο τρόπο» με τον οποίο οι χριστιανοί εξόντωσαν τους συνεχιστές της αρχαιοελληνικής παράδοσης.

«Δεν υπήρξε ποτέ ελληνικότητα του Βυζαντίου», διακήρυξε η ομιλήτρια και συνέχισε περιγράφοντας τους διωγμούς του Ιουστινιανού, αυτού του «αιματοβαμμένου τυράννου» και «ανθρωπόμορφου δαίμονα», όπως τον χαρακτήρισε. Ο Ιουστινιανός εφάρμοσε μια πολιτική φυσικής και πνευματικής «γενοκτονίας» του Ελληνισμού, καταστρέφοντας ναούς και αγάλματα και απαγορεύοντας τους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα Ελευσίνια Μυστήρια και τη λειτουργία του Μαντείου των Δελφών. Με αυτόν τον τρόπο προσπάθησε -όπως αργότερα ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη- να εξαλείψει κάθε σύμβολο που θύμιζε την παλαιά εποχή.

Οι παριστάμενοι φυσικά είχαν μείνει άναυδοι. Ιδιαίτερα αμήχανοι ήσαν οι δύο εκπρόσωποι της Ορθοδοξίας, ο αρχιεπίσκοπος Δημήτριος και ο μητροπολίτης Ιάκωβος, που κάθονταν στα δεξιά και αριστερά της ομιλήτριας. Ασφαλώς θα προτιμούσαν να άνοιγε η γη να τους καταπιεί.

Συνεχίζοντας απτόητη η νεαρή Προμηθέα έφτασε και στα νεότερα χρόνια. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, είπε, προσπάθησε «με αφορισμούς και απειλές» να σταματήσει την εξέγερση των Ελλήνων εναντίον των Τούρκων. Ταυτόχρονα, η ομιλήτρια έκανε εκτεταμένη αναφορά σε περιπτώσεις -όπως του γιου του Κολοκοτρώνη, Ιωάννη- που προδόθηκαν από κληρικούς και καλόγερους στους Τούρκους με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο. Η ομιλήτρια δεν παρέλειψε να τονίσει ότι το Κρυφό Σχολείο ήταν «μύθος» και το μόνο που ενδιέφερε την Εκκλησία ήταν να κρατήσει τους Ελληνες στο σκοτάδι και στην αμορφωσιά. «Ο μοναδικός μοχλός πίεσης για την αλλαγή του καθεστώτος», είπε: «ήσαν οι Ελληνες Διαφωτιστές του εξωτερικού». Και αυτός ήταν ο λόγος -συνέχισε- που κυνηγήθηκαν τόσο πολύ από την Ορθοδοξία.

Οσο προχωρούσε η ομιλία τόσο αυξανόταν το κλίμα της δυσφορίας στην αίθουσα. Και όταν πλέον πλησίαζε το τέλος, πολλοί θερμόαιμοι ακροατές, όρθιοι, διέκοπταν την ομιλήτρια και την πλησίαζαν με απειλητικές διαθέσεις. Την κατάσταση έσωσε ο μητροπολίτης Ιάκωβος ο οποίος παίρνοντας το μικρόφωνο και αποτεινόμενος με οργισμένο ύφος στους ταραξίες είπε: «Δεν είσαστε μόνο εσείς ορθόδοξοι και Ελληνες. Μην διακόπτετε! Οφείλετε σεβασμό στην ομιλήτρια!».

Και με αυτόν τον τρόπο αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και επικράτησε και πάλι η επί γης ειρήνη.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/02/2007

Pappas10

Δεν είχε και τόσο άδικο η ομιλήτρια. Αλλά δεν είχε και 100% δίκιο. Ο Ιουστινιανός είναι αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, τουλάχιστον ως προς τις Πολιτικές και Θρησκευτικές του θέσεις. Όντας Σλαβικής καταγωγνής (όπως άλλωστε και ο Βελισσάριος) είναι γεγονός ότι δεν έβλεπε και με πολύ καλό μάτι τους "Έλληνες". Απαραίτητη σημείωση εδώ, "Έλλην" νοείται ο ειδωλολάτρης. Εξ' ου και η επιθυμία του Ιουλιανού - που ήταν γοτθο-ρωμαϊκής καταγωγής αν θυμάμαι καλά- να αποκαλείται "Ο Έλλην" και όχι φυσικά "Ο Παραβάτης" όπως τόσο άκομψα τον ονόμασε η Εκκλησία.

Μολαταύτα η συλλήβδην καταδίκη του "Βυζαντίου" ως ανθελληνικό και αλλώτριο προς τους Έλληνες κρατικό μόρφωμα είναι όχι μόνο γενικευμένη αλλά και Ιστορικά αβάσιμη. Το σίγουρο είναι ότι το Βυζάντιο ξεκινάει ως "Ρωμαϊκό" κράτος, εκχριστιανίζεται σε βάρος του (αρχαίο)Ελληνικού προτότυπου και στη συνέχεια "εξελλινίζεται" και πάλι μέσα από μία πολιτιστικοκοινωνικοπολιτική (συγνώμη για το μακρύ της λέξης) διεργασία που ξεκινάει κάπου στον 8ο αιώνα (με τις πρώτες Μοναστηριακές μελέτες των κειμένων του Αριστοτέλη (κυρίως) αλλά και άλλων φιλοσόφων) και καταλήγει σε κείμενα άλα "Αλεξειάδα" και ρητορίες του Πλύθωνα του Γεμιστού "Εσμέν Γαρ ΕΛΛΗΝΕΣ τε το Γένος και Φυλή" από τον 11αι.

Όσον δε αφορά τη στάση της Εκκλησίας απέναντι στην Ελληνική Επανάσταση του 1821, νομίζω ότι και πάλι οι γενικεύσεις οδηγούν σε εσφαλμένα συμπεράσματα. Το γεγονός είναι ότι το Πατριαρχείο, ιδίως μετά τον απαγχονισμό του Κύριλου Λούκαρη, (αυτός δεν ήταν;.. ξεχνάω ρε γαμώτο) εμφανίζεται "Σουλτανικότερο του Σουλτάνου". Με κινήσεις όπως η "Πατρική Διδασκαλία" αλλά και ο Αφορισμός του Υψηλάντη και της επανάστσης στη Μολδοβλαχία, υπονομεύει τις επαναστατικές προσπάθειες των Ελλήνων.

Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία της Εκκλησίας ως αρρωγού του επονομαζόμενου "Νεο-Ελληνικού διαφωτισμού". Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μεγάλες μορφές αυτού του Ρεύματος όπως ο Αδαμάντιος Κοραής φοίτησαν είτε στη μεγάλη του Γένους Σχολή της Κωσταντινούπολης είτε σε άλλα Εκκλησιαστικά ιδρύματα πριν φύγουν για την Ευρώπη.  Το πρόβλημα - κατά τη γνώμη μου - εμφανίζεται όταν η Εκκλησία φοβούμενη την απόρροια της "μορφωτικής ανάστασης" του γένους, που θα ήταν ο περιορισμός της εξουσίας της στους Έλληνες, προσπαθεί να ποδηγετήσει και να ελέγξει το ρεύμα αυτό.

Αν και δεν έχω ιδιαίτερες ιστορικές γνώσεις, σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι το απόλυτο (είτε ως καταδίκη είτε ως επικρότηση) μίας θέσης στην ιστορία είναι στο 99% των περιπτώσεων λάθος. Γι' αυτόν τον λόγο, θεωρώ ότι λάθος είναι και η ολοκληρωτική απόρριψη τόσο της "Ελληνικότητας" του Βυζαντίου όσο και της συμμετοχής της Εκκλησίας στην Επανάσταση. Η Αλήθεια - για εμένα - βρίσκεται κάπου στη μέση, ενίοτε με λίγο ισχυρότερα στοιχεία προς τη μία ή την άλλη πλευρά, μακριά από εθνικιστικές κορόνες ή "διεθνιστικές" ιστορικές παραχαράξεις.

Αυτή είναι η γνώμη μου, μπορεί να λέω και αρλούμπες.

Με εκτίμηση,


Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Rakendytos

Αδελφε Μιχαλη εγω αντιθετα πολυ το χαρηκα..
Δεν μου κανουν ουτε οι Χριστιανοι ουτε οι Αυτοκρατοριες.. :D
Αστερι η νεαρα.. :thumright:

Pappas10

Ρακ,

Το θέμα δεν είναι τι μας κάνει στην προκειμένη περίπτωση αλλά τι ανταποκρίνεται σ' αυτό που ονομάζουμε "ιστορική αλήθεια". Είχε σε πολλά πράγματα δίκιο η νεαρά, αλλά όχι σε όλα.

Εμένα φερ' ειπείν δεν μου κάνουν οι κοινοβουλευτικές δημοκρατίες αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι - θεσμικά τουλάχιστον - αντιπροσωπεύουν τα πλέον φιλελεύθερα και δίκαια πολιτικά καθεστώτα.

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Pappas10

Ως προς τη χαρά, κι εγώ το χάρηκα. Πρέπει σιγά σιγά να τρώνε μερικές "τάπες" οι Παπάδες και οι υπερεθνικιστές γιατί σαν πολύ αέρα έχουν πάρει και λένε και παπαριές που περισσότερ κακό κάνουν παρά καλό.

Αλλά να ξέρουμε και τι λέμε.

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Rakendytos

Τωρα Παππα μου τι καταλαβαινεις θες ν αρχισω για τα φιλελευθερα και νεοφιλελευθερα καθεστωτα???
Την Πεμπτη πηγαν να μας σκοτωσουν..Οι τυποι ειναι φονιαδες..
Και την επομενη βγαινει σ ολα τα καναλια ο αρχηγος και δηλωνει
Η Ελληνικη Αστυνομια ειναι η ασπιδα της Δημοκρατιας..
ναι αμε..
Και του γκλοπ και τις σιδερογροθιας ρε αει στο διαολο.. :o

Τεσπα το θεμα μου φανηκε αστειο.. κυκλοφορει και σε βιντεο με τα παπαδαρια να γινονται εξαλλοι!!! χοχοχοχοχοχο :D

Pappas10

Όσο τα βάζετε με την αστυνομία (βαράτε δηλαδή το σαμάρι) και δεν κάνετε κάνα σοβαρό ντου σε κάνα κωλοχανείο τύπου βουλή, υπουργείο κλπ (τον γάιδαρο δηλαδή) αυτά θα γίνονται.

Ή όλα μπάχαλο ή καθήστε να τους βλέπετε. "Μισές" αντιδράσεις και επαναστάσεις ρακένδυτε αδελφέ ουδέποτε πέτυχαν. Το μόνο που καταφέρνετε είναι να δαιμονοποιήστε με καψίματα σημαίας και το κάψιμο του φυλακίου του φρουρού του άγνωστου στρατιώτη.

Πρώτα φάτε τους προβοκάτορες, μετά κοιτάξτε να καταλάβετε πως περιθωριοποιήστε και μετά κοιτάμε το μαχαίρι και το καρπούζι.

Δεν το παίζω καθοδηγητής, μακριά από εμένα αυτός ο τίτλος, αλλά έχω βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Rakendytos

Οι στοχοι μας δεν ειναι αυτοι αγαπητε..
Διαβασε καμια προκηρυξη..
Για αλλη μια φορα εστιαζεις αλλου.. Οι μπατσοι δεν χτυπησαν τους αναρχικους χτυπησαν το φοιτητικο κινημα..
Αυτος ηταν και ειναι ο στοχος τους.. Εγω δεν θα κατσω να ασχοληθω μαζι τους. Νικη ειναι οχι να καψουμε την βουλη αλλα να παραιτηθουν οι υπουργοι..
Κια οι δυο.. αυτο για αρχη..
Εχουμε ηδη μια νικη την αποχωρηση του Πασοκ..

Pappas10

Καλά κράσα Ρακ....

Σαν τις νίκες του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ. Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω προκυρήξεις... γι' αυτό ακριβώς και λέω ό,τι λέω. Οι στόχοι σας είναι άστοχοι. Λες και αν παραιτηθεί το εκτελεστικό και αναλώσιμο όργανο ονόματι "υπουργός" θα είναι νίκη.

Ας' το ρε φίλε. Βαριέμαι να το συζητάω φορουμιακά ειλικρινά. Κανόνισε κανένα κρασί και τα λέμε.

Με εκτίμηση,

Παππάς10.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Rakendytos

Ολα με αγωνες γινονται αδελφε..
Ελα το βραδυ στην συναυλια...θα χουμε αποθεματα  8)

SoFiA24

Στην πορεία εγώ δεν ήμουν . Οχι γιατί δε μ ενδιαφέρει το θέμα αλλά γιατί λόγοι βιοποριστικοί μ εμπόδισαν. Η επίθεση ήταν πρωτοφανής ακόμα και για μένα που είδα τα πράγματα από ρεπορτάζ. Καλώς η κακώς (καλώς για μένα) διαδήλωσαν γύρω στους 35.000 φοιτητές. Αυτό σημαίνει οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει μ αυτό που πάνε να εφαρμόσουν.

Κατ εμέ τα επεισόδια δεν τα έκαναν οι φοιτητές αλλά οι συνήθεις "γνωστοί-άγνωστοι" , που όπως και να χει κάθε φορά τη γλιτώνουν. Έχω πάει σε πορείες και ουδέποτε φοιτητές προκάλεσαν τέτοιου είδους πράγματα. Απ 'όσο μπορώ να γνωρίζω εκ των έσω η πορεία των φοιτητών είχε περιφρούρηση η οποία διασπάστηκε από χημικά, φωτοβολίδες λάμψης κ.ο.κ.

Δεν είμαι υπέρ της αναρχιας αλλά ούτε και υπέρ της ωμής και ανεξέλεγκτης βίας απ 'όπου και αν προέρχεται αυτή.

Παραθέτω τα εξής (πρόκειται για μαρτυρίες φοιτητών που πήγαν στην πορεία)  από φοιτητικό φόρουμ στο οποίο τυχαίνει να μπαίνω λόγω της ενασχόλησης μου με το μεταπτυχιακό:

"Έλεος και με τα μπάχαλα και με τους μπάτσους ρε γμτ!!!!!

Μια ειρηνική διαδήλωση θέλουμε να κάνουμε μπροστά στη Βουλή... Ούτε τους μπάτσους θέλουμε να βαρέσουμε (όσο προκλητική κι αν είναι η παρουσία τους) ούτε τίποτα.

Δηλαδή είναι εξωφρενικό, να κατεβαίνουμε να διαδηλώσουμε και να φοβόμαστε μην μας ανοίξει το κεφάλι καμιά πέτρα ή κανένα ανάποδο κλοπ και ξυπνήσουμε στη ΓΑΔΑ"

"twra arxizw kai synerxomai apo ta dakrygona...auto pou itan simera itan apla baxalo.."

"Ενώ όλα ήταν μια χαρά αρχίζουν τα δακρυγόνα ΑΒΕΡΤΑ.. να μη μείνουμε και παραπονεμένοι δλδ.... στο πλάϊ πέτρες, πίσω η πορεία, να μην μπορείς να φύγεις με τίποτα! Οπότε μόνο μπροστά... περνάνε τα πρώτα παιδιά, ξανά δακρυγόνα.... παιδιά να ποδοπατούνται καθώς τρέχουν προς τα πίσω... αλλά και πάλι μόνο μπροστά να μπορείς να πας.... σταματάνε για λίγο τα δακρυγόνα κι έρχεται κι η σειρά μας...... ψιλοτρέχουμε να μην πέσουμε και σε άλλο σταμάτημα της πορείας και είμαστε ακριβώς δίπλα από το Μ.Βρετάνια, αρχές Πανεπιστημίου. Και αρχίζουν να πετάνε πέτρες στο Μ.Βρετάνια και απέναντι (νομίζω πως είναι μια τράπεζα) και να γκρεμίζεται το σύμπαν! Κλείνουν τα ματ ξανά την πορεία από πίσω μας με ένα κάρο δακρυγόνα και μπροστά το ίδιο... Οπότε είμαστε στο κέντρο και δεν μπορούμε να φύγουμε..... και μπάινουν τα ματ σ' αυτό το μικρό κομμάτι και αρχίζουν να δέρνουν όποιον βρουν (και όχι τους κουκουλοφόρους όπως θα βιαστούν κάποιοι να πουν.....) και να τους συλλαμβάνουν! Ο πανικός ο ίδιος! Να μην μπορείς να αναπνεύσεις με τίποτα! Στριμώχνονται όλα τα παιδιά στο πεζοδρόμιο που ήταν τόσο δα, άλλος να λιποθυμάει από τη μία άλλος να τρώει ξύλο από την άλλη (και όχι πάντα "δικαιολογημένα"), να ανοίγουν μύτες από τα υπερβολικά δακρυγόνα... Να λες "ήρθε το τέλος μου" κατάσταση, γιατί τα πράγματα ήταν επιεικώς ασφυκτικά! Και όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ άρχισαν να ανοίγουν λίγο από τα πλάγια και αρχίσαμε να φεύγουμε μερικοί προς Πανεπιστήμιο, άλλοι πίσω στο σύνταγμα, βλέπω έναν ματατζή να σταματάει το ξύλο και βλέποντας μας να τρέχουμε να σωθούμε (κυριολεκτικά) να μας κάνει κ***δάχτυλο, τύπου "σας γα****με"...."

"Εφαγα της χρονιάς μου εκει μέσα... Εκανα το "λάθος" και έσκυψα να σηκώσω μια κοπελιά που είχε πέσει και την ποδοπατούσανε... Ε, εκεί το τέλος. Τρώγαμε ψεκασμούς και ακούγονταν απο παντού! δακρυγόνα, κλωτσιές.... Βούτηξα την κοπέλα και ρίξαμε κάτι σάλτους άλλο πράμα. Ενα παλικάρι όμως σκόνταψε στο διάζωμα έπεσε και έπεσαν και αυτοί που βλέπετε στο βίντεο γαιτανάκι. Τους βουτήξανε λοιπόν, και στοιχιματίζω ότι καμια 20αριά κεφάλια πρέπει να άνοιξαν..."

Θα μπορούσα να παραθέτω μαρτυρίες μέχρι αύριο...
Η κατάσταση είναι τραγική...

Rakendytos

τρομαξα για την ζωη μου.. οσο δεν εχω τρομαξει ποτε!
Οι αλητες πηγαν να μας σκοτωσουν στο μνημειο μπροστα..
Τελος παντων σημερα εχει μια πολυ καλη συναυλια στο κεντρο στις 7..
οσοι πιστοι προσελθετε  :wink:

Rakendytos

Παράθεση από: "Pappas10". Και να είσαι σίγουρος ότι διαβάζω προκυρήξεις...
Παππάς10.

..σιγα μη διαβαζεις  :D

seagull

Παράθεση από: "Rakendytos"τρομαξα για την ζωη μου.. οσο δεν εχω τρομαξει ποτε!
Οι αλητες πηγαν να μας σκοτωσουν στο μνημειο μπροστα..
Τελος παντων σημερα εχει μια πολυ καλη συναυλια στο κεντρο στις 7..
οσοι πιστοι προσελθετε  :wink:

Ρακ εχω μπερδευτει
Πιστή δεν ξερω αν ειμαι ο γλαρος ουτε αν εχω γνωσεις αλλα μπερδευτηκα
Καταρχην με το θεμα του πρωτου ποστ ..ενημερωτικα Το ειχα διαβασει σε καποια εφημεριδα και ετυχε να το δω στις ειδησεις και γω την επομενη μερα..κατι  δε μου κολουσε ...χωρις να ξερω πολυ περισσοτερα η Προμηθεα (θα μπορουσες να πειςς πως ειναι και απλα ελληνικο όνομα ) διαβασα προσφατα οτι μεγαλωσε σε οικογενεια Ελληνων Εθνικων ;) ..δν χρειαζεται να ξερεις πολυ περισσοτερα για κριτικη σκεψη
Με ολο το σεβασμο ..μαζι σου σε διαδηλωση δεν θα πηγαινα , σε συναυλια δξ :D ..και να σου πω γιατι, διαβαζοντας προηγουμενα δικα σου ποστ και αναφερομενοι στη παιδεια, που ειναι απο τα πιο μεγαλα ζητηματα αν οχι το μεγαλυτερο
Αν ξεπατωσουμε συνορα ..το Μνημειο του Αγνωστου Στρατιωτη που δεν γινεται εδω αναφορα :(  ...την εκκλησια καπου ειχες γραψει..με ποια κατευθυνση θα καλλιεργησουμε τον ανθρωπισμο ..το παρον και το μελλον
..αγωνιζομαι για να διεκδικησω το δικιο , τη βελτιωση μια ς κοινοτητας που με νοιαζει..οταν δεν πιστευω στα συνορα?-..τα μνημεια και η ιστορια δεν ειναι οτι απομενει για να επιβιωσει μια χωρα στην παγκοσμιοποιηση?
Με ποια δημοκρατια διαδηλωνουμε..για να βελτιωθουν τα πραγματα της κοινωνιας μας αφου καταργουμε συνορα και Ελλαδα Και μενα με νοιαζει κυριως το παρον και το μελλον αλλα με ενοχλει να βλεπω πολιτικη ..γκριζα συνορα..και εικονες που μας κανουν ρεζιλι εδω και καιρο τωρα Το να μην νοιωθει καποιος Ελληνας δικαιωμα του ειναι αλλα γιατι διαδηλωνει αφου?
Η Ιστορια ειναι γνωσεις και δεν εχει κανενας το δικαιωμα να κανει προπαγαντα σε αυτη..Για ποια παιδεια διαδηλωνουμε τελικα ?
Δεν θα ηθελα να στερησω γνωσεις στα οπαιδια μου ...αμφιβαλω κατα ποσο θα διδαχτουν σε σημαντικα ζητηματα απο το εκπαιδευτικο συστημα η την τηλεοραση ..να μαθουν να σεβονται ολες τις αποψεις..να προσφερουν σε συνανθρωπους τους που το εχουν αναγκη και να αναπτυξουν κριτικη σκεψη ωστε να αποφασιζουν μονοι τους ..και χωρις καθοδηγητη
Για ποια παιδεια να διαδηλωσουμε ρακ..ελεος
Αλητες ..μου αρεσει γενικα η λεξη αλλα τα ματ μονο?  Αν ανεβαινε στο βημα καποιος αριστερος θα μιλουσε διαφορετικα ..καποιος δεξιος αναλογα..καποιος αρχιεπισκοπος επισης ..το θεμα ειναι αν επρεπε να γραψουν ενα βιβλιο ιστοριας απο κοινου αμφιβαλω αν θα γραφοταν ποτε, ποσο της παιδειας..

apol

ολες οι αποψεις σεβαστες και καλοδεχουμενες εφοσον δεν προσπαθουμε να τις επιβαλλουμε ντε και καλα ως την μοναδικη αληθεια.....τους <<αρχοντες >> που εχουμε ειναι γιατι αυτους αξιζουμε και για την κοινωνια που φτιαξαμε εχουμε ολοι μεγαλη ευθυνη μη κυτας που μας βολευει την ευθυνη αυτη να την μετατοπιζουμε....εμεις τι κανουμε καθημερινα ? τον ψοφιο κοριο?ευλογαμε τα γενεια μας ?συνθηκολογουμε πριν πεσει η πρωτη ντουφεκια?
τωρα αυτη η ιστορια με την παιδεια ,τις διαδηλωσεις και τη σταση της ΕΛΑΣ παλι συμφωνα με την βολη του την ερμηνευει ο καθενας,συμφωνα με τα πολιτικα , οικονομικα αλλα και φθηνα προσωπικα συμφεροντα του..
κομματα,συντεχνιες,σκοπιμοτητες και πολλες πολλες μικροτητες ολα στη πλατη  του απλου πολιτη που τελικα ειναι και θυμα και θυτης...
εγω πιστευω οτι η λυση περναει πρωτα απο μεσα μας οσο δεν το φτιαχνουμε αυτο δε περιμενω πολλα πραγματα.....

432 Επισκέπτες, 1 Χρήστης