Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 314
  • Total: 314

Η ευγένεια είναι ξεπερασμένη;;

Ξεκίνησε από titica, Μάρτιος 08, 2011, 12:39:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

titica

Σήμερα βρέθηκα σε τραπέζι πολλών ατόμων, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων οι περισσότεροι και μεταξύ χταποδιού και ούζου, παρατηρώντας συμπεριφορές, έκανα από μέσα μου αυτή την σοβαρή ερώτηση.

Πριν προλάβουν οι οικοδεσπότες να καθίσουν στο τραπέζι, μιλάμε για μια οικοδέσποινα καλωσυνάτη και αγχωμένη να μας σερβίρει πάνω από το κεφάλι μας, κάποιοι είχαν αρχίσει ήδη αγενώς να τρώνε, ενώ φυσικά οι έχοντες την σχετική αγωγή, περίμεναν υπομονετικά.
Κάποιος δάγκωνε μια ολόκληρη λαγάνα ή έκοβε τα κομμάτια με τα χέρια για να τα προσφέρει, κι ένας άλλος έπαιζε με τις λεμονόκουπες.
Ένας χοντρός απέναντί μου μιλούσε δυνατά με μπουκωμένο στόμα και με πήραν τα σκάγια δυο φορές και μια κυρία είχε αφήσει αμέριμνη το κορδονάκι της μπλούζας της να κολυμπάει στη γαβάθα με τη σαλάτα, τρώγοντας από εκεί με το πιρούνι αντί να σερβίρει στο πιάτο της. 'Ελεος!
Δεν μπορώ φυσικά να πω ότι πέρασα καλά, παρ' όλα αυτά ευχαρίστησα διακριτικά λέγοντας πως όλα ήταν υπέροχα.

Αναρωτιέμαι ακόμα σε ποιό σημείο διαφέρουν κάποιοι άνθρωποι από τα ζώα ως προς την συμπεριφορά. Πού πήγε η ευγένεια; Υπάρχει;

black_velvet

Χμμμμ....

Χωρίς να διαφωνώ πουθενά μαζί σου, θα έλεγα πως αυτό που χαρακτηρίζεις ως "ευγένεια", στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι παρά οι βασικοί κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς, το επονομαζόμενο (και από πάρα πολλούς τόσο παρεξηγημένο) "savoir vivre".
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

KostasD33

Τι έλλειψη σαβουάρ βίβρ μου λέτε ... εγώ το λέω γαϊδουριά
Αν και έχω σε εκτίμηση τα γαϊδουράκια (άοκνα και πάντα χρήσιμα)

Υπάρχει όμως κι ένα ζήτημα τι είναι ευγενικό σήμερα και τι είναι αντικειμενικά ευγένεια
πουχου
Μεσαίωνα και αναγέννηση νομίζω σε αρκετές περιοχές που το σαβουάρ βιβρ είναι σε μέγιστη περιωπή σήμερα αν μετά το φαγητό στο τραπέζι δεν έριχνες και μπόλικα ρεψίματα, το εκλάμβανε ο νοικοκύρης ή η νοικοκυρά ότι δεν ευχαριστήθηκες το φαγητό τους.
Φυσικά σήμερα αν πλακωθείς στα ρεψίματα έγινες ρόμπα κι ας περίμενες μέχρι να κάτσουν όλοι στο τραπέζι για να φας
Άμα άρχιζες να γλύφεις και τα χέρια σου γεμάτα με λάδια από τα ξύγκια και τα κοτόπουλα θα ήσουν μαστ σε εκείνες τις άλλες εποχές
Και αρκετές άλλες αέριες ηχορυπαντικές πράξεις που τα θεωρούσαν φυσικές λειτουργίες του οργανισμού που εξέφραζε την ευαρέσκεια του με φυσικό τρόπο

Αυτά και με έπιασε μια λιγουρίτσα τώρα
μπρουρ.....

pixie

:mricy:  :mrblue:  :mryellow:

Άψογος!!!


Νομίζω πάντως ότι οι περισσότεροι εκτιμούν τους καλούς τρόπους και μια ευγενική συμπεριφορά!

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η ευγένεια δεν εκφράζει κάτι το υπερβολικό, εξωτερικά στημένο ή δήθεν ή είναι απλά μια ψεύτικη λεπτότητα...  ;-)

titica

Εγώ πιστεύω ότι ευγένεια όπως εξίσου και η αγένεια το ίδιο όμως, είναι έννοιες που διδάσκονται. Και καμιά φορά αυτοί που το παίζουν ευγενικοί στην ουσία είναι οι πιο αγενείς και οι πιο κακιασμένοι και την ευγένεια την χρησιμοποιούν εξωτερικά για δήθεν.
Είναι φαινομενικά ευγενικοί στους τρόπους και από μέσα επικίνδυνοι άνθρωποι, γιατί δεν είναι ειλικρινείς και δεν ξέρεις τι κρύβουνε.
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, καλύτερα να σε προσβάλει κάποιος αλλά να είναι αληθινά τα λόγια του, παρά να σε κοροιδεύει με ψεύτικες κολακείες μόνο και μόνο για να δείχνει μια ευγένεια και καλοσύνη που δεν έχει.

black_velvet

Γι' αυτό λοιπόν έκανα τον διαχωρισμό στην προηγούμενη απάντησή μου και θεώρησα πως αναφέρεσαι στο απόλυτο "savoir vivre" παραπάνω και σε τίποτε άλλο.

Διότι η κατάσταση που μας περιέγραψες, μου έφερε στο νου ανθρώπους ειλικρινείς κι ευθείς και μάλιστα με πολύ στενές σχέσεις μεταξύ τους. Δεν άρχισαν, π.χ., να τρώνε προτού καθήσει η οικοδέσποινα προκειμένου να την προσβάλλουν αλλά μάλλον επειδή με τον τρόπο τους την τιμούσαν, μη βλέποντας την ώρα να γευτούνε τα εδέσματα που εκείνη κουράστηκε για να τους προσφέρει! Ήταν φίλοι ανάμεσα σε φίλους, άνθρωποι "δικοί" και απόλυτα εξοικειωμένοι ο ένας με τον άλλον. Στον βαθμό που η ευγένεια είναι κάτι το αυτονόητο. Και αποδεικνύεται με πολύ πιο βαθείς τρόπους από τα εντελώς τυπικά και τους καθωσπρεπισμούς.  ;-)

Θεωρώ λοιπόν πως δεν πρέπει να μένουμε μόνο στους τύπους αλλά να προσπαθούμε να δούμε τι πραγματικά κρύβεται πίσω από κάθε ενέργεια - στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό.  :smile:
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

Pappas10

Καλησπέρα μετά από καιρό.

Καλοί τρόποι και ευγένεια είναι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος κατά τη γνώμη μου. Οι καλοί τρόποι είναι ΚΑΙ έκφραση ευγένειας, έστω κι αν είναι επιτηδευμένοι ενίοτε. Σε τελική ανάλυση οι συμπεριφορές και το αποτέλεσμα χαρακτηρίζουν τον άνθρωπο και όχι η φύση ή οι προθέσεις του.

Και μη συγχέουμε την ευγένεια με την ειλικρίνεια ή άλλους. ευγενής μεν, ψυχικούς δε, τρόπους επικοινωνίας και προσέγγισης. Μπορείς ειλικρινέστατα να αποκαλέσεις τον άλλον λακαμά, αλλά σίγουρα αυτό δεν σε κάνει ευγενή.

Επί της ερώτησης πάντως συμφωνώ ότι η ευγένεια είναι μάλλον σπάνια στις μέρες μας και δεν είναι μόνο απόρροια ελλειματικής παιδείας, τουλάχιστον με την στενότερη (διδακτική) έννοια του όρου. Εγωκεντρισμός, απειθαρχία και έλλειψη σεβασμού δημιουργούν ελλείματα ευγένειας τόσο σε συμπεριφορές όσο και σε χαρακτήρες.

Αυτό πιστεύω ... μπορεί να λέω και βλακείες.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

kuria

οι κοινωνικα αποδεκτοι (οι καλοι επονομαζομενοι) τροποι διδασκονται... η ψυχικη ευγενεια ειναι εμφυτη...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

Pappas10

[quote user="kuria" post="347222"]οι κοινωνικα αποδεκτοι (οι καλοι επονομαζομενοι) τροποι διδασκονται... η ψυχικη ευγενεια ειναι εμφυτη...[/quote]

Σαφώς... όμως και η ψυχική ευγένεια "διδάσκεται" τίνι τρόπο από το περιβάλον (οικογενειακό, κοινωνικό). Ελπίζω τουλάχιστον γιατί αν μου βγει αγενής θα τον πνίξω στον νιπτήρα... ή για να μη λέω και μεγάλα λόγια.. θα απογοητευτώ πολύ που θα θέλω να τον πνίξω στον νιπτήρα...
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

black_velvet

[quote user="Pappas10" post="347211"]Καλησπέρα μετά από καιρό.

Καλοί τρόποι και ευγένεια είναι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος κατά τη γνώμη μου. Οι καλοί τρόποι είναι ΚΑΙ έκφραση ευγένειας, ...
[/quote]

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω. Και θα προσθέσω μόνο το εξής:
προτιμώ να ακούσω ένα ειλικρινέστατο "λακαμά" απ' το να λούζομαι συνεχώς υποκριτικές συμπεριφορές, περιτυλιγμένες σε μια καθ' όλα ψεύτικη ευγένεια.
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

Pappas10

[quote user="black_velvet" post="347234"][quote user="Pappas10" post="347211"]Καλησπέρα μετά από καιρό.

Καλοί τρόποι και ευγένεια είναι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος κατά τη γνώμη μου. Οι καλοί τρόποι είναι ΚΑΙ έκφραση ευγένειας, ...
[/quote]

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω. Και θα προσθέσω μόνο το εξής:
προτιμώ να ακούσω ένα ειλικρινέστατο "λακαμά" απ' το να λούζομαι συνεχώς υποκριτικές συμπεριφορές, περιτυλιγμένες σε μια καθ' όλα ψεύτικη ευγένεια.[/quote]

Ακόμα προτιμότερο είναι όμως να ακούσεις ένα ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΟ και ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟ χαρακτηρισμό που θα έχει την ίδια βαρύτητα όχι όμως και ευτελισμό του "λακαμά".
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

black_velvet

[quote user="Pappas10" post="347238"]
...
Ακόμα προτιμότερο είναι όμως να ακούσεις ένα ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΟ και ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟ χαρακτηρισμό που θα έχει την ίδια βαρύτητα όχι όμως και ευτελισμό του "λακαμά".[/quote]

Κοίτα... η συγκεκριμένη λέξη έχει καταντήσει τόσο τετριμμένη πια που εμένα προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Από κει και πέρα, κι αν θες να μιλήσει ο καθένας προσωπικά για τον εαυτό του, εγώ δεν χρησιμοποιώ υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Και έχουνε υπάρξει κάποιοι που μου είπανε ξεκάθαρα ότι θα προτιμούσανε να τους είχα βρίσει παρά ν' ακούσουνε αυτά που (εντελώς νευριασμένα αλλά χωρίς κανένα απολύτως βρισίδι) τους είπα.

Άλλο όμως ήτανε αυτό που έλεγα προηγουμένως. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως δεν με προσβάλλει κάποιος που έχει τη λέξη αυτή στο λεξιλόγιό του. Ούτε με προσβάλλει αν πιάσει το κρέας από το κόκαλο με το χέρι για να το φάει (εγώ, τ' ομολογώ, αδυνατώ να το κάνω!). Ούτε και κανένας άλλος που δεν του μάθανε την τυπικούρα αλλά ξέρει ως το μεδούλι του την ουσία των ανθρώπινων σχέσεων.

Με δυο λόγια, δεν με ενδιαφέρουνε οι τύποι αλλά η ουσία.
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

Pappas10

[quote user="black_velvet" post="347240"][quote user="Pappas10" post="347238"]
...
Ακόμα προτιμότερο είναι όμως να ακούσεις ένα ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΑΤΟ και ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟ χαρακτηρισμό που θα έχει την ίδια βαρύτητα όχι όμως και ευτελισμό του "λακαμά".[/quote]

Κοίτα... η συγκεκριμένη λέξη έχει καταντήσει τόσο τετριμμένη πια που εμένα προσωπικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Από κει και πέρα, κι αν θες να μιλήσει ο καθένας προσωπικά για τον εαυτό του, εγώ δεν χρησιμοποιώ υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Και έχουνε υπάρξει κάποιοι που μου είπανε ξεκάθαρα ότι θα προτιμούσανε να τους είχα βρίσει παρά ν' ακούσουνε αυτά που (εντελώς νευριασμένα αλλά χωρίς κανένα απολύτως βρισίδι) τους είπα.

Άλλο όμως ήτανε αυτό που έλεγα προηγουμένως. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως δεν με προσβάλλει κάποιος που έχει τη λέξη αυτή στο λεξιλόγιό του. Ούτε με προσβάλλει αν πιάσει το κρέας από το κόκαλο με το χέρι για να το φάει (εγώ, τ' ομολογώ, αδυνατώ να το κάνω!). Ούτε και κανένας άλλος που δεν του μάθανε την τυπικούρα αλλά ξέρει ως το μεδούλι του την ουσία των ανθρώπινων σχέσεων.

Με δυο λόγια, δεν με ενδιαφέρουνε οι τύποι αλλά η ουσία.[/quote]



Δεν διαφωνώ κάπου.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

pixie

Τα όρια της ευγένειας δεν είναι πάντα οριοθετημένα... πχ. κανόνες τύπου αγγλοσαξωνικής ευγενείας που υποχρεώνουν σε πληθυντικό ή τύπους ή πρωτόκολλο κι όλα αυτά τα ψευτοκαικαλά, εγώ εδώ στην Ελλάδα θα τους θεωρούσα στείρους.

Κάποιοι κανόνες καλής συμπεριφοράς, νομίζω αρκούν. Γίνεται τώρα να πας στο περίπτερο και να πεις "ευχαριστώ" για μια εφημερίδα ή τις καραμέλες? Θα αρχίσει να σκέφτεται πονηρά ο περιπτεράς: "κάτι άλλο θα θέλει αυτή και με καλοπιάνει για κανένα επόμενο βερεσέ'', ''ρε μπας και δεν πλήρωσε και με δουλεύει?'' ''ωχ, θα έδωσα λάθος ρέστα!'' ''μήπως μου την πέφτει?''
Κι αν είναι να βγάζεις τον άλλον από το οικοσύστημά του και να τον κάνεις παρανοϊκό με την ευγένειά σου, βράσε όρυζα... :razz:  :lol:

Pappas10

[quote user="pixie" post="348400"]Τα όρια της ευγένειας δεν είναι πάντα οριοθετημένα... πχ. κανόνες τύπου αγγλοσαξωνικής ευγενείας που υποχρεώνουν σε πληθυντικό ή τύπους ή πρωτόκολλο κι όλα αυτά τα ψευτοκαικαλά, εγώ εδώ στην Ελλάδα θα τους θεωρούσα στείρους.

Κάποιοι κανόνες καλής συμπεριφοράς, νομίζω αρκούν. Γίνεται τώρα να πας στο περίπτερο και να πεις "ευχαριστώ" για μια εφημερίδα ή τις καραμέλες? Θα αρχίσει να σκέφτεται πονηρά ο περιπτεράς: "κάτι άλλο θα θέλει αυτή και με καλοπιάνει για κανένα επόμενο βερεσέ'', ''ρε μπας και δεν πλήρωσε και με δουλεύει?'' ''ωχ, θα έδωσα λάθος ρέστα!'' ''μήπως μου την πέφτει?''
Κι αν είναι να βγάζεις τον άλλον από το οικοσύστημά του και να τον κάνεις παρανοϊκό με την ευγένειά σου, βράσε όρυζα... :razz:  :lol:[/quote]

Δηλαδή εγώ που λέω "ευχαριστώ" αφου πληρώσω τον τύπο που μου καθαρίζει τα τζάμια στο φανάρι μάλλον κρύβω έναν κίναιδο μέσα μου....
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Γνώθι Σεαυτόν
Μηδέν Άγαν
Πας μη Έλλην Βάρβαρος
ΠΑΟ Θρησκεία θύρα 13
Πίτα γύρο κοτόπουλο, μαρούλι μαγιονέζα.

314 Επισκέπτες, 0 Χρήστες