Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 763
  • Total: 763

Ντριγκι ντριγκι μανα μου....

Ξεκίνησε από broxopios, Ιανουαρίου 02, 2007, 02:59:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

isabella

:batman: τι να σου πω που σου εχω και αδυναμια... :lol:

heinrich

αφού δεν μπορώ να αντισταθώ. Τόσο καιρό δεν έγραφες και μου βγάζεις όλο το είναι μου...

τέλος πάντων, περί τσιφτετελιού χασάπικο...

isabella

Παράθεση από: "heinrich"αφού δεν μπορώ να αντισταθώ. Τόσο καιρό δεν έγραφες και μου βγάζεις όλο το είναι μου...

...

...διαλειμμα εκανα 8)  :idea:

broxopios

Παράθεση από: "Pappas10"Κι εσύ τι ζόρι τραβάς ακριβώς? Άμα δεν σ' αρέσει, το κουβαδάκι σου και σ' άλλη παραλία. Έχω βαρεθεί με την ψευτοκουλτούρα του αφορισμού αδελφέ. Έτσι είναι και αυτό γουστάρουν για τους λόγους που το γουστάρουν οι εν λόγω κυρίες και κύριοι.

Ένοιες όπως "γούστο" και "πολιτισμός" είναι αρκετά υποκειμενικές και στην τελική δεν είναι κανένας εξ' ορισμού πιό άξιος στο να τις κρίνει, πολύ δε περισσότερο να διακρίνει το έλλειμα τους στους άλλους.

Αισθητικά μπορεί να σε χαλάει το θέαμα και καλά κάνεις... αλλά αντί να ανάγεις σε μείζον πολιτιστικό ερώτημα, αιτία χιουμοριστικής αδιαθεσίας και απελπισίας, με όλο το σεβασμό προς το άτομο σου, καλύτερα σκέψου ότι υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πολιτιστικά ελλείματα που αξίζει να προκαλούν αυτές τις αντιδράσεις από τις τσιφτετελίζουσες πάνω σε μπάρες και τραπέζια.

Με εκτίμηση

Παππάς10.

Η κατανοηση των νοηματων, εστω κι αν δεν είναι το δυνατο σου σημειο, θα επρεπε να τυγχανει προσπαθεια από μερος σου.
Θα επρεπε να σταματησεις στην εννοια «σημαιολογια» ,να μην την αγνοησεις ως αγνωστη λεξη και να μην ασχοληθεις με ότι επιδερμικα σε ακουμπισε.  
Όταν  καποιος αναφερεται στη σημαιολογια του μπουζουξιδικου δεν εννοει τα τραγουδια, τους τραγουδιστες ή τον τροπο λικνισματος των συμμετεχοντων πανω ή κατω από την μπαρα.
Αναφερεται σε μια ιδεολογια τροπου ζωης που αντικατοπτριζεται στην καθημερινοτητα.
Μια καθημερινοτητα που προσδιοριζεται από τυπους που αλαλιαζουν για λιγη προσοχη, από τσαμπουκαδες για ψυλλου πηδημα, από φολες στα αδεσποτα, από εκτελεσεις γιατι ενοχληθηκαν τα γιδια,από ωχαδελφισμους, από μπουγαδονερα στους αποκατω, από σουλατσα κατσαριδων στα νοσοκομεια, από παιδια μπουκωμενα φαγια για να βγαλουν το σκασμο,από το κυνηγι του ευκολου κερδους,από τις μιζες, τα λαδωματα, τα πρωτα τραπεζια πιστα με κάθε κοστος,  από κοσμικα γκαλα, ριαλιτι σοου και καυγαδες στα μπαλκονια.
Από εθνικιστικες εξαρσεις. Από θαυματουργες εικονες που πανω τους στηριζεται η τυχη του εθνους.

Από πολύ σοβαροτερα πολιτιστικα  και πολιτισμικα ελλειματα που εχεις αντιληφθει ότι υπαρχουν  αλλα αποφευγεις να τα αφορισεις.
Πιθανόν προσπαθωντας να αποφυγεις την ταμπελα του ψευτοκουλτουριαρη ή γιατι εισαι κομιστης της αποψης «μια πιθαμη από τον κωλο μας κι όλα μελι γαλα».
Ωχαδελφισμος, παραδοση ή αναδυση των ευτελων πλευρων του εαυτου σου;
Ότι κι αν είναι όμως, ο ανθρωπος είναι καταδικασμενος πλεον όταν το τερας που βλεπει δεν τον τρομαζει.
Κι αυτό γιατι το βλεπει κάθε μερα στον καθρεφτη του.

Pappas10

Παράθεση από: "broxopios"[Η κατανοηση των νοηματων, εστω κι αν δεν είναι το δυνατο σου σημειο, θα επρεπε να τυγχανει προσπαθεια από μερος σου.
Θα επρεπε να σταματησεις στην εννοια «σημαιολογια» ,να μην την αγνοησεις ως αγνωστη λεξη και να μην ασχοληθεις με ότι επιδερμικα σε ακουμπισε.  
Όταν  καποιος αναφερεται στη σημαιολογια του μπουζουξιδικου δεν εννοει τα τραγουδια, τους τραγουδιστες ή τον τροπο λικνισματος των συμμετεχοντων πανω ή κατω από την μπαρα.
Αναφερεται σε μια ιδεολογια τροπου ζωης που αντικατοπτριζεται στην καθημερινοτητα.
Μια καθημερινοτητα που προσδιοριζεται από τυπους που αλαλιαζουν για λιγη προσοχη, από τσαμπουκαδες για ψυλλου πηδημα, από φολες στα αδεσποτα, από εκτελεσεις γιατι ενοχληθηκαν τα γιδια,από ωχαδελφισμους, από μπουγαδονερα στους αποκατω, από σουλατσα κατσαριδων στα νοσοκομεια, από παιδια μπουκωμενα φαγια για να βγαλουν το σκασμο,από το κυνηγι του ευκολου κερδους,από τις μιζες, τα λαδωματα, τα πρωτα τραπεζια πιστα με κάθε κοστος,  από κοσμικα γκαλα, ριαλιτι σοου και καυγαδες στα μπαλκονια.
Από εθνικιστικες εξαρσεις. Από θαυματουργες εικονες που πανω τους στηριζεται η τυχη του εθνους.

Από πολύ σοβαροτερα πολιτιστικα  και πολιτισμικα ελλειματα που εχεις αντιληφθει ότι υπαρχουν  αλλα αποφευγεις να τα αφορισεις.
Πιθανόν προσπαθωντας να αποφυγεις την ταμπελα του ψευτοκουλτουριαρη ή γιατι εισαι κομιστης της αποψης «μια πιθαμη από τον κωλο μας κι όλα μελι γαλα».
Ωχαδελφισμος, παραδοση ή αναδυση των ευτελων πλευρων του εαυτου σου;
Ότι κι αν είναι όμως, ο ανθρωπος είναι καταδικασμενος πλεον όταν το τερας που βλεπει δεν τον τρομαζει.
Κι αυτό γιατι το βλεπει κάθε μερα στον καθρεφτη του.

Κανονικά η απάντηση μου είναι εκ των ουκ άνευ.  Δεν έχω σκοπό ούτε να σε πατρονάρω (δεν νομίζω οτί μπορώ άλλωστε) ούτε να σου διδάξω πως να γράφεις (δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο) αλλά δεν νομίζω ότι κανένας συνέλαβε την προέκταση που δίνεις, χώρια το ότι η προέκταση που δίνεις είναι τόσο γενικευμένη όσο και υποκειμενική. Οπότε μάλλον δεν ήταν επιδερμικό το άγγιγμα του κειμένου σου αλλά αυτή καθεαυτή η θέση σου. Την οποία σπεύδεις τώρα να προεκτείνεις με αποτέλεσμα να πέφτεις σε ακόμα χειρότερες γενικεύσεις και αφορισμούς, κατά τη γνώμη μου. Με ποιά λογική δηλαδή αυτή είναι η "σημαιολογία" (μήπως "σημειολογία";;;) του μπουζουκτσίδικου; Δηλαδή ποιά μουσικοχορευτική κουλτούρα δεν έχει γεννήσει απατεώνες, ωχαδελφιστές, τσαμπουκάδες, εθνικιστές, θρησκόληπτους και λοιπούς;

Το ότι είσαι αφοριστικός φαίνεται από το ότι σε όλο σου το κείμενο δεν υπάρχει ούτε μία αντιπρόταση. Καλή η αντίδραση σε ό,τι μπορεί να θεωρείς δείγμα πολιτιστικής παρακμής αλλά τι προτείνεις ρε αδελφέ; Εξ' ου και η μομφή μου περί ψευτοκουλτούρας. Δεν μου λες κάτι, απλά καταδικάζεις κάτι. Σαν τα παιδάκια με τις κουκούλες που στο όνομα του "αναρχισμού" καίνε αυτοκίνητα "αστών"... αμφιβάλω όμως άν έχουν καν ακούσει το όνομα του Μπακούνιν. Τέλος πάντων, συγνώμη για την προέκταση το ξέρω ότι είναι λίγο υπερβολική.
   
Στις προσωπικές σου επιθέσεις περί αδυναμίας μου να καταλάβω ένοιες και της στάσης ζωής μου, δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω γιατί βαριέμαι και γιατί ήδη έχεις άποψη για το άτομο μου οπότε δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να στην αλλάξω. Το σίγουρο είναι ότι το πρόσωπο μου πέρα από τον καθρέφτη μου μπορείς να το δεις κι εσύ στ' αριστερά του μηνύματος. Προφανώς το "τέρας" που βλέπεις εσύ, είναι όμοιο με τις κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις που δίνεις στις λικνίζουσες στα τραπέζια των μπουζουκσίδικων.

Με εκτίμηση,

Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

SoFiA24

Δεν το καταλαβαίνω γιατί ο τρόπος με τον οποίο επιλέγει να διασκεδάσει κάποιος πρέπει να ταυτίζεται και με αυτά που πρεσβεύει! Από που κι ως που ταυτίζεις τη διασκέδαση με φόλες, απάνθρωπες συμπεριφορές κ.ο.κ. ;

Θεωρείς οτι κάποιος που έχει μεγαλώσει με την ευγενή-όπως ορίζεις εσύ πάντα- διασκέδαση δε θα κάνει τσαμπουκά , ή δε θα ρίξει μπουγαδόνερα ; Η για σένα αυτό είναι ίδιον μόνο εκείνων που συχνάζουν στα μπουζούκια και κάνουν - ω Θεοί- και ρεβεγιόν εκεί ;

Αν δε μ απατά η μνήμη μου και το πτωχό μυαλουδάκι μου οι σημαντικότερες αποφάσεις δεν παίρνονται σε συνεστιάσεις και δεξιώσεις υπό τον ήχο κλασικής και άλλων ευγενών ειδών μουσικής, όπου αν ακουστεί ένας μικρός ήχος από το ρούφηγμα της σούπας τρελλαίνονται όλοι οι συνδαιτημόνες λες και τους τσίμπησε μύγα τσε-τσε ; Τα μπουζούκια μας πειράξανε τώρα ; Μην τρελλαθούμε !

Με άλλα λόγια και απλά : Εγώ και η κάθε εγώ που γουστάρω -να στο πω ωμά- να τα σπάω στα μπουζούκια και να χορεύω σε μπάρες και τραπέζια είμαι λιγότερο άνθρωπος από εκείνους κι εκείνες που δεν τους  κάνει για τον όποιο-και μη κατακριτέο κατ εμέ- λόγο το τραπέζι και το ανάλογο ύφος διασκέδασης ;

Η παιδεία και ο πολιτισμός του καθενός δε φαίνεται στα μπουζούκια ή στο Μέγαρο αγαπητέ κι ούτε καν εξαρτάται από αυτά. Έχει να κάνει με την οικογένεια , το άμεσο περιβάλλον αλλά και την κριτική σκέψη του καθενός.

Όλα τα κακώς κείμενα που αναφέρεις αγαπητέ βροχοποιέ είναι δημιουργήματα της δικής μας κοινωνίας και η κατηγοριοποίησή τους μόνο σε τρόπους διασκέδασης δεν άπτεται !

Με εκτίμηση,
 μία (δυστυχώς για σένα) λάτρης των μπουζουκτσίδικων και πολλών άλλων χαλεπών μορφών διασκέδασης

Σοφία

Pappas10

Παράθεση από: "SoFiA24"Δεν το καταλαβαίνω γιατί ο τρόπος με τον οποίο επιλέγει να διασκεδάσει κάποιος πρέπει να ταυτίζεται και με αυτά που πρεσβεύει! Από που κι ως που ταυτίζεις τη διασκέδαση με φόλες, απάνθρωπες συμπεριφορές κ.ο.κ. ;

Θεωρείς οτι κάποιος που έχει μεγαλώσει με την ευγενή-όπως ορίζεις εσύ πάντα- διασκέδαση δε θα κάνει τσαμπουκά , ή δε θα ρίξει μπουγαδόνερα ; Η για σένα αυτό είναι ίδιον μόνο εκείνων που συχνάζουν στα μπουζούκια και κάνουν - ω Θεοί- και ρεβεγιόν εκεί ;

Αν δε μ απατά η μνήμη μου και το πτωχό μυαλουδάκι μου οι σημαντικότερες αποφάσεις δεν παίρνονται σε συνεστιάσεις και δεξιώσεις υπό τον ήχο κλασικής και άλλων ευγενών ειδών μουσικής, όπου αν ακουστεί ένας μικρός ήχος από το ρούφηγμα της σούπας τρελλαίνονται όλοι οι συνδαιτημόνες λες και τους τσίμπησε μύγα τσε-τσε ; Τα μπουζούκια μας πειράξανε τώρα ; Μην τρελλαθούμε !

Με άλλα λόγια και απλά : Εγώ και η κάθε εγώ που γουστάρω -να στο πω ωμά- να τα σπάω στα μπουζούκια και να χορεύω σε μπάρες και τραπέζια είμαι λιγότερο άνθρωπος από εκείνους κι εκείνες που δεν τους  κάνει για τον όποιο-και μη κατακριτέο κατ εμέ- λόγο το τραπέζι και το ανάλογο ύφος διασκέδασης ;

Η παιδεία και ο πολιτισμός του καθενός δε φαίνεται στα μπουζούκια ή στο Μέγαρο αγαπητέ κι ούτε καν εξαρτάται από αυτά. Έχει να κάνει με την οικογένεια , το άμεσο περιβάλλον αλλά και την κριτική σκέψη του καθενός.

Όλα τα κακώς κείμενα που αναφέρεις αγαπητέ βροχοποιέ είναι δημιουργήματα της δικής μας κοινωνίας και η κατηγοριοποίησή τους μόνο σε τρόπους διασκέδασης δεν άπτεται !

Με εκτίμηση,
 μία (δυστυχώς για σένα) λάτρης των μπουζουκτσίδικων και πολλών άλλων χαλεπών μορφών διασκέδασης

Σοφία

Ρε Σοφία.... αφού δεν είσαι ψαροκασέλα γαμώτο γιατί τις υποστηρίζεις;;;;  :P  :P  :P  (το μπαχάλεψα πάλι το θέμα  :twisted:  :twisted:  :twisted: )
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

Pappas10

"Ψαροκασελα" = Οπαδός της ομάδας με σήμα το κεφάλι που φοράει ερυθρόλευκα και δεν έχει κάνει εκτός έδρας νίκη στο Champions' League.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

SoFiA24

Βαζελάκι= οπαδός της ομάδας με σήμα το κουτόχορτο  :roll: ντυμένος στα λευκοπράσινα (τι γλωσσοπλάστης έχω γίνει !!Φτου μου ! Φτου μου!)  που παλεύει επί συναπτά έτη όχι μόνο να νικήσει τον Ολυμπιακό στα ντέρμπι αλλά να πάρει και πρωτάθλημα !


Συγνώμη αλλά τα θελαν τα οπίσθιά σου και σένα τώρα !
Και σου χω πει να προσέχεις και να πηγαίνεις wall by wall  :P  :P  :P  :P

Σοφία

Pappas10

Παράθεση από: "SoFiA24"...που παλεύει επί συναπτά έτη όχι μόνο να νικήσει τον Ολυμπιακό στα ντέρμπι αλλά να πάρει και πρωτάθλημα !

Τελευταίο Πρωτάθλημα (και κύπελλο) Σεζόν 2003-2004.
Τελευταία Νίκη Επί Ψαροκασέλων - 2006

Τα "συναπτά" έτη που τα είδες. Εδώ πήραμε εμείς πρωτάθλημα κι εσείς ακόμα να κάνετε νίκη εκτός έδρας στο τσου-λου

μουαχαχαχαχαχα....

Και μουάτς!!!

Μιχάλης.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

leksi


leksi

tora to pos kataferate kai apo tin nixterini diaksedasi to pigate sto podosferiko.....  enas theos kserei...
einai san tis ginaikes poy kai gia amortiser na toys milate tha broyn tropo na sas to girisoyn stin sxesi kai sto prosopiko epipedo...
abissosssss........
:P

SoFiA24

Ο πάτερ όλα μπορεί να τα μετατρέψει σε όρους πράσινους με πολλά τριφύλλια !

Είναι έμφυτο το "χάρισμα"  :P

leksi

hehehe....se libadia me trifilakia gia grasidi kai megales trifilies trigiro na anthizoyn 24 fores ton xrono....?..:P  ....

Pappas10

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα μέσα στο οποίο - κυρίως λόγω της δημοτικότητας του αθλήματος - μπορεί κάποιος να παρατηρήσει και να μελετήσει διάφορα κοινονικο-πολιτικο-πολιτιστικο-οικονομικά  φαινόμενα.

Επίσης η φύση του αθλήματος επιτρέπει να εξαγάγεις ΚΑΙ συμπεράσματα ζωής. Είναι ίσως το μόνο άθλημα που χρειάζεται σε ισόποσες ισχυρές δώσεις ΚΑΙ Φυσική κατάσταση ΚΑΙ δύναμη ΚΑΙ Οξύνεια ΚΑΙ τεχνική κατάρτηση ΚΑΙ ταλέντο.

Κατά συνέπεια μία "ποδοσφαιρική" ανάλυση και εξήγηση μπορεί να ανταποκριθεί στους περισσότερους προβληματισμούς και λεκτικούς διαξιφισμούς του κόσμου.

Με εκτίμηση

ΕΛΑ ΜΩΡΗ ΠΑΝΑΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

763 Επισκέπτες, 0 Χρήστες