Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 1
  • Guests: 517
  • Total: 518
  • Leon

Ζωή offline

Ξεκίνησε από kapoia_za, Μάρτιος 17, 2007, 06:31:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kapoia_za

Πεκίνο
Ένα κέντρο απεξάρτησης που δημιουργήθηκε στην Κίνα συνδυάζει την ψυχοθεραπεία με
την πειθαρχία και τις ασκήσεις στρατιωτικής νοοτροπίας για να θεραπεύσει το νεανικό
εθισμό στο Διαδίκτυο.

Το Κέντρο Καταπολέμησης Εθισμού στο Διαδίκτυο λειτουργεί από το 2004 στην επαρχία
Νταζίνγκ, αναφέρει το Reuters. Μέχρι σήμερα έχει δεχθεί 1.500 ασθενείς, από τους οποίους
το 70% απεξαρτήθηκε.

Η κινεζική κυβέρνηση θεωρεί ότι το Διαδίκτυο μπορεί να είναι επιζήμιο για τη νεολαία και
λογοκρίνει αυστηρά το διαθέσιμο περιεχόμενο. Θορυβημένη από τα υψηλά ποσοστά
εφηβικής εγκληματικότητας και ορισμένα περιστατικά θανάτου που σχετίζονταν με το
Διαδίκτυο, το Πεκίνο πρόσφατα απαγόρευσε το άνοιγμα νέων Internet cafe και εξετάζει
την επιβολή περιορισμών στα βίαια βιντεοπαιχνίδια.

Το κέντρο του Νταζίνγκ, ένα από τα ελάχιστα ιδρύματα του είδους στην Κίνα, φιλοξενεί
κυρίως αγόρια 14 έως 19 ετών, τα οποία ξυπνούν από τις 6.15 π.μ. για πρωινή γυμναστική
και βηματισμό στο τσιμεντένιο δάπεδο.Όταν δεν βρίσκονται σε ατομική ή ομαδική
ψυχοθεραπεία, εκτελούν τις εντολές που δίνουν οι λοχίες της μονάδας.

«Πολλοί από τους εθισμένους στο Διαδίκτυο που έχουμε εδώ δεν νοιάζονταν για τα
συναισθήματα των άλλων :? . Η στρατιωτική εκπαίδευση τους επιτρέπει να νιώσουν πως
αποτελούν μέρος της ομάδας» σχολιάζει ο Ζου Λεϊτίνγκ, ψυχολόγος του κέντρου.

Το κόστος ανέρχεται στο δυσβάσταχτο ποσό των 10.000 γουάν (1.290 δολάρια :shock: ) το μήνα,
ωστόσο τα παιδιά άπορων οικογενειών φιλοξενούνται δωρεάν.

Η Κίνα είναι σήμερα δεύτερη χώρα σε αριθμό χρηστών μετά τις ΗΠΑ. Στο τέλος του 2006
υπήρχαν στην Κίνα 137 εκατ. χρήστες του Διαδικτύου, αριθμός αυξημένος κατά 23,4% σε
σχέση με έναν χρόνο νωρίτερα. Σύμφωνα με το κινεζικό Εθνικό Κέντρο Παίδων, από τους
χρήστες κάτω των 18 ετών, το 13% -περίπου 2,3 εκατ. παιδιά, είναι εθισμένο :!: .

Στις δυτικές χώρες δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ των επιστημόνων για το αν υπάρχει
πραγματικά εθισμός στο Διαδίκτυο, πώς ορίζεται, ή ποιο ποσοστό των χρηστών αφορά.
Έρευνα της Ιατρικής Σχολής του Στάνφορντ το 2006 έδειξε ότι ένας στους οκτώ ενήλικες
δύσκολα μπορεί να αποχωριστεί το Διαδίκτυο για αρκετές συνεχόμενες ημέρες. Δεν υπήρχε
πάντως σαφές συμπέρασμα για το κατά πόσον η κατάχρηση μπορεί να θεωρηθεί εθισμός.

Όσον αφορά τα αίτια του φαινομένου, ο Δρ Ζου Λεϊτίνγκ θεωρεί ότι φταίει η οικογένεια. «Η
κύρια αιτία είναι ότι οι γονείς έχουν υπερβολικές απαιτήσεις από τα παιδιά τους. [...]
Δραπετεύουν στον εικονικό κόσμο επιζητώντας επιτεύγματα, σημασία και ικανοποίηση, ή το
αίσθημα ότι ανήκουν κάπου».

Enia

ο μι γκοντ! νομίζω πως ανήκω στην παρέα του α33... είμαι μια εξαρτημένη!  :shock:





(απορία... πως παιδιά άπορων οικογενειών έχουν τέτοια πρόσβαση στο ίντερνετ ώστε να εξαρτηθούν κιόλας!?)  :roll:

black_velvet



lol... κι εγώ μαζί σου Enia!

Κι όσο περισσότερο σας γνωρίζω κι από κοντά... τόσο περισσότερο "εξαρτώμαι" κι από δω! ;-)

Φιλάκια,
Κ.

κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

radio lover

Εγω παλι δεν καταλαβαινω τι θα πει εθισμος....
Το ιδιο επαθε και ο φαρμακοποιος μου προχτες οταν ειχα ιωση και πηγα και του ζητησα την τελευταια εκδοση McAffe σε αναβραζοντα....

Γιατι μου εδωσε Valium.....???

joking



απλό βρε Ραδιοεραστή!!

τα αναβράζοντα ΜακΑφι έχουν αποσυρθεί από τα φαρμακεία εδώ και
1 χρόνο ... δεν είχες δει τι έβγαλε στην εκπομπή του ο Εισαγγελάτος???


αντικαταστάθηκαν από τα αναβράζοντα σε Κασπέρσκυ και ΦιΣεκιούρ!!!


(υπερβολικό πάντως τον βρίσκω τον φαρμακοποιό σου!! άκου Βάλιουμ!!
μήπως να τον αλλάξεις???)



 ]

Enia


517 Επισκέπτες, 1 Χρήστης