Μέλη
  • Σύνολο μελών: 7,374
  • Latest: iguzovec
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 360,323
  • Σύνολο θεμάτων: 11,759
  • Online today: 278
  • Online ever: 1,061 (Οκτωβρίου 10, 2023, 08:28:42 ΠΜ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
  • Users: 0
  • Guests: 876
  • Total: 876

Εικόνες του νου - - Ψυχολογικό Test

Ξεκίνησε από KostasD33, Σεπτεμβρίου 25, 2007, 08:58:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

_MAIRA_

παρενθεση ...εχει και καπακι..ειναι κλειστο

KostasD33

:arrow: 15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου







Τέλος ερωτήσεων. Όσοι ξεκινήσουν από τώρα μπορούν να απαντήσουν σε όλες μαζί οπότε θα αποκτήσουν πρόσβαση στην ειδική κρυφή ενότητα με τα κλειδιά ερμηνειών από τις εικόνες

FATTA MORGANA

πυκνο δασος, σχετικα ψηλα δενδρα, ανοιξη, πολλα καθαρα μονοπατια, ανετα ρουχα, κινουμαι σε αντιθετη κατευθηνση απο την αρκουδα

FATTA MORGANA

Παράθεση από: "FATTA MORGANA"πυκνο δασος, σχετικα ψηλα δενδρα, ανοιξη, πολλα καθαρα μονοπατια, ανετα ρουχα, κινουμαι σε αντιθετη κατευθυνση απο την αρκουδα

FATTA MORGANA

Παράθεση από: "FATTA MORGANA"
Παράθεση από: "FATTA MORGANA"πυκνο δασος, σχετικα ψηλα δενδρα, ανοιξη, πολλα καθαρα μονοπατια, ανετα ρουχα, κινουμαι σε αντιθετη κατευθυνση απο την αρκουδα
, πηδαω πανω απο τον κορμο, αγνοω το αρκουδακι και προχωρω, ειναι δυο κουπες λευκες πορσελανινες χοντρες  καφενειου ,λιγο σπασμενες ομοιες, ειναι ενα ρυακι πολυ καθαρο νερο διαυγες, τους πλησιαζω , τους μιλαω και τους ρωτω πωσ θα  βγω απο το δασος, ειναι πολυ ομορφο το χωριο, λουσμενο στο φως, με πολυχρωμα κτιρια, πυκνοκατοικημενο, αμφιθεατρικο, ξεχωριζει η εκκλησια στην πλατεια, συνανταω πολυ κοσμο, μιλαω σε ολους, νομιζω οτι ειναι χαρουμενοι, ειμαι κι εγω, ο κηπος μου εχει πολλα χρωματα, λουλουδια, οχι δενδρα, λιγα πρασινα φυτα, μια φυσικη πηγουλα νερου  , γενικα επικρατει υγρασια εκει, τα δωματια ειναι μεγαλα, πολυ ψηλοταβανα, με πολυ φως και τεραστια μπαλκονια, ειναι στο φυσικο χρωμα του πηλου, κι εχει μεσα ενα πρασινο φυτο με κοκκινα λουλουδια, βαζω μια σκαλα και ανεβαινω να ριξω μια ματια τι γινεται απο πισω, αν δεν τα καταφερω με τη σκαλα εγκαταλειπω την προσπαθεια

black_velvet

12η Κατάσταση

Εσωτερικός ε; Ε αφού είναι εσωτερικός, ο κήπος είναι κυκλικός. Αποτελεί ουσιαστικά την «καρδιά» του σπιτιού μου. Το μόνο που υπάρχει από πάνω του είναι μια γυάλινη οροφή. Αλλά πολύ πάνω του! Γύρω του είναι ένας διάδρομος για να έχω πρόσβαση σε κάθε σημείο του από παντού. Αλλά και ο πρώτος όροφος έχει ένα κυκλικό μπαλκόνι που βλέπει κατευθείαν στον κήπο αυτό και σκάλες που κατεβαίνουν εκεί.
Από λουλούδια και φυτά έχει πολλά και διάφορα]13η Κατάσταση[/b]

Ας ξεκινήσω από πάνω προς τα κάτω.
Πάνω πάνω λοιπόν είναι η σοφίτα – γραφείο. Μ’ ένα παλιό ξύλινο γραφείο μπροστά από τον τοίχο-βιβλιοθήκη. Μια βιβλιοθήκη απ’ το πάτωμα ως τα ξύλα της στέγης. Γεμάτη νέα και παλιά βιβλία, κιτρινισμένα απ’ τον χρόνο.
Στον πρώτο όροφο είναι τα υπνοδωμάτια. Μεγάλα και άνετα. Με υπέρδιπλα κρεβάτια και  μεγάλα παράθυρα με κουρτίνες που σέρνονται ως κάτω – λεπτές λευκές για την ημέρα και βαριές σκούρες μπορντώ που κλείνουν το βράδυ για να εμποδίζουν τον πρωινό ήλιο να μπαίνει μέσα. Ο ένας τοίχος είναι, φυσικά, μια τεράστια ντουλάπα.
Και στο ισόγειο είναι η κουζίνα, η τραπεζαρία και το σαλόνι – καθιστικό.
Η κουζίνα είναι η χαρά της νοικοκυράς. :P Ευρύχωρη και εργονομική. Με ένα φαρδύ πάγκο για να ετοιμάζεται το φαγητό εύκολα και γρήγορα. Με πολλά ντουλάπια για να χωράνε όλες οι κατσαρόλες και τα πιάτα της οικογένειας και των φίλων που πάντα γεμίζουν το σπίτι. Στο παράθυρο μπροστά από το νεροχύτη μια γλάστρα με βασιλικό. Δεν είναι υπέροχο το άρωμά του; Αρκεί ένα «χάδι» και μοσχοβολάει αμέσως!
Η τραπεζαρία και το σαλόνι είναι ένας ενιαίος χώρος. Απέναντι από τον καναπέ είναι το τζάκι. Δεξιά κι αριστερά οι πολυθρόνες. Γύρω πολλά μεγάλα μαξιλάρια. Μ’ αρέσει να κάθομαι σ’ αυτά μπροστά στο τζάκι και ν’ ακούω το τρίξιμο των ξύλων που καίγονται…


14 Κατάσταση

Είναι ένα πήλινο κιούπι. Χειροποίητο. Το μόνο του στόλισμα είναι δυο γραμμές χαραγμένες λίγο πάνω από τις λαβές του κι άλλες δυο λίγο πριν τη βάση του. Κι είναι πάντα γεμάτο με φρέσκες, λευκές μαργαρίτες.
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

black_velvet

Παράθεση από: "KostasD33":arrow: 15 Κατάσταση
Στον κήπο του σπιτιού σου που περιγράψαμε πριν υπάρχει στην μια πλευρά του ένας τοίχος.
Ο τοίχος είναι αρκετά ψηλός, τόσο ψηλός που δεν μπορείς να δεις με κανέναν (μα κανέναν τρόπο ) τι έχει από πίσω του.
Τι κάνεις για αυτόν τον τοίχο?
Όποια προσπάθεια όμως να μάθεις ή να δεις τι έχει πίσω του εξ ορισμού δεν θα μπορείς να το μάθεις. Αυτό έχε το σαν δεδομένο.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου

...

ΑΑα! Εσωτερικός ή εξωτερικός είναι τελικά αυτός ο κήπος; Πάρε μια απόφαση! ]
κάτι αν μπορούσα στον κόσμο να άλλαζα
θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

plus_

15η κατασταση

τον γκρεμιζω. τι δουλεια εχει ενας μονο τοιχος στον κηπο?
δεν εξυπηρετει πουθενα.

KostasD33

Παράθεση από: "plus_"15η κατασταση

τον γκρεμιζω.

Άσε τα πονηρά και τα τζατζίκια, δεν μπορείς να τον γκρεμίσεις διότι γκρεμίζοντας τον μαθαίνεις τι έχει.
Άρα διάλεξε κάτι άλλο.
Δεν μπορείς να τον γκρεμίσεις.
Θα παραμείνει εκεί ο τοίχος χωρίς να μπορείς να ξέρεις τι έχει από πίσω του

plus_

Παράθεση από: "KostasD33"
Παράθεση από: "plus_"15η κατασταση

τον γκρεμιζω.

Άσε τα πονηρά και τα τζατζίκια, δεν μπορείς να τον γκρεμίσεις διότι γκρεμίζοντας τον μαθαίνεις τι έχει.
Άρα διάλεξε κάτι άλλο.
Δεν μπορείς να τον γκρεμίσεις.
Θα παραμείνει εκεί ο τοίχος χωρίς να μπορείς να ξέρεις τι έχει από πίσω του

βασικα δεν με νοιαζει τι εχει απο πισω.
και τωρα που μου το τονιζεις οτι οτι και να γινει
δεν θα μαθω τι υπαρχει απο πισω ,
 τωρα ειναι που αδιαφορω παντελως.

θα τον γκρεμιζα διοτι δεν ταιριαζει στην αισθητικη μου.

αφου ομως σωνει και ντε κατι πρεπει να κανω με δαυτον,
θα εχτιζα αλλους τρεις και θα το'κανα χωρο περισυλλογης
και εργαστηρι.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ???? :mrgreen:

skou70

9 - plisiazw kai periergazomai ti kanoun ... kai tous xairetaw

10 - einai mikro xwrio kai ksexwrizoun 2-3 spitia pou einai pio megala pio epivlitika isws ... oi dromoi einai megaloi kai katharoi omws kai ta spitia einai kapws omoiomorfa balmena ... se mia taksh peripou tha elega

11-synantw mia parea atomwn peripou 5 xamogelastoi kai kefatoi kai kathomaste ekei sto dromo kai ta leme

12 - o khpos einai stenomakros ... perivalei to spiti gyrw gyrw kai einai gematos louloudia polyxrwma...polla triantafylla kai arketa alla fyta ... genika den exei nero...nero dexetai otan potizetai ...

13 - ta dwmatia einai sygkoinwnounta metaksy tous ... psilotavana alla oxi pelwria...me praktika epipla kai adeia sto kentro ... einai ola ta epipla konta stous toixous ... to kentriko dwmatio einai megalo kai aneto ...

14-to pithari einai mesaiou megethous...peripou mexri ti mesh mou ... einai kokkinwphs apoxrwshs kai exei kapoia anaglyfa sxedia...afirimena omws oxi kati sygekrimeno ... lito kata ta alla to vriskw :P

riaghul

14 Κατάσταση

Είναι ένα κιούπι πολύ παλιό. Μεγάλο και φτιαγμένο με πηλό που πάνω του έχουν μείνει τα σημάδια των χρόνων που πέρασαν. Τοποθετημένο στη γωνία πάνω σε μια σιδερένια βάση στέκει μεγαλόπρεπα χωρίς τίποτα άλλο να το διακοσμεί παρά μόνο να θυμίζει τη χρήση του τότε που έγινε και τους σκοπούς που εξυπηρετούσε.

15 Κατάσταση

Αν και αισθητικά δεν μου αρέσει να έχω ένα τόσο ψηλό τοίχο στην άκρη του κήπου μου αλλά αφού εξ ορισμού δεν μπορώ να δω τι έχει πίσω του -που το θέλω πολύ βεβαίως- τον αφήνω εκεί και προσπαθώ να τον κάνω να φαντάζει μια όμορφη γωνιά βάζοντας μπροστά του μια πέτρινη βρύση και μερικά  αναριχώμενα φυτα που θα καλύψουν τη μισή πλευρά του στο πράσινο κι η άλλη μισή θα φαίνεται για να σημαδεύει το λόγο υπαρξής του -ενώ μέσα μου ευελπιστώ ότι κάποια στιγμή κάτι θα έχω να μάθω.Πέτρινος ή και χωμάτινος τοίχος,τα φυτά και η βρύση. Στοιχεία της φύσης. Το νερό που ρέει δείχνει το κύλισμα του χρόνου , το πράσινο τη ζωή κι ο τοίχος ένα μήνυμα απο το παρελθόν.

Athinoula

15555555555555555555555555555
.
Τι κάνεις λοιπόν με τον τοίχο στον κήπο σου[/b]



to mono sigouro einai oti  ua skaso pou den boro na do apo thn alli plevra.. :twisted:

an einai ena mustirio to ti uparxei apo piso loipon den boro na kano tipota frondizo loipon na to xonepso..

kai aplos arkoume me tous ixous pou akouo gia na mandepso to ti ginete dipla alla san gnosti periergi 8a ekana diafora senaria sigoura.. :roll:

ua frondiza loipon na ton stoliso kai na min einai etsi leuko isos 8a zhtousa apo ena kalo kai oikonomiko zografo na mou ton stolisei me orea louloudia me bogia ennoite kai etsi na dinei mia alli opsei xaras kai xromaton ston hdh stolismeno kai me polla louloudia kupo mou , 8eoro oti ta an8h einai xara! :D

skou70

14 - xm mallon ton vafw ton toixo kai ton xrisimopoiw san vash gia na kanw kati san skepasma na me prostateyei apo ti vroxh an thelisw na araksw na piw kafedaki ston kipo...omws egw eipa oti o kipos einai kuklikos opote na ypothesw oti tha exw ena toixo gyrw gyrw???

skou70


876 Επισκέπτες, 0 Χρήστες