Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 772
  • Total: 772

Τύψεις ...

Ξεκίνησε από pixie, Ιουλίου 02, 2009, 04:18:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

larus audouinii

κώστας με αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Τίποτε δεν είναι σίγουρο και δεδομένο, κάντε μου έλεγχο, επιβεβαιώστε με, τέλος αμφισβητείστε εσάς τον ίδιο.Αμφιβάλω για όλα, ακόμη και για την αμφιβολία μου. (πάλι τρικυμιάζομαι... σε ύποπτες ώρες :lol: )

Nikos Apomakros

Συνεχίζω να μην βλέπω ισοδυναμία ανάμεσα στις δύο προτάσεις, πάντα ως προς το νόημά που
αποδίδουν, το οποίο είναι εμφανώς διαφορετικό (απάντησα <> δεν απάντησα).

Αν λέγοντας "ισοδυναμία" δεν αναφέρεσαι στο νόημα αλλα σε κάτι άλλο, δεν έχω άποψη.

κώστας

Συνεχίζω να μην βλέπω ισοδυναμία...
[size=14]Δεν είναι απαραίτητο (ούτε ρεαλιστικό) να βλέπουμε τα ίδια. Πιο σημαντικό είναι ο ένας να βλέπει τι του δείχνει ο άλλος.[/size]
eLe

Nikos Apomakros

ΠαράθεσηΔεν είναι απαραίτητο (ούτε ρεαλιστικό) να βλέπουμε τα ίδια. Πιο σημαντικό είναι ο ένας να βλέπει
τι του δείχνει ο άλλος.

Αλλά όχι για να βλέπουν το ίδιο... χμμμ  ;-)

Nikos Apomakros

H pixie πάντως θα μας φάει για το off-topic κατεβατό και με το δίκιο της.

κώστας

Αλλά όχι για να βλέπουν το ίδιο
[size=14]Αυτό το "για" δεν ανήκει στην δική μου συλλογιστική.[/size]
eLe

Nikos Apomakros

Αναρωτιέμαι πάντως ακόμη για ποιό λόγο γράφεις:
"Είναι πιο σημαντικό να βλέπει ο ένας τι του δείχνει ο άλλος"
όταν αμέσως πριν έχεις πει]"Δεν είναι ρεαλιστικό να βλέπουμε τα ίδια"[/color]

Μοιάζει να αλληλοαναιρούνται αλλά θεωρώ πως είχες κατά νου κάτι άλλο κι
όχι την ερμηνεία που εγώ δίνω διαβάζοντάς το. Αν θες φυσικά το επεξηγείς.
Και δεν "τσιγκλάω". Όταν λέω αναρωτιέμαι, το εννοώ.

pixie

[quote user="Nikos Apomakros" post="370240"]H pixie πάντως θα μας φάει για το off-topic κατεβατό και με το δίκιο της.[/quote]
Aφεθείτε ελεύθερα στη συζήτησή σας... αρκεί στο τέλος να καταλήξουμε και σε κάτι που αφορά στο συγκεκριμένο θέμα... :smile:

Nikos Apomakros

Μπορούμε να συζητήσουμε το γιατί δεν νιώσαμε τύψεις trollάροντας ένα τόσο ενδιαφέρον topic.
Ή όχι καλύτερα; :Χ

larus audouinii

Γιατί μεταξύ των άλλων κάπου υπάρχει και η βεβαιότητα πως η οικοδέσποινα είναι χαρισματική εξαρχής.(και υπομονετική βεβαίως βεβαίως )
Πιο πέρα από την χ΄ρησιμη ανταλλαγή απόψεων , θα έλεγα στον κώστας πως είναι (αδιόρθωτος) προβοκάτορας. :-), αλλά θα έχω τύψεις μετά.

Nikos Apomakros

[quote user="larus audouinii" post="370257"]
Πιο πέρα από την χ΄ρησιμη ανταλλαγή απόψεων , θα έλεγα στον κώστας πως είναι (αδιόρθωτος) προβοκάτορας. :-) [/quote]

Μα γιατί το λες αυτό;
Και ανάβεις φωτιές γιατί τώρα θα με ρωτήσει αν για το "προβοκάτορας" υπάρχει αντίθετη έννοια  :grin:


Πίσω στις τύψεις τώρα, δε νιώθω εύκολα τώρα πια κι όταν νιώθω τις διαλύω γρήγορα. Δεν δέχομαι
ότι η αναθεώρηση αφορά το παρελθόν, αλλά το παρόν και το μέλλον. Εκεί μόνο αλλάζεις, αυτά
μόνο αφορούν εσένα πλέον. Άρα δεν με κατηγορώ για το τι υπήρξα και πως έπραξα και το ίδιο
προσπαθώ να κάνω απέναντι σε κάθε άλλον. Αυτό το τελευταίο είναι τραγικά δύσκολο, έχει χτιστεί
μεγάλο κομμάτι μας με διαφορετική αντίληψη επ' αυτού και το "καταφέρνω" στιγμές που είμαι
ιδιαίτερα ήρεμος και μάλλον μόνος.
Τέλος πάντων, πιστεύω ακράδαντα ότι με βάση τα δεδομένα και τις συνθήκες της τότε στιγμής
κι εγώ, όπως και καθένας άλλος, πάντα θα κάνει αυτό που τελικά μπορούσε (εκείνη τη στιγμή)
να κάνει. Άρα ακόμα κι όταν έχω αναθεωρήσει και λυπάμαι για ότι συνέβη και ίσως κι επιμελούμαι,
δε νιώθω τύψεις. Κατά βάθος το θεωρώ άστοχο, άδικο (όσο το να κατακρίνω οποιονδήποτε άλλον)
κι αν μη τι άλλο ανούσιο, αφού οι τύψεις δεν αλλάζουν το παρελθόν αλλά η αναθεώρηση το μέλλον.


"Σ' ερείπιο τοίχο έναν στίχο θυμάσαι,
θα 'σαι πάντα αυτός
π' οδηγήθηκες να 'σαι"

larus audouinii

+
:-)
 ...(δικαιολογείστε με που το πείραγμα έχει χαμογελαστό τόνο. Εύχομαι να χαμογελάει και ο κώστας)  :smile:

κώστας

Μοιάζει να αλληλοαναιρούνται...
eLe

κώστας

θα έλεγα στον κώστας πως είναι (αδιόρθωτος) προβοκάτορας...αλλά θα έχω τύψεις μετά.
[size=14]Σε βοηθάω να μένεις εντός θέματος.[/size]
eLe

Nikos Apomakros

[quote user="κώστας" post="370272"]Δεν είναι ρεαλιστικό να βλέπουμε (γενικά) το ίδιο. [/color][/size][/font][/quote]

Αυτό βοήθησε, ευχαριστώ.

Είναι άποψη. Για να μην πω πεποίθηση (όλων ή σχεδόν όλων). Προσωπικά το βλέπω διαφορετικά.
Πιστεύω ότι όταν δείχνεις σε κάποιον κάτι, εκείνος βλέπει κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπεις
εσύ. Πάντα. Μπορεί η διαφορά να είναι από ανεπαίσθητη έως τερατώδης. Ωστόσο πάντα υπάρχει
και πάντα θα παίζει τον ρόλο της, ακόμα κι όταν κανείς μας δεν αντιλαμβάνεται την ύπαρξή της.

772 Επισκέπτες, 0 Χρήστες