Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 304
  • Total: 304

Η ευγένεια είναι ξεπερασμένη;;

Ξεκίνησε από titica, Μάρτιος 08, 2011, 12:39:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

MEGA 1

Ναί εσύ είσαι το κλασικό παράδειγμα νεο-έλληνα.
Εσύ είσαι η Ελλάδα σήμερα και ιδού τα αποτελέσματα.
Πώς το λέγανε αυτό παλιά?

"Δέν δικαιούσαι δια να ομιλείς".

MEGA 1

[quote user="kapoia_za" post="362432"]χωρίς να είναι σωστή μια τέτοια γενίκευση...δε θεωρώ τους Έλληνες αγενείς.
οι διεκδίκηση δεν είναι αγένεια. όπως επίσης και η εν βρασμό θεώρηση.

αγένεια είναι το σφάξιμο με βαμβάκι.. οι ΄τρόποι΄ με κίνητρα. το δήθεν πλησίασμα[/quote]

""δε θεωρώ τους Έλληνες αγενείς.""

 :mrblue:

Θαυμάζω την πίστη σου, εάν το πιστεύεις πραγματικά αυτο και αντιλαμβάνεσαι τι λές-κάτι που δέν αμφισβητώ αλλά είναι η πρώτη φορά που το ακούω ότι οι Έλληνες δέν είναι αγενείς-τότε εντάξει.

jcdenton

[quote user="MEGA 1" post="362449"]Ναί εσύ είσαι το κλασικό παράδειγμα νεο-έλληνα.
Εσύ είσαι η Ελλάδα σήμερα και ιδού τα αποτελέσματα.
Πώς το λέγανε αυτό παλιά?

"Δέν δικαιούσαι δια να ομιλείς".[/quote]

Δεν ξέρω που απευθύνεσαι, αλλά σου το επιστρέφω αυτούσιο. Αν αύριο κάναμε πρωτάθλημα αγένειας, θα ήσουν πρωταθλητής από... χτες! Άντε να κάνεις γούτσου-γούτσου με το αρκουδάκι σου, γιατί δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που θα ασχοληθεί σοβαρά μαζί σου.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

MEGA 1

[quote user="red_till_death" post="362433"]Δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, δε νομίζω πως είναι οι ευγενικοί εκείνοι που θα πρέπει να αλλάξουν και να γίνουν αγενείς, αλλά το αντίστροφο. Δηλαδή, αν συμπεριφερόμαστε σωστά μόνο όταν βρεθεί κάποιος να το εκτιμήσει, καταστρέφουμε πρώτα το χαρακτήρα μας και έπειτα συμβάλλουμε στη γενικότερη χειροτέρευση της κατάστασης.[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα αλλά δυστυχώς αξιότιμη red:όσες φορές είσαι ευγενικός (εγώ το αποκαλώ φυσιολογικός έτσι?) τότε αυτό εκλαμβάνεται ώς δείγμα αδυναμίας.
Ενω άν αντιμετωπίσεις τον άλλο σε σχέση με αυτό που πραγματικά είναι (δηλ τον αντιμετωπίσεις ώς έναν αγενή άνθρωπο) ο αγενής αυτός τύπος/τύπισσα παρατηρείς ότι μπαίνει στην θέση του και αρχίζει και τους πληθυντικούς αμέσως.
Επίσης κάποια σκέψη και για όσους θέλουν να πετύχουν περισσότερα στην αγορά εργασίας από οσο εγώ μπόρεσα να δώ έως τώρα είναι ότι και τους εργοδότες πρέπει να αντιμτωπίζεις έτσι και να τους "σφάζεις" διακριτικά τουλάχιστον γιατί το ίδιο κάνουν και εκείνοι.
Συνεχώς πρέπει να έχεις τεταμένη την προσοχή σου για να διεκδικείς το αυτονόητο.
Και αλλού βέβαια συμβαίνει αυτό αλλά όχι και σε αυτό το βαθμό.
Επίσης ας έχουμε υπόψη μας το δυστύχημα σε αυτήν την χώρα τις τελευταίες δεκαετίες να έχουν λόγο (κυρίως εξαιτίας του πώς λειτουργούν τα μέσα επικοινωνίας τα ηλεκτρονικά στην Ελλάδα ίσως και η ίδια η φύση του ίντερνετ) ..να έχουν λόγο οι πάντες!
Παράδειγμα ίσως ακραίο?
Ένας απο τους φερόμενους ώς -έχοντας κάνει βαριές κακουργηματικές πράξεις  άς πούμε -διατηρεί...ιστοσελίδα και στο facebook και αλλού με πάρα πάρα πολλούς εγγεγραμμένους χρήστες για....προσωπικούς φίλους!!!!!!! αρθογραφώντας περιμένοντας την δίκη για βαριές κακουργηματικές πράξεις!
Τώρα να μου πείτε που το κακό σε δημοκρατία ζούμε?
Ναί αλλά η δημοκρατία δέν είναι κτίρια, υπολογιστές εκλογικά συστήματα, κόμματα αλλά ποιότητα ανθρώπων ουσιαστικά.
Παίζει λοιπόν και το ότι ξαφνικά ο λόγος όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως έχει ξαφνικά βαρύνουσα σημασία ακόμα και ο λόγος αγενών ανθρώπων αλλά και όλων μα όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως , ε  αυτό διαμορφώνει ανάλογες καταστάσεις, έτσι δέν είναι?
Έτσι είναι κυρίες και κύριοι εκτός και εάν εξωραϊσουμε για πολλοστή φορά τα πράγματα και πούμε όλα βαίνουν καλώς"!
Εγώ πάλι λέγω:"όλα βαίνουν καλώς ...εναντίων μας¨" ..όπως λέγει ό ΣΚΑΜΠΑΡΔΩΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.

MEGA 1

[quote user="jcdenton" post="362451"][quote user="MEGA 1" post="362449"]Ναί εσύ είσαι το κλασικό παράδειγμα νεο-έλληνα.
Εσύ είσαι η Ελλάδα σήμερα και ιδού τα αποτελέσματα.
Πώς το λέγανε αυτό παλιά?

"Δέν δικαιούσαι δια να ομιλείς".[/quote]

Δεν ξέρω που απευθύνεσαι, αλλά σου το επιστρέφω αυτούσιο. Αν αύριο κάναμε πρωτάθλημα αγένειας, θα ήσουν πρωταθλητής από... χτες! Άντε να κάνεις γούτσου-γούτσου με το αρκουδάκι σου, γιατί δεν νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που θα ασχοληθεί σοβαρά μαζί σου.[/quote]

Καλά κρασιά.

jcdenton

[quote user="MEGA 1" post="362457"]Καλά κρασιά.[/quote]

Δεν πίνω κρασί. Δεν φταις εσύ, όμως, οπότε μη στενοχωριέσαι.

- Φταίει ο Βίκτωρ Μακ Κούζικ, που δεν ανέπτυξε νωρίτερα την γενετική ιατρική & να αποφύγουμε MEGAλα "ατυχήματα".

- Φταίνε όσοι ανέλεβαν να σε αναθρέψουν & να σε βοηθήσουν να διαμορφώσεις χαρακτήρα (δάσκαλοι κλπ). Έπρεπε να σε βοηθήσουν να αναπτύξεις κριτική ικανότητα για να καταλάβεις τι είναι ελευθερία λόγου, που αρχίζει η αυθάδεια, που συνεχίζει ο πρωταθλητισμός αγένειας, ώστε να διαπιστώσεις πριν πόσα χρόνια τα ξεπέρασες.

- Φταίει ο αστυνομικός/συνάδερφος/συμμαθητής που σου έκανε απλή παρατήρηση & δεν σε έκανε τόπι στο ξύλο, για να συμορφωθείς.

- Φταίει η εταιρεία παροχής τηλεφωνίας & internet που σου έδωσε γραμμή & μπορείς να μπαίνεις σε σελίδες, όπως αυτή, & να προσβάλλεις, θεωρόντας εαυτόν ηθικό στοιχείο.

- Φταίνε αυτοί, που έπρεπε να σε είχαν "κόψει" από την πρώτη σου μέρα, πολύ πριν πάρεις θάρρος & το παίζεις (ψευτό)μαγκας.

Μη μασάς. Το κακό επικρατεί, όταν οι καλοί δεν κάνουν κάτι για να το εμποδίσουν. Στην περίπτωσή σου, δεν βρέθηκε κανείς.

Καλά κρασιά, MEGA1, 2, 3, labrokrati κλπ
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

MEGA 1

Ουαί δε υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί



 8)  :P  :x  :?

jcdenton

Είσαι γραμματέας & Φαρισσαίος; Δηλαδή είσαι & εβραίος, εκτός από αλλοδαπός;

Καμιά δικιά σου φράση έχεις να πεις; Ή μόνο copy paste (όπως η αν-εγκαφαλίτιδα που σε διακατέχει).

Όταν βρίζεις & προσβάλεις τους άλλους, είσαι μια χαρά περδίκι. Ξέρεις να την λες στον rain, στην pixie, στην kuria, στον jcdenton & στους υπόλοιπους. Αυτό είναι ελευθερία λόγου, έτσι; Όταν στην λένε, δεν σου αρέσει. Είναι αγένεια & κενό περιεχόμενο; Εγώ έχω τα περιεχόμενά μου στη σελίδα 3 του εγχειριδίου χρήσης του jcdenton. Στην ηλεκτρονική μου μορφή, υπάρχει το αρχείο readme.pdf που είναι οι οδηγίες χρήσης ΚΑΙ τα περιεχόμενά μου. Εσύ έχεις περιεχόμενο; Γιατί για κενό, έχεις ένα μικρούλι, μεταξύ μάτιων & αυχενικών μυών.

Καλά να περνάς & καλές ρετσίνες!
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

MEGA 1

Στον στρατό ήταν ένας που συνεχώς φώναζε, κλεγόταν, δυσφορούσε, διαμαρτυρόταν.
Στο τέλος λέει ένας:"μα δέν αυτοκτονεί επιτέλους να τελειώνουμε"?
Φυσικά τίποτα τέτοιο δέν έγινε.
Εκείνο που έγινε ήταν ότι στο τέλος αυτός πήγε απευθείας στο στρατιωτικό νοσοκομείο-το γνωστο 414.
Το αποτέλεσμα ήταν να βγεί Ι5 και απολύθηκε.

Έχω την εντύπωση ότι εάν βρισκόμασταν σε στρατόπεδο θα ετίθετο θέμα κάποιων παραμονής τους και τελική απόλυσής τους με Ι5.

Ι5 είναι γνωστό στους άνδρες τοιυ φόρουμ που υπηρέτησαν-πρόκειται για το γνωστό και ώς :"τρελόχαρτο".

Τα λέμε ξανά........

jcdenton

Άντε να στο δώσουμε. Μη σε ταλαιπωρούμε. χαχαχαχαχα είσαι τραγικός
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

jcdenton

Έτσι, έτσι... να σιωπούν οι αγενείς & όσοι δεν έχουν το δικαίωμα να μιλάνε & να γράφουν.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

MEGA 1

Ε, δέν είσαι αρμόδιος να δίνεις Ι5 "τρελόχαρτα".
Αντίθετα μάλιστα σε δύο ψυχολογικές εξετάσεις για δόκιμους αξιωμτικούς-νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις τί λέγω-εγώ πήρα τον υψηλότερο και καλύτερο βαθμό-όχι τρέλας αλλά λογικής.
Σε σημείο που ο ίδιος ο διοικητής μου απέκλεισε να ΜΗΝ γίνω και ο ίδιος δόκιμος.
Αλλά όταν οι άνθρωποι σε ερωτήσεις του τέστ του τύπου:"αισθάνεστε το κεφάλι σας να το σφίγγει τανάλια"-αληθινή ερώτηση και απαντάνε αρκετοί όπως μου είπανε καταφατικά ε οι άνθρωποι απογοητευτήκανε.

Υ.Γ:Μήπως λέω μήπως ήσουν και εσύ εκεί?
1999

saliara

Μοναδικό όταν η γραφή κάνει ξεκάθαρη την απάντηση του ερωτήματος!!! :lol:

MEGA 1

Ένας jdonoton η όπως αλλός και άν τον λένε τούτον εδώ σαφώς δέν είναι ρπόβλημα για το σύνολο.
Πολλοί όμως τί κάνουν?
Πολλοί=εκλογή πολιτικών όπως ο Παναγής Ψωμιάδης.
Ρωτήστε πολλούς βορειοελαδίτες τί ψηφίζουν?
Θα σου πούν:"Πανα Ψωμιάδη".
Και ιδύ τα αποτελέσματα σε επίπεδο χώρας.
Και μετά λέμε:"τίσχέση έχουμε με το πολιτικό σύστημα"??!!!
Φεύ!!!!

MEGA 1

Και μετά λέμε:"δικτατορία".
Ναί αλλά ποιός θα είναι ο δικτάτορας.
Κάποιος σαν τον  Πάνα φέρει πείν?
Αλλίμονο!!
Φεύ!!!!!!!!!

304 Επισκέπτες, 0 Χρήστες