Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 864
  • Total: 864

Εικόνες του νου - - Ψυχολογικό Test

Ξεκίνησε από KostasD33, Σεπτεμβρίου 25, 2007, 08:58:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tristana

Μαθηματικέ μου εσύ που δεν σε πρόλαβα!  ]

_MAIRA_

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου


ο τοιχος αυτος ειναι πραγματι πολυ ψηλος.Ειναι αληθεια πως τον ειχα παρατησει γιατι με τσαντιζε το γεγονός οτι δεν μπορω να δω απο πισω.εχει σε μερικα σημεια μαυρισει απο την μουχλα ...και εχει βγαλει χορταρακια.σκραφαλωνει και πρασιναδα.....Ομως ενα βραδυ ονειρευτηκα οτι πισω απο τον τοιχο εχει ενα πανεμορφο δασος....Ετσι την επομενη αποφασισα να το ζωγραφισω στον τοιχο.ΕΦΤΙΑΞΑ μια πορτα μισαανοιχτη ...που βγαινει σε ενα δασος με πολυχρωμα δεντρα ξοτικα νεραιδες και αγγελους  ....ενα πανεμορφο μαγικο τοπιο με ποταμια νερα και πολυ χρωμα!Η ζωγραφια είχε προοπτικη και ετσι φαινόταν σαν αληθινο!




Τέλος ερωτήσεων. Όσοι ξεκινήσουν από τώρα μπορούν να απαντήσουν σε όλες μαζί οπότε θα αποκτήσουν πρόσβαση στην ειδική κρυφή ενότητα με τα κλειδιά ερμηνειών από τις εικόνες

_MAIRA_

ο τοιχος αυτος ειναι πραγματι πολυ ψηλος.Ειναι αληθεια πως τον ειχα παρατησει γιατι με τσαντιζε το γεγονός οτι δεν μπορω να δω απο πισω.εχει σε μερικα σημεια μαυρισει απο την μουχλα ...και εχει βγαλει χορταρακια.σκραφαλωνει και πρασιναδα.....Ομως ενα βραδυ ονειρευτηκα οτι πισω απο τον τοιχο εχει ενα πανεμορφο δασος....Ετσι την επομενη αποφασισα να το ζωγραφισω στον τοιχο.ΕΦΤΙΑΞΑ μια πορτα μισαανοιχτη ...που βγαινει σε ενα δασος με πολυχρωμα δεντρα ξοτικα νεραιδες και αγγελους ....ενα πανεμορφο μαγικο τοπιο με ποταμια νερα και πολυ χρωμα!Η ζωγραφια είχε προοπτικη και ετσι φαινόταν σαν αληθινο!

_MAIRA_

κριμα που τελειωσε θελω κ αλλο

toulouz

Παράθεση από: "KostasD33"15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου

 :arrow: ...αν και είμαι πολύ περίεργη να δώ τι έχει απο πίσω ο τοίχος δεν θα βασανιστώ αφού όπως μας΄λές είανι αδύνατο αυτό! Οπότε και εγώ θα εκμεταλλευτώ τον τόσο!!ψηλό τοίχο και θα θα φτιάξω έναν τοίχο αναρίχησης!!!!(και μην μου πεις πως δεν γίνεται!!!!) :lol:

gavrina

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 7η κατάσταση

Συνεχίζεις στην διαδρομή σου και όπως προχωρείς βρίσκεσαι σε ένα ξέφωτο στην μέση του δάσους.
Στο ξέφωτο λοιπόν βλέπεις μερικές κούπες στο έδαφος.
α. Περιέγραψε πόσες κούπες περίπου βλέπεις  (π.χ. κάνα δυο, πέντε, περίπου δέκα, ή πολλές κ.λ.π.)
β. Περιέγραψε από τι υλικό (έστω στο περίπου) είναι οι κούπες που βλέπεις
γ. Περίγραψε τι χρώμα έχουν και αν μερικές από αυτές (πόσες) ή μια - δυό ξεχωρίζουν

Βλέπω 7 κούπες, είναι φτιαγμένες από γυαλί σχεδιασμένες με κόκκινα λουλούδια. Μία από αυτές είναι μικρή και παιδική έχει την barbie επάνω κάτι που με κάνει να σκέφτομαι πως ένα κοριτσάκι ήταν εδώ... όλες ξεχωρίζουν γιατί δεν έχουν το ίδιο μέγεθος, άλλες είναι μεγάλες και βαθιές  και άλλες μικρές.


Παράθεση από: "KostasD33"]8η Κατάσταση
Αφού έφυγες από το ξέφωτο και όπως περπατάς στην διαδρομή σου στο δασός συναντάς νερό
Θέλω να μου περιγράψεις σε τι μορφή και πως είναι το νερό που συναντάς[/color]

Είναι νερό πηγής φυσικά, πολύ παγωμένο και ρέει καθαρό σαν γυαλί διαφανές.


Παράθεση από: "KostasD33"9η Κατάσταση

συνεχίζεις την διαδρομή σου στο δάσος αφού έφυγες από το νερό και όπως πας βλέπεις κάπου σχετικά μακριά σου μια ομάδα από ξυλοκόπους να δουλεύουν.

Τι κάνεις εσύ? Ποια είναι η συμπεριφορά σου σε σχέση με τους ξυλοκόπους


Πηγαίνω κοντά τους και τους πιάνω κουβέντα.
Τους ρωτώ γιατί κόβουν τα ξύλα κι εφόσον δεν έχω την δυνατότητα να κάνω κάτι, τους ρωτώ αν χρειάζονται νερό, με σκοπό να πάω στην πηγή που βρήκα να τους φέρω να ξεδιψάσουν.


Παράθεση από: "KostasD33" ]10η Κατάσταση
τελείωσε η διαδρομή σου στο δάσος και τώρα βρίσκεσαι πια έξω από το Δάσος.
Όπως βγήκες λοιπόν βλέπεις στον ορίζοντα ένα Χωριό
Το Χωριό που βλέπεις είναι το δικό σου χωριό δηλαδή.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ότι είναι το δικό σου χωριό.
Περιέγραψε αν ξεχωρίζουν μερικά κτίρια και αν ναι πόσα[/b]

Καθώς βγαίνω από δάσος, αντικρίζω μπροστά μου ένα μικρό σπιτάκι με αυλή που έχει στον φράχτη κόκκινες τριανταφυλλιές, περπατώντας συναντώ κι άλλα σπίτια, όχι πολλά, 10-15 το πολύ σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, με κήπους και στην μικρή πλατεία, ένα καφενείο με 5 παππούδες και παιδάκια που παίζουν στην μοναδική κούνια που έχουν κρεμάσει οι ίδιοι από έναν κλαρί του πλάτανου που υπάρχει.



Παράθεση από: "KostasD33"]11η Κατάσταση

έχεις μπει πια μέσα στο χωριό σου όπως το φαντάστηκες και περπατάς στο δρομάκι για να πας στο σπίτι σου.
Στην διαδρομή διασταυρώνεσαι ή συναντάς άτομα από το χωριό σου
Πόσα άτομα (περίπου συναντάς) και ποιά είναι η γενική σου συμπεριφορά μαζί τους
[/b]

Όχι πολλά, είναι η γειτόνισσα με τα παιδιά της, οπότε πιάνουμε την κουβέντα και της λέω την βόλτα μου στο δάσος, τι είδα, που πήγα, με ποιον μίλησα.


Παράθεση από: "KostasD33" ]12η Κατάσταση

Επιτέλους έφτασες στο σπίτι σου.
Το σπίτι σου λοιπόν έχει και έναν εσωτερικό κήπο.
Θέλω να μου περιγράψεις πως είναι ο κήπος σου
π.χ. πως είναι από λουλούδια , γενικά φυτά και αν έχει νερά στο κήπο σου και σε τι μορφή [/b]


Επιτέλους έφτασα!!!

Ο κήπος μου είναι μεγάλος. Γεμάτος Γιασεμί, ζουμπούλια και κυκλάμινα.
Όσο περπατώ βλέπω το Έλατο ψηλό και την πορτοκαλιά γεμάτη καρπούς. Στην μέση του κήπου ένα μικρό συντιβανάκι που επιβλητικά πέφτει το νερό πάνω στο πέτρινη νεράιδα, που υπάρχει.


Παράθεση από: "KostasD33" ]13η Κατάσταση[/u]

Περιέγραψε τα δωμάτια του σπιτιού σου, πως τα φαντάζεσαι και θέλεις να είναι

Χμμμ...

Όπως μπαίνεις στο σπίτι αντικρίζεις το σαλόνι με το αναμμένο τζάκι, στο βάθος ένα πάσο χωρίζει την κουζίνα με την τραπεζαρία, και δεξιά ένα μικρό wc.
Ανεβαίνοντας την εσωτερική ξύλινη σκάλα, φτάνεις στα πάνω δωμάτια που είναι 3, η κρεβατοκάμαρα, το παιδικό και το μπάνιο.
Όμως το δικό μου σπίτι έχει και σοφίτα που είναι ο δικός μου χώρος.
Έχει ένα κρεβάτι, μια μεγάλη βιβλιοθήκη με ένα γραφείο, ένα μικρό μπάνιο, διθέσιο καναπέ με ένα μικρό τραπεζάκι μπροστά, οι κουρτίνες είναι πορτοκαλί με πράσινα λουλούδια και στη γωνία υπάρχει μία σόμπα πετρελαίου όπου κάνει το δωμάτιο πολύ ζεστό.

Πωπω... και τι δεν θα έδινα για ένα καυτό μπάνιο και για μια κούπα ζεστό καφέ.  

 
Παράθεση από: "KostasD33"14  Κατάσταση

Το σπίτι σου έχει ως είσοδο του ένα χωλ. Αρκετά ευρύχωρο χωλ μπορούμε να πούμε.
Εκεί στο χωλ λοιπόν υπάρχει ένα κιούπι ή πιθάρι, που λειτουργεί ως διακόσμηση στην στο χωλ ως το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπαίνοντας στο σπίτι σου.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ή πως θέλεις να είναι αυτό το κιούπι ή πιθάρι στην είσοδο του σπιτιού σου

Είναι πολύ μεγάλο, καφέ χρώμα και έχει μέσα χώμα με μία αμυγδαλιά φυτεμένη όπου τα άνθη της έχουν πέσει κάτω.

Παράθεση από: "KostasD33"]15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου
[/color]


Αφού δεν μπορώ να δω με κανέναν τρόπο τι μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτόν τον τοίχο, φυτεύω αναρριχητικά φυτά για να μου κρύψει αυτό το ψυχρό και συνάμα τσιμεντένιο θέαμα.

KostasD33

Οκεικ Γωγώ

Ξανά αποχτάς πρόσβαση στην ειδική ενότητα με τις ερμηνείες των καταστάσεων

gavrina


Lady D

Για να δούμε τι θα δούμε ... ξεκινάω !

Παράθεση από: "KostasD33" ]1η κατάσταση
Βρίσκεσαι κάπου (δεν έχει σημασία το που) και βλέπεις από μακριά ένα Δάσος.
Θέλω να περιγράψεις
α. πως φαντάζεσαι ότι είναι αυτό το δάσος (μικρό, μεγάλο, ψηλά, χαμηλά δέντρα, αραιά, πύκνά  και ότι άλλο σου βγαίνει ως εικόνα)
β. να πεις σε ποια χρονική περίοδο φαντάζεσαι το δάσος που βλέπεις (δηλαδή Χειμώνα, άνοιξη, καλοκαίρι φθινόπωρο)[/b]

Είναι φθινόπωρο και έχω βγει βόλτα με το αυτοκινητάκι
που όπως πάντα με πάει στο βουνό!!! Περνάμε τρέχοντας τις ανηφοροκατηφόρες και φθάνουμε στο φανταστικό εκείνο σημείο της διαδρομής που το ξεροβούνι γίνετε δάσος!!!
Μαγεία!!! Το πάμε σουλατσάροντας και κατηφορίζουμε ανάμεσα στα πυκνά και αρκετά ψηλά δέντρα που έχουν αρχίσει να χάνουν το πράσσινο χρώμα τους
χαρίζοντας στα φυλλώματά τους πορτοκαλοκίτρινες ανταύγιες ...
Ο ήλιος περνάει δειλά ανάμεσά τους και αφήνει τις ακτίνες του να δίνουν σε κάθε κίνηση ένα διαφορετικό ξάφνιασμα ... απλώνω χαμόγελο ευδαιμονίας και περιπλανόμαι σε χωμάτινα δρομάκια που κακώς βάζω τον μικρό μου μα ..
δεν μου έχει χαλάσει ακόμα το χατήρι .. :)

Παράθεση από: "KostasD33" ]2η Κατάσταση[/u]
Είσαι στις παρυφές του δάσους που περιέγραψες. Στην αρχή του κατά κάποιο τρόπο.
Θέλω να περιγράψεις τι διαδρομή ή τι πέρασμα ή τι δυνατότητα βλέπεις από εκεί για να μπεις μέσα στο δάσος σου και να αρχίσεις να το περπατάς.
Δηλαδή, βλέπω μονοπάτι, βλέπω δρομάρα, βλέπω βράχια που θέλουν σκαρφάλωμα, δεν έχει μονοπάτι αλλά μέσα από τα δέντρα φαίνεται εύκολη ή δύσκολη η διαδρομή, κλπ κλπ κλπ....
Γενικά περιγράφετε τώρα την διαδρομή όπως δείχνει τουλάχιστον στο ξεκίνημα της.

καλέ .. το έκανα αυτό πριν .. κατά λάθος μα ... το έκανα!!!

Παράθεση από: "KostasD33" ]3η Κατάσταση [/u]
Περιέγραψε τα ρούχα που έχεις διαλέξει να φοράς για να ξεκινήσεις να μπεις στην διαδρομή που περιέγραψες ώστε να αρχίσεις να μπεις και να περπατήσεις το δάσος σου

ρούχα εεε .. τώρα μου βάζεις δύσκολα ... το βουνό μου δεν το νοιάζει.
μάλλον όμως (εάν το σκεφτόμουν πριν ξεκινήσω) τζινάκι, μακριμάνικο μακό (μάλλον πράσσινο) & τις καουμπόικες μποτούλες μου.
Το θέμα είναι ότι δεν περπατάω σ' αυτό το βουνό-δάσος!!!
Το περνάω με το αυτοκινητάκι (κι ο μικρός είναι κόκκινος).

Παράθεση από: "KostasD33" ]4η Κατάσταση
Όπως προχωρείς στην διαδρομή που περιέγραψες βλέπεις μια Αρκούδα.
Περιέγραψε τι κάνεις μόλις δεις την Αρκούδα[/b]

Αν σ' αυτό το δάσος εμφανιστεί αρκούδα την βάψαμε όλοι μας γιατί είναι εντός Αττικής ...
Για χάρην του παιχνιδιού όμως .. το φαντάζομαι κι αυτό...
1. Κλείνω γρήγορα τα παράθυρα του μικρού και χαμηλώνω τη μουσική
2. Κοιτάζω γύρω να δω πως μπορώ να φύγω πιο γρήγορα και πιο ήσυχα
3. Προσπαθώ να μην με πάρει χαμπάρι όταν τη φωτογραφίζω !!! δεν θα μου ξανασυμβεί, να μην την αποθανατίσω??
4. Με κοιτάζει κι αυτή! (γμτ με κατάλαβε.. άτιμο κλικ) μα δεν μου δίνει σημασία .. δεν την ενοχλώ και με αφήνει να φύγω ανενόχλητη ...

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 5η Κατάσταση
Αφού απομακρύνθηκες πια από την αρκούδα και συνεχίζεις να προχωρείς στο δάσος στη διαδρομή σου , βλέπεις όπως πας έναν μεγάλο κορμό δένδρου να είναι στην διαδρομή σου.
Τι κάνεις?

Ο κορμός δεν είναι όρθιος αλλά ας πούμε ξαπλωτός και λειτουργεί ως εμπόδιο στην διαδρομή σας.

Επειδή ο μικρός δεν είναι 4x4 προσπαθώ να βρω τρόπο να τον παρακάμψω
Αν δεν υπάρχει άλλη λύση .. θα τον δέσω με τους ιμάντες να τον μετακινήσω και να συνεχίσω ...
Πίσω πάντως δεν γυρίζω! Όχι για ένα κορμό!!!

Παράθεση από: "KostasD33" ]Κατάσταση 6η
Αφού πέρασες τον κορμό του δέντρου όπως συνεχίζεις να προχωρείς στην διαδρομή σο βλέπεις ένα μικρό αρκουδάκι. Το συγκεκριμένο αρκουδάκι δεν έχει καμία σχέση με την αρκούδα που είχατε συναντήσει στην αρχή της διαδρομής σας.
Περιγράψτε τι κάνετε με το μικρό αρκουδάκι[/b]

Πολλά αρκούδια μαζευτήκαν λέμε!!! Τέσπα .. αφού είναι μικρούλι, δεν θα είναι και απειλητικό ...
Εκτός από φωτογραφία (εννοείται) βγαίνω από το αυτοκινητάκι και το πλησιάζω αργά αργά να μην τρομάξει...
Έκπληξη! Είναι ζωηρούλικο και χαρούμενο που είμαι εκεί .. ένιωθε μοναξιά πριν ...
Παίζουμε για λίγο και μετά το αφήνω να πάει στο σπιτάκι του
(όπου είναι αυτό, δεν θα θέλαμε να έρθει η μανούλα του να το βρει..)
και συνεχίζω κι εγώ σιγά σιγά ... τι άλλο θα μου τύχει σήμερα???


Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 7η κατάσταση
Συνεχίζεις στην διαδρομή σου και όπως προχωρείς βρίσκεσαι σε ένα ξέφωτο στην μέση του δάσους.
Στο ξέφωτο λοιπόν βλέπεις μερικές κούπες στο έδαφος.
α. Περιέγραψε πόσες κούπες περίπου βλέπεις  (π.χ. κάνα δυο, πέντε, περίπου δέκα, ή πολλές κ.λ.π.)
β. Περιέγραψε από τι υλικό (έστω στο περίπου) είναι οι κούπες που βλέπεις
γ. Περίγραψε τι χρώμα έχουν και αν μερικές από αυτές (πόσες) ή μια - δυό ξεχωρίζουν

Κούπες στη μέση του δάσους? Ποιός να τις ξέχασε άραγες??
Για δες !?! Είναι επτά !!! Σε λίγο θα έρθουν οι νάνοι να τις πάρουν ... ]:arrow: 8η Κατάσταση
Αφού έφυγες από το ξέφωτο και όπως περπατάς στην διαδρομή σου στο δασός συναντάς νερό
Θέλω να μου περιγράψεις σε τι μορφή και πως είναι το νερό που συναντάς
[/quote]

Να κι ένα ποταμάκι !!! Κελαρίζει καθώς το δάσος ξαναγίνετε κατηφορικό ..
Μπορώ και το βλέπω σχεδόν συνέχεια .. είναι πιο χαμηλά από το δρόμο ...
είναι καθαρό και κουβαλάει μαζί του φύλλα που τα δέντρα του δάσους αφήνουν απαλά να πέσουν πάνω και μέσα του ...
Λίγο πιο κάτω έχει ένα πλάτωμα κι εκεί το νερό είναι ριχό, τόσο που μπορώ να περνάω από πάνω του με το αμαξάκι και να πετάμε νερά παντού τριγύρω!!!
Κι εγώ το χαίρομαι κι ο μικρός που δροσίζει επιτέλους τις ροδίτσες του ...

Παράθεση από: "KostasD33"]9η Κατάσταση
συνεχίζεις την διαδρομή σου στο δάσος αφού έφυγες από το νερό και όπως πας βλέπεις κάπου σχετικά μακριά σου μια ομάδα από ξυλοκόπους να δουλεύουν.
Τι κάνεις εσύ? Ποια είναι η συμπεριφορά σου σε σχέση με τους ξυλοκόπους
[/color]

Ξυλοκόποι? Σ' αυτό το δάσος το τόσο αγαπημένο?? Γιατί???
Σταματάω και τους χαιρετίζω χαμογελαστά, και με τον ίδιο τρόπο μου αποκρίνονται κι εκείνοι..
Τι κάνετε? ρωτάω εγώ. Τα κόβουμε, απαντάνε.
Ναι, αυτό το βλέπω, συνεχίζω, αλλά γιατί?
Ήταν άρρωστα, μου απαντάνε, και θα αρρώσταινε όλο το δάσος διαφορετικά.. Την Άνοιξη θα φέρουμε μερικά καινούρια στη θέση τους, μην ανησυχείται!!! είπαν, και γύρισαν στη δουλειά τους αυτοί κι εγώ στο δρόμο μου χαρούμενη και καθησυχασμένη ...

Παράθεση από: "KostasD33" ]10η Κατάσταση
τελείωσε η διαδρομή σου στο δάσος και τώρα βρίσκεσαι πια έξω από το Δάσος.
Όπως βγήκες λοιπόν βλέπεις στον ορίζοντα ένα Χωριό
Το Χωριό που βλέπεις είναι το δικό σου χωριό δηλαδή.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ότι είναι το δικό σου χωριό.
Περιέγραψε αν ξεχωρίζουν μερικά κτίρια και αν ναι πόσα[/b]
(αν όντως κατάγεστε ή είσαστε από χωριό να αποφύγετε να παρασυρθείτε από το πώς είναι στην πραγματικότητα αλλά αφήστε την εικόνα του νου της δικής σας φαντασίας να το περιγράψει όσο αυτό είναι δυνατό)

Το χωριό μου είναι απλό. Έχει μικρά σπιτάκια με όμορφες λουλουδιασμένες αυλές, κλιματαριές για ίσκιο και χρωματιστά παράθυρα. Από μακριά ξεχωρίζει το ψηλό καμπαναριό της εκκλησίας που στέκει αγέρωχο εκεί σχεδόν 200 χρόνια και τα κεραμίδια του είναι ακόμα σκουροκόκκινα!!!
Δρόμοι πλατιοί και στριφογυριστοί να περνάν από κάθε σπιτάκι, με δέντρα στις ακρούλες.

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 11η Κατάσταση
έχεις μπει πια μέσα στο χωριό σου όπως το φαντάστηκες και περπατάς στο δρομάκι για να πας στο σπίτι σου.
Στην διαδρομή διασταυρώνεσαι ή συναντάς άτομα από το χωριό σου
Πόσα άτομα (περίπου συναντάς) και ποιά είναι η γενική σου συμπεριφορά μαζί τους

Προχωράμε με τον μικρό ανάμεσα στα πρώτα σπίτια και μας κοιτάζουν περίεργα..
Δεν τον έχουν ξαναδεί (γιατί είναι καινούριος) και αργούν να με αναγνωρίσουν, μα να .. η θεία Βίκη, μητέρα του Τάκη, με γνώρισε και με χαιρέτησε φωνάζοντας (ως είθιστε) κάνοντας όλους να με αναγνωρίσουν ...
Περνάμε το υπόλοιπο χαιρετόντας, εισπράτοντας και χαρίζοντας χαρούμενα χαμόγελα σε γνωστούς και αγνώστους (εε δεν τους θυμάμαι όλους!)
και φτάνουμε επιτέλους στο σπίτι της γιαγιάς όπου από μακριά μυρίζει το αγιόκλιμα της αυλής ...

Παράθεση από: "KostasD33" ]12η Κατάσταση
Επιτέλους έφτασες στο σπίτι σου.
Το σπίτι σου λοιπόν έχει και έναν εσωτερικό κήπο.
Θέλω να μου περιγράψεις πως είναι ο κήπος σου
π.χ. πως είναι από λουλούδια , γενικά φυτά και αν έχει νερά στο κήπο σου και σε τι μορφή [/b]

Η γιαγιά δεν φαίνεται πουθενά! Το σπίτι όμως (όπως πάντα) ορθάνοιχτο και έτοιμο να μας καλοσωρίσει ...
Γύρω από το σπίτι παντού οι ολάνθιστες τριανταφυλλιές της γιαγιάς. Το καμάρι της!!
βγαίνοντας στην άλλη πλευρά του σπιτιού, στέκομαι κάτω από την κλιματαριά και αφήνω το βλέμμα να χαρεί την ομορφιά!!!
Η γιαγιά είναι απίστευτη σ' ότι αφορά τον κήπο!!! Εκτός από τα λουλούδια που είναι παντού(!) και τις ροδακινιές, έχει από όλα τα καλά φυτέψει...
Ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες, μπάμιες κλπ κλπ ...
Πόσο με μάλωνε που μικρή χωνόμουν εκεί μέσα και τα ψιλοκατέστρεφα τρωγοντάς τα σχεδόν άγουρα ...
Γινόμουν και χάλια βέβαια ... ανάμεσά τους έχει σκαμένα αυλάκια για να γίνεται εύκολα το πότισμα και γέμιζα λάσπες.. μα όμως .. τώρα είναι γεμάτα νερό! αυτό σημαίνει ... "Γιαγιάααααααααααα"

Παράθεση από: "KostasD33" ]13η Κατάσταση[/u]
Περιέγραψε τα δωμάτια του σπιτιού σου, πως τα φαντάζεσαι και θέλεις να είναι

Αφού περάσαμε τη σκηνή "φιλιούνται αγκαλιάζονται" και τα δάκρυα της γιαγιάς που πήγα απροειδοπείητα και δεν έχει ετοιμάσει κάτι να με φιλέψει ... με στέλνει στο δωμάτιό μου να ξεκουραστώ (μιας που είμαι από το δρόμο..)
Όπως ακριβώς το άφησα (λίγο πιο καθαρό και τακτοποιημένο :) )
Το κρεβάτι στη γωνία, ακουμπησμένο στον τοίχο με το μεγάλο παράθυρο ακριβώς στη μέση του .. Πόσα βράδια δεν ταξίδεψα στ' άστρα από εκεί ?...
Μια μικρή τηλεόραση στην άλλη άκρη του δωματίου, το τραπέζι με λουλούδια (σαν να με περίμενε..) δύο καρέκλες που πίναμε συνήθως τον καφέ μας και μια μικρή ντουλάπα που όταν λείπω φιλοξενεί τα κλινοσκεπάσματά μου ...
Στον τοίχο μερικές από τις ζωγραφιές μου ... Είναι απίστευτο που ζουν ακόμα και δεν τις έφαγε η υγρασία ...
Στον δίπλα τοίχο δεξιά κι αριστερά από το παράθυρο παλιές φωτογραφίες!
Πάντα χαίρομαι να βλέπω τις όμορφες στιγμές που έχω περάσει εκεί ...

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 14  Κατάσταση
Το σπίτι σου έχει ως είσοδο του ένα χωλ. Αρκετά ευρύχωρο χωλ μπορούμε να πούμε.
Εκεί στο χωλ λοιπόν υπάρχει ένα κιούπι ή πιθάρι, που λειτουργεί ως διακόσμηση στην στο χωλ ως το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπαίνοντας στο σπίτι σου.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ή πως θέλεις να είναι αυτό το κιούπι ή πιθάρι στην είσοδο του σπιτιού σου

Από το παράθυρο έρχεται η μυρωδιά από το αγιόκλιμα ...
Χρόνια τώρα στεγάζεται στην είσοδο του σπιτιού μέσα σ'ένα τεράστιο πύλινο κιούπι.
Όταν το πήρε αυτό η γιαγιά ήμουν ακόμη μικρούλα ...
Τι το θες τόσο μεγάλο για ένα τόσο μικρό λουλούδι? ρωτούσα ...
Θα μεγαλώσει, μου έλεγε και κρυφογελούσε...
Μου έδωσε τις μπογιές και του είχαμε κάνει μαζί όμορφες ριγούλες και μικρά λουλούδια στη βάση του.
Πολύ καμαρώνω που υπάρχουν ακόμα .. έστω και αχνά ...

Παράθεση από: "KostasD33"]15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου
[/color]

Δεν μπορώ να δω εε? Να τον γκρεμίσω?? χαχαχαχχα
Τον αφήνω στην ηρεμία του και τον στολίζω με ένα πανέμορφο κισσό
που ελπίζω πολύ σύντομα να τον καλύψει και να μου χαρίσει ένα πολύ πιο όμορφο θέαμα από ένα ξερό τοίχο !!!


Ουφ! Το παραμύθι έλαβε τέλος ...
Περιμένω αναλυτικές απαντήσεις !!!

samorc

14 Κατάσταση

Το σπίτι σου έχει ως είσοδο του ένα χωλ. Αρκετά ευρύχωρο χωλ μπορούμε να πούμε.
Εκεί στο χωλ λοιπόν υπάρχει ένα κιούπι ή πιθάρι, που λειτουργεί ως διακόσμηση στην στο χωλ ως το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπαίνοντας στο σπίτι σου.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ή πως θέλεις να είναι αυτό το κιούπι ή πιθάρι στην είσοδο του σπιτιού σου

->ειναι γυρω στα 60 εκατοστα..κοκκινοπο χρωμα και εχει σχηματισμενο ενα λουλουδι με ενα φιογκο απο κατω..πηλινα κι αυτα

15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου

->θα τον ζωγραφιζα..με τα πιο ομορφα λουλουδια που θα μπορουσα να βρω..σε πολλα και εντονα χρωματα..

Taurina

10η κατασταση
το χωριο που βλεπω ειναι καμμενο ολο,τα δεντρα,σχεδον ολα τα σπιτια,δεν ειναι πολλα,παντου υπαρχουν σταχτες.. κορδμοι καμμενοι..

11η κατασταση
μπαινοντας πια μεσα στο χωριο με την καρδια μου ματωμενη με ολα αυτα που βλεπω...παιρνω το δρομακι για το σπιτι μου..στην διαδρομη συναντω 2 ατομα να κλαινε να ειναι ταλαιπωρημενα κ να με κοιτανε μεσα στα ματια θελοντας να μου πουν ολα οσα εγω ειχα καταλαβει για το δικο μου σπιτι...μα αφου ειχα δει την καταστροφη...απο πριν...

12η κατασταση
ναι εφτασα σπιτι μου.....
ναι το σπιτι μου πριν απο ολη αυτην την καταστροφη(φωτια)ειχε κ εναν κηπο....
δεν νομιζω οτι χρειαζεται περιγραφη για το πως ειναι ο κηπος μου...μαυρα σκορπισμενα τριανταφυλλα

Enia

]1η κατάσταση
Βρίσκεσαι κάπου (δεν έχει σημασία το που) και βλέπεις από μακριά ένα Δάσος.
Θέλω να περιγράψεις
α. πως φαντάζεσαι ότι είναι αυτό το δάσος (μικρό, μεγάλο, ψηλά, χαμηλά δέντρα, αραιά, πύκνά  και ότι άλλο σου βγαίνει ως εικόνα)
β. να πεις σε ποια χρονική περίοδο φαντάζεσαι το δάσος που βλέπεις (δηλαδή Χειμώνα, άνοιξη, καλοκαίρι φθινόπωρο)[/b]


Είναι ένα πευκοδάσος. Αρχή καλοκαιριού, μεσημεράκι. Οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετες ανάμεσα από τις πευκοβελόνες και λαμπυρίζουν.
Τα δέντρα είναι άτακτα φυτρωμένα (όχι φυτεμένα από χέρι ανθρώπινο δηλ, αλλά φυσικά) και κατά τόπους υπάρχουν ξέφωτα όπου φαίνεται το κοκκινόχωμα.
Επίσης, έχω την αίσθηση ότι είμαι πολύ κοντά στην θάλασσα.

]2η Κατάσταση[/u]
Είσαι στις παρυφές του δάσους που περιέγραψες. Στην αρχή του κατά κάποιο τρόπο.
Θέλω να περιγράψεις τι διαδρομή ή τι πέρασμα ή τι δυνατότητα βλέπεις από εκεί για να μπεις μέσα στο δάσος σου και να αρχίσεις να το περπατάς.
Δηλαδή, βλέπω μονοπάτι, βλέπω δρομάρα, βλέπω βράχια που θέλουν σκαρφάλωμα, δεν έχει μονοπάτι αλλά μέσα από τα δέντρα φαίνεται εύκολη ή δύσκολη η διαδρομή, κλπ κλπ κλπ....
Γενικά περιγράφετε τώρα την διαδρομή όπως δείχνει τουλάχιστον στο ξεκίνημα της.


Ναι, μάλλον τα ψιλοείπα πριν...: Είναι μεσημέρι, οπότε υπάρχει άπλετο φως, και αυτό μου δίνει ασφάλεια. Δεν υπάρχει χαραγμένο μονοπάτι, όμως μπορώ άνετα να δω μέχρι μακριά ανάμεσα από τα δέντρα και να το διασχίσω. Το έδαφος είναι καλυμμένο σε σημεία με ξερές πευκοβελόνες και κατά τόπους υπάρχουν πέτρες, που όμως δεν με εμποδίζουν στο να διασχίσω το δάσος αφού υπάρχουν και πολλά σημεία ακάλυπτα με κοκκινόχωμα.


]3η Κατάσταση [/u]
Περιέγραψε τα ρούχα που έχεις διαλέξει να φοράς για να ξεκινήσεις να μπεις στην διαδρομή που περιέγραψες ώστε να αρχίσεις να μπεις και να περπατήσεις το δάσος σου



Τζηνάκι. Παπούτσια timberland. Ένα μακό, ένα ελαφρύ πουλοβεράκι δεμένο στη μέση, και τσαντούλα περασμένη στην πλάτη.


]4η Κατάσταση
Όπως προχωρείς στην διαδρομή που περιέγραψες βλέπεις μια Αρκούδα.
Περιέγραψε τι κάνεις μόλις δεις την Αρκούδα[/b]



(Λίγο χλωμό η αρκούδα στο πευκοδάσος και δίπλα στη θάλασσα, αλλά έστω...) Κοκκαλώνω και περιμένω να δω τις αντιδράσεις της. Σκέφτομαι πως από κάπου το έχει σκάσει και πιθανώς να είναι εξημερωμένη - όμως μπορεί να είναι και νευριασμένη ή πεινασμένη, οπότε δεν κινούμαι καθόλου μέχρι να με προσπεράσει.


:arrow: 5η Κατάσταση
Αφού απομακρύνθηκες πια από την αρκούδα και συνεχίζεις να προχωρείς στο δάσος στη διαδρομή σου , βλέπεις όπως πας έναν μεγάλο κορμό δένδρου να είναι στην διαδρομή σου.
Τι κάνεις?

Ο κορμός δεν είναι όρθιος αλλά ας πούμε ξαπλωτός και λειτουργεί ως εμπόδιο στην διαδρομή σας.



Αφού κοιτάω δεξιά-αριστερά και μου φαίνεται μεγαλύτερη η παράκαμψη, προτιμώ να σκαρφαλώσω πάνω από τον κορμό. Εξάλου ευτυχώς φοράω τα κατάλληλα παπούτσια και το σχήμα του κορμού διευκολύνει την 'ανάβαση'.
Στέκομαι για μια στιγμή πάνω στον κορμό και απολαμβάνω τη φύση. Παίρνω μια ανάσα και συνεχίζω...


]Κατάσταση 6η
Αφού πέρασες τον κορμό του δέντρου όπως συνεχίζεις να προχωρείς στην διαδρομή σο βλέπεις ένα μικρό αρκουδάκι. Το συγκεκριμένο αρκουδάκι δεν έχει καμία σχέση με την αρκούδα που είχατε συναντήσει στην αρχή της διαδρομής σας.
Περιγράψτε τι κάνετε με το μικρό αρκουδάκι[/b]



Χμ... η βασική αρχή παραμένει η ίδια...: προσπαθώ να μείνω ακίνητη. Όχι μόνο γιατί η μαμά του μπορεί να είναι κάπου κοντά, αλλά και γιατί το ίδιο μπορεί να είναι επικίνδυνο αν το αναγκάσω να αμυνθεί.
Όμως, υποκύπτω στον πειρασμό και βγάζω το κινητό μου να το φωτογραφίσω και να το βιντεοσκοπήσω.
Σημειώνω επίσης να επικοινωνήσω με τον Αρκτούρο μόλις βγω από το δάσος! :P


:arrow: 7η κατάσταση
Συνεχίζεις στην διαδρομή σου και όπως προχωρείς βρίσκεσαι σε ένα ξέφωτο στην μέση του δάσους.
Στο ξέφωτο λοιπόν βλέπεις μερικές κούπες στο έδαφος.
α. Περιέγραψε πόσες κούπες περίπου βλέπεις  (π.χ. κάνα δυο, πέντε, περίπου δέκα, ή πολλές κ.λ.π.)
β. Περιέγραψε από τι υλικό (έστω στο περίπου) είναι οι κούπες που βλέπεις
γ. Περίγραψε τι χρώμα έχουν και αν μερικές από αυτές (πόσες) ή μια - δυό ξεχωρίζουν


Είναι ένα ζευγάρι πορσελάνινες κούπες κοντά στις ρίζες ενός πεύκου. Μεγάλες, χορταστικές κούπες, με έντονα σχέδια. Άσπρο φόντο με μεγάλα λουλούδια σαν μαργαρίτες αλλά σε ψιλο-tribal σχέδιο, σε ζεστές αποχρώσεις, και ροζ-φούξια εσωτερικό. Μοιάζουν να τις ξέχασαν μετά από κάποιο πικ-νικ. Τις περιεργάζομαι και αφού διαπιστώνω πως δεν είναι ραγισμένες τις τυλίγω προσεκτικά με το πουλόβερ μου, τις βάζω στην τσάντα μου και τις παίρνω μαζί μου.

]8η Κατάσταση
Αφού έφυγες από το ξέφωτο και όπως περπατάς στην διαδρομή σου στο δασός συναντάς νερό
Θέλω να μου περιγράψεις σε τι μορφή και πως είναι το νερό που συναντάς[/color]


Είναι η θάλασσα! Και είναι πανέμορφη... Ο καλοκαιρινός ήλιος κάνει ένα υπέροχο παιχνίδισμα στην επιφάνειά της! Δεν έχει ιδιαίτερο κύμα (αλλά δεν την λες και λάδι, βέβαια). Η παραλία είναι μικρή και μοιάζει κάπως απομονωμένη. Στα πλάγια, απόκρυμνα βράχια με τα πεύκα να πέφτουν σχεδόν μέσα στο νερό, και εκεί που σκάει το κύμα ψιλή άμμος, χρυσή.

 :arrow: 9η Κατάσταση
συνεχίζεις την διαδρομή σου στο δάσος αφού έφυγες από το νερό και όπως πας βλέπεις κάπου σχετικά μακριά σου μια ομάδα από ξυλοκόπους να δουλεύουν.
Τι κάνεις εσύ? Ποια είναι η συμπεριφορά σου σε σχέση με τους ξυλοκόπους



Αν δω πως με πρόσεξαν, φωνάζω ένα 'γεια σας', χαιρετάω από μακριά, και συνεχίζω την πορεία μου. Αν είναι πλέον του δέοντος φιλικοί, το πολύ πολύ να πω για τις αρκουδίτσες που είδα και να προφασιστώ ότι έχω αργήσει για να φύγω. Αν πάλι δε μου δώσουν σημασία εκείνοι, δεν τους δίνω κι εγώ.

]10η Κατάσταση
τελείωσε η διαδρομή σου στο δάσος και τώρα βρίσκεσαι πια έξω από το Δάσος.
Όπως βγήκες λοιπόν βλέπεις στον ορίζοντα ένα Χωριό
Το Χωριό που βλέπεις είναι το δικό σου χωριό δηλαδή.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ότι είναι το δικό σου χωριό.
Περιέγραψε αν ξεχωρίζουν μερικά κτίρια και αν ναι πόσα[/b]
(αν όντως κατάγεστε ή είσαστε από χωριό να αποφύγετε να παρασυρθείτε από το πώς είναι στην πραγματικότητα αλλά αφήστε την εικόνα του νου της δικής σας φαντασίας να το περιγράψει όσο αυτό είναι δυνατό)



Τα σπίτια είναι κάτασπρα, μονοκατοικίες, και οι στέγες κόκκινες. Τα πεύκα συνεχίζονται και μέσα στο χωριό, αλλά εμπλουτίζονται με εσπεριδοειδή, ελιές και πολύχρωμα λουλούδια στις αυλές. Υπάρχει σχετική ησυχία, αλλά όχι μουγκαμάρα. Είναι πολύ μικρό χωριό, λίγα σπίτια, όμως στους ανθρώπους του δε φαίνεται να λείπει τίποτα. Α, είναι παραθαλάσσιο χωριό. Ξεχωρίζουν τα ξωκλήσια του, και μέσα και τριγύρω απ'το χωριό, καθένα με τον δικό του χαρακτήρα. Ξεχωρίζει και το λιμάνι φυσικά, η μεγάλη προβλήτα και πιο δω η ξύλινη  απ'όπου ψαρεύουν ή κάνουν βουτιές τα παιδιά.

:arrow: 11η Κατάσταση
έχεις μπει πια μέσα στο χωριό σου όπως το φαντάστηκες και περπατάς στο δρομάκι για να πας στο σπίτι σου.
Στην διαδρομή διασταυρώνεσαι ή συναντάς άτομα από το χωριό σου
Πόσα άτομα (περίπου συναντάς) και ποιά είναι η γενική σου συμπεριφορά μαζί τους


Πολύ φιλική. Πάνω από δέκα ανθρώπους θα πετύχω, άλλους στο δρόμο με όχημα ή πεζούς, άλλους στις αυλές τους (κάποια γιαγιά καθαρίζει φασολάκια, κάποιο ζευγαράκι κρυφοχαλβαδιάζεται στην πεζούλα, και μια πιτσιρίκα κάνει κούνια μετά το μεσημεριανό). Τους χαιρετώ όλους με πλατύ χαμόγελο, και όσους ξέρω πιο καλά σταματάμε να πούμε τα νέα μας. Βιασύνη μηδέν.

]12η Κατάσταση
Επιτέλους έφτασες στο σπίτι σου.
Το σπίτι σου λοιπόν έχει και έναν εσωτερικό κήπο.
Θέλω να μου περιγράψεις πως είναι ο κήπος σου
π.χ. πως είναι από λουλούδια , γενικά φυτά και αν έχει νερά στο κήπο σου και σε τι μορφή [/b]


Εναρμονισμένο με την γενικότερη εικόνα του χωριού που είπα πριν: πολύχρωμα λουλούδια και δέντρα, λίγο απ'όλα: μια αμυγδαλιά, μια φιστικιά, δυο τρεις ελιές, και πεύκα με πιο πλούσια σκιά. Κάτω από τα πεύκα υπάρχει μια αιώρα. Τα λουλούδια δεν είναι σε γλάστρες, είναι φυτεμένα στο χώμα, κάποια αυτοφυή, αλλά και λίγο 'πειραγμένα', τακτικά και περιποιημένα. Υπάρχει αυτόματο πότισμα, και μια φροντισμένη βρύση με στύλη και γούρνα από πλάκα Καρύστου. Γύρω από τα λουλούδια και τα δέντρα υπάρχει γκαζόν, και πλάκες σχηματίζουν ένα μονοπάτι από την αυλόπορτα μέχρι την είσοδο του σπιτιού, με μια διακλάδωση ως την αιώρα και άλλη μια από την άλλη μεριά στο πλάι του σπιτιού όπου υπάρχει ένα υπαίθριο ντουζ.


]13η Κατάσταση[/u]
Περιέγραψε τα δωμάτια του σπιτιού σου, πως τα φαντάζεσαι και θέλεις να είναι


Καταρχάς υπάρχουν μεγάλες βεράντες. Στο ισόγειο αριστερά, και κατεβαίνοντας δυο σκαλάκια, είναι το σαλόνι, μεγάλος χώρος με άνετους καναπέδες, τηλεόραση πλάσμα και τζάκι. Δεξιά, πρώτα η τραπεζαρία, και πιο πίσω χωρισμένη με ένα πάσο η κουζίνα. Επίσης WC και αποθήκη.
Επάνω είναι τα υπνοδωμάτιά μας και ο ξενώνας, και στη σοφίτα το πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού με στρογγυλό παράθυρο αλά χάιντι και φεγγίτη.

 :arrow: 14  Κατάσταση
Το σπίτι σου έχει ως είσοδο του ένα χωλ. Αρκετά ευρύχωρο χωλ μπορούμε να πούμε.
Εκεί στο χωλ λοιπόν υπάρχει ένα κιούπι ή πιθάρι, που λειτουργεί ως διακόσμηση στην στο χωλ ως το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπαίνοντας στο σπίτι σου.
Περιέγραψε πως φαντάζεσαι ή πως θέλεις να είναι αυτό το κιούπι ή πιθάρι στην είσοδο του σπιτιού σου


Έχει διαφορά το κιούπι με το πιθάρι?  ]15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου
[/color]

Τον στολίζω με αναριχώμενα φυτά. Βάζω ράφια που θα φιλοξενήσουν τα σύνεργα της κηπουρικής, και ανάλογα τον προσανατολισμό μπορεί να αξιοποιήσω την σκιά του φτιάχνοντας μια όμορφη γωνιά. Με λίγα λόγια, δεν με πολυαπασχολεί, τον κάνω κομμάτι της ζωής μου. Αφού δε με ενοχλεί αυτός, δεν τον ενοχλώ κι εγώ και μαθαίνουμε να ζούμε αρμονικά.  :P  :lol:

kuria

11η κατασταση

συναντω μια γυναικα, ειναι η μανα μιας παιδικης φιλης μου που με κοντοζυγωνει γελαστη για να με χαιρετησει... σταματαω και της ανταποδιδω το χαιρετισμο... εκεινη προσπαθει να μου πιασει κουβεντα και εγω της απανταω χαμογελαστα, αν και θελω να φυγω το συντομοτερο γιατι σκυλοβαριεμαι, ξερω ομως ποσο μ΄αγαπαει και δε θελω να στεναχωρηθει... επιτελους κατορθωνω να ξεμπερδεψω και τραβαω για το σπιτι...


12η κατασταση

ο κηπος μου... αυτος οντως ειναι υπεροχος... καταπρασινος με μαρμαρινα αγαλματα, παγκακια και ενα μεγαλο συντριβανι με νερα που φτανουν ψηλα και χορευουν...  
πουλια κελαηδουν στις φυλλωσιες των δεντρων...
στη μια μερια του κηπου εχει βραχια με αναρριχητικα φυτα που κρεμονται ισαμε κατω και ενας πανεμορφος καταρραχτης τρεχει ασταματητα αναμεσα τους...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

kuria

13η κατασταση

καθιστικο-σαλονι ειναι ενα φωτεινο δωματιο με μεγαλες τζαμαριες και τζακι στη μια του γωνια... και σε μια αλλη ενα συντριβανι με πολλες γουρνες και αγαλμα... ο ενας τοιχος φιλοξενει ενα ενυδρειο... και οι αλλοι καμποσες ελαιογραφιες...
το υπνοδωματιο ειναι ενας ζεστος χωρος με ενα τετραγωνο χαμηλο κρεβατι που εχει κοκκινο χνουδωτο καλυμμα...
η κουζινα εχει δρυινα ντουλαπια και απαραιτητα πλυντηριο πιατων...
στο μπανιο δεσποζει το λευκο, πλακακια, ειδη υγιεινης και μια μεγαλη στρογγυλη μπανιερα...

14η κατασταση

χωλ δε θα ειχα ποτε στην εισοδο του σπιτιου μου αλλα τελος παντων ας προσπαθησω να το φαντασιωθω...
το πυθαρι ειναι ενα αρχαιο κομματι, μεγαλο, μαρμαρινο, υπολευκο απο το περασμα του χρονου και στερεωμενο ετσι ωστε να μισογερνει...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

kuria

15η κατασταση

ολοι οι τοιχοι του κηπου μου ειναι ψηλοι ετσι ωστε να προστατευομαι απο αδιακριτα βλεματα... το τι υπαρχει πισω απο αυτους δε με ενδιαφερει γιατι ο κηπος μου ειναι τεραστιος και δε με κανουν να ασφυκτιω... οποτε νιωθω υπεροχα στο μικρο μου παραδεισο...
εκεί που τα θέλω εκτοπίζουν τα πρέπει...

864 Επισκέπτες, 0 Χρήστες