Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 887
  • Total: 887

ΜΑΝΤΟΥΜΠΑΛΑ

Ξεκίνησε από sevenseas, Μάρτιος 31, 2007, 02:39:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sevenseas

[size=18]παραθετω το εξης ασμα[/size]

Μαντουμπάλα, αγάπη γλυκιά μου
καρτερώ να 'ρθεις πάλι κοντά μου
Από τότε που σ' έχασα λιώνω
Τ' όνομά σου φωνάζω με πόνο
Μαντουμπά-λα, Μαντουμπά-λα

Με μάτια κλαμένα στους δρόμους γυρνώ
Μια χαμένη αγάπη ζητάω να βρω
Μια χαμένη αγάπη ζητάω να βρω

Να σε δω κι ας πεθάνω, καλή μου
Αυτό μόνο ζητάει η ψυχή μου
Από τότε που σ' έχασα λιώνω
Τ' όνομά σου φωνάζω με πόνο
Μαντουμπάλα, Μαντουμπάλα

Με μάτια κλαμένα στους δρόμους γυρνώ
Μια χαμένη αγάπη ζητάω να βρω


και θετω το εξης ερωτημα
τι ειναι για σας η Μαντουμπαλα?
τι σημαινει?
ποια επιδραση ειχε στην ζωή σας , στην κυλτουρα σας?

Enia

μα τίποτα όμως!!!  :roll:

sevenseas

Η Μαντουμπάλα, η Ζιγκουάλα, η Μαγκάλα, Μισιρλού η Λεϊλά...

ονοματα φαντασιακα της λαϊκής ποιησης

το -αλα παραπεμπει σε γυναικα, που χαρακτηριζεται απο το κενο μερος της κορμου του δενδρου

οσο μεγαλυτερο το κενο τοσο πιο τραγουδισμενη η συγκεκριμενη κυρία

το αρχικο συνθετικο Μαντουμπ παραπεμπει παλι σε γυναικες αφρικανικής φυλης μετερχομενες την μαγεία ως μεσο γητευσεως των ανδρων της φυλης

και να εχουμε ενα ακρηκτικο μειγμα

κουφαλα μαγισσα

sevenseas

Κάποτε η Ινδία κατέκτησε τους Έλληνες. Αυτή η κατάκτηση ήταν φαντασμαγορική, γεμάτη χρώματα, μουσικές και τραγούδια. Συνέβη στις αρχές της δεκαετίας του '50 με μία ταινία. Είχε τίτλο "Μαγκάλα, το ρόδον των Ινδιών" (Aan). Η παγκόσμια επιτυχία αυτής της ταινίας αποτέλεσε την αφορμή να ξεκινήσει μία ευρεία εισαγωγή ταινιών από την Ινδία στην Ελλάδα. Μία ανταλλαγή που κράτησε κάπου 15 χρόνια, με τη μεγαλύτερη συχνότητα μεταξύ των ετών 1958-1962. Εκατό και πλέον ταινίες προβλήθηκαν στην Ελλάδα, όχι πάντα οι καλύτερες, με θέματα κοινωνικά, ερω­τικά, ιστορικά ή μυθολογικά. Χαρακτηρίζονταν από έντονο μελοδραματισμό και εκείνο που τις έκανε ιδιαίτερα αρεστές ήταν τα άφθονα τραγούδια που περιείχαν. Τα τραγούδια στις ινδικές ταινίες δεν ερμηνευόταν από τους ίδιους τους ηθοποιούς όπως πιστευόταν, αλλά από διάσημους playback τραγουδιστές. Κορυφαίες ανάμεσα στις γυναίκες τραγουδίστριες υπήρξαν η Lata και η Shamshad Διασημότεροι μεταξύ των ανδρών ήταν ο και ο Mukesh. Οι συνθέτες που μονοπώλησαν τη μουσική επένδυση των ινδικών ταινιών ήταν ο Naushad και οι Shankar - Jaikishan.
Φωτεινά παραδείγματα εκείνων των ινδικών λαϊκών μιούζικαλ και με τεράστια εμπορική επιτυχία, υπήρξαν "Ο αλήτης της Βομβάης" (Awaara) και η θρυλική "Γη ποτισμένη με ιδρώτα" (Mother India). Χείμαρροι δακρύων χύθηκαν την εποχή εκείνη για τις πρωταγωνίστριες Ναργκίς και Μαντουμπάλα. Η επιτυχία των ινδικών έργων, είχε σαν αποτέλεσμα να επισκεφθούν την Ελλάδα διάσημες Ινδές ηθοποιοί, όπως η Ναργκίς και η
Νούταν.
Εκείνο που άρεσε στους Έλληνες θεατές περισσότερο στις ινδικές ταινίες, ήταν τα τραγούδια τους. Αυτό κέντρισε το επιχει­ρηματικό δαιμόνιο ορισμένων ελλήνων λαϊκών συνθετών που διασκεύασαν ή αντέγραψαν ινδικά τραγούδια, και με ελληνικούς στίχους τα παρουσίασαν ως δικά τους δημιουρ­γήματα. Με αυτόν τον τρόπο η εισβολή της Ινδίας και στην ελληνική μουσική ήταν αναπόφευκτη. Παραδόξως εκείνα τα τραγούδια που στο σύνολο της ελληνικής δισκογραφίας των δεκαετιών 1950-1960 αποτελούν μικρό ποσοστό, έμειναν παρ' όλα αυτά διαχρονικά, θα λέγαμε ίσως και κλασσικά. Αποτελούν πλέον αντιπροσωπευτικά "ελλη­νικά" λαϊκά τραγούδια εκείνης της περιόδου.
Γνωστότερα παραδείγματα: "Αυτή η νύχτα μένει", "Καρδιά μου καημένη", "Όσο αξίζεις εσύ" κ.ά. Το όνομα της διάσημης Ινδής ηθοποιού Μαντουμπάλα έγινε θρύλος στην Ελλάδα με τις μεγάλες επιτυχίες του Στέλιου Καζαντζίδη: "Μαντουμπάλα" και "Αράπικα κορμιά".
Όμως σύντομα αυτές οι διασκευές ή αντιγραφές έγιναν αντιληπτές και τα τραγούδια εκείνα κατακεραυνώθηκαν μέσω του Τύπου με χαρακτηρισμούς όπως: Ινδοπρεπή, Ινδιάνικα, Ινδο-γυφτοειδή κατασκευάσματα κλπ. Έτσι τα ινδικά τραγούδια και η μόδα τους έληξαν άδοξα.

tristana

Η μόνη σχέση με την Μαντουβάλα είναι η εξής: Αυτό το νικ έχει μια απίστευτη γυναίκα με αστείρευτο χιούμορ. Ως άσμα πάλι... νιέντε.

sevenseas

σε καιρους χαλεπους κι επικνδυνους


η ΜΑΝΤΟΥΜΠΑΛΑ

μπορει να να σημαινει την εξεγερση των λαων της Ασιας και της Αφρικής

να
ενα καλά κρυμμενο επαναστατικο συνθημα


εμ τι νομιζατε?

tristana

Τώρα που το λες... 'Οπως και νά 'ναι, η Μαντουβάλα είναι λατρεμένη.

sevenseas

την κυρια
την Μαντουβαλα εννοω δεν την γνωριζω
διαλανθανει της προσοχής μου
οσον αφορα την Μαντουμπαλα
δεν ειχα την τιμη
αλλα στα ονειρα μυο φανταζει
ως μια ευτρφής, πλην ποθητή  στην μαζα των λαικων ανδρων

plus

Παράθεση από: "sevenseas"την κυρια
την Μαντουβαλα εννοω δεν την γνωριζω
διαλανθανει της προσοχής μου
οσον αφορα την Μαντουμπαλα
δεν ειχα την τιμη
αλλα στα ονειρα μυο φανταζει
ως μια ευτρφής, πλην ποθητή  στην μαζα των λαικων ανδρων

Re sy seven.....,
ayta ta grafeis prin h meta thn agwgh????

Etsi ekshgeitai....antras poy empneetai apo thn Mantoympala.......(aporw gia pio logo aporw akoma....)

Rwta mas gia to hrwiko "sex" ths Kokkinoy, h to "an pas me allh 8a soy spasw to kefali' ths Zhna.... na soy poyme ti epirroh eixe sth koyltoyra mas.... :D

sevenseas

τς τς τς

που θελεις και το σεξ της Κοκκινου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


αληθεια του σεξ του γλυκουλη σου ............................. τ γινεται?
χαχαχαχαχαχαχαχαχα

λες να πηγαινει με αλλην και να του σπασεις το κεφαλι?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Pappas10

Βασικά δεν γουστάρω και πολύ Καζαντζίδη για το γνωστό ρεπερτόριο του. Η φωνή του είναι όντως φοβερή.

Προσωπικά μάλον προς κουτρουβάλα παρά Μαντουβάλα κινούμαι....
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

sevenseas

[size=18]Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΓΥΦΤΙΑΣ[/size]

[size=24]σημερα
ημερα του Πασχα
ολη η ελληνικη λεβεντομαγκοκιτσια

αναδειχθηκε στα καναλια της τηλεορασης


κοκκινο σανδαλι με τακουνι 12ποντο (πουσαι ρε Τιτικα να καμαρωσεις)
ξασμενο ξανθο μαλλι απο την Κιτσα , πλατεια Εσταυρωμενου


και το δηθεν δημοτικο τραγουδι
ενιοτε και νεοαδουσες δεσποινιδες, τσιγτετελιαζομενες και με ασματα των
Βασ.Σασιλειαδη, Μππ. Μπακαλη και λοιπων συνθετων με παραπλησια ευγενη ονοματα

με ψηγματα του δελφιναριου του 1960 του μεγαλου μουσουργου  (sic)Μικη, νεου εκλεκτου του Χριστδουλα


ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
και σας πειραζει η Ματντυμπαλα
η αθωα κορασις
εξ Ινδιας
που θυσιασθηκε κι εγινε τραγουδι
αντι να καταληξει στα πορνεια της Βομβαης

αιδως Αργειοι,Τριπολιτσιωτες,Τρικαλοκαρδιτσα[/size]

Jezebell

Εμενα βασικα δεν με πειραζει η Μαντουμπαλα η οπως αλλιως τα τεραστια γραμματα με πειραζουν :P

sevenseas

κοριτσι μου
οτι και να λες
σαφεστατα το ΜΓΕΘΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ

sevenseas

και μετα απο τα πανηγύρια της Αναστασεως

τι μου ήλθε στο διεστραμμενο μου μυαλο?
επηηρεασμενο από τα τσιφτετετελια, τα τσαμικα , τα κοντοσβουβλια και τον φοβερο επι του βηματος λογο του Χτιστοδουλα υπερ Μικη?

ολες οι ηρωιδες της ελληνικής ιστοριας


Σπφω, Μπουμπουλινα . Γαβριελλα Οουσακοβα, Μπεζεντακου . Μαντουμπαλα, Μαντω Μαυρογενους


[size=18]ολε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size]

887 Επισκέπτες, 0 Χρήστες