Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 706
  • Total: 706

Δεν θα γινεις και εσυ μανα? τοτε θα με καταλαβεις...

Ξεκίνησε από lucretia, Αυγούστου 12, 2007, 09:57:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lucretia

Συγχωρεστε με για το αν το κειμενο μου ειναι ασυντακτο, η με λαθη, αλλα αφου περασα μια εβδομαδα με τους δικους μου, χωρις να κανω ενα καυγα για να εκτονωθω, δικαιολογουμαι.
Δεν ξερω αν ειναι πανελληνιο ή παγκοσμο φαινομενο, ή απλα σε μενα εχει τυχει η μανα-φαινομενο. Μια εβδομαδα μαζι της ειναι αρκετη να με φερει στα προθυρα καταθλιψης, νευρικης κρισης, ή ακομη και να βουτηξω  ενα μαχαιρι κ να παρω αμπαριζα οτι κινειται.
Ενα μονο σας λεω. Ειμαι 35 χρονων και ανυπαντρη. Εχει  ξεπερασει εδω και πεντε χρονια την φαση που με επρηζε "παντρεψου" και "αντε να κανεις και κανενα παιδι". Οοοοοχι, τωρα εχει πειστει πλεον οτι εχω χασει καθε ελπιδα να παντρευτω, οτι  εχω σκαρφαλωσει στο πιο ψηλο ραφι του ΙΚΕΑ και το μονο που κανει ειναι να κουναει ολο πικρα το κεφαλι καθε φορα που περναει απο μπροστα της μια γυναικα με μωρο στην αγκαλια ή στο καροτσι. Να φανταστειτε, οταν βρηκαν νεκρη απο μερες, στο διαμερισμα της εκεινη την συμπαθεστατη ηθοποιο που μου διαφευγει το ονομα της, μου ειπε "εμ , δεν ειχε παιδια, ουτε ειχε παντρευτει ποτε." Αρα, συμφωνα με την μανα μου, αν δεν εχεις παντρευτει μεχρι τα 35 σου και δεν εχεις κανει παιδια,  σε βρισκουν νεκρη οι γειτονες στο διαμερισμα με την τηλεοραση να παιζει. Μαλιστα.
Εννοειται οτι  οταν παντρευεται καμια φιλη ή κανενας γνωστος, δεν το ανακοινωνω. Ουτε για εγκυμοσυνες ή βαφτισια. Γιατι αν ακουσει για καμια φιλη μου οτι παντρευεται ή εναι εγκυος, περναει ολη τη μερα με εκεινο το υφος της οσιομαρτυρος "ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη, αλλα δεν σας λεω τιποτα, θα το ξεπερασω μονη μου και αυτο το βασανο". Εχουμε συζητησει απειρες ωρες γι αυτο το θεμα, τι με το καλο, τι με το ασχημο, αλλα η μανα μου ειναι πεπεισμενη οτι ο μονος λογος για τον οποιο δεν εχω παντρευτει μεχρι τωρα ειναι οτι το κανω επιτηδες να της κανω μαυρη τη ζωη  και να της παω κοντρα.
Ασε το αλλο, με τα κιλα μου. Παχυνα? Γιατι παχυνα? Αδυνατισα? Γιατι αδυνατισα? "Να πας σε ψυχολογο, δεν ειναι φυσιολογικο που εχεις παχυνει τελευταια" μου ειπε περσι. "Εγκεφαλικο θα παθω, δεν μπορω να σε βλεπω ετσι". Οταν αδυνατισα, της φανηκε οτι κατι εχω. "Να πας σε ενα ενδοκρινολογο, πολυ αδυνατισες".  Με βλεπει να τρωω ενα γιαουρτι, ενα γαμημενο γιαουρτι με 1% λιπαρα και γευση λεμονι. "Τι το θες και το τρως αυτο βραδυατικα? Αυτο ολο στην περιφερεια θα παει!". Αντιθετα, οταν με βλεπει να τρωω το μεσημεριανο μου, μου γεμιζει το πιατο με τηγανητες πατατες, ενω της εχω πει καμια 30 φορες οτι δεν θελω τηγανητες πατατες.

Φοραω καπρι παντελονι?  μου τονιζει την περιφερεια. Φοραω κρουαζε μπλουζακι? μου τονιζει το στηθος. Φοραω κοντο φορεμα? Ερχεται διπλα μου χωρις να της το ζητησω και αρχιζει να το τραβαει απο εδω, να το σηκωνει απο εκει για να στρωσει καλυτερα, ταυτοχρονα δε, κοβει και μια κλωστουλα που εξεχει. Μονο οι μαναδες τις βλεπουν αυτες τις κλωστουλες.
Επισης, στο πανεπιστημιο των μαμαδων τους δινουν και μαστερ εκτος απο διαιτολογιας και ενδοκρινολογιας,   και παθολογιας και χειρουργικης και γυναικολογιας, βεβαια, γιατι δυο παιδια εκανε, ξερει αυτη.  "Μην τα παιρνεις αυτα τα παυσιπονα, νερωνουν το αιμα". "και τι θες να κανω ρε μανα, να καθησω να υπομενω καρτερικα τον πονο?" "κανε ενα παιδι, και να δεις πως θα σταματησεις να πονας" Ειχε δεν ειχε, εκει το εφερε.
 "Μην τρως καλαμαρακια, εχουν χοληστερινη". "Δεν εχω χοληστερινη ρε μανα, σε αυτη την ηλικια". "Μπα, που το ξερεις,εκανες εξετασεις?"
...και το κορυφαιο, βεβαια, που εκει σηκωνω τα χερια ψηλα... "πλενεις καλα  τα χερια σου, με ολα αυτα τα αρρωστα ζωα που πιανεις? θα κολλησεις τιποτα και μετα δεν θα μπορεις να κανεις παιδια." Και δεν βρισκω το εμοτικον που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, ρε γμτ...

Και η μονιμη επωδος, σε ολους τους καυγαδες μας:
"Δεν θα γινεις και εσυ μανα καποτε? τοτε θα με καταλαβεις τι περναω".
Που αν την ακουσει κανεις αλλος, θα νομισει οτι περναει το μαρτυριο του Σισυφου, οτι την εχουμε βαλει να σπρωχνει ενα βραχο προς την κορυφη του βουνου ενα πραμα.

Τι στο καλο, μονο σε μενα ετυχε το λαχειο, ή ειναι ολες ετσι?

minoraki


skou70

an se kanei na niwseis kalytera (pou de to nomizw gia na eimai eilikrinhs) den exei shmasia to fylo kai otidipote allo sxetiko ... oles oi manes einai etsi ... h sxedon etsi tespa ... kai nomizw oti an den eixe to sygekrimeno logo na leei oti leei tha efeuriske me to tropo ths kapoion allon logo na leei panw katw ta idia pragmata me diaforetikh aformh ... ki as min isoun 35 kai anypantrh :D oute h ilikia paizei rolo oute i oikogeneiakh katastash ... apla isws na ginontai ta pragmata ligo pio strimokwla se mia katastash ektakths (dikhs tous panta) anagkhs

Athinoula

glikia mou lucretia...ego eimai to andi8eto apo sena..pandreftika poli mikri exo paidakia kai tora sta 27...polles fores mou leei i mama mou "ego pou sou kratao ta paidia...kai 8elo sindrofia klp klp" auto gia na sou po oti oi mamades mas den einai pote euxaristimenes...

otan egina manoula i mama mou mou elege sinexeis akne auto kane to allo les kai ego den ixera ..to 8ema einai na min dineis simasia kai na tis doseis na katalabeis oti to 8ema paidi adne exartatai mono apo sena alla kai apo ton sundrofo sou...to na oi manoules mas kanane paidia nees htan allios tote...

ego sto maieutirio otan piga na geniso sta 25 mou oloi me koitousan les kai hmoun oufo...sou lene toso mikri 8a emeine egkios kai thn pandrefike klp klp mega la8os pandreftika sta 23 mou giati etsi h8ela kai ekana thn mikri mou sta 25 mou giati pali etsi h8ela kai den vlepo ton logo n amin kno auto pou 8elo..

Min kourazese loipon kai eknevrizese xoris logo kalo einai na  peis sthn mama sou oti an xanamilisete gi auto to 8ema den 8a xanapas ekei afou sou kanei toso kako..xoris fones omos..oi mamades olon einai etsi..min nomizeis oti eisai i exeresi to vlepo apo thn adelfi mou pou polles fores mou leei se mena omos oxi se ekeinh oti mallon den 8a kanei paidia...den thn vlepo zesti sto 8em apaidion klp...

oi mamades mas aplos mas 8eoroun paidia...mwra kai dinoun simvoules kai piezoun les kai autes 8a ta megalosoun ..ala kai na voh8isoun 8a sou lene panda ego ta prosexo klp klp panda diladi 8a sou xtipane kati..

min dineis pia simasia...pes ths oti den 8eleis paidia..kai teliose..kai auth i piesei ton gonion einai toso anxotiki...apapapapap...ego pandos sto eipa ..kai paidia n akaneis olo kai kati allo 8a vrei na sou xtipaei sinexeia..oti den ta megaloneis sosta ti fagita einai auta pou trone ta mwra oti i soupa den ftiaxnete etsi alla opos tin ftiaxei ekeinh...

gi auto sou leo...min dineis simasia...aplos na frondisoume n amin ta kanoume emeis avrio me8aurio sta paidia mas...giati allios kaikame

lucretia

Σε μια συζητηση που ειχα με την ξαδερφη μου, κορη της αδερφης της μανας μου, μου ειπε οτι οι αυτες οι δυο (η μανα μου και η θεια μου) αρεσκονται στο να πρωταγωνιστουν σε αρχαια τραγωδια.  Ειναι οικογενειακο τους, εχουν το δραμα μεσα τους.

Κατι σαν να λεμε η Παξινου και η Συνοδινου ενα πραμα...

 :lol:

xariklaki

Παράθεση από: "lucretia"Και δεν βρισκω το εμοτικον που χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο, ρε γμτ...



 




 ...υγ...ποτε θα χαλαρωσεις επιτελους...?

Rakendytos

..τι να πουμε κι εμεις ρε κορες
Απο τα 33 και μετα εχω κανει 2 αρραβωνες για να μη μου βγει το ονομα..
Οι μισοι σαρανταριδες ειναι αδελφες..
Μεχρι κι η μανα μου με τσεκαρει..
κανει κατι αιφνιδιαστικες στο σπιτι..
Μη δουν μπακουρο..να μας τα ζαλισουν
..τα νευρα :twisted:



..και τα αλλα

Argiro

Αν σε παρηγορεί σου λέω πως δεν είσαι η μοναδική. Και μην περιμένεις να βελτιωθεί η κατάσταση, όσα χρόνια και αν περάσουν. Η δικιά μου είναι ακριβώς το ίδιο, με την μόνη διαφορά που δεν το έπαιζε οσιομάρτυρας, αφού όταν ξεκινούσε τέτοια κουβέντα τελειώνε με καβγάδες που ακούγονταν σε όλη την Πετρούπολη, εφόσον το κόλπο της αδιαφορίας δεν έπιανε με τη συγκεκριμένη μάνα. Όποτε αποφάσιζα να κάνω την αδιάφορη και να μη δίνω σημασία σε αυτά που λέει, άρχιζε τις κραυγές και τα ουρλιαχτά και έλεγε πως την έχω γραμμένη κανονικά και έτσι αναγκαζόμουν να μπω στη διαδικασία του καβγά. Το αποτέλεσμα ήταν να φεύγω από το σπίτι και να επιστρέφω μετά από μια βδομάδα.

Θα νόμιζε κανείς πως θα ησύχαζε εφόσον παντρεύτηκα και χώρισα, δεν ήμουν πια γεροντοκόρη αλλά... ζωντοχήρα. Όμως, όχι... δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Μόλις χώρισα, την επομένη άρχισε το ίδιο βιολί και δεν βελτιώθηκε ούτε τώρα που έχει αρχίσει και τα χάνει λόγω ηλικίας και δεν ακούει καλά και άλλα της λες και άλλα καταλαβαίνει. Το μόνο καλό είναι ότι δεν τσακωνόμαστε πια γιατί δεν έχει κουράγιο να φωνάξει. Θα σε συμβούλευα, αν θέλεις την ψυχική σου ηρεμία και εφόσον η δική σου δεν καβγαδίζει αλλά το παίζει οσιομάρτυρας, να κάνεις την αδιάφορη και ό,τι σου λέει να της λες "ναι, μαμά, δίκο έχεις" και να μην το συνεχίζεις το θέμα ούτε και πρόκειται να αλλάξει τίποτα με την κουβέντα.

tristana

Είναι μια παθιασμένη σχέση αυτή της μάνας με την κόρη.
Τουλάχιστον, η δική μου παραήταν. 'Εχασα τη μαμά μου πριν από τρία χρόνια πάμε στα τέσσερα και θα έδινα τα πάντα για να είναι εδώ και να έκανα άλλον έναν καυγά μαζί της.
'Ημουν το μοναχοπαίδι της και η λατρεία της φυσικά. Αυτό δεν την εμπόδιζε
στο να διαφωνεί στα πάντα -αλλά στα πάντα- μαζί μου.
'Ηταν πανέξυπνη και μεγάλη μάρκα και διαφωνούσε συμφωνώντας!!!
Δηλαδή άρχιζε ως εξής: "Σωστά. Δίκιο έχεις, αλλά..." και στο "Αλλά" έπεφτε ένα κήρυγμα εξωφρενικό με επιχειρήματα ΕΝΤΕΛΩΣ δικά της!
Εγώ το γύριζα μονίμως στην πλάκα κάτι που την έκανε έξαλλη, βεβαίως
και με μεγάλη και θιγμένη αξιοπρέπεια με κολλούσε στον τοίχο με την μόνιμη αποστροφή "Είσαι ανάγωγη!" και κατόπιν έκλεινε την πόρτα του δωματίου μου αποχωρούσε με ύφος 17 καρδιναλίων. 'Οταν κάποτε της είπα
"Εσύ μου έδωσες την αγωγή που έχω άρα... εσύ με έκανες ανάγωγη"
έγινε το σώσε χεχεχεχε Εγώ σπαρταρούσα στα γέλια και εκείνη είχε πάθει
ίσαμε δέκα εγκεφαλικά!!
Όσον αφορά το θέμα του γάμου... ήταν έντελώς αντίθετη από την δική σου,
Λουκρητία. Δεν ήθελε επ' ουδενί να παντρευτώ. Θεωρούσε τον γάμο ως κάτι παρωχημένο και ανάξιο λόγου για μια γυναίκα με μυαλό και προσόντα.
'Οταν της ανακοίνωσα σε ηλικία 19 ετών και στο μέσον του Πρώτου Έτους
ότι θα παντρευτώ είχαμε ένα κανονικό δράμα όπου με έκλαιγε ωσάν πεθαμένη όταν κατάλαβε ότι δεν θα υποχωρούσα.
Στην διαδρομή δε, προς την εκκλησία και εκείνη και ο πατέρας μου δεν έπαψαν να μου λένε "Αν άλλαξες γνώμη κάνουμε αμέσως μεταβολή" ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ Ακόμα γελάω όταν θυμάμαι το τραγικό της ύφος
και τον αποτροπιασμό με τον οποίο μου είπε: "Γι΄αυτό σε μεγάλωσα; Για να μαγειρεύεις και να κάνεις παιδιά σαν γυναικούλα της γειτονιάς;"
Μέχρι που πέθανε δεν μου το συγχώρησε που δεν σπούδαζα σε όλη μου τη ζωή, αλλά επέλεξα να πάρω μόνον ένα πτυχίο.
Την λάτρευα κι εγώ. Μου λείπει απίστευτα. Το γέλιο της, η ομορφιά της,
η παράνοιά της ακόμα-ακόμα, ο ραλίστας που δεν έκρυβε καθόλου μέσα της όταν οδηγούσε. Τα χάδια, τα φιλιά και η αγκαλιά της.
Και όπως είπα ακόμα και οι ομηρικοί καυγάδες μας που το έπαιζε υπεράνω
και λογική ενώ εγώ ήμουν η αντάρτισσα και η τρελάρα. 'Οχι ότι είχε άδικο.
Εκεί που με έβγαζε από τα ρούχα μου ήταν όταν είχε δίκιο -που πλάκα-πλάκα είχε τις περισσότερες φορές- και δεν μου το χτυπούσε ποτέ, αλλά
όποτε ερχόταν η συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα είχε ένα γατίσιο χαμόγελο που προσπαθούσε να το κρύψει ακριβώς επειδή απεχθανόταν
τις "μικροπρέπειες" όπως τις έλεγε.
Η δική της σχέση με τη γιαγιά μου πάλι ήταν εκείνη της απόλυτης υπακοής
εκ μέρους της μητέρας μου. Δεν είχε φέρει ποτέ αντίρρηση στη γιαγιά μου.
'Οπως και κανείς άλλος, άλλωστε, διότι η γιαγιά ήταν Ο άντρας του σπιτού! Μόνον εγώ την έκανα ό,τι ήθελα πράγμα που συμβαίνει σχεδόν με όλες
τις γιαγιάδες και τα εγγόνια.
Ως μοναχοπαίδι και η μαμά μου έτρεφε λατρεία γα τη μητέρα της
και δεν είχε διανοηθεί ποτέ να την αμφισβητήσει, να φερθεί "ανάγωγα"
ή να της υψώσει τη φωνή.
'Ισως γι' αυτό να την ξένιζαν τόσο οι δικές μου αντιρρήσεις και διαφωνίες.
Στο τέλος είχε γίνει το μωρό μου... η γλύκα μου.

black_velvet


Χμμμμ.... πώς να μην δυσκολεύεσαι να διαφωνήσεις μαζί μου τρις;
Την ίδια παίδευση - εκπαίδευση είχαμε!

Κι η δικιά μου μάνα ξεκινούσε πάντα με το "σωστά, δίκιο έχεις αλλά...". Κι άρχιζε μετά τα δικά της. Μέχρι που ξύπνησα κι εγώ κι εκεί που τους έλεγα να με αφήσουν ήσυχη, έκανα στροφή 180 μοιρών και τους είπα]Μάνα είναι μόνο μία!!![/size]
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

lucretia

Απο οτι βλεπω και απο μενα, απο συζητησεις με φιλες μου σχετικα με τις μαναδες τους ή ακομη και με τις κορες τους, η σχεση μαμας-κορης θα ειναι μια σχεση παθους, με πολλη αγαπη αλλα και καυγαδες.
Γελασα παρα πολυ οταν μια ξαδερφη μου που εχει 3 παιδια, 1 κορη και δυο γιους, μου ελεγε για την κορη της, οτι ειναι μολις 3 χρονων και ήδη κοντραρεται μαζί της. "Γυναικα, παιδι μου" μου ελεγε η Σοφία " μπορεις να τα βγαλεις περα μαζί της? Ενω τα αγορια που υποτιθεται ειναι και πιο μεγαλα και πιο ζωηρα, τα κανω οτι θέλω. Την μικρή, με τιποτα". 'θυμασαι ρε" της λεω, "τι καυγαδες εριχνες με την μανα σου και ποσο σου εσπαγε τα νευρα?" "Θεε μου, αρχιζω να γινομαι η μανα μου!!!" μου λεει.

Ελληνιδες μανες... Βεβαια, μηπως ειναι καλυτερα και στα εξωτερικα που οταν κλεισουν τα 18 τους, τραβαει ο καθενας το δρομο του?

Ενω, η μανα μου, μου αδειασε την βαλιτσα και μου επλυνε και μου σιδερωσε ολα τα ρουχα που ειχα φερει απο τις διακοπες (χωρις να της το ζητησω, εννοειται). Τετοια κανουν και μας τουμπαρουν στο τελος...  :roll:

itasous

3 μέρες! ναι ναι ναι εκεί είναι το όριο...μετά την τρίτη μέρα ξεσπάνε οι καυγάδες...και δεν είναι να μαλώνεις με την μάνα μου, γιατί ο καυγάς κρατάει σαν γλέντι γύφτικο. Με τα γνωστά χιτάκια "Μεγάλωσες και μυαλλό δεν έβαλες", "Άλλοι στην ηλικία σου έχουν τρία παιδιά", "Πότε θα δούμε εμείς εγγόνια?", "Θα παντευτείς ποτέ εσύ?", και σε πιο βαρύ ζεϊμπέκικο "Ποιός θα μου το έλεγε εμένα..", "Τι μου'μέλε να πάθω η καψερή", και τα αγαπημένα της "Άδικά σε κουβαλούσα 9 μήνες", "Τι θα λέει ο κόσμος". Χιτάκια που όλες οι μάνες λίγο - πολύ τα σιγοτραγουδάνε. Παρόλα αυτά όμως είναι μάνες...

tristana

Ο Ιτ Μου έγραψε: "Παρόλα αυτά όμως είναι μάνες"

Δηλαδή; Τι εννοείς; Πρέπει να τους αφαιρεθεί ο τίτλος και η ιδιότητα;
ΧΕΧΧΕΕΧΧΕΕΧΕΧΧΕΧΕΧΧΕΧΕΧΕΧΕΧΧΕΧΧΕΕΧΧΕ

kassiope

Εγώ πάντως τόσα χρόνια ένα έμαθα:
"σε έναν καυγά με την μάνα σου (που δεν είναι σπάνιο φαινόμενο όπως πολύ ορθώς επεσήμαναν όλοι οι προλαλίσαντες) την αφήνεις πάντα να έχει την τελευταία κουβέντα! Διαφορετικά, οτιδήποτε πεις μετά από αυτό είναι η απαρχή ενός νέου καυγά"
Αλλά που θα μου πάει θα γίνω και γω μάνα και τότε ... Και πιστέψτε με έχω μαθητεύσει δίπλα στην καλύτερή :)

αφιερωμένο στην  μαμά μου

junkie

Εγώ αυτό το πρόβλημα δεν το χω με την μαμά μου αλλά με τον μπαμπά μου!!!
Για το μονο που δεν ασχολείτε είναι για τα κιλά.. Απλά νομίζω ότι είναι υπερπροστατευτικός...Με τη μαμά  μου δεν έχω τέτοια προβληματα λίγες φορές θα μου πει για τα κιλά και το φαγητό μόνο...  ]

706 Επισκέπτες, 0 Χρήστες