Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 250
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 231
  • Total: 231

Αγαπάτε τους Εχθρούς Υμών...

Ξεκίνησε από pixie, Οκτωβρίου 07, 2010, 10:22:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

black_velvet

[quote user="spellbound" post="343309"]Τωρα με τα λιγα που διαβασα το "υμων" ειναι των αλλων.
Κοινως αγαπω τους εχθρους των αλλων σωστα?

Οι απαντησεις που διαβασα δε μου βγαινουν ρε πιτσουνια μου!

Σμουτς, και δεν εχω κανει ντεκαπαζ προσφατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

Υμών = τους δικούς σας.
 :arrow: Αγαπάτε τους εχθρούς σας...

Σμουτς σπελλίνα!!  :grin:
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

jcdenton

[quote user="κώστας" post="342088"]Γάμησέ τα.[/quote]

Η τέλεια μορφή αγάπης. Προσφέρετε σε όλους απλόχερα (εχθρούς, αισθήματα, ξεπέτες), είναι απολαυστική και, το σημαντικότερο, συμβάλει στην αναπαραγωγή του είδους. Keep walking...
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

pixie

:mryellow:


Οι πιο πολλοί σκέφτονται πώς να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά όχι τον εαυτό τους...
Σχολιάζουν και κρίνουν τους άλλους, αλλά δεν ρίχνουν μια ματιά στον δικό τους καθρέφτη.

Kι απορούν, στη συνέχεια, γιατί δεν έχουν φίλους να μοιράζονται μια ισόθερμη σχέση.

Δεν σκέφτονται ότι, ερμηνεύοντας την αληθινή αγάπη, δεν επιτρέπεται να γίνονται κριτές!

Δεν λέγεται αγάπη όταν - υποκειμενικά πάντα - αποδέχεσαι ή επιδοκιμάζεις ό,τι σου φαίνεται καλό τιμωρώντας ή απορρίπτοντας ό,τι σου φαίνεται κακό...  ;-)


Αυτό που χρειάζεται δεν είναι επίκριση, είναι κατανόηση και μια μεγάλη αγκαλιά ακόμα και στα λάθη... κυρίως στα λάθη...

kuria

[quote user="spellbound" post="343309"]Τωρα με τα λιγα που διαβασα το "υμων" ειναι των αλλων.
Κοινως αγαπω τους εχθρους των αλλων σωστα?

Οι απαντησεις που διαβασα δε μου βγαινουν ρε πιτσουνια μου!

Σμουτς, και δεν εχω κανει ντεκαπαζ προσφατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

εσυ ασε τους εχθρους, τους φιλους και τους αλλους και αγαπα ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ!!!
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

kuria

[quote user="jcdenton" post="343318"][quote user="κώστας" post="342088"]Γάμησέ τα.[/quote]

Η τέλεια μορφή αγάπης. Προσφέρετε σε όλους απλόχερα (εχθρούς, αισθήματα, ξεπέτες), είναι απολαυστική και, το σημαντικότερο, συμβάλει στην αναπαραγωγή του είδους. Keep walking...[/quote]

και συ παψε να ψαχνεις για την τελεια μορφη αγαπης και βολεψου με την ημιτελη, που ειναι του χεριου σου...  :razz:  :lol:
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

larus audouinii

Σπελούκο  :grin:  :grin: και τα δικά μου φιλιά
Που μπορεί να μπλέξει ένας άνθρωπος μια μέρα ηλιόλουστη, χαρά θεού με κακές περέες;...τη γραμματική, τα θεολογικά ζητήματα  και βεβαίως με την αιώνα ζηλιάρα από επάνω  :lol:  :lol:

black_velvet

[quote user="larus audouinii" post="343327"]Σπελούκο  :grin:  :grin: και τα δικά μου φιλιά
Που μπορεί να μπλέξει ένας άνθρωπος μια μέρα ηλιόλουστη, χαρά θεού με κακές περέες;...τη γραμματική, τα θεολογικά ζητήματα  και βεβαίως με την

Σταθερές αξίες!!!  ;-)  :lol:  :lol:  :lol:
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

kuria

νυν και αει και εις τους αιωνας των αιωνων... ΑΜΗΝ!!!
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

spellbound

[quote user="kuria" post="343321"][quote user="spellbound" post="343309"]Τωρα με τα λιγα που διαβασα το "υμων" ειναι των αλλων.
Κοινως αγαπω τους εχθρους των αλλων σωστα?

Οι απαντησεις που διαβασα δε μου βγαινουν ρε πιτσουνια μου!

Σμουτς, και δεν εχω κανει ντεκαπαζ προσφατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

εσυ ασε τους εχθρους, τους φιλους και τους αλλους και αγαπα ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ!!![/quote]


Εσενα σε ΛΑΤΡΕΥΩ !!  ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!

Και προς ολους τους αλλους που απηντησαν στην εξαιρετικη μου απαντηση εχω να δηλωσω το εξης......
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΤΕΚΑΠΑΖ γιατι οντως ειπα μακακια - τελικα μια ντεκαπαζ το μηνα κανει καλο... σα τα λεξοτανιλ ενα πραγμα ]

black_velvet

[quote user="spellbound" post="343402"]...
Εσενα σε ΛΑΤΡΕΥΩ !!  ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!

Και προς ολους τους αλλους που απηντησαν στην εξαιρετικη μου απαντηση εχω να δηλωσω το εξης......
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΤΕΚΑΠΑΖ γιατι οντως ειπα μακακια - τελικα μια ντεκαπαζ το μηνα κανει καλο... σα τα λεξοτανιλ ενα πραγμα ][/quote]

Κι εμείς... we love spellina! ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!!


Κι ως προς την ερώτησή σου, ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλλέτω!
Κι ας γίνει μάθημα προς όλους τους υποψήφιους επίδοξους θεματοθέτες. Το ζητούμενο είναι όχι μόνο να ανταλάσσουμε απόψεις αλλά και να χαλαρώνουμε και να ξεκουραζόμαστε. Ας συμβάλλουμε, λοιπόν, όλοι όσο μπορούμε σε αυτό.  ;-)  :smile:
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

pixie

Στο συγκεκριμένο θέμα πάντως αγαπάμε... ανοίγουμε την αγκαλιά μας...  :grin:

Η αγάπη, λένε, κρύβει κάτι από την ουσία του θεού! Μας φωτίζει υπερφυσικά, μας κάνει να νιώθουμε θεοί...


Στέκομαι μπροστά στο ιγ’ κεφάλαιο της Α’ προς Κορινθίους επιστολής του Αποστόλου Παύλου περί αγάπης: ''Αυτός, που αγαπά, έχει μακροθυμία στις αδυναμίες του άλλου. Έχει και καλωσύνη. Δεν ζηλοφθονεί. Δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν ζητά το δικό του συμφέρον, δεν είναι ευερέθιστος, λησμονεί το κακό, που του έχουν κάνει. Λυπάται, όταν αδικήται ο πλησίον του, και χαίρεται μαζί του στη χαρά του. Έχει σε όλα ανεκτικότητα, εμπιστοσύνη, ελπίδα, υπομονή''.


Λέτε να κρύβουν κάποια ιδιαίτερη σοφία αυτά τα λόγια?

katinaki

έτσι μου 'ρχεται τώρα να πάω ν' "αγαπήσω" τους 300 θεομπαίχτες  :x

Michael_Design

[quote user="pixie" post="344029"]
Στέκομαι μπροστά στο ιγʼ κεφάλαιο της Αʼ προς Κορινθίους επιστολής του Αποστόλου Παύλου περί αγάπης: ''Αυτός, που αγαπά, έχει μακροθυμία στις αδυναμίες του άλλου. Έχει και καλωσύνη. Δεν ζηλοφθονεί. Δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν ζητά το δικό του συμφέρον, δεν είναι ευερέθιστος, λησμονεί το κακό, που του έχουν κάνει. Λυπάται, όταν αδικήται ο πλησίον του, και χαίρεται μαζί του στη χαρά του. Έχει σε όλα ανεκτικότητα, εμπιστοσύνη, ελπίδα, υπομονή''.


Λέτε να κρύβουν κάποια ιδιαίτερη σοφία αυτά τα λόγια?[/quote]Και όταν διάβασαν την επιστολή οι Κορίνθιοι είπαν όλοι μαζί με μια φωνή... "ααα τον καημενο τον Παύλο τι έπαθε..."

Κ' ύστερα επί μια βδομάδα χτυπιόνταν χάμου απ' τα γέλια...

pixie

Μιχάλη, ανεκδιήγητος...  :mryellow:   :mryellow:  :mryellow:


Πάντως ας μην το γελάμε, υπάρχουν φορές που ο καθένας από εμάς αισθάνεται έτσι άδολα και χαρισματικά προς τους άλλους... ;-)

Michael_Design

[quote user="pixie" post="344062"]
Πάντως ας μην το γελάμε, υπάρχουν φορές που ο καθένας από εμάς αισθάνεται έτσι άδολα και χαρισματικά προς τους άλλους... ;-)[/quote]
Όσο γι' αυτό ούτε λόγος να γίνετε Μάγια. Ειδικά εμείς οι Έλληνες, το 'χουμε αυτό... ;-)

231 Επισκέπτες, 0 Χρήστες