Ειδήσεις:

1η δοκιμή με αναβάθμιση ...

Main Menu
Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 300
  • Total: 300

Η ευγένεια είναι ξεπερασμένη;;

Ξεκίνησε από titica, Μάρτιος 08, 2011, 12:39:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jcdenton

[quote user="katinaki" post="359150"]Όμως όσο ευγενικά κι αν θες να πεις, σε πολύ φιλικό σου πρόσωπο, ότι μυρίζει άσχημα π.χ. θα θυμώσει  :mrgreen:[/quote]

Του το λες με χιούμορ & ΠΑΝΤΑ χαμογελαστά. Πχ:

Μυρίζει άσχημα;  :arrow: Τι αφροντούς χρησιμοποιείς, καλέ μου;

Βρίζει;  :arrow: Βλέπω έχεις τις μαύρες σου, έτσι;

κλπ, κλπ
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

katinaki

[quote user="jcdenton" post="362376"][quote user="katinaki" post="359150"]Όμως όσο ευγενικά κι αν θες να πεις, σε πολύ φιλικό σου πρόσωπο, ότι μυρίζει άσχημα π.χ. θα θυμώσει  :mrgreen:[/quote]

Του το λες με χιούμορ & ΠΑΝΤΑ χαμογελαστά. Πχ:

Μυρίζει άσχημα;  :arrow: Τι αφροντούς χρησιμοποιείς, καλέ μου;

Βρίζει;  :arrow: Βλέπω έχεις τις μαύρες σου, έτσι;

κλπ, κλπ[/quote]

κατεβάζει καντήλια;  :arrow: Ανάσταση έχουμε;  :mrgreen:  :mricy:  :lol:  :lol:

MEGA 1

Παρότι η ευγένεια δέν είανι ένας τρόπος μιλίας μόνοι π.χ. "εσείς" "εσάς" και πληθυντικοί μόνο εντούτοις τώρα τελευταία σε αυτήν την κοινωνία είναι όλο και πιο συχνό το φαινόμενο το να μιλάς στον οποινδήποτε στον ενικό ακόμα και να μήν τον ξέρεις καθόλου.
Απο την ταμία στην Τράπεζα έως τον υπάλληλο του ταχυδρομείου και τον καθημερινό άγνωστο, όλοι μιλάνε στον ενικό και απευθύνονται στους άλλους.
Και μόνο αυτό δείχνει την αθλιότητά τους-ξεκάθαρα πράγματα!

jcdenton

[quote user="katinaki" post="362380"]κατεβάζει καντήλια;  :arrow: Ανάσταση έχουμε;  :mrgreen:  :mricy:  :lol:  :lol:[/quote]

Σιγά σιγά μπαίνεις στο πνεύμα των γραπτών μου ;)
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

MEGA 1

Αγενείς άνθρωποι βρίσκονται ανάμεσά μας.......
 :twisted:  :evil:

ΑΓΕΝΕΙΣ!!

saliara

[quote user="MEGA 1" post="362381"]Παρότι η ευγένεια δέν είανι ένας τρόπος μιλίας μόνοι π.χ. "εσείς" "εσάς" και πληθυντικοί μόνο εντούτοις τώρα τελευταία σε αυτήν την κοινωνία είναι όλο και πιο συχνό το φαινόμενο το να μιλάς στον οποινδήποτε στον ενικό ακόμα και να μήν τον ξέρεις καθόλου.
Απο την ταμία στην Τράπεζα έως τον υπάλληλο του ταχυδρομείου και τον καθημερινό άγνωστο, όλοι μιλάνε στον ενικό και απευθύνονται στους άλλους.
Και μόνο αυτό δείχνει την αθλιότητά τους-ξεκάθαρα πράγματα![/quote]

Πωπωωωω μεγάλο θέμα συτό που λες!!!Έχεις απόλυτο δίκιο!!Και το συναντάω πάρα πολλές φορές!!Από τα φοιτητικά μου χρόνια που ο φοιτητής μίλαγε στον καθηγητή στον ενικό :|  ως και τώρα!!Αλλά θα σου πώ..Μερικοί το ζητάνε!!Όπως και εμένα μου την δίνει να έρχεται ο 40ρης η 50αρης και να μου μιλάει στον πληθυντικό!!Το ξέρω..είναι θέμα ευγένειας αλλά...
Επίσης έχω γνωρίσει και ανθρώπους που σου λένε εεεε να μου μιλάς στον ενικό,αλλά το πάνε αλλού!!Οπότε μένεις στον πληθυντικό!! :D

Πιστέυω πάντως κα το ξαναλέω ότι τρόπους ευγένειας τους μαθαίνεις πρώτα απ'την ίδια σου την οικογένεια και μετά ή το χρησιμοποιείς και στην ίδια σου τη ζωή η... :? Αλλά επίσης είμαστε και άνθρωποι που σημαίνει ότι δεν είμαστε τέλειοι και θα κάνουμε και λάθη...Οπότε μερικές φορές είναι λογικό να φερθείς με αγένεια σε μερικά άτομα,είτε γιατί δεν γίνεται αλλιώς,είτε γιατί είσαι φορτισμένος εκείνη τη στιγμή,είτε γιατί δεν είχες άλλον τρόπο και σαφώς έπειτα ίσως να το μετανιώσεις!!

MEGA 1

[quote user="saliara" post="362395"][quote user="MEGA 1" post="362381"]Παρότι η ευγένεια δέν είανι ένας τρόπος μιλίας μόνοι π.χ. "εσείς" "εσάς" και πληθυντικοί μόνο εντούτοις τώρα τελευταία σε αυτήν την κοινωνία είναι όλο και πιο συχνό το φαινόμενο το να μιλάς στον οποινδήποτε στον ενικό ακόμα και να μήν τον ξέρεις καθόλου.
Απο την ταμία στην Τράπεζα έως τον υπάλληλο του ταχυδρομείου και τον καθημερινό άγνωστο, όλοι μιλάνε στον ενικό και απευθύνονται στους άλλους.
Και μόνο αυτό δείχνει την αθλιότητά τους-ξεκάθαρα πράγματα![/quote]

Πωπωωωω μεγάλο θέμα συτό που λες!!!Έχεις απόλυτο δίκιο!!Και το συναντάω πάρα πολλές φορές!!Από τα φοιτητικά μου χρόνια που ο φοιτητής μίλαγε στον καθηγητή στον ενικό :|  ως και τώρα!!Αλλά θα σου πώ..Μερικοί το ζητάνε!!Όπως και εμένα μου την δίνει να έρχεται ο 40ρης η 50αρης και να μου μιλάει στον πληθυντικό!!Το ξέρω..είναι θέμα ευγένειας αλλά...
Επίσης έχω γνωρίσει και ανθρώπους που σου λένε εεεε να μου μιλάς στον ενικό,αλλά το πάνε αλλού!!Οπότε μένεις στον πληθυντικό!! :D

Πιστέυω πάντως κα το ξαναλέω ότι τρόπους ευγένειας τους μαθαίνεις πρώτα απ'την ίδια σου την οικογένεια και μετά ή το χρησιμοποιείς και στην ίδια σου τη ζωή η... :? Αλλά επίσης είμαστε και άνθρωποι που σημαίνει ότι δεν είμαστε τέλειοι και θα κάνουμε και λάθη...Οπότε μερικές φορές είναι λογικό να φερθείς με αγένεια σε μερικά άτομα,είτε γιατί δεν γίνεται αλλιώς,είτε γιατί είσαι φορτισμένος εκείνη τη στιγμή,είτε γιατί δεν είχες άλλον τρόπο και σαφώς έπειτα ίσως να το μετανιώσεις!![/quote]

Στην Ελλάδα ο ενικός -ιδιαίτερα για άτομα που πρώτη φορά συναντούμε-σημαίνει:"γράφω τον άλλο στα παλιά μου τα παπούτσια-ίσως και αλλού".
Ξεκάθαρα πράγματα τώρα.
Δέν είμαι εναντίον να μιλάμε και πιο "φιλικά" μεταξύ μας αλλά δέν είναι καθόλου "φιλικός" τελικά αυτός ο τρόπος ομιλίας.
Τα ίδια πράγματα βλέπουμε στην τηλεόραση όπου μία ξανθιά δημοσιογράφος κατ'εμέ αγενής-μιλάει ακόμα και στον Μίκη Θεοδωράκη που φιλοξενούσε στην θολοκουλτουριάρική εκπομπή της στον.....ενικό!!!
Και είναι δεν είναι 30 άντε 35 χρονών η ίδια!!
Δηλαδή να κάνω και εγώ καμμία εκπομπή-άν ήμουν ξανθός π.χ-και να μιλάω στον Μίκη Θεοδωράκη στον...ενικό του τύπου :"και πότε έγραψες το τάδε έργο"? ή :"και τί έκανες κατα την διάρκεια της δικτατορίας σχετικά με αυτό η εκείνο"?
Και "γιατί το ένα" και γιατί ο άλλο"........."ΜΟΥ ΛΕΣ ΜΙΚΥ"????!

Εεε,  όχι!! Δέν γίνεται να μιλάνε κάποιοι όπως τους κατεβαίνει και στον οποιονδήποτε.

red_till_death

Η ευγένεια είναι ένδειξη ήθους και καθόλου πασέ. Φυσικά και δε διαφωνώ πως μια ένδειξη ευγένειας είναι ο πληθυντικός, αλλά θεωρώ απαραίτητο να ενισχύεται με ευγένεια στην ουσία των λόγων και της συμπεριφοράς μας. Τέλος, συμφωνώ και με το παραπάνω, πως κάποια πρόσωπα που έχουν μια καλλιτεχνική ή και κοινωνική προσφορά, θα πρέπει να τυγχάνουν σεβασμού, αλλά θα ήθελα να τονίσω ότι του ίδιου σεβασμού θα πρέπει να τυγχάνει π.χ. και ο οδοκαθαριστής της γειτονιάς μας.

MEGA 1

Πάντως τελικά έχω παρατηρήσει ότι όσο πιό αγενής είσαι -τουλάχιστον σε αυτόν τον τόπο-τόσο πιο σοβαρά σε παίρνουν οι άλλοι.
Το αντίθετο γίνεται όταν είσαι ευγενικός, μετρημένος και κυρίως σέβεσαι τους άλλους.
Οι άλλοι (Ελλάδα δηλ) σε θεωρούν ένα είδος αδύναμου γραφικού ανθρώπου στην καλύτερη περίπτωση.
Εάν είσαι δέ :
΅-Ευγενικός άνθρωπος
-Ειλικρινής, τίμιος
-Εργατικός, αλληλέγγυος
-Πιστός με τους άλλους και τον εαυτό σου.

Θεωρείσαι στην Ελλάδα επιεικώς μα.........ας και μεγάλος σε βαθμό χλευασμού απο τους υπόλοιπους.

Αλά όπως είπε και κάποιος:"this is Greece today".

 :oops:  :oops:  :|  :cry:

MEGA 1

Αυτή είναι η Ελλάδα σήμερα.
Είμεθα σε ημιαγρία κατάσταση.
Τελούμε είς αρχέγονον κατάστασιν.

Αίσχος. :x  :evil:

kapoia_za

χωρίς να είναι σωστή μια τέτοια γενίκευση...δε θεωρώ τους Έλληνες αγενείς.
οι διεκδίκηση δεν είναι αγένεια. όπως επίσης και η εν βρασμό θεώρηση.

αγένεια είναι το σφάξιμο με βαμβάκι.. οι ΄τρόποι΄ με κίνητρα. το δήθεν πλησίασμα

red_till_death

Δεν έχεις άδικο. Ωστόσο, δε νομίζω πως είναι οι ευγενικοί εκείνοι που θα πρέπει να αλλάξουν και να γίνουν αγενείς, αλλά το αντίστροφο. Δηλαδή, αν συμπεριφερόμαστε σωστά μόνο όταν βρεθεί κάποιος να το εκτιμήσει, καταστρέφουμε πρώτα το χαρακτήρα μας και έπειτα συμβάλλουμε στη γενικότερη χειροτέρευση της κατάστασης.

kapoia_za

αν η απάντηση πήγαινε σε εμένα.. νομίζω πως η ευγένεια δεν επιλέγει πρόσωπα. Είναι στοιχείο που ενυπάρχει ακόμη και στον ¨αγριεμένο¨ λόγο η τρόπο εκείνου που ωρύεται.
Ο καλός τρόπος που φανερώνεται μόνο εκεί που του επιτρέπεται,
συμφωνώ πως δεν οφελεί κανέναν.
σε αυτή την ¨ευγένεια¨ αναφέρθηκα..

red_till_death

Ναι, με αφορμή το δικό σου το έγραψα. Με κάλυψες με το τελευταίο σου. Αν και σου είπα, καταλαβαίνω το νόημα αυτού που γράφεις...ίσως η αγένεια είναι αποτελεσματικότερη σε κάποιες περιπτώσεις, το έχουμε δει να συμβαίνει όλοι μας.

jcdenton

Γύρισε ο γάιδαρος & είπε τον πετεινό κεφάλα.

ΥΓ Δεν εννοώ τους προηγούμενους!
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρώμικο.
Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.
Ross Perot (1930 - ...)

300 Επισκέπτες, 0 Χρήστες